Bez kategorii

Przewodnik po pielęgnacji żab białych

Żaba białogłowa jest zieloną lub niebiesko-zieloną żabą pochodzącą z Australii, Indonezji i Nowej Gwinei. Jest to popularne zwierzę domowe ze względu na swój niewielki rozmiar i wyraz twarzy, który obejmuje senne oczy i uśmiechnięte usta. Jej skóra pokryta jest woskiem, co pozwala jej tolerować bardziej suche warunki niż innym gatunkom żab, dzięki czemu lepiej nadaje się do środowiska domowego. Żaba białogłowa jest dobrym wyborem dla początkującego właściciela żaby.

Przegląd
Nazwa zwyczajowa: Żaba białogłowa, żaba śmieszka

Nazwa naukowa: Litoria caerulea

Wielkość dorosłego osobnika: Trzy do pięciu cali długości

Długość życia: Zazwyczaj do 16 lat, choć 21 lat został zgłoszony

Zachowanie i temperament żaby drzewnej

Żaby białogłowe są nocne, co oznacza, że są one bardziej aktywne w godzinach wieczornych i nocnych. Żaby te są dość osowiałe i potulne, często stają się dość oswojone i tolerancyjne w obchodzeniu się z nimi.

Wszystkie płazy mają jednak bardzo chłonną skórę, która łatwo wchłania chemikalia, dlatego przy obchodzeniu się z nimi należy zachować szczególną ostrożność.1 Należy dokładnie umyć ręce ciepłą wodą i dobrze spłukać niechlorowaną wodą, najlepiej wodą ze zbiornika; nawet naturalne oleje i sole znajdujące się na ludzkiej skórze są szkodliwe. Nie należy używać balsamów ani nawet mydła przed kontaktem z pupilem, ponieważ pozostawione przez nie resztki są toksyczne dla żab.2

Trzymanie żaby białej

Żaby drzewne w środowisku naturalnym spędzają większość czasu na drzewach, dlatego potrzebują pomieszczenia z dużą ilością urozmaicenia w postaci wspinaczki. Do trzymania jednej dorosłej żaby zaleca się wysokie lub wysokie akwarium o pojemności 15 do 20 galonów. Optymalny jest zbiornik sześciokątny.

Ciasno pasująca pokrywa jest niezbędna, jak te żaby mają ssące poduszki stóp, które pozwolą im łatwo skalować szklane ściany akwarium. Możesz trzymać więcej niż jedną żabę razem w jednym siedlisku, o ile są podobnej wielkości; w przeciwnym razie większe żaby mogą próbować zjeść mniejsze.

Kawałek papieru o wysokości kilku centymetrów umieszczony wokół zewnętrznej strony dna zbiornika może pomóc, jeśli żaby mają tendencję do pocierania nosem o szybę, próbując wyjść poza siedlisko; żaby nie rozumieją przezroczystych barier tak bardzo, jak można by się spodziewać (będą próbowały poruszać się w kierunku obiektów, które widzą), ale rozumieją czarne ściany.

Zapewnij wiele gałęzi, dużych kawałków kory korkowej i liści do wspinania się, pamiętając, że powierzchnie te muszą być dość mocne, aby utrzymać ciężar tych krępych żab. Użyj naturalnych żywych roślin, które są masywne i mają silne łodygi. Upewnij się, że są one wolne od pozostałości nawozów sztucznych lub pestycydów na roślinach i we wszystkich glebach roślinnych. Żywe rośliny w terrarium powinny być trzymane w małych, ruchomych doniczkach, aby ułatwić czyszczenie zbiornika.

Przykrycie tylnej powierzchni zbiornika ciemnym papierem pomaga żabie znaleźć ustronne i słabo oświetlone miejsce do spania w ciągu dnia. Umieszczenie dużego kawałka kory ukośnie w poprzek klatki, kilka cali od tylnej ściany pozwoli żabie przylgnąć do tylnej części zbiornika pod osłoną kory do snu. Alternatywnie, użyj dowolnego rodzaju grubej pokrywy roślinnej lub miejsca wewnątrz z wieloma wyjściami, aby umożliwić żabie ukrycie się i odpoczynek.

Codziennie czyść klatkę żaby, wycierając duże kawałki odpadów z liści roślin i dna zbiornika. Codziennie wymieniaj naczynie z wodą, używając niechlorowanej wody.

Ogrzewanie
Umieść lampę lub grzejnik na zewnątrz tylko z jednej strony klatki, aby stworzyć gradient temperatury od 80 do 86 F (27 do 30 C) w ciągu dnia, ze spadkiem do 72 do 78 F (22 do 25 C) w nocy. W celu potwierdzenia, że utrzymywane są odpowiednie temperatury, należy używać zarówno termometrów ręcznych, jak i termometrów z naklejką po stronie zbiornika.

Światło
Oświetlenie powinno być stonowane, a jeśli światło jest potrzebne w nocy, używaj tylko żarówek nocnych. Stwórz regularny cykl światło-ciemność; dobrze sprawdza się 12 godzin światła i 12 godzin ciemności. Żaby te są zwierzętami nocnymi, więc nie mają specjalnych wymagań oświetleniowych. Ekspozycja na promieniowanie UVB nie jest konieczna, choć niektóre ekspozycje nie zaszkodzą żabom białogłowym.

Podłoże
Nawet w przypadku tej arborealnej żaby, zbudowanie dobrego podłoża w pomieszczeniu pomoże stworzyć i utrzymać środowisko podobne do jej rodzimego ciepłego i wilgotnego siedliska tropikalnego. Podłoże w zbiorniku należy zbudować z dużych rozmiarów płukanego żwiru pokrytego wolną od chemikaliów glebą. Duże kawałki kory mogą być użyte jako podłoże; przykryj odsłoniętą glebę mchem sphagnum, który pomaga zatrzymać wilgoć, która zapewni wilgotność, jakiej potrzebują te płazy.

Unikaj drobnego żwiru lub wiórków kory, które żaby mogłyby przypadkowo połknąć. Niektórzy hodowcy preferują bardziej rygorystyczne podejście do zbiorników tymczasowych, wykładając je po prostu papierem lub ręcznikami papierowymi, aby ułatwić czyszczenie. Jednak przy takim minimalnym pokryciu podłogi znacznie trudniej jest utrzymać odpowiednią wilgotność.

Wilgotność
Użyj higrometru wewnątrz zbiornika, aby zmierzyć wilgotność względną; ponieważ odczyty higrometru mogą dryfować w czasie, kalibruj je raz w roku. Utrzymuj wilgotność w pomieszczeniu dla żab na poziomie 60-70%, codziennie spryskując je wodą chlorowaną lub butelkowaną (nie destylowaną). Należy również zapewnić naczynie z taką samą wodą. W celu odgazowania rozpuszczonych gazów i osiągnięcia temperatury pokojowej, należy pozostawić całą wodę, która będzie używana w pomieszczeniu, w otwartym pojemniku w temperaturze pokojowej na 24 do 48 godzin.

W przypadku żab i innych płazów nie należy stosować świeżej wody z kranu, ze względu na obecność chloru i chloraminy stosowanych w procesie oczyszczania wody. Jeśli konieczne jest zastosowanie chlorowanego źródła wody, należy je najpierw uzdatnić za pomocą zestawu do dechloracji (dostępnego w sklepach zoologicznych). Alternatywnie można stosować wodę butelkowaną, jednak nigdy nie należy używać wody destylowanej, ponieważ brakuje w niej niezbędnych minerałów, których potrzebują wszystkie zwierzęta.

Pokarm i woda

Karm żaby drzewne White’a dietą składającą się głównie z żywych świerszczy. Inne żywe pokarmy mogą obejmować wolne od insektycydów ćmy, chrząszcze, karaluchy, koniki polne i dżdżownice. W pełni rozwinięte żaby białogrzbiete mogą nawet od czasu do czasu przyjmować myszy pinkie. Umieść żywe owady w klatce lub podawaj je przy użyciu szczypiec o tępych lub elastycznych końcach, ale upewnij się, że szczypce nie zranią żaby w pysk lub język przy uderzeniu.

Ilość pokarmu, jaką potrzebuje żaba, będzie się nieco różnić, ale należy pamiętać, że żaby białogrzbiete mają tendencję do problemów z otyłością, więc nie należy ich przekarmiać.3 Jako bardzo ogólną wskazówkę, karm duże żaby (większe niż trzy cale długości) kilkoma dużymi świerszczami co dwa do trzech dni, dostosowując się do aktywności żaby i stanu jej ciała. Mniejszym żabom podawaj trzytygodniowe świerszcze mniej więcej co dwa lub trzy dni, a młode karm codziennie.

Najlepszym sposobem na ocenę ilości pokarmu jest przyjrzenie się kondycji ciała żaby. Szukaj grzbietów tuż nad błoną bębenkową żaby. Jeśli nie ma zauważalnych grzbietów, żaba ma prawdopodobnie niedowagę i powinna być karmiona większą ilością pokarmu lub częściej. Jeśli grzbiety stają się wyraźne i zaczynają obwisać lub fałdować się, żaba jest otyła: należy zmniejszyć ilość podawanego pokarmu o nie więcej niż 50%.

Wszystkie owady podawane płazom muszą być najpierw przeładowane pożywnym pokarmem. Ponadto, ważne jest, aby posypać zdobycz suplementem wapniowo-witaminowym.1 Takie posypywanie należy przeprowadzać raz w tygodniu u dojrzałych żab, dwa lub trzy razy w tygodniu u żab średniej wielkości i codziennie u bardzo młodych żab.

Żaby lubią wchodzić do swojego naczynia z wodą, aby się nawodnić i namoczyć, dlatego należy stosować naczynie, które jest na tyle duże, aby żaba mogła w nim wygodnie usiąść, ale nie za głębokie, aby istniało ryzyko utonięcia; żaby drzewne nie są silnymi pływakami.

Częste problemy zdrowotne i behawioralne

Najpoważniejszym zagrożeniem dla zdrowia żaby białej jest choroba zwana chytridiomycosis, która jest wywoływana przez grzyba chytrid.4 Ta śmiertelna choroba szybko rozprzestrzenia się w środowisku naturalnym i spowodowała duży spadek populacji większości płazów na całym świecie. Choroba ta charakteryzuje się sennością i utratą wagi; dostępnych jest niewiele metod leczenia.

Wybór żaby białogrzbietej

Narażenie na działanie grzyba Chytrid jest głównym powodem, dlaczego ważne jest, aby kupić żabę drzewną White’s tylko od renomowanych hodowców, którzy sprawdzą, że zwierzę zostało wyhodowane w niewoli i jest wolne od choroby. Podobnie jak w przypadku wielu egzotycznych zwierząt domowych, żaby białogrzbiete, które są hodowane w niewoli, są bardziej wytrzymałe, jeśli chodzi o środowisko w niewoli. Żaby złapane na wolności mogą nie radzić sobie dobrze ze stresem w niewoli.

Dziko żyjące płazy mogą również przynieść pasożyty lub inne infekcje do Twojego siedliska. Wystawy gadów i hodowcy internetowi to dobre miejsce na rozpoczęcie poszukiwań nowego płaza domowego. Unikaj jednak kupowania żab, których nie miałeś okazji zobaczyć osobiście; najlepiej, gdybyś mógł obserwować, jak je, aby upewnić się, że ma zdrowy apetyt, który jest oznaką dobrego zdrowia.