Bez kategorii

Czy psy mogą jeść masło orzechowe?

Tak. I większość psów je uwielbia! Masło orzechowe jest bogate w białko i zawiera zdrowe tłuszcze, niacynę, witaminę B i witaminę E, które przyczyniają się do ogólnego zdrowia Twojego psa.

Jaki jest najlepszy sposób podawania go Twojemu futrzanemu przyjacielowi i ile masła orzechowego to za dużo? Przeczytaj dalej, aby poznać wskazówki i sztuczki, a także składniki, których należy unikać.

Używaj czystych orzeszków ziemnych

Masło orzechowe dla Twojego psa powinno zawierać wyłącznie orzeszki ziemne. Większość marek masła orzechowego w sklepach spożywczych jest odpowiednia, ale zawsze czytaj etykietę. Unikaj dużych marek masła orzechowego, takich jak Jif, Peter Pan i Skippy, które często zawierają dodatek cukru. I tylko dlatego, że na etykiecie jest napisane „naturalne masło orzechowe”, nie oznacza to, że nie ma dodatku cukru, więc pamiętaj, aby czytać składniki.

Używaj tylko masła orzechowego, które jest surowe, niesolone i nie zawiera sztucznych słodzików.

Składniki, na które należy uważać

Dodane składniki mogą powodować niepożądane skutki uboczne, więc pamiętaj, aby czytać etykietę masła orzechowego. Ksylitol, substytut cukru, jest toksyczny dla psów. Jest to szczególnie podstępny składnik, ponieważ ksylitol może pojawić się w maśle orzechowym reklamowanym jako bezcukrowe. Jako alkohol cukrowy, ksylitol może prowadzić do dużego spadku poziomu cukru we krwi (znanego również jako zatrucie ksylitolem), co może zagrażać życiu, powodując drgawki, niewydolność wątroby i jeszcze gorzej.

Objawy zatrucia ksylitolem obejmują:

 • wymioty
 • zmniejszenie aktywności
 • osłabienie
 • zataczanie się
 • zapaść
 • drgawki

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies spożył ksylitol, natychmiast zgłoś się do weterynarza!

Marki masła orzechowego, które zawierają ksylitol to Go Nuts, Co, Krush Nutrition, Nuts 'N More i P28 Foods.

Dodatkowo, unikaj podawania psu masła orzechowego z niepotrzebnymi składnikami, takimi jak cukier i sól, których organizm psa po prostu nie potrzebuje. Najlepszym rozwiązaniem jest niesolone masło orzechowe bez dodatku substancji słodzących.

Wreszcie, uważaj na orzechy makadamia, które są niebezpieczne dla zdrowia psa. Na szczęście nie są one często spotykane w mieszankach masła orzechowego.

Niektóre z wielu sposobów leczenia psa za pomocą masła orzechowego

Włóż łyżkę masła orzechowego do zabawki KONG, aby uzyskać pyszny projekt, który zajmie Twojego psa na dłuższą chwilę.
Podawaj psu kilka łyżek masła orzechowego na łyżce lub palcu jako okazjonalny przysmak.
Użyj masła orzechowego do ukrycia leków, których spożywanie nie sprawia psu przyjemności. Masło orzechowe dobrze komponuje się również z witaminami do żucia, które Twój pies może przyjmować.
Spróbuj samodzielnie przygotować przysmaki dla psa z masła orzechowego – to łatwiejsze niż myślisz.
Użyj tubki do wyciskania masła orzechowego na campingu, aby szybko i bez bałaganu podawać smakołyki.
Dodaj do zwykłej karmy dla psów odrobinę masła orzechowego.

Wstrzymanie się od jedzenia jest w porządku

Choć większość psów je masło orzechowe, niektórzy właściciele przysięgają, że ich psy go nie uwielbiają. Niechęć do powszechnie lubianego pokarmu, takiego jak masło orzechowe, może być oznaką alergii pokarmowej. Alergie na orzeszki ziemne u psów mogą przybierać postać od łagodnej do ciężkiej, a objawy mogą obejmować czerwoną i swędzącą skórę, trudności w oddychaniu, pobudzenie, a w przypadku ciężkich reakcji alergicznych – anafilaksję. Więcej o alergiach pokarmowych u psów tutaj.

Inni właściciele zwierząt nie lubią podawać psom ludzkiego jedzenia i wolą trzymać się diety opartej wyłącznie na karmie dla zwierząt. Znasz swojego psa i nie ma reguły, która mówi, że musisz dać swojemu psu masło orzechowe. Jeśli na przykład martwisz się o wagę swojego psa, pominięcie dodatkowych kwasów tłuszczowych zawartych w PB może być dobrym pomysłem.

Bezpieczne dla psów masła orzechowe, które uwielbiamy

 • Adams No-Stir Peanut Butter
 • Kremowe masło orzechowe Crazy Richard
 • Smucker’s Natural Creamy Peanut Butter
 • Wszystkie te marki mają dobre opcje chrupiące, zbyt. Szczególnie podoba nam się szklany słoik, w którym
 • znajdują się produkty marki Adams – jest trwały i nadaje się do wielokrotnego użytku.