Bez kategorii

8 fascynujących faktów o kotach tuxedo

Koty smokingowe są najbardziej znane ze swoich dwukolorowych płaszczy, które wyglądają jak, no cóż, malutkie smokingi. Chociaż wiele kotów smokingowych jest czarno-białych, płaszcze tych wspaniałych kociaków mogą być również szare, srebrne, pomarańczowe, a nawet w kolorze skorupy żółwia z białymi plamami. Ale koty smokingowe mają o wiele więcej zalet niż tylko dobry wygląd.

Na przykład najbogatszy kot na świecie był kotem smokingowym. A inne koty smokingowe były na wojnie, na szczycie Mount Everestu i w Białym Domu. Tak, naprawdę!

Koty tuxedo są właściwie piegowate

Nie, koty smokingowe nie są szczególną rasą. Ich nazwa pochodzi raczej od wyraźnych, dwukolorowych (zwanych też piebaldami) oznaczeń na ich płaszczach, które przypominają smokingi.

Jak już wspomnieliśmy, koty smokingowe nie muszą być czarno-białe. A ponieważ mogą to być różne rasy, takie jak Maine Coon, Turkish Angora, American Shorthair czy British Shorthair, ich sierść może być krótka, kudłata, długa lub jedwabista.

Co więc powoduje, że ich płaszcze są dwukolorowe? Czytaj dalej, aby uzyskać małą lekcję nauki.

Genetyka kotów tuxedo powoduje zmienność ich sierści

Podobnie jak koty calico i tortoiseshell, koty smokingowe mogą podziękować genetyce za swoje eleganckie umaszczenie.

Długo uważano, że ich dwukolorowe umaszczenie jest wynikiem „powolnego” lub „ospałego” działania komórek pigmentowych, które nie były w stanie dotrzeć do wszystkich części kociego embrionu, zanim został on w pełni uformowany.

Nowsza teoria może jednak obalić tę od dawna akceptowaną hipotezę. Naukowcy uważają obecnie, że komórki pigmentowe poruszają się i mnożą losowo podczas rozwoju embrionu – i nie stosują się do żadnych szczególnych instrukcji genetycznych dotyczących koloru sierści.

Chociaż koty calico, tortoiseshell i koty smokingowe wykazują pewne podobieństwa genetyczne, które decydują o ich umaszczeniu, istnieje jedna zasadnicza różnica: większość kotów calico i tortoiseshell to samice (dzięki tej samej informacji genetycznej, która decyduje o ich umaszczeniu), natomiast w przypadku kotów smokingowych liczba samców i samic jest taka sama.

Koty tuxedo były czczone w starożytnym Egipcie

Powszechnie wiadomo, że koty były bardzo czczone i wielbione jako bogowie przez starożytnych Egipcjan. W rzeczywistości, kilka egipskich bogiń było przedstawianych jako koty.

Z tego powodu, koty często pojawiały się w królewskich grobowcach, przy wykuwaniu złota i hieroglifach. Ale czy wiesz, że około 70 procent kotów przedstawionych w tych starożytnych grobowcach i sztuce to koty tuxedo? Tak, koty smokingowe były najczęściej przedstawianymi (i czczonymi) kotami w starożytnym Egipcie.

Koty tuxedo rozwijają się szybko i są bardzo inteligentne

Istnieje kilka wyjaśnień sławy i fortuny kotów smokingowych (więcej na ten temat później). Być może najbardziej logicznym wyjaśnieniem jest to, że koty smokingowe rozwijają się niezwykle szybko i są akceptowane jako geniusze kociego świata… tak jakby.

Oto dlaczego:

  • Większość kotów potrzebuje od jednego do dwóch tygodni, aby otworzyć oczy po urodzeniu. Ale nowonarodzone Tuxie? Otwierają oczy całe 24 godziny wcześniej niż jakikolwiek inny kot.
  • Może to być nieco trudne do udowodnienia, ale wiele osób uważa, że koty tuxedo są nawet o 200 procent mądrzejsze od innych gatunków kotów. Nie jest jasne, czy jest to wyłączna opinia rodziców kotów smokingowych, czy też nie.

Koty tuxedo mają magiczne moce… Może

Mówi się, że podczas równonocy wiosennej lub dziennej, koty smokingowe stają się praktycznie niewidzialne ze względu na kolory ich sierści. Całkowicie ignorując fizykę światła i cienia, niektórzy uważają, że to zjawisko jest dowodem na magiczne moce kotów smokingowych!

Koty Tuxedo mają swoje miejsce w historii

Wierzcie lub nie, ale jest wiele kotów smokingowych, które mają poważny historyczny kredyt zaufania:

  • William Szekspir, Beethoven i Sir Isaac Newton wszyscy mieli koty smokingowe. Kto wie, jaki poziom rozwoju artystycznego i naukowego zainspirowały te kociaki?
  • Słynne koty w popkulturze, w tym Sylvester z Looney Tunes, Kot w Kapeluszu (słynna postać z Dr. Seussa) i Pan Mistoffelees z broadwayowskiego spektaklu Cats to koty smokingowe.
  • W 2012 r. kot smokingowy o imieniu Tuxedo Stan z Halifax w Kanadzie ubiegał się o stanowisko burmistrza swojego pięknego miasta. Chociaż Tuxedo Stan nie objął urzędu, był pierwszym i jedynym kotem, który kiedykolwiek ubiegał się o urząd polityczny.

Najbogatszy kot na świecie to kot z smokingiem

W 1998 r. kot smokingowy o imieniu Sparky odziedziczył po śmierci swojego właściciela 6,3 miliona dolarów, co czyni go bogatszym od innych kotów i ludzi.

Koty tuksedo dotarły tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden kotek

Z ich szybkim rozwojem i poważnym sprytem, nic dziwnego, że koty smokingowe dotarły do wielu, wielu miejsc, do których nie dotarł żaden inny kot:

  • Tylko jeden kot dotarł na szczyt Mount Everestu i – zgadliście – był to kot smokingowy. Jego człowiek niósł go, oczywiście, ale to nadal jest dość imponujące, prawda?
  • Kot smokingowy o imieniu Simon poszedł na wojnę podczas II wojny światowej i skończył otrzymując medal za swoje usługi. W jaki sposób pomógł aliantom? Chroniąc brytyjskie zapasy żywności przed szkodnikami i myszami.
  • Tak, kot smokingowy trafił nawet do Białego Domu. Prezydent Bill Clinton miał swojego pupila Tuxie podczas swojej służby jako prezydent Stanów Zjednoczonych.

Co dalej z kotami smokingowymi? Prawdopodobnie w kosmosie! Wieść niesie, że NASA chce, aby kot smokingowy był pierwszym kotem na Księżycu.