Bez kategorii

Blue Heeler – Profil rasy psów

Pracowity, inteligentny i lojalny – tak w skrócie można opisać Blue Heelera. Historycznie, psy te były hodowane do pracy w gospodarstwach rolnych jako psy pasterskie i nadal rozwijają się, gdy mają do wykonania zadanie. Ich zaciekła lojalność sprawia, że są jeszcze lepszymi pracownikami. Nawet jeśli nie pracujesz na farmie, możesz wykorzystać je do pracy. Uwielbiają rozwiązywać zagadki i odzyskiwać zabawki.

Poza pracą, Blue Heelery bardzo kochają swoich ludzi i czasami są znane jako „psy cienia”. Stają się one intensywnie oddane swojemu właścicielowi i nie lubią być od niego oddzielone. Jest to niezwykle aktywna rasa, która z radością stanie się Twoim następnym biegaczem lub towarzyszem pieszych wędrówek.

Przegląd:
GRUPA: Grupa pasterska

WYSOKOŚĆ: 17 do 20 cali

WAGA: 35 do 50 funtów

POKRYCIE I KOLOR: Niebiesko-szary z plamkami

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 12 do 16 lat

Cechy charakterystyczne niebieskiego gończego

Poziom przywiązania Wysoki
Przyjazność Wysoki
Przyjazny dla dzieci Średni
Przyjazny dla zwierząt Średni
Potrzeba ćwiczeń Wysoki
Radość zabawy Wysoki
Poziom  energii Wysoki
podatność na szkolenie Wysoka
Inteligencja Wysoka
Tendencja do szczekania Medium
Gubienie sierści Medium
Ochrona Wysoka

Historia niebieskiego gołębia

Blue Heeler został wyhodowany przez australijskich osadników w XIX wieku do stada bydła. Rasa ta jest w dużej mierze przypisywana za wykorzystanie ich wiedzy, aby pomóc hodowcom skutecznie rozwinąć australijski przemysł wołowy.

Po wielu hodowlach i krzyżówkach ranczerzy stworzyli solidnego i silnego psa, który był w stanie poradzić sobie z surowym klimatem Australii. Psy przywiezione do Australii z Anglii zostały skrzyżowane z rodzimym australijskim Dingo, aby stworzyć przodków znanego dziś Blue Heeler lub Australian Cattle Dog.

W maju 1980 roku Australian Cattle Dog został przyjęty do rejestracji przez American Kennel Club. Rasa została zakwalifikowana do wystaw w grupie roboczej we wrześniu tego samego roku i została przeniesiona do grupy pasterskiej w 1983 roku.

Pielęgnacja Blue Heeler

Ćwiczenia fizyczne są niezwykle istotną częścią życia Blue Heelera. Ze względu na ich pracowite dziedzictwo, rasa ta pragnie regularnej stymulacji fizycznej i psychicznej, aby pozostać zadowolona. Uwielbiają pracę, więc zabawki logiczne i gry w aportowanie są świetnymi zajęciami dla niebieskich Heelerów.

Blue Heelers nie lubią być pozostawione same sobie przez dłuższy czas, zwłaszcza w małych przestrzeniach, więc zabierz swojego kumpla ze sobą, gdy idziesz na spacer, wędrówkę lub pływanie.

Jeśli Blue Heeler nie ma ujścia dla swojej energii, może stać się znudzony i destrukcyjny, gryząc buty lub meble. Rasa ta uwielbia mieszkać w domach z ogrodzonym podwórkiem lub bezpieczną nieruchomością, w której może biegać.

The Blue Heeler będzie stado wszystko i wszystko, co się porusza, w tym dzieci i innych zwierząt domowych. Z tego powodu, Blue Heelers potrzebują wczesnej socjalizacji i szkolenia, aby zrozumieć, które zachowania są nie do przyjęcia. Jeśli wczesne szkolenie jest zaniedbane, mogą one skubać biegające dzieci lub grać zbyt szorstko z innymi zwierzętami.

Ich dwuwarstwowa sierść oznacza dużo zrzucania, zwłaszcza wiosną, kiedy zrzucają zimową sierść. W tym czasie ważne jest, aby często szczotkować swojego Blue Heelera, czasami kilka razy dziennie, aby usunąć martwe włosy.

Niebieskie Heelery nie należą do psów wymagających szczególnej troski – wystarczy, że będziesz je kąpał w razie potrzeby, obcinał paznokcie, szczotkował zęby i od czasu do czasu czyścił uszy, aby zapewnić im dobre samopoczucie.

Najczęstsze problemy zdrowotne

Blue Heelery to silne i wysportowane psy. W związku z tym ich stawy i więzadła mogą ulec pewnemu zużyciu. Zerwanie więzadła krzyżowego jest zawsze powodem do niepokoju i powinno być leczone chirurgicznie u szczeniąt, które mają przed sobą długie życie w biegu.

Dysplazja stawów biodrowych u psów rasy Blue Heelers również może się ujawnić, ale zazwyczaj nie daje objawów aż do późniejszych lat życia osobnika. Objawy obejmują chodzenie, unikanie aktywności fizycznej i sztywność – zwłaszcza po długim nocnym odpoczynku.
Stosunkowo częstym schorzeniem występującym u psów rasy Blue Heelers jest postępujący zanik siatkówki, czyli choroba oczu polegająca na pogorszeniu się stanu siatkówki, co prowadzi do upośledzenia wzroku. Należy zwrócić uwagę na to, jak Twój Blue Heeler widzi w nocy oraz na powiększone źrenice. Chociaż schorzenie to jest bezbolesne, może prowadzić do całkowitej ślepoty.
Niebieskie Heelery są podatne na głuchotę. Objawy głuchoty to brak reakcji na dźwięki, skoczność i nietypowe napady szczekania.

Dieta i odżywianie

Ze względu na ich bardzo aktywną naturę, Blue Heelers potrzebują dużo składników odżywczych, aby uzupełnić ich zmęczone mięśnie, jak również witamin, aby uzupełnić ich inteligentny umysł. Wymaga to kompletnej i zrównoważonej diety.

Rodzaj karmy, którą karmisz swojego Heelera powinien się różnić w zależności od jego etapu życia, ponieważ szczenięta mają inne potrzeby niż dorosłe psy.

Ogólnie rzecz biorąc, sucha karma jest dobrym wyborem dla rosnących psów, które potrzebują czegoś twardego, co pomoże im oczyścić zęby i dziąsła. W młodym wieku układ pokarmowy psa jest wystarczająco silny, aby rozłożyć pokarm o bardziej szorstkiej teksturze. W miarę jak psy stają się starsze, korzystne może okazać się przejście na dietę opartą na karmie z puszki lub namaczanie kulek przed podaniem – obie te taktyki ułatwiają pracę układu trawiennego psa.

Przede wszystkim aktywne psy, takie jak Blue Heelers, potrzebują dużej ilości białka. Powinien to być pierwszy składnik każdej karmy dla psów, którą kupujesz swojemu pupilowi. Łosoś, wołowina i kurczak to doskonałe źródła białka. Pełne ziarna i warzywa są również ważne i powinny być drugim lub trzecim składnikiem w karmie dla psów. To zapewni Twojemu pupilowi właściwe odżywianie.

Suplementy mogą być dobrym pomysłem dla Blue Heelers; jeśli nie możesz znaleźć karmy z dodatkiem suplementów, rozważ zakup suplementu w postaci tabletek lub płynu, aby dodać go do diety Twojego psa. Warto zwrócić uwagę na glukozaminę, która wspomaga zdrowie stawów.

Czysta, świeża woda powinna być zawsze dostępna.

Plusy
Pracowity

Inteligentne i ciekawskie

Lojalny i chętny do zadowolenia

Wady
Wymaga intensywnej stymulacji psychicznej i fizycznej, w przeciwnym razie może się nudzić i być destrukcyjny

Nie lubi być pozostawiony sam sobie; chce być z właścicielem przez cały czas

Może pokazać trochę agresji w kierunku lub podejrzliwości wobec obcych, jeśli nie jest właściwie uspołecznione

Gdzie adoptować lub kupić Blue Heeler

Sprawdź swoje lokalne schronisko dla zwierząt w potrzebujących domu.

Zanim zdecydujesz się na Blue Heeler, upewnij się, żeby zrobić wszystkie badania. Porozmawiaj z innymi właścicielami Blue Heeler, renomowanych hodowców i grup ratowniczych, aby dowiedzieć się więcej.