Bez kategorii

Adopcja papugi – rozważania

Rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed przyjęciem papugi
Chociaż papugi są naprawdę fascynującymi zwierzętami, mogą być również o wiele bardziej wymagające niż ludzie przewidują. Jeśli myślisz o adopcji papugi, oto kilka rzeczy, które musisz wiedzieć:

Papugi są dzikie z natury. Nie są to zwierzęta udomowione, jak koty i psy, które od dłuższego czasu są selektywnie hodowane w celu uzyskania odpowiednich „cech domowych”. Niezależnie od tego, czy zostały schwytane na wolności, czy wyhodowane w niewoli, papugi są co najwyżej tylko kilka pokoleń oderwane od swoich rodzimych siedlisk i zachowują wiele instynktów przetrwania i zachowań społecznych swoich dzikich kuzynów.
Wszystkie psy są tego samego gatunku, podobnie jak wszystkie koty domowe, ale istnieje ponad 350 gatunków papug. Jeśli adoptujesz papugę, będziesz musiał dowiedzieć się o potrzebach pielęgnacyjnych i behawioralnych tego konkretnego gatunku i odpowiednio dostosować swój styl życia.
Papugi są bardzo inteligentne; w rzeczywistości, w niektórych gatunków, ich inteligencja jest równoważna z inteligencją trzy- do pięcioletniego dziecka.
Małe papugi, takie jak cockatiels lub parrotlets, mogą dożyć 20-30 lat. Większe papugi, takie jak amazonki, kakadu czy makolągwy, mogą dożyć 60-80 lat. Tak więc, adopcja papugi jest naprawdę zobowiązaniem na całe życie. Podczas gdy przyjęcie psa lub kota jest zobowiązaniem na całe życie zwierzęcia (zazwyczaj 10-15 lat), przyjęcie papugi jest zobowiązaniem na całe życie – i więcej. Jeśli uważasz, że twoja papuga może przeżyje cię, będziesz musiał zorganizować przyszły dom dla swojej papugi, gdy nie będzie cię już w pobliżu.
Opieka nad papugą
Oto kilka szczegółów na temat opieki, jakiej wymagają papugi:

Ponieważ są bardzo inteligentne, papugi wymagają dużo uwagi. Będziesz musiał poświęcić co najmniej dwie do trzech godzin dziennie na interakcję z papugą poza klatką i będziesz musiał zapewnić ptakowi jakąś rozrywkę na resztę dnia, taką jak bezpieczne zabawki, radio lub telewizja, kontakt z innymi członkami rodziny lub innymi papugami.
Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że papugi są niechlujne. Będziesz spędzać czas na sprzątaniu jego klatki, wokół klatki, jego miejsca zabaw i innych miejsc w domu, gdzie może się bawić.
Papuga wymaga bardzo złożonej i zróżnicowanej diety złożonej z granulek, owoców, warzyw, orzechów i nasion, którą będziesz musiał przygotowywać każdego dnia.
Należy pamiętać o dzikim dziedzictwie papugi i starać się symulować niektóre z doświadczeń dzikiej papugi w domu. Na przykład, ptaki odnoszą ogromne korzyści, zarówno psychiczne jak i fizyczne, ze swobodnego lotu, więc ważne jest, aby zapewnić bezpieczny obszar, który pozwoli Twojej papudze na możliwość latania.
Będziesz musiał zabezpieczyć swój dom przed papugami, zarówno dla bezpieczeństwa papugi, jak i w celu zapobieżenia szkodom wyrządzonym przez papugę. Wiele zwykłych produktów i przedmiotów domowych może być niebezpiecznych dla Twojego ptaka.
Jeśli masz już inne papugi w swoim domu, na pewno masz przewagę w zakresie wiedzy, czego się spodziewać i jaka opieka jest wymagana. Ale musisz zadać sobie pytanie, jak nowy dodatek do rodziny wpłynie na ptaki, które już masz i na twoje relacje z nimi.

Cechy charakterystyczne papug
Zanim adoptujesz papugę, powinieneś znać te cechy:

Papugi mogą być wokalne i głośne. W naturze, papugi używają głośnych wokalizacji, aby wezwać stado do źródła pożywienia, ostrzec przed niebezpieczeństwem lub po prostu utrzymać kontakt z kolegami ze stada. Zapewnienie papudze odpowiedniej socjalizacji i urozmaiconych zajęć pomoże utrzymać hałas na niskim poziomie, ale wszystkie papugi będą od czasu do czasu głośne. Podczas gdy wszystkie papugi są wokalne, wiele z nich nie nauczy się lub nie zdecyduje się mówić.
Na wolności papugi są zwierzętami drapieżnymi i jako takie są bardzo czujne i łatwo ulegają stresowi. Mogą mieć niepożądane reakcje na przedmioty lub sytuacje (takie jak nagłe ruchy lub głośne dźwięki), które nie miałyby wpływu na psy lub koty.
Papugi używają swoich potężnych dziobów do jedzenia, żucia, pieszczot i przytrzymywania przedmiotów. Używają ich również do gryzienia, gdy są przestraszone, zdenerwowane lub gdy bronią swojego terytorium. Nauczenie się odczytywania mowy ciała ptaka i zrozumienie jego zachowania pomoże Ci rozpoznać, kiedy Twoja papuga potrzebuje swojej przestrzeni.
Papugi są niezwykle towarzyskimi i aktywnymi zwierzętami. Mają bardzo złożoną psychologię i mogą łatwo rozwinąć problemy behawioralne, takie jak wyrywanie piór, jeśli nie otrzymują dużej ilości codziennych interakcji z ludźmi i/lub innymi ptakami.
Ponieważ papugi tylko bardzo niedawno żył z ludźmi, a oni zachowują wszystkie swoje dzikie instynkty, możliwe jest, że papuga można adoptować nigdy naprawdę więź z tobą.
Włączenie papugi do swojej rodziny
Posiadanie z góry ustalonych pomysłów, które oczekujesz, że Twoja papuga spełni, najprawdopodobniej doprowadzi do rozczarowania dla Ciebie i być może do zaniedbania dla ptaka. Tak więc, jeśli Ty i wszyscy w Twoim gospodarstwie domowym nie jesteście gotowi zaakceptować, kochać i dbać o papugę dokładnie taką, jaka jest – przytulną lub zdystansowaną, rozmowną lub nie, nieśmiałą lub wychodzącą, komiczną lub powściągliwą – lepiej nie adoptować papugi.

Adopcja papugi dla dziecka jest wskazana tylko dla starszego dziecka lub nastolatka i tylko w pewnych okolicznościach. Jeśli Twoje dziecko jest szczególnie miłe, wrażliwe i świadome w stosunku do zwierząt w ogóle, a szczególnie ciągnie je do ptaków, mniejsza papuga, taka jak cockatiel lub budgie, może być odpowiednim wyborem. Pamiętaj, że to Ty, a nie Twoje dziecko, jesteś całkowicie odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia ptaka. Kiedy nadejdzie czas, że dziecko opuści dom, najprawdopodobniej papuga będzie twoja przez wiele lat i nadal będzie wymagała tego samego poziomu miłości, opieki i uwagi.

Jeśli masz koty, to prawdopodobnie nie jest to dobry pomysł, aby adoptować papugę. Posiadanie psów i papug razem może działać dobrze, jeśli masz duże doświadczenie z papugami.

Adoptuj zamiast kupować
Jeśli zdecydujesz się na papugę, proszę adoptować jedną z organizacji ratowania papug. Aby znaleźć organizację ratowania papug w pobliżu, skontaktuj się z Best Friends, lub przejdź do strony internetowej dla Avian Welfare Coalition, która zapewnia wiele przydatnych porad na wiele tematów związanych z papugami.

Edukuj się
Zanim adoptujesz papugę, należy kształcić się dokładnie o wszystkich rzeczach, które trzeba wiedzieć, aby utrzymać papugę szczęśliwy i bezpieczny. Punkty wymienione powyżej są tylko wierzchołkiem góry lodowej. Powinieneś spędzić kilka tygodni lub miesięcy ucząc się o papugach z książek, czasopism i ludzi. Będziesz musiał przeczytać o papugach w ogóle i o poszczególnych gatunków papug planujesz adoptować.

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś papugi w swoim życiu, poznaj kilka prawdziwych papug i naucz się, jak sobie z nimi radzić i jak się do nich odnosić. Jeśli miałeś wcześniej papugę, której już nie masz, być może będziesz musiał zadać sobie kilka trudnych pytań: Jaki jest powód, dla którego nie masz już swojej papugi? Czy Twoje życie jest wystarczająco stabilne i bezpieczne, abyś mógł podjąć wymagane zobowiązanie? Czy posiadasz wystarczającą wiedzę, aby zapewnić bezpieczeństwo i dobre samopoczucie swojej papugi? Pamiętaj, że wybór na całe życie nie jest jednym z tych, które należy podjąć pod wpływem impulsu.

Jeśli, po rozważeniu wszystkich powyższych, nadal chcesz adoptować papugę, możesz znaleźć najwspanialszego przyjaciela swojego życia – jeden, który jest inteligentny, magiczny, kapryśny, kochający, zabawny i nieskończenie fascynujący.

Sharon St. Joan założyła Feathered Friends w Best Friends Animal Sanctuary i opiekowała się ptakami i dzikimi zwierzętami przez ponad 15 lat. Obecnie poświęca swój czas na pisanie o ptakach i sprawach związanych z dziką przyrodą.