Bez kategorii

Czy psy mogą jeść ser?

Czy psy mogą jeść ser? Nasze psy entuzjastycznie odpowiedziałyby „tak”. Dla większości psów, tak długo jak nie wykazują one objawów nietolerancji nabiału, odrobina sera tu i ówdzie jako przysmak nie zaszkodzi. Ale chociaż ser nie jest toksyczny dla psów, zwykłe „tak” nie do końca opisuje związek psa z serem.

Tak więc, czy powinieneś zacząć kroić kawałki sera. Trzymaj nóż do sera – jest kilka czynników do rozważenia, w tym ogólny stan zdrowia Twojego psa, taki jak waga i zdrowie układu trawiennego, a rodzaj sera może również mieć znaczenie.

Nietolerancja laktozy u psów

Podobnie jak ludzie, niektóre psy nie są w stanie strawić laktozy, cukru występującego w nabiale. Podobnie jak u ludzi, nietolerancja laktozy u psów może być bardzo łagodna lub ciężka. Zaufaj nam, jeśli Twój pies nie toleruje nabiału, będziesz o tym wiedział. Jeśli nigdy wcześniej nie podawałeś swojemu psu mleka lub sera, najlepiej zachować ostrożność. Przetestuj najpierw niewielką ilość sera, aby nie narazić się na śmierdzący gniew psiego brzucha, z którym, uwierz nam, nikt nie chce mieć do czynienia.

Jeśli Twój pies zacznie wykazywać oznaki reakcji alergicznej, zaprzestań podawania mu jakichkolwiek produktów mlecznych do czasu, aż będziesz w stanie określić, czy to rzeczywiście ser spowodował reakcję. Aby uniknąć niebezpiecznych reakcji, konieczna może być również konsultacja z lekarzem weterynarii.

Czy mój pies może jeść ser cheddar? Mozzarellę?

Sery dojrzewające, takie jak cheddar, parmezan i szwajcarski zawierają bardzo mało laktozy, dlatego nie powinny powodować tak silnych dolegliwości żołądkowych jak np. pełnotłusta mozzarella. To naprawdę zależy od Twojego psa i od tego, ile sera podajesz mu w ciągu dnia. Jeśli zauważysz, że Twój pies ma gazy po podaniu mu sera (uwierz nam, będziesz wiedział), być może będziesz chciał znaleźć alternatywę. Jeśli okaże się, że stało się to tylko po zjedzeniu tego pięknego sernika, który zostawiłeś na ladzie, może być w porządku przetestowanie małego kawałka cheddara lub innego sera o niskiej zawartości laktozy.

A co z twarogiem?

Twarożek jest fermentowany i może być uważany za produkt o obniżonej zawartości laktozy (choć często jest mieszany z dodatkowymi produktami mlecznymi, więc zwracaj uwagę na etykietę na rodzaju, który kupujesz). Jego mdły smak sprawia, że jest to idealna karma dla psów, które wracają do zdrowia po chorobie żołądka. Ponadto, karma ta zawiera dużo wapnia i białka. Jest również bogaty w tłuszcz i kalorie, więc podawaj go oszczędnie lub unikaj podawania twarogu lub innego rodzaju sera, jeśli Twój pies ma nadprogramowe kilogramy.

Większość psów może jeść ser. Czy powinny?

Ser może być zdrowym, bogatym w białko przysmakiem, zawierającym witaminę A, witaminy z grupy B oraz niezbędne kwasy tłuszczowe, ale może też być bardzo kaloryczny. Unikaj przekarmiania i staraj się urozmaicać smakołyki. Rzeczy, które są ogólnie bezpieczne dla psów to twarożek i zwykły jogurt. Pomimo smutnych oczu Twojego psa, Ty na pewno wiesz, co jest najlepsze. Ponownie, upewnij się, że Twój pies jest w stanie znieść nawet niewielkie ilości nabiału, zanim zdecydujesz się na podawanie mu smakołyków.

Na stronie DogFoodAdvisor.com dostępny jest poręczny przewodnik dotyczący ilości laktozy występującej w powszechnie stosowanych produktach mlecznych. Od sera szwajcarskiego po kwaśną śmietanę, ten przydatny wykres pomoże Ci poruszać się w świecie psów i nabiału.

Ser, psy i lekarstwa

Masz wybrednego psa, który nie chce wziąć tabletek? Ser jest powszechnie uznawany za sposób kamuflażu leków, z wyjątkiem antybiotyków. Podobnie jak ludzie, psy nie mogą oprzeć się serowi, co sprawia, że jest to niezawodna metoda spożycia.

Ponadto, wymieszanie równych części twarogu i ugotowanego białego ryżu może pomóc Twojemu psu odzyskać równowagę po problemach żołądkowych. Ser może być również pomocny w ożywieniu karmy przepisanej na receptę, jeśli pies nie wykazuje zainteresowania. (Aby upewnić się, że jest to dobry pomysł, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Niektóre diety przepisywane na receptę wymagają ścisłego przestrzegania zaleceń, aby działały).

Sugestie dotyczące podawania

Jaką ilością sera powinieneś karmić swojego psa? Odpowiedź zależy oczywiście od wielkości Twojego psa, tego jak dobrze Twój pies radzi sobie z serem i jego ogólnej diety. Oto kilka pomysłów:

  • Małe kawałki sera cheddar lub mozzarella mogą być pomocne podczas szkolenia lub jako okazjonalna nagroda.
  • Dodaj odrobinę twarogu do zwykłej karmy Twojego psa.
  • Podawaj niewielką ilość twarogu samodzielnie jako okazjonalny przysmak.
  • Przy podawaniu tabletek bez antybiotyków, użyj tylko tyle sera, aby przykryć tabletkę.
  • Przysmaki są przeznaczone do okazjonalnego jedzenia. Zachowaj umiar w podawaniu psu produktów mlecznych.

Czy psy mogą jeść ser? Wniosek:

  • Tak, Twój pies może jeść ser, w tym cheddar, mozzarellę i twaróg.
  • Ponieważ ser jest równie tuczący, co smaczny, kluczem do sukcesu jest umiar.
  • Zanim zaczniesz podawać ser jako przysmak, upewnij się, że Twój pies nie cierpi na nietolerancję laktozy.
  • W serze można ukryć leki, ale nie antybiotyki!

Zasadniczo, tak długo jak jesteś odpowiedzialny za dostarczanie sera, powinieneś być dobry jak złoto.