Bez kategorii

Z Amazonii do niewoli – Neon Tetra

Wytrzymała, mała neonowa tetra, która jest klejnotem w koronie akwariów na całym świecie, została pierwotnie sprowadzona z Ameryki Południowej. Ich popularność zaowocowała kwitnącym handlem hodowlanym w Hong Kongu, Singapurze i Tajlandii. Każdego miesiąca do Stanów Zjednoczonych importuje się ponad 1,5 miliona neonów tetrowych. Mniej niż 5 procent neonów tetrowych sprzedawanych do akwariów to dzikie okazy z Ameryki Południowej.

Przegląd
Nazwy zwyczajowe: Neon tetra, ryba neonowa

Nazwa naukowa: Paracheirodon innesi

Wielkość dorosłego osobnika: 1,5 cala (4 centymetry)

Przewidywana długość życia: 5 lat

Cechy charakterystyczne
Rodzina Characidae
Pochodzenie Południowo-wschodnia Kolumbia, wschodnie Peru, zachodnia Brazylia
Społeczny Spokojny
Poziom zbiornika Średni wędrownik
Minimalna wielkość zbiornika 10 galonów
Dieta wszystkożerca
Hodowla Jajko rozrzutnik
Pielęgnacja Pośredni
pH 7
Twardość do 10 dGH
Temperatura 68 do 79 F (20 do 26 C)

Pochodzenie i rozmieszczenie

Neon tetra pochodzi z czystej wody i czarnych strumieni i dopływów w dorzeczach Orinoko i Amazonki w Brazylii, Kolumbii i Peru. Są to rejony czarnych wód pod gęstymi koronami lasów, które przepuszczają bardzo mało światła. Neon tetra żyje w ławicach głównie w środkowych warstwach wody i żywi się robakami i małymi skorupiakami.

Neony tetrowe są zazwyczaj hodowane w niewoli, a większość z nich pochodzi z Dalekiego Wschodu i Europy Wschodniej. Obecnie dostępnych jest kilka odmian osobników wyhodowanych w niewoli. Obejmują one długopłetwego neon tetra, choć jest to dość rzadkie, jak również złoty szczep, który jest w zasadzie pół-albinotyczne odmiany, a diament neon tetra, który wydaje się posypane metalicznych łusek wzdłuż górnej części ciała.

Kolory i oznaczenia

Neon tetra ma smukłe torpedo-kształtne ciało, które osiąga nie więcej niż półtora cala długości. Co ta ryba nie ma w wielkości, to nadrabia w kolorze. Od czubka nosa do płetwy tłuszczowej, tetra neonowa ma jasny neonowo-niebieski pasek. Uważa się, że ten jasny pasek sprawia, że są one łatwiej widoczne dla siebie nawzajem w warunkach czarnej wody.

Poniżej niebieskiego paska, tetra neonowa ma biało-srebrny brzuch. Za brzuchem, jaskrawoczerwony pasek rozciąga się aż do ogona. Uderzająca kombinacja czerwieni, bieli i błękitu sprawia, że tetra neonowa jest jedną z najbardziej popularnych ryb akwariowych. Rywalizuje z nią tylko jej kuzynka, tetra kardynalna, z którą często jest mylona. Kluczową różnicą między tymi dwoma rybami jest czerwona pręga. U tetry neonowej rozciąga się ona tylko od środka ciała do ogona. U tetry kardynalnej, czerwony pasek biegnie przez całą długość ryby, od pyska do ogona.

Podobnie jak w przypadku innych kolorowych ryb, jaskrawe kolory tetry neonowej bledną w nocy, kiedy odpoczywa, kiedy zaczyna się niepokoić lub kiedy jest chora. W sklepie zoologicznym, wybrać okazy, które są aktywne i solidnie kolorowe, jak wyblakłe kolory mogą być oznaką słabego zdrowia.

Ryby-koledzy

Zawsze zachować neon tetry w szkołach pół tuzina lub więcej, ponieważ są one gatunki ławicowe, które wymagają obecności innych z ich rodzaju. Neon tetra zrobić dobrze w zbiorniku społeczności, tak długo, jak inne gatunki nie są duże lub agresywne. Małe spokojne ryby, takie jak rasboras, małe tetry, karłowate gouramis, jak również corys i inne małe sumy są dobre wybory jako towarzysze. Unikaj większych tetr, ponieważ będą one zjadać neony przy pierwszej okazji. Zasadą jest, że jeśli usta ryby otwierają się na tyle duże, aby połknąć neon, zrobią to wcześniej czy później.

Siedlisko i opieka nad neonami

Nowo założone zbiorniki nie są odpowiednie dla neonów, ponieważ nie tolerują one zmian, które zachodzą podczas początkowego cyklu rozruchu. Dodaj neon tetrę dopiero wtedy, gdy Twój zbiornik jest w pełni dojrzały i ma stabilny skład chemiczny wody. Woda powinna być miękka i kwaśna dla neonów, co oznacza pH nie przekraczające 7,0 i twardość nie większą niż 10 dGH. Wyciągi z czarnej wody lub drewno dryfujące są często używane do przyciemnienia wody, utrzymania kwaśnego pH i zmiękczenia wody.

W ich naturalnym środowisku, neony tetrowe żyją w obszarach ciemnej wody z gęstą roślinnością i korzeniami. Zapewnienie środowiska z dużą ilością kryjówek w słabym świetle jest bardzo ważne. Daj im dużo roślin, w tym roślin pływających, jeśli to możliwe. Drewno dryfujące również zapewni kryjówki. Ciemne podłoże będzie replikować naturalne środowisko, w którym neon tetra czuje się najbardziej komfortowo. Niektóre fishkeepers będzie umieścić ciemne tło na trzy strony akwarium, aby osiągnąć pożądany siedlisko low light.

Neon Tetra Dieta i karmienie

Neon tetra są wszystkożerne, co oznacza, że będą jeść zarówno roślin i materiałów zwierzęcych. Drobny pokarm w płatkach, małe granulki, żywe lub mrożone krewetki solankowe lub rozwielitki, i mrożone lub liofilizowane dżdżownice są wszystkie dobre wybory żywności. Oferuj różnorodny pokarm, w tym żywe pokarmy, aby zapewnić dobre zdrowie ryb.

Różnice między płciami

Różnice między płciami nie są jawnie widoczne u neonów tetrowych. Ogólnie rzecz biorąc, samica będzie miała większy, bardziej zaokrąglony brzuch niż samiec. Ten zaokrąglony brzuch może nawet sprawić, że niebieski pasek wydaje się zakrzywiony u samicy, w przeciwieństwie do bardzo prostego niebieskiego paska u samca.

Hodowla Neon Tetra

Neon tetra może być trudny w hodowli, ze względu na ich zapotrzebowanie na bardzo specyficzne warunki wodne. Jeśli chcesz spróbować je rozmnażać, załóż osobny zbiornik hodowlany. Twardość wody w zbiorniku hodowlanym powinna wynosić tylko 1 do 2 dGH, a pH 5,0 do 6,0. Do filtracji użyj filtra gąbkowego i zapewnij żywe rośliny. Tarlaki często skaczą, więc upewnij się, że zbiornik ma pokrywę. Przykryj boki zbiornika ciemnym papierem, aby zmniejszyć ilość światła w zbiorniku. Temperatura wody powinna być utrzymywana między 72 a 75 stopni Fahrenheita (24 stopnie Celsjusza).

Przed umieszczeniem pary hodowlanej w zbiorniku hodowlanym, należy ją karmić żywym pokarmem. Wprowadzając parę hodowlaną do zbiornika, zacznij od braku oświetlenia. Następnego dnia, zwiększ oświetlenie i kontynuuj to stopniowo, aby wywołać tarło. Tarło zazwyczaj odbywa się w godzinach porannych. Samiec będzie obejmował samicę podczas tarła, która następnie uwolni ponad 100 jaj. Jaja są przezroczyste i lekko przyczepne i będą przywierać do roślin. Usuń parę hodowlaną zaraz po złożeniu jaj, ponieważ rodzice szybko je zjedzą.

Utrzymuj słabe oświetlenie, ponieważ zarówno jaja jak i narybek są wrażliwe na światło. Jaja wylęgną się w ciągu około 24 godzin, produkując maleńki narybek, który będzie się żywił woreczkiem z jajami przez następne kilka dni. Współczynnik wylęgu nie jest wysoki, więc nie spodziewaj się, że więcej niż jedna trzecia ikry da w efekcie zdolny do życia narybek. W ciągu trzech do czterech dni narybek zacznie swobodnie pływać i będzie musiał być karmiony bardzo drobnym pokarmem, takim jak infusoria, wrotki, żółtko jaja lub pokarm dla narybku. W ciągu kilku tygodni będą wystarczająco duże, aby karmić je świeżo wyklutymi krewetkami solowca. Narybek będzie wykazywał dorosłe ubarwienie mniej więcej po pierwszym miesiącu życia.