Bez kategorii

Jak powstrzymać psa od szczekania w nocy

Jest późno. Czas do łóżka. Właśnie wtuliłeś się pod kołdrę, zgasiłeś światło, wyłączyłeś telefon. Czas do łóżka, ale nie dla Twojego szczeniaka. One dopiero się rozkręcają.

Jeśli szczekanie i skomlenie Twojego psa nie pozwala Ci zasnąć w nocy lub, co gorsza, budzi Cię na wiele godzin przed budzikiem, nie jesteś sam; jest to jedna z najczęstszych zmarszczek, które trzeba wyprasować w Twoim związku z psem.

Najczęściej jest to problem o prostym i często przypadkowym pochodzeniu: nie zdając sobie z tego sprawy, nauczyłeś swojego psa, że szczekanie i skomlenie zwróci na niego Twoją uwagę, bez względu na porę dnia i nocy. Rozwiązanie, niestety, nie jest tak proste.

Dlaczego Twój pies szczeka w nocy?

Po pierwsze, skąd Twój pies wziął ten frustrujący, pozbawiający snu nawyk? Psy szczekają i skomlą z wielu różnych powodów, najczęściej po to, by zaalarmować rodzinę o niebezpieczeństwie, z niepokoju lub strachu, albo by zwrócić na siebie uwagę.

Niepokój związany z izolacją – niepokój związany z pozostawaniem samemu i/lub niepokój związany z zamknięciem – niepokój związany z przebywaniem w klatce lub kojcu – może odgrywać ważną rolę w nocnym szczekaniu, ale dla wielu psów problem jest po prostu jednym z poniższych:

W pewnym momencie pozwoliłeś swojemu psu spać w łóżku, ale cofnąłeś ten przywilej;
Niedawno adoptowałeś swojego pupila i jeszcze nie nauczyłeś się spać w nocy;
Próbowałeś uspokoić szczekanie swojego psa idąc do nich i głaszcząc ich lub uwalniając ich z zamkniętej przestrzeni.
Z tych, to # 3, który dostaje większość szczeniąt. Kiedy idziesz do swojego psa, aby je wyciszyć lub uspokoić, gdy szczekają w nocy, uczysz je, że szczekanie i skomlenie przynosi ci bieganie. A kiedy już nauczą się tej lekcji, trudno ją zapomnieć.

Jak zatrzymać psa szczekającego w nocy

Więc co teraz? Istnieje rozwiązanie tego problemu, ale nie będzie Ci się podobać. Aby zatrzymać psa od szczekania i jęczenia na uwagę w nocy, musisz przekonać ich, że szczekanie i jęczenie NIE przyniesie cię do nich.

Musisz przekonać swojego psa, że szczekanie i skomlenie doprowadzi go absolutnie donikąd. Innymi słowy, aby rozwiązać ten problem, musisz go zignorować.
Kluczem jest nie reagowanie – nie podchodź do psa, nie wołaj do niego uspokajających słów, nie krzycz na niego, nie wypuszczaj go z jego zamkniętej przestrzeni.
Jeśli pocieszasz psa choćby raz, dajesz mu powód, by uwierzył, że szczekanie czasem przynosi mu to, czego chce. Jeśli pies dostaje to, czego chce tylko przez pewien czas, nie ma powodu, aby zmienić swoje zachowanie.
Jeśli Twój pies nie jest nagradzany uwagą za szczekanie i skomlenie w nocy, nie ma powodu, żeby skomleć i szczekać w nocy; w końcu przestanie się zachowywać, bo jego strategia nie przynosi Ci już korzyści.
Off the bat, pozwól mi powiedzieć, że to nie będzie łatwe. Kiedy próbujesz zmienić zachowanie, takie jak szczekanie w nocy, doświadczysz „wybuchu wygaszania”, co w zasadzie oznacza, że szczekanie będzie się pogarszać, zanim się poprawi, ponieważ Twój pies desperacko próbuje komunikować się za pomocą strategii, która wcześniej działała.

Oczywiście oznacza to również, że Twój sen będzie się pogarszał, zanim się poprawi. Ułatw sobie sprawę, używając zatyczek do uszu i odtwarzając biały szum.

Nie zaszkodzi również zadbać o to, aby Twój pies czuł się jak najlepiej; spróbuj odtwarzać spokojną muzykę klasyczną lub zaopatrz swojego pupila w obrożę DAP lub dyfuzor.

Czy Twój pies szczeka w nocy w swojej klatce?

Jeśli nie masz uzasadnionego powodu, aby zamknąć psa na noc w innym pokoju, kojcu lub klatce (np. Twój szczeniak nie jest jeszcze nauczony czystości), pozwolenie mu na spanie w Twojej sypialni lub nawet w Twoim łóżku jest całkowicie w porządku.

Pozwalając psu spać z Tobą, nie tworzysz u niego złych nawyków ani nie wywołujesz lęku separacyjnego.

Niektóre badania sugerują nawet, że pozwolenie psu na spanie z Tobą w łóżku zapewni Ci lepszy sen, i to nie tylko dlatego, że Twój pies będzie mniej szczekał lub skomlał.

Czasami najprostszym rozwiązaniem problemu jest to, na które skrycie liczyłeś przez cały czas: przytulny sen z psem u boku.