Bez kategorii

Jaką ilością karmy powinienem karmić psa?

Niezależnie od tego, czy masz szczeniaka, którego mantrą jest „żyć, żeby jeść”, czy „jeść, żeby żyć”, jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla zdrowia swojego psa przez całe jego życie, jest pomoc w utrzymaniu zdrowej wagi – zaczyna się to od połączenia karmienia odpowiednią ilością pokarmu i zapewnienia odpowiedniej ilości ruchu.

Ale jaka jest ta „odpowiednia” ilość? I jak uwzględnić zmieniające się potrzeby żywieniowe psa w miarę jego wzrostu?

Na to, ile jedzenia potrzebuje Twój pies, wpływa wiele czynników. Weź pod uwagę jego wiek, rasę, poziom aktywności i ilość czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Według American Kennel Club (AKC), psy większych ras i bardziej aktywne będą potrzebowały więcej kalorii dziennie, podobnie jak psy, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, szczególnie w chłodniejsze dni.

Jaką ilość karmy podawać szczeniętom?

Potrzeby żywieniowe szczeniąt różnią się oczywiście od potrzeb psów dorosłych, a nawet dorastających. Po pierwsze, szczenięta jedzą częściej niż psy dorosłe. W zależności od rasy i wieku szczeniaka, może on jeść do czterech posiłków dziennie lub dwa do trzech razy więcej niż dorosły pies.

AKC zaleca metodę zwaną „obserwuj psa, a nie naczynie”. Dawanie szczeniętom harmonogramu posiłków, a następnie zabieranie resztek jedzenia po 10-20 minutach od podania posiłku, pomaga wyrobić dobre nawyki żywieniowe.

Ta metoda pomoże Ci dowiedzieć się, ile potrzebuje Twój szczeniak i pomoże mu wyrobić dobre nawyki, takie jak: jeśli jesteś głodny, jedz!

Jeśli szczeniak nie zje wystarczająco dużo podczas jednego posiłku, jego głód pomoże mu dokończyć posiłek podczas następnego karmienia i nauczy się jeść, kiedy jedzenie jest dostępne. A ponieważ posiłki są częste, nie będą długo głodne.

Jaką ilość karmy podawać dorosłym psom?

Większość ras dorosłych psów je dwa razy dziennie, według PetMD. Jeśli adoptujesz dorosłego psa i nie znasz jego nawyków żywieniowych, dwie miseczki karmy dostosowanej do wieku psa dziennie to dobry początek – jedna rano i jedna wieczorem, zawsze z dostępem do świeżej wody. (Firmy produkujące karmy dla psów często wprowadzają na rynek karmy przeznaczone dla różnych etapów życia, więc łatwo jest znaleźć karmę przeznaczoną dla Twojego psa na danym etapie życia). Niektóre marki karm dla psów mają wytyczne wydrukowane na torbie i to może być dobre miejsce na rozpoczęcie, a następnie zwiększanie lub zmniejszanie w zależności od aktualnych rozmiarów Twojego psa i jego idealnej wagi.

Według WebMD, dorosłe psy, w zależności od ich osobowości, mogą być wystarczająco odpowiedzialne, aby zdecydować, ile jedzenia jest wystarczające. W takim przypadku należy zostawić jedzenie na zewnątrz w ciągu dnia i pozwolić psu zdecydować, ile chce.

Właściciele psów typu „jeść, aby żyć” często nie mają problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi, o ile pies ma wystarczająco dużo ruchu. Niektóre psy świetnie sobie radzą z taką rutyną „wypasu”, podczas gdy inne… po prostu nie mogą się opanować.

Ci z nas, którzy mają psy typu „żyją, żeby jeść”, muszą pomóc naszym psom w kontrolowaniu porcji. Jeśli masz problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi swojego psa, lekarz weterynarii może pomóc Ci w znalezieniu pomysłów na kontrolę wagi i porcji. Może on zalecić specjalistyczną dietę, która często obejmuje karmę premium.

Jeśli nadal nie wiesz jak się odżywiać, spróbuj zastosować ogólną zasadę PetMD dla dorosłych psów:

Psy ras małych (3-6 funtów): 1/3 do 1/2 filiżanki dziennie
Małe rasy (10-20 funtów): od 3/4 filiżanki do 1 1/2 filiżanki dziennie
Średnie rasy (30-50 funtów): 1 3/4 do 2 2/3 filiżanki dziennie
Duże rasy: (60-100 funtów) 3 do 4 1/2 filiżanki dziennie, plus 1/3 filiżanki na każde 10 funtów powyżej 100 funtów
Uwaga na temat karmy mokrej
Mokra karma może być bardziej kosztowną opcją, którą psy z pewnością preferują, ale ważne jest, aby przeprowadzić badania, aby upewnić się, że podawana karma jest dobrej jakości. AKC ostrzega, że sama karma mięsna może nie zapewnić Twojemu psu w pełni zbilansowanej diety, której potrzebuje i być może będziesz musiał uzupełniać ją mieszanką karmy mokrej i suchej.

Niekomercyjna karma dla psów

Niektórzy właściciele zwierząt wolą sami przygotowywać jedzenie dla swoich psów, co może mieć pewne zalety w porównaniu z kupowaną w sklepie karmą. Na początek, karma domowej roboty może być łatwiejsza do strawienia dla psów, według AKC, a właściciele, którzy wybierają tę drogę, mogą podawać tę karmę na wszystkich etapach życia, bez konieczności przechodzenia od karmy dla szczeniąt, przez karmę dla dorosłych, po karmę dla psów w zaawansowanym wieku.

Niektórzy właściciele wybierają ten rodzaj żywności, jeśli ich pies ma bardzo wyspecjalizowane potrzeby żywieniowe lub inne względy zdrowotne. AKC ma kilka pomysłów na przepisy, jeśli jesteś zainteresowany domowym jedzeniem lub smakołykami dla psów.

A co z przysmakami?

Zgodnie z ogólną zasadą, przysmaki dla psów nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennego spożycia kalorii przez psa. Jeśli pies jest w trakcie programu szkoleniowego, zaplanuj odpowiednio ilość przysmaków, aby upewnić się, że nie dostaje ich za dużo.

Jeśli masz psa, który już ma nadwagę, rozważ kreatywne pomysły na smakołyki, które nie dodają wielu kalorii. Mieliśmy kiedyś psa, który uwielbiał zieloną fasolkę – miły niskokaloryczny „przysmak”.

Jak stwierdzić, czy waga Twojego psa jest zdrowa

Według PetMD, istnieje kilka znaków ostrzegawczych, że Twój pies jest w dobrej wadze. Możesz szybko zbadać kształt swojego psa, aby określić, czy jest tam, gdzie powinna być.

Po pierwsze, Twój pies powinien mieć figurę „klepsydry”, kiedy patrzysz na niego z góry. Oznacza to, że powinieneś widzieć szersze łopatki i żebra, zwężające się za żebrami, a następnie rozszerzające się w biodrach.

Po drugie, patrząc na nią od strony rozmiaru, powinna być „schowana”, co oznacza, że jej żebra powinny znajdować się bliżej ziemi niż brzuch.

Wreszcie, jej żebra nie powinny być widoczne, ale powinieneś być w stanie wyczuć je ręką przy lekkim nacisku. Ta krótka ankieta powinna pomóc Ci ocenić, czy Twój pies otrzymuje wystarczającą ilość jedzenia i ćwiczeń, czy też musi mieć dostosowaną dawkę jedzenia.

Zdrowie i psy z nadwagą

Otyłość jest częstym problemem u psów i często wynika z połączenia zbyt dużej ilości jedzenia i zbyt małej ilości ruchu.

Chociaż może się to zdarzyć każdemu, ważne jest, aby pomóc w doprowadzeniu psa do zdrowej wagi, jeśli jest otyły, ponieważ stan ten może prowadzić do wielu innych problemów zdrowotnych, w tym problemów mięśniowo-szkieletowych, zastoinowej niewydolności serca, choroby Cushingsa, chorób skóry i niektórych rodzajów raka.

Jeśli Twój pies ma nadwagę lub jest otyły, skonsultuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania pomocy w utrzymaniu zdrowej wagi.