Bez kategorii

Tajemniczo piękne koty i kocięta syjamskie

Koty syjamskie są chyba najbardziej znane ze swojego smukłego, charakterystycznego wyglądu. Chociaż wiele kotów syjamskich ma srebrno-szary kolor z niebieskimi oczami, płaszcz tych pięknych kotków może być również pomarańczowy, brązowy, kremowy, a nawet niebieski lub liliowy, wśród innych odmian płaszcza. Ale koty syjamskie mają o wiele, wiele więcej zalet niż tylko tajemniczy wygląd!

Na przykład, czy wiesz, że koty syjamskie są jedną z najstarszych ras kotów domowych na świecie? Albo że kolor ich sierści zależy od ich genetyki i temperatury otoczenia? Tak, naprawdę!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – czytaj dalej!

01

Ubarwienie sierści

Jak już wspomnieliśmy, umaszczenie kotów syjamskich może być bardzo zróżnicowane, a kolory te nie są uwarunkowane wyłącznie genetycznie. Chwyć swój fartuch laboratoryjny i przygotuj się na odrobinę biologii.

Kolor sierści kota jest określany przez kilka zestawów genów, a wzory ich sierści są określane przez geny modyfikatorów. Genetyka 101, prawda? Cóż, koty syjamskie mają specjalny gen modyfikujący, który hamuje rozwój pigmentu w futrze, co skutkuje albinizmem. Ale dzięki magii nauki, gen modyfikujący bielactwo może mieć wpływ na futro kota tylko powyżej pewnej temperatury – a dokładniej pomiędzy 100 a 102,5 stopnia.

Gdy temperatura ciała kota syjamskiego spadnie poniżej około 100 stopni – lub gdy kot znajdzie się w chłodniejszym otoczeniu – jego geny odpowiedzialne za kolor sierści włączają się ponownie i przenoszą pigment na jego futro. Ponieważ ciało kota jest chłodniejsze w okolicach nosa, uszu, łap i ogona, to właśnie tam najczęściej odkłada się pigment u kotów syjamskich.

Większość kotów syjamskich rodzi się całkowicie biała i rozwija swoje znamiona w ciągu kilku tygodni po urodzeniu. Dlaczego? Ponieważ łono matki jest bardzo ciepłe i blokuje gen koloru kota przed dotarciem do jego futra. Po urodzeniu i wystawieniu na działanie chłodniejszej atmosfery przez kilka tygodni, kocięta syjamskie zaczynają rozwijać pigment wokół twarzy, ogonów i łap.

02

Stara rasa

Chociaż nikt nie jest pewien, kiedy koty syjamskie zostały po raz pierwszy wyhodowane i udomowione, powszechnie uważa się, że pochodzą one z Tajlandii około XIV wieku, kiedy to po raz pierwszy pojawiły się w tajskim manuskrypcie. To czyni je jedną z najstarszych ras kotów na świecie.

03

Wspólne cechy

Przez długi czas wiele kotów syjamskich miało zezowate oczy i krzywe, zagięte ogony. Chociaż cechy te były niewątpliwie wynikiem pewnych czynników genetycznych, wiele legend oferowało alternatywne wytłumaczenie ciekawego wyglądu kotów syjamskich.

Według jednej z legend, grupa kotów syjamskich miała za zadanie strzec złotego, królewskiego kielicha. Wykonując swoje obowiązki, koty wpatrywały się w puchar z taką intensywnością, że ich oczy krzyżowały się. A ponieważ dla większego bezpieczeństwa owinęły ogony wokół kielicha, ich ogony stały się na stałe wygięte.

Dziś nadal zdarzają się koty syjamskie ze skrzyżowanymi oczami i krzywymi ogonami, ale nie jest to już tak powszechne zjawisko. Cechy te zostały uznane przez miłośników kotów za „niepożądane” i selektywnie wyhodowane. My mówimy, że koty po prostu wykonują swoje obowiązki strażnika bezpieczeństwa!

04

Królewskie traktowanie

Setki lat temu koty syjamskie były cenione przez rodziny królewskie w Tajlandii ze względu na ich charakterystyczny, niezwykły i piękny wygląd. W rzeczywistości, członkowie tych rodzin królewskich wierzyli, że kot syjamski otrzyma ich duszę, gdy umrą – a kot spędzi resztę swojego długiego życia mieszkając w świątyni i będąc rozpieszczanym przez mnichów i kapłanów. Niezłe zajęcie, co?

05

Koty prezydenckie

Chociaż koty syjamskie były udomowione w Azji od wieków, w Stanach Zjednoczonych pojawiły się dopiero pod koniec XIX wieku. Jednym z najwcześniejszych znanych właścicieli kota syjamskiego była żona prezydenta USA Rutherforda B. Haye’a, Lucy – co oznacza, że koty syjamskie mają swoją historię także w Białym Domu. Jej kot syjamski, o imieniu Siam, był prezentem od amerykańskiego dyplomaty pracującego w Tajlandii.

06

Gwiazdy filmowe

W starych, ale dobrych filmach, takich jak „Niewiarygodna podróż”, „Dama i włóczęga” czy „Ten cholerny kot” wystąpiły koty syjamskie. W rzeczywistości cała fabuła filmu That Darn Cat! skupia się na syjamskim kocurze o imieniu DC (lub Darn Cat), który pomaga zatrzymać porwanie.

Podczas gdy DC z That Darn Cat! pomógł zapobiec fikcyjnemu porwaniu, dwa prawdziwe koty syjamskie pomogły udaremnić szpiegostwo w latach 60-tych. Kiedy dwa syjamskie kociaki mieszkające w holenderskiej ambasadzie w Moskwie zaczęły drapać w ścianę, ich właściciel podejrzewał, że reagują na hałas, który nie może być wykryty przez ludzkie ucho. Miał rację – za ścianą znaleziono 30 małych mikrofonów.

07

Gadatliwa rasa

Jeśli masz kota syjamskiego (lub spędzałeś czas w jego otoczeniu), wiesz, że są one niezwykle gadatliwe. Koty syjamskie wyrażają swoje opinie na temat swojego jedzenia, obserwacji poczynionych przez okno i w zasadzie wszystkiego, co napotkają w ciągu dnia i nocy.