Bez kategorii

Yorkiepoo Profil psa: Yorkie Poodle Mix Kompletny przewodnik dla nowych właścicieli

Yorkshire terrier i pudel toy to dwie rasy, które są dobrze znane (i kochane) przez miłośników psów na całym świecie. Nie jest więc niespodzianką, że mieszanka tych dwóch ras, znana jako Yorkiepoo, jest wschodzącą gwiazdą.

Niezależnie od tego, czy chcesz dodać Yorkiepoo do swojej rodziny, czy jesteś po prostu zainteresowany dowiedzeniem się więcej o tej nowej rasie, oto wszystko, co musisz wiedzieć o Yorkiepoo.

Charakterystyka rasy

  • Pochodzenie: Stany Zjednoczone
  • Wielkość: mały/niewielki
  • Długość życia: 12-15 lat
  • Poziom energii: wysoki
  • Grupa rasowa: pies zabawkowy/projektant

Zarówno Yorkshire terrier jak i pudel toy mają charakterystyczny wygląd, który nie pozostawia wątpliwości co do ich rasy, ale tego samego nie można powiedzieć o Yorkiepoo.

Jako pies rasy mieszanej, Yorkiepoo może przejąć cechy każdej z ras rodzicielskich i może preferować rasę Yorkshire terrier lub toy pudel, lub może posiadać unikalną mieszankę cech obu ras. Tak czy inaczej, trudno jest dokładnie przewidzieć, jak będzie wyglądał każdy szczeniak Yorkiepoo, gdy wyrośnie na dorosłego psa.

Jeśli chodzi o wielkość, musimy przyjrzeć się rasom rodzicielskim, aby dowiedzieć się, czego można się spodziewać po Yorkiepoo. Według American Kennel Club, Yorkshire terrier jest szczególnie mały pies, stojąc tylko siedem cali wysokości, gdy w pełni rozwinięte, i waży od siedmiu do ośmiu funtów.

Pudel toy ma inną strukturę ciała, stoi wyższy niż Yorkie na około 10 cali, ale waży mniej, tylko cztery do sześciu funtów.

Możesz oczekiwać, że Twój Yorkiepoo spadnie w dowolnym miejscu pomiędzy rozmiarami ich dwóch ras rodzicielskich, ale dzięki różnym trendom w hodowli Yorkiepoo, jest to jeszcze bardziej skomplikowane niż to.

Według Pet Guide, istniało pewne zróżnicowanie w pudlu używanym do rodzicielstwa Yorkiepoo. Podczas gdy pudle toy są bardziej powszechne, niektórzy hodowcy używają pudli miniaturowych zamiast nich. Ponieważ pudle miniaturowe są nieco większe niż pudle toy, stojąc 10-15 cali wysokości i ważąc 10-15 funtów, Yorkiepoo wyhodowany z pudla miniaturowego może urosnąć do większych rozmiarów niż inne psy o tej samej nazwie rasy.

Sierść Yorkiepoo prawie zawsze będzie długa i miękka, ale na tym kończy się przewidywalność tego designerskiego psa. Jego włosy mogą być kręcone, proste, lub faliste mieszanki gdzieś pomiędzy.

Kolor jest tak samo nieprzewidywalny, ponieważ Yorkiepoos są znane z szerokiej gamy kolorów, w tym czarny, czarno-biały, czarny i opalony, czerwony i biały, morelowy i trójkolorowy.

Pielęgnacja Yorkiepoo

Yorkiepoo są psami dość łatwymi w utrzymaniu, jeśli chodzi o rasy designerskie.

Ponieważ mają one dość długie włosy, musisz szczotkować Yorkiepoo co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu, aby utrzymać plątaninę włosów na dystans – chociaż można tego uniknąć, utrzymując włosy psa krótko przycięte.

Yorkiepoos należy kąpać tylko raz w miesiącu, a kąpiel powinna również zawierać odżywkę, aby utrzymać zarówno ich płaszcz i skórę przed wyschnięciem.

Oczywiście, zarówno Yorkshire terrier jak i toy pudel słyną z designerskich fryzur – coś, co przekazały Yorkiepoo. Jeśli jest to coś, czego pragniesz u swojego Yorkiepoo, możesz dodać do tego harmonogramu dodatkowe wizyty pielęgnacyjne co miesiąc lub co jakiś czas.

Osobowość Yorkiepoo

Yorkiepoo jest bardzo energicznym, radosnym psem, który często jest zachwycony życiem. Uwielbiają zwracać na siebie uwagę i kochają zabawiać swoją rodzinę i być gwiazdą przedstawienia.

Uwielbiają się bawić i chętnie wezmą udział w szybkiej grze w aportowanie – ale prawie zawsze po niej pojawia się chęć przytulenia (i może drzemki na kanapie).

Yorkiepoos szybko przywiązują się do swojej rodziny i z radością spędzają cały dzień podążając za swoimi „ludźmi” po domu. Ich rodziny nie są jedynymi ludźmi, których Yorkiepoos lubią – cieszą się na widok każdego, i będą witać zarówno przyjaciół, jak i nieznajomych z takim samym entuzjazmem.

Jeśli jesteś gotów dużo bawić się ze swoim zwierzakiem, Yorkiepoo jest świetnym wyborem.

Idealne środowisko

Ponieważ Yorkiepoos są tak małymi psami, nie potrzebują dużo ruchu. Uwielbiają biegać, ale to można osiągnąć na podwórku… lub biegając w kółko w domu. Powiedzmy, że mają duże możliwości adaptacyjne.

Z tego powodu dobrze radzą sobie w małych przestrzeniach i mogą rozwijać się w niemal każdym środowisku, od miasta po wieś.

Ogrodzone podwórka to świetne miejsca dla Yorkiepoos do biegania i zabawy, ale nigdy nie ufaj, że ogrodzenie utrzyma je w ryzach. Yorkiepoo są małymi psami, co oznacza, że prawdopodobnie zmieszczą się pomiędzy lub pod większością ogrodzeń.

Idealny człowiek

Nie ma wielu ludzi, którzy nie poradziliby sobie dobrze z Yorkiepoo w swoim życiu.

Ze względu na ich niewielkie wymagania dotyczące ruchu (wystarczy gonitwa za piłką lub krótki spacer wokół bloku), Yorkiepoo są świetnym wyborem dla seniorów lub osób z problemami ruchowymi.

Świetnie dogadują się również z dziećmi i chętnie przyłączą się do zabawy – ale wiele Yorkiepoos nie jest wielkimi fanami bycia branym na ręce. Z tego powodu ważne jest, aby obserwować swojego Yorkiepoo przez pierwsze kilka razy, kiedy przebywa w pobliżu nowego dziecka.

Ponieważ Yorkiepoo tak bardzo przywiązują się do swoich rodzin, rzadko radzą sobie dobrze z pozostawieniem ich samych na dłuższy czas. W rzeczywistości są one często podatne na lęk separacyjny, zaburzenie, które może być niezdrowe zarówno dla Twojego psa, jak i dla stanu Twojego domu. Jeśli zostaną same na dłużej, mogą wyładować swoją frustrację na Twoich meblach.

Yorkiepoo najlepiej radzą sobie w gospodarstwach domowych, w których przynajmniej jedna osoba jest w domu przez większość czasu.

Szkolenie Yorkiepoo

Ponieważ Yorkiepoo są zawsze tak chętne do zadowolenia, prawdopodobnie przekonasz się, że Twój Yorkiepoo jest bardzo podatnym na szkolenie psem.

Nie tylko dość łatwo nauczy się podstawowych komend, ale możesz także nauczyć go zabawnych sztuczek, takich jak gra w trupa lub przybijanie piątki.

Kluczem do szkolenia Yorkiepoo jest zachowanie pozytywnego nastawienia. Dopasuj się do ich podekscytowania, chwaląc każdy sukces z wielkim entuzjazmem (i ich ulubionymi smakołykami), a Twój Yorkiepoo będzie się przewracał (i robił niezliczone inne sztuczki) w mgnieniu oka.

Podczas gdy Yorkiepoo dobrze reagują na pochwały i smakołyki, mają odwrotną reakcję na ostre słowa lub działania. Trzymaj te zachowania na dystans podczas szkolenia, ponieważ może to spowodować, że Twój Yorkiepoo całkowicie przestanie współpracować.

Zdrowie rasy

Według Instytutu Biologii Psów, ostatnie badania dowiodły, że psy o mieszanym pochodzeniu są mniej narażone na rozwój zaburzeń genetycznych niż psy czystej krwi. Oznacza to, że choć nigdy nie ma gwarancji, że Twój Yorkiepoo będzie w doskonałym zdrowiu, ma na to solidne szanse.

Oczywiście, Yorkiepoo są nadal narażone na wszelkie problemy zdrowotne, do których predysponowane są ich rasy rodzicielskie, więc musimy spojrzeć na Yorkshire terriera i pudla toy, aby dowiedzieć się, jakich problemów zdrowotnych mogą spodziewać się właściciele psów Yorkiepoo.

Yorkshire teriery są dość zdrową rasą. Największym zagrożeniem dla ich zdrowia są zazwyczaj choroby oczu i zwichnięte rzepki.

Chociaż pudle toy są również zazwyczaj zdrowe dzięki odpowiedzialnej hodowli, mają kilka innych problemów, na które należy uważać. Pudle toy, podobnie jak Yorkies, są predysponowane do problemów z oczami, a także do zwichniętych bioder i kolan. Mogą również cierpieć na padaczkę idiopatyczną i zaburzenia immunologiczne.

Historia Yorkiepoo

Chociaż jest prawdopodobne, że Yorkshire teriery i pudle mieszały się od wielu lat, Yorkiepoo stały się popularne, wraz z innymi rasami projektantów, w ciągu ostatnich 20 lub 30 lat.

Aby jednak naprawdę zrozumieć historię psów Yorkiepoo, należy przyjrzeć się ich rasom rodzicielskim, aby uzyskać więcej informacji.

Yorkshire teriery istnieją od wieków. Zostały one pierwotnie wyhodowane z terierów szkockich, zaprojektowanych przez szkockich tkaczy w latach 1800, mniej więcej w czasie ich migracji na północ do Anglii. Niewielkie rozmiary Yorków czyniły z nich idealnych kandydatów do polowania na szczury i inne gryzonie, które były częstymi utrapieniami w fabrykach włókienniczych.

Na szczęście dla Yorkshire terrierów, nie pozostały one długo w świecie pracy. W 1886 r. Yorkshire teriery zostały uznane przez angielski Kennel Club, a niedługo potem stały się ulubieńcami angielskich dam i zyskały reputację psów do towarzystwa, z czego są powszechnie znane do dziś.

Pudle toy zaczęły się od pudli standardowych i wywodzą się z Niemiec jako psy do wyszukiwania wody. Dzięki swojej kręconej, wodoodpornej sierści, wysokiej inteligencji i talentowi pływackiemu z łatwością spełniały te zadania.

Znana stylizacja pudli, z ogolonymi ogonami, nogami i szyją, została zapoczątkowana w tym czasie ze względów praktycznych – zapewniała im większą swobodę ruchu w wodzie, ale najważniejsze części ciała były osłonięte przed żywiołami.

Po przejściu od psów pracujących w Niemczech do bardziej eleganckich towarzyszy we Francji, pudle zaczęły pojawiać się w mniejszych rozmiarach, ustępując miejsca odmianom zabawkowym i miniaturowym, które są tak popularne dzisiaj.

Kupno psa rasy Yorkiepoo

Wprowadzenie nowego psa do domu nie jest decyzją, którą należy podejmować w pośpiechu. Nie tylko musisz sprawdzić, czy pies pasuje do Twojego stylu życia, rodziny i domu, ale także musisz poświęcić trochę czasu, aby dowiedzieć się, jaka rasa psa najlepiej do Ciebie pasuje.

Jeśli zdecydowałeś się na Yorkiepoo po rozważeniu wszystkich za i przeciw, czeka Cię wiele lat rozrywki i bezwarunkowej psiej miłości. Ale decyzja o wyborze psa to tylko pierwsza przeszkoda, którą napotkasz. Teraz nadszedł czas, aby wyśledzić Yorkiepoo.

Dwa najbardziej popularne wybory dla znalezienia Yorkiepoos są przez hodowców i organizacji ratowniczych.

Ratownicy Yorkiepoo

Ponieważ Yorkiepoos są nową rasą, może nie być zbyt wiele opcji znalezienia jednego przez organizację ratowniczą, ale jest to możliwe. Wyszukiwanie w Internecie będzie włączyć opcje dla uratowanych Yorkiepoos, ale może trzeba podróżować, aby znaleźć jeden. Jeśli organizacja nie jest lokalny, zrobić swoje badania i zadawać pytania, aby upewnić się, że są one renomowanych.

Nie może być wady do przyjęcia psa Yorkiepoo przez organizację ratowniczą. Jest prawdopodobne, że pies, który znajdziesz nie będzie młody szczeniak, i może nie dowiedzieć się wiele o jego przeszłości. Jednak jego wiek może być również plusem – jest duża szansa, że dorosły Yorkiepoo będzie dom-trained, i to prawdopodobnie zostały uspołecznione przez ratownictwa. Będzie to również zostały spayed lub wykastrowany i otrzyma wszystkie wymagane szczepienia.

Wszystko to zmniejsza koszty własności dla Ciebie – tak jak opłaty adopcyjnej, która jest zwykle znacznie tańsza niż cena zakupu Yorkiepoo od hodowcy.

Hodowcy Yorkiepoo

Często trudniej jest znaleźć renomowanego hodowcę Yorkiepoo, ponieważ nie są one rasą zarejestrowaną przez AKC, a zatem nie będą wymienione wśród ich zatwierdzonych hodowców. Przed zobowiązać się do Yorkiepoo hodowcy, zapytać wokół – Twój weterynarz lub innych lokalnych hodowców może być dobrym źródłem.

Podczas wizyty, pamiętaj, aby zapytać o wszelkie problemy zdrowotne w linii krwi psa i omówić wszelkie testy genetyczne, które możesz chcieć przeprowadzić.