Bez kategorii

Czy psy mogą jeść brokuły?

Czy wiesz, że górna część różyczek brokułów to tak naprawdę pąki kwiatowe? Może właśnie dlatego jest to jeden z najzdrowszych pokarmów w naszej diecie. Brokuły są bogate w witaminy i minerały, stanowią doskonałe źródło błonnika pokarmowego i są pyszne, gdy są pieczone, gotowane na parze lub w jakikolwiek inny sposób. Ale czy psy mogą jeść brokuły?

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy możesz dać swojemu psu spróbować tego pełnego witamin mini-drzewka następnym razem, gdy będzie błagał o kawałek Twojego obiadu.

Czy psy mogą jeść brokuły?

Być może. Psy są wszystkożerne i korzystają z wielu różnych owoców i warzyw z tych samych powodów, co ludzie: żywność ta ma niską zawartość tłuszczu i cukru, a wysoką zawartość witamin i błonnika.

Brokuły nie należą jednak do najbardziej idealnych warzyw dla psów. Co prawda zawierają dużo witaminy C i zdrowego błonnika, ale zawierają również potencjalnie niebezpieczny składnik znany jako izotiocyjanian, który może powodować silny ból brzucha i problemy trawienne, jeśli pies zje zbyt dużo brokułów.

Czy brokuły są zdrowe dla mojego psa?

W małych ilościach, tak. Psy mogą czerpać korzyści ze składników odżywczych zawartych w brokułach, w tym witaminy K, wapnia i potasu. Witamina K wspomaga mocne kości i większą gęstość kości, a w połączeniu z wieloma składnikami odżywczymi brokułów może być prawdziwym zastrzykiem energii dla rosnących psów.

Ile to za dużo? Pies nie powinien otrzymywać więcej niż 10% swoich dziennych kalorii z brokułów, co zależy od wielkości i poziomu aktywności Twojego psa.

Czy jedzenie brokułów może być niebezpieczne dla mojego psa?

Głównym problemem związanym z brokułami jest naturalnie występujący związek zwany izotiocyjanianem, który może powodować łagodne lub poważne podrażnienie przewodu pokarmowego.

Izotiocyjanian jest również obecny w innych warzywach krzyżowych, takich jak jarmuż, kalafior, kapusta i brukselka, chociaż brokuły są szczególnie bogate w ten związek. Izotiocyjanian jest bardzo pożyteczny dla roślin – pomaga chronić je przed owadami i infekcjami bakteryjnymi. W rzeczywistości, związek ten jest częścią charakterystycznego smaku tych produktów spożywczych.

Niewielka ilość izotiocyjanianu jest nieszkodliwa, ale jeśli pies spożywa więcej niż 10% kalorii z brokułów, izotiocyjanian może powodować podrażnienie jelit. Prawdziwe niebezpieczeństwo zaczyna się, gdy pies spożywa duże ilości brokułów, około 25% dziennej dawki kalorii. Przy tak wysokim stężeniu, izotiocyjanian może stać się śmiertelną toksyną.

Jak dużo brokułów może zjeść mój pies?

W przypadku brokułów dobrze jest przestrzegać zasady 10%: pies może spożywać 10% kalorii z owoców, warzyw i smakołyków. Zaczynaj powoli z brokułami, aby upewnić się, że pies dobrze je trawi. Zwracaj uwagę na oznaki problemów z brzuchem, takie jak gazy lub biegunka.

Jeśli brokuły przypadną do gustu Twojemu psu, nie krępuj się podawać mu ich codziennie w niewielkiej ilości, jeśli chcesz. Trzymaj się zasady 10%, a będziesz bezpieczny, jeśli chodzi o podrażnienie jelit spowodowane naturalnie występującymi izotiocyjanianami.

Warto zauważyć, że izotiocyjanian zawarty w brokułach jest niebezpieczny dla psów w dużych ilościach, ale jest uważany za bardzo zdrowy dla ludzi. U ludzi, izotiocyjanian funkcjonuje jako środek przeciwzapalny, a brokuły były zalecane osobom cierpiącym na zapalenie stawów i inne choroby zapalne. Związek ten jest również badany jako lek przeciwnowotworowy.

Jeśli podajesz swojemu psu brokuły, pamiętaj, aby pokroić je na kawałki i ugotować przed podaniem. Brokuły mogą być włókniste, więc sprawdź, czy kawałki są bardzo miękkie i łatwe do przeżucia. Ponadto, podawaj je tylko jako okazjonalny przysmak i w małych ilościach.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest jednak wybierać bardziej przyjazne dla psa zielone warzywa dla Twojego czworonożnego przyjaciela, takie jak szpinak czy nawet wodorosty.