Bez kategorii

Ugryzienia psów: Jak radzić sobie z psem, który chce ugryźć

Posiadanie psa z problemami behawioralnymi może być trudne. W tym artykule pomożemy Ci dowiedzieć się więcej o Twoim psie, zarządzać psem, a następnie pracować nad bieżącymi wyzwaniami z Twoim psem. Jeśli Twój pies wykazuje skłonność do gryzienia, te informacje mogą pomóc Ci utrzymać go bezpiecznym i szczęśliwym.

Po pierwsze, jeśli agresywne zachowanie psa jest czymś nowym, umów się na wizytę u lekarza weterynarii, aby wykluczyć przyczyny medyczne. Pies, który nie czuje się dobrze lub odczuwa ból, może reagować w sposób pozornie agresywny.

Zazwyczaj zachowania określane jako „agresywne” wynikają raczej z tego, że pies się boi niż z tego, że jest agresywny. (Więcej informacji znajdziesz w dziale „Agresja u psów”). Istnieją różne narzędzia i techniki, które mogą pomóc psom wykazującym obecnie niebezpieczne zachowania. Aby pomóc swojemu psu zmniejszyć strach i poczuć się bardziej komfortowo w świecie, przeczytaj ten materiał (oraz inne wymienione poniżej), współpracuj z konsultantem behawioralnym i lekarzem weterynarii, a także upewnij się, że Twoja rodzina i przyjaciele są włączeni do szkolenia, aby było ono spójne.

Zarządzanie psem z problemami behawioralnymi
Zarządzanie jest ważnym elementem pracy nad zmianą zachowania psa. „Zarządzanie” oznacza robienie tego, co jest konieczne, aby uniemożliwić psu ćwiczenie niepożądanych zachowań lub emocji, jednocześnie oferując mu wspaniałą jakość życia. Wiąże się to z poznaniem Twojego psa, pomaganiem mu w nawiązywaniu kontaktów społecznych, a także nadzorowaniem go w razie potrzeby – w celu zapewnienia mu komfortu i bezpieczeństwa przez całe życie. Chodzi o stworzenie środowiska i potencjalnych sytuacji sprzyjających sukcesowi.

Zapewne wiesz, że niedopuszczalne jest, aby Twój pies zranił człowieka lub inne zwierzę. Niedopuszczalne jest również pozwalanie psu na ćwiczenie nieodpowiednich lub zagrażających zachowań (takich jak wystawianie nóg lub podgryzanie), nawet jeśli nie doprowadziły one do obrażeń. Za każdym razem, kiedy Twój pies ćwiczy dane zachowanie, staje się w nim coraz lepszy.

Jeżeli pozwalasz psu na kontynuowanie zachowań zagrażających, narażasz siebie, psa i innych na niebezpieczeństwo. Nie czekaj, aż Twój pies kogoś ugryzie, zanim zwrócisz się o pomoc. Bez pomocy, bojaźliwy pies może podjąć decyzję, która może spowodować fizyczne uszkodzenie ciała. W niektórych przypadkach takie zachowanie może ostatecznie kosztować psa życie. Nie podejmuj takiej szansy: Dowiedz się, jak zarządzać swoim psem, aby wszyscy byli bezpieczni.

Istnieje wiele różnych sposobów zarządzania psem i jego otoczeniem, aby nie miał on okazji zachowywać się w sposób, który może wpędzić go w kłopoty. Niektóre przykłady dobrych strategii zarządzania obejmują:

Umieszczenie znaków wokół domu informujących o aktualnych protokołach szkoleniowych, aby wszyscy w rodzinie byli zgodni co do szkolenia psa.
Stawiaj bariery fizyczne i wizualne, takie jak drzwi, kojce i bramki dla dzieci, jeśli to konieczne.
Wyszkolić psa, aby używał klatki jako swojego bezpiecznego miejsca.
Kiedy jesteś z psem w miejscu publicznym, każ mu nosić kamizelkę z napisem „pies w trakcie szkolenia”.
Przyucz psa do noszenia kagańca z koszyczkiem (patrz poniżej)
Stosuj wysokowartościowe smakołyki (rzeczy, które pies uważa za szczególnie smaczne), które można podawać przez kaganiec
Stosuj nutraceutyki (np. L-teaninę) i aromaterapię (np. produkty BlackWing Farms), aby pomóc w opanowaniu ogólnego stanu emocjonalnego psa.
Każdy pies i każdy dom jest oczywiście wyjątkowy, więc strategie zarządzania dla każdej rodziny będą się różnić. Prosimy o przyuczenie psa do noszenia kagańca z koszem. Niektórzy ludzie niechętnie rozważają użycie kagańca, ale może to być świetne narzędzie zarządzania, które zapewni bezpieczeństwo zarówno Twojemu psu, jak i innym. Psy bardzo dobrze wyczuwają nasze stany emocjonalne, więc jeśli jesteś zdenerwowany, że Twój pies Cię ugryzie, pies wyczuje Twój niepokój i będzie bardziej skłonny do ugryzienia. Zakładając psu kaganiec podczas szkolenia, poczujesz się spokojniejszy, co pomoże Twojemu psu być spokojniejszym, a to oznacza, że szkolenie przebiegnie szybciej.

Ważne jest, aby nauczyć psa, aby cieszył się na noszenie kagańca, ponieważ jeśli nie będzie go lubił, będzie czuł się nieswojo i będzie rozproszony podczas szkolenia.

Poznawanie swojego psa
Poznając swojego psa, będziesz w stanie zidentyfikować jego bodźce (rzeczy, które powodują, że zachowuje się w niepożądany sposób) i sposoby ich unikania. Podobnie jak ludzie, psy komunikują się za pomocą mowy ciała, więc Twój pies komunikuje się całym swoim ciałem, a nie tylko ogonem czy głosem. Aby wiedzieć, jak czuje się Twój pies, musisz nauczyć się odczytywać jego mowę ciała. Pies zazwyczaj wysyła inne sygnały, zanim zacznie warczeć, rzucać się do ucieczki lub gryźć. Ponieważ niektóre z tych sygnałów są subtelne, musisz uważnie obserwować mowę ciała swojego psa, aby dowiedzieć się, jakie sygnały wysyła i co one oznaczają. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj „Język ciała psa”.

Wiele osób karci psa za warczenie, myśląc, że pies jest „zły” i powiedzenie mu, żeby nie warczał, powstrzyma to zachowanie i rozwiąże problem. Jednak warczenie jest sposobem Twojego psa na zakomunikowanie, że czuje się zagrożony przez coś lub kogoś. Jeśli ukarzesz psa za warczenie, następnym razem może on dać Ci mniej ostrzeżeń przed ewentualnym ugryzieniem. Pies uczy się, że nie chcesz, aby mówił Ci, jak się czuje. Karanie warczenia nie zmienia stanu emocjonalnego, który powoduje takie zachowanie, ale uczy go, że nie powinien się z tobą komunikować. Często, gdy ugryzienie przez psa pojawia się pozornie znikąd, pies ten ma za sobą historię bycia karanym lub ignorowania jego sygnałów ostrzegawczych.

Praca z psem
Psy są często lękliwe, ponieważ miały złe doświadczenia lub brak doświadczenia z tym, co sprawia, że czują się niekomfortowo. Jeśli będziesz pracować z psem delikatnie i konsekwentnie, najprawdopodobniej uda Ci się pomóc mu poczuć się lepiej z tym, co w przeszłości sprawiało mu dyskomfort.

Po wykluczeniu medycznej przyczyny zachowania, rozpocznij szkolenie od nauczenia psa podstawowych wskazówek przy użyciu metod szkoleniowych opartych na relacji. Podstawowe sygnały pomagają zbudować solidne podstawy do pracy z psem (patrz „Nauczanie psa podstawowych sygnałów”). Bądź miłym, łagodnym i cierpliwym nauczycielem. Nie oczekuj, że pies będzie wiedział, czego chcesz; musisz nauczyć go skupiać się na Tobie i uczyć się od Ciebie. Na początku pracuj z psem w domu, z dala od wszelkich czynników rozpraszających. Nauczanie go w domu pomoże mu wiedzieć, o co prosisz, kiedy potrzebujesz, aby skupił się na tobie we wszystkich innych sytuacjach. Kiedy pies opanuje już podstawowe maniery, możesz zacząć pracować z nim w innych miejscach, również takich, które bardziej rozpraszają uwagę.

W każdej interakcji z psem myśl o budowaniu relacji opartej na zaufaniu. Dawaj dużo nagród, ale niech pies na nie zapracuje. Zanim podasz smakołyk, poproś psa, aby dał Ci znak „siad” lub „waruj”. Pamiętaj też, że mimo iż szkolenie to poważna sprawa, nauka powinna być dla psa zabawą.

Jeśli w którymkolwiek momencie szkolenia poczujesz, że pies może Cię zranić, zatrzymaj się! Zastanów się, co robiłeś. Pamiętaj, że postęp wymaga czasu; jeśli posuwasz się za daleko lub za szybko, zwolnij. Cofnij się o krok lub dwa – do miejsca, w którym pies dobrze się bawił. Sprawdź swój ton i emocje. Czy byłeś sfrustrowany lub zły? Czy pies mógł poczuć się zagrożony? Większość zdrowych psów reaguje na życzliwe, łagodne szkolenie, czyniąc stałe postępy.

Jeżeli osiągniesz pewien pułap i pies przestanie robić postępy, umów się z lekarzem weterynarii na kolejną wizytę kontrolną. Każdy rodzaj bólu, infekcji lub urazu może mieć szkodliwy wpływ na zachowanie psa. Rozważ również wizytę u profesjonalnego trenera psów lub certyfikowanego konsultanta ds. zachowań zwierząt (patrz „Znajdź trenera psów”). Wykwalifikowany specjalista może pomóc Ci w pracy z psem nad jego specyficznymi problemami behawioralnymi.

Na koniec pamiętaj, że nauka i wykorzystanie umiejętności socjalizacji to dla psa proces trwający całe życie. Ćwicz i nagradzaj go przez resztę jego życia. Twoim celem jest zrelaksowany pies, który dobrze czuje się w świecie i może korzystać z wielu różnych doświadczeń – robiąc więcej i pozostając bezpiecznym.