Bez kategorii

Gekon lamparci – Profil gatunku

Popularny gad dla początkujących, gekon lamparci, jest łatwą w obsłudze, małą jaszczurką z Afganistanu, Pakistanu, północno-zachodnich Indii i Iranu. W porównaniu z innymi jaszczurkami, wymagają minimalnej opieki. Mają żywiołowe osobowości i wykonują ruchy, które są interesujące do oglądania. Gekony lamparcie są powszechnie żółte, białe i nakrapiane czarnymi kropkami. Hatchlings są w paski i stopniowo zmieniają się w plamki wygląd. Istnieje kilka kolorowych i wzorzystych morf lub odmian. Niektóre kolory są bardziej pożądane i cenne, podczas gdy typowe wild-type lub normalne ubarwienie jest łatwo dostępne i najbardziej przystępne.

NAZWA WSPÓLNA: Leopard gecko

NAUKOWA NAZWA: Eublepharis macularius

ROZMIAR OSOBY DOROSŁEJ: 8 do 10 cali, łącznie z ogonem

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 20 lub więcej lat w niewoli

Zachowanie i temperament gekona lamparciego

Gekony lamparcie, zwane pieszczotliwie leos, są na ogół łatwe w pielęgnacji. Nie wymagają dużo konserwacji klatki, są odporne i wyrozumiałe, jeśli ich środowisko nie jest idealne.

Gekony lamparcie to nocne, żyjące na ziemi gekony, które są na ogół potulne i łatwe do oswojenia. Oni nie mają lepkie opuszki palców jak inne gekony, więc nie wspinać się po ścianach, ale w przeciwieństwie do innych gekonów, mają powieki.

Gekony lamparcie nie są skłonne do gryzienia i są zazwyczaj powolne w ruchu. Są one znane jako bardzo wokalne, zwłaszcza gdy są głodne, i robią ćwierkania i piski.

Kiedy po raz pierwszy przyniesiesz do domu swojego gekona lamparciego, możesz go uspołecznić, delikatnie się z nim obchodząc. Tolerują one pewną ilość kontaktu, ale nie przesadzaj z tym, bo twój gekon lamparci może się zestresować.

Gekony używają swoich ogonów do komunikacji. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się więcej niż jeden gekon lamparci, należy zwracać uwagę na machanie ogonem. Jest to powolny ruch w przód i w tył. Gekon często podnosi go również do góry. Ten znak oznacza, że gekon lamparci czuje się zagrożony i jest gotowy do ataku, więc należy je natychmiast rozdzielić.

Gekony lamparcie są również grzechotnikami ogonowymi, podobnymi do grzechotników. Jeśli widzisz, że twój gekon grzechocze końcówką ogona gwałtownie, oznacza to, że twój gekon lamparci jest podekscytowany jedzeniem lub kopulacją.

I tak jak wiele innych jaszczurek, kiedy czują się zagrożone, gekony lamparcie mogą samoczynnie amputować swoje ogony jako mechanizm obronny.

Trzymanie gekona lamparciego

Zbiornik o pojemności 15-20 galonów jest wystarczająco duży dla dwóch do trzech gekonów lamparcich, ale powinien być tylko jeden samiec na siedlisko, i tylko trzymać samce i samice razem, jeśli chcesz mieć do czynienia z hodowlą. Stare zbiorniki na ryby, które nie trzymają już wody, również doskonale nadają się dla gekonów lamparcich.

Zapewnij pół kłody jako kryjówkę i miejsce do wspinaczki. Dobrą opcją są również komercyjne jaskinie dla gadów lub zwykłe kartonowe pudełka. Wilgotne pudełko do chowania się może pomóc w zrzucaniu odchodów.

Raz dziennie czyść klatkę, aby usunąć odchody. Mniej więcej raz w miesiącu wyjmij wszystko, wyrzuć podłoże oraz wyszoruj i zdezynfekuj klatkę i wszystkie znajdujące się w niej przedmioty, aby ograniczyć gromadzenie się bakterii.

Ciepło

Możesz użyć zwykłej żarówki żarowej o białym świetle, aby zapewnić miejsce do wygrzewania się w ciągu dnia. Czerwona żarówka, niebieska lub fioletowa żarówka lub ceramiczny emiter ciepła mogą zapewnić dodatkowe ciepło w nocy.

Poduszki grzewcze pod zbiornikiem mogą służyć do ogrzewania, ale mogą nie być najskuteczniejsze w regulowaniu temperatury gekona. Jeśli twój gekon zagrzebie się do szklanej powierzchni zbiornika, poduszka grzewcza może spowodować poparzenia. Nigdy nie używaj gorących kamieni.

Jako stworzenia zimnokrwiste, gady muszą same regulować temperaturę swojego ciała. Gady lubią pewien zakres temperatur lub gradient termiczny, dzięki czemu mogą regulować ciepłotę ciała. Należy zapewnić miejsce do wygrzewania się w ciągu dnia o temperaturze 88 stopni Celsjusza z gradientem temperatury do około 75 stopni Celsjusza. W nocy temperatura może spaść do zakresu od 70 do 75 stopni Fahrenheita (21 do 24 Celsjusza). Upewnij się, że twój gekon nie jest narażony na przeciągi i nie umieszczaj zbiornika obok okna lub drzwi.

Oto jak ustawić gradient termiczny dla swoich gadów domowych

Światło

Jako zwierzęta nocne, gekony lamparcie są najbardziej aktywne w nocy i nie wymagają dużej ilości światła UV. W naturze, stworzenia te są również aktywne o świcie i zachodzie słońca i w tych godzinach, kiedy światło słoneczne jest bardzo skąpe, narażone są na działanie promieni UV. Niewielka ilość światła UVA i UVB (2% do 7%) może w znacznym stopniu przyczynić się do utrzymania gekonów lamparcich w zdrowiu i może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych kości.

Twoja jaszczurka będzie potrzebowała oświetlenia żarowego i ciepła z tego źródła, aby naśladować światło słoneczne. W lecie należy zapewnić im około 14 godzin „słońca” dziennie. Natomiast zimą jaszczurka będzie potrzebowała około 12 godzin tego światła. Aby ułatwić opiekę, można zautomatyzować oświetlenie klatki, ustawiając światła na timer.

Wilgotność

Jaszczurki te są jaszczurkami pustynnymi, więc nie potrzebują bardzo wilgotnego środowiska. Jeśli wilgotność jest zbyt niska (poniżej 20%), gekon może mieć problemy z zrzucaniem włosów. Utrzymuj wilgotność na poziomie około 30% do 40%, co jest zbliżone do poziomu wilgotności w twoim domu. Aby utrzymać suche środowisko, możesz użyć zwykłego blatu z ekranem, w połączeniu ze źródłem ciepła. Aby sprawdzić poziom wilgotności, zaopatrz się w higrometr lub miernik wilgotności dla klatki.

Podłoże

Młode gekony lamparcie nie powinny być trzymane na podłożu piaskowym, nawet jeśli jest to piasek wapienny. Mogą one połknąć piasek i doznać niedrożności jelit. Papier jest chłonny i łatwy do zmiany, a wewnątrz / na zewnątrz dywan działa dobrze, zbyt.

Unikaj wiórów drewnianych, ponieważ mogą one pokaleczyć małe stopy gekona. Olejki lotne zawarte w wiórach drzewnych mogą być drażniące. Niezależnie od rodzaju podłoża, upewnij się, że twój gekon go nie spożywa.

Pożywienie i woda

Gekony lamparcie są zwierzętami owadożernymi. Karm je różnymi świerszczami, woskownicami i, z umiarem, mączniakami. Od czasu do czasu można spróbować nakarmić dorosłego gekona różową myszką. Aby mieć pewność, że gekon nie połknie żadnego podłoża, możesz karmić go w pustym zbiorniku.

Młode osobniki należy karmić kilkoma świerszczami dziennie. Dorosłe mogą mieć kilkudniowe przerwy między karmieniami. Zanim podasz owady swojemu pupilowi, należy je wypatroszyć lub nakarmić pożywnym posiłkiem na 24 godziny przed karmieniem. Przed podaniem owadom jaszczurki należy je również pokryć suplementem wapnia/witaminy D3. Aby to zrobić, umieść świerszcze lub robaki w torebce z zamkiem błyskawicznym z dodatkiem proszku. Wstrząśnij szybko torebką i wrzuć owady do zbiornika z jaszczurką. Wylęgarnie i młode osobniki potrzebują suplementu wapniowo-witaminowego przy każdym karmieniu; dorosłe osobniki potrzebują go tylko przy co drugim karmieniu.

Zapewnij swojemu gekonowi lamparciemu płytkie naczynie ze świeżą wodą przez cały czas. Miska z wodą pomoże zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu, a gekon będzie pił z miski. Można nawet zauważyć, że gekon dobrowolnie moczy się w swojej misce z wodą.

Najczęstsze problemy zdrowotne

Jednym z najpoważniejszych schorzeń, które mogą dotknąć gekona lamparciego jest metaboliczna choroba kości. Podobnie jak ludzie, gekony chorują, jeśli nie otrzymują wystarczającej ilości wapnia i witaminy D. Metaboliczna choroba kości powoduje bolesne deformacje kręgosłupa i kończyn. Objawy tej choroby to słaby apetyt i drżenie.

Częste problemy zdrowotne
Jednym z najpoważniejszych schorzeń, które mogą dotknąć gekony lamparcie, jest metaboliczna choroba kości. Podobnie jak ludzie, gekony chorują, jeśli nie otrzymują wystarczającej ilości wapnia i witaminy D. Metaboliczna choroba kości powoduje bolesne deformacje kręgosłupa i kończyn. Objawy tej choroby to słaby apetyt i drżenie.

Jeśli zauważysz, że u Twojego gekona pojawiają się pęcherzyki pod pachami, nie są one niebezpieczne. Jest to znak, że Twoja jaszczurka coś magazynuje. Pęcherzyki te mogą zawierać tłuszcz, witaminy, białko, wapń lub inne minerały i są powszechne u gekonów z nadwagą. Zazwyczaj pęcherzyki te znikają, gdy jaszczurka wraca do zdrowej wagi.

Gekony lamparcie są również podatne na zapalenie żołądka i jelit, które pochodzi z infekcji bakteryjnej. Jeśli twój gekon ma wodniste stolce lub jego ogon kurczy się, mogą to być oznaki zapalenia żołądka i jelit. Stan ten jest potencjalnie śmiertelny, ale uleczalny, jeśli zostanie wcześnie złapany.

Podobnie jak u innych jaszczurek, u gekonów lamparcich, które są niedożywione lub żyją w klatce o niewystarczającej wilgotności, może wystąpić dysekcja. Ten stan, który wygląda jak sucha skóra, powoduje, że gekon ma trudności z zrzucaniem włosów i może wpływać na jego wzrok.

Wreszcie, gekony lamparcie są podatne na różne infekcje dróg oddechowych, w tym zapalenie płuc. Duszności lub pęcherzyki śluzu wokół nosa i ust są oznaką, że gekon lamparci ma problemy z oddychaniem.

Wszystkie te dolegliwości powinny być leczone przez lekarza weterynarii specjalizującego się w gadach egzotycznych.

Wybór gekona lamparciego

Ponieważ są to jaszczurki długowieczne, upewnij się, że jesteś przygotowany do opieki nad gekonem lamparcim przez dłuższy czas. Te bardzo popularne zwierzęta domowe są łatwo dostępne, ale zawsze najlepiej jest kupić gekony od renomowanego hodowcy, które mogą kosztować 20 do 40 dolarów. Rzadkie morfy mogą kosztować do 100 dolarów. Możesz być w stanie znaleźć dobrego hodowcy gadów na expo gadów lub pokaz gadów w pobliżu.

Przy wyborze zwierzęcia, spójrz na jego ogon. Powinien być puszysty i gruby, najlepiej tak szeroki lub szerszy niż przestrzeń między ramionami gekona. Jego oczy, nos i usta powinny być czyste i nie cieknące. Otwór gekona, czyli otwór do oddawania moczu i kału, powinien być czysty i nie spuchnięty.