Bez kategorii

22 Małe ryby do akwarium

Szukasz małego dodatku do nowego lub istniejącego akwarium słodkowodnego? Mamy najlepsze z małych ras ryb akwariowych dla Twojego zbiornika.

Przed zmieszaniem nowych gatunków ryb, wykonaj dokładne badania, aby upewnić się, że parametry środowiskowe się zgadzają i że mają one tę samą kompatybilność. Wszystkie nowe ryby należy poddać kwarantannie w osobnym zbiorniku z osobnym wyposażeniem przez okres 4 do 6 tygodni, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób.

01

Zmienniak plamisty

Platy to kolorowe, żyworodne ryby, które są bardzo odpowiednie dla początkujących akwarystów. Ponieważ są to ryby żyworodne, wielu hobbystów zaczyna od jednej ryby, która szybko może rozmnożyć się w wiele ryb. Nazwa Platy Mickey Mouse pochodzi od bardzo specyficznego wzoru kolorystycznego, który tworzy się na szypułce ogona.

Inne gatunki Platy to Red Wagtail, Wagtail i wiele innych.

Przegląd gatunków
WSPÓLNE NAZWY: Golden moon platy, mickey mouse platy, moonfish

NAUKOWA NAZWA: Xiphophorus maculatus

ROZMIAR DOROSŁEGO: 1 do 2 cali (3 1/2 do 5 centymetrów)

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 5 lat

02

Gupiki

Gupiki są kamieniem węgielnym akwarystyki małych ryb. Kolejny gatunek hodowlany, zbiorniki z gupikami są często przepełnione potomstwem z częstych hodowli. Najlepszą umiejętnością, jakiej może nauczyć się każdy właściciel gupika, jest odróżnianie samców od samic, aby nie dopuścić do eksplozji populacji.

Przegląd gatunków
NAZWA ZWYCZAJOWA: Gupik

NAZWA NAUKOWA: Poecilia reticulata

ROZMIAR DOROSŁEGO: 2 cale

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 2 do 3 lat

03

Zebra danio (Zebrafish)

Te małe, pręgowane ryby są jednymi z niewielu w akwarystyce, które nie wymagają tropikalnych temperatur. Zebrafish są spokojnymi, społecznymi graczami, którzy uwielbiają uczęszczać do szkoły w grupach. Istnieje wiele gatunków Danio dostępnych na rynku zoologicznym o różnych kolorach i oznaczeniach.

Przegląd gatunków
WSPÓLNE NAZWY: Danio pręgowany, danio pręgowany, danio zebra, zebrafish

NAZWA NAUKOWA: Danio rerio

ROZMIAR DOROSŁEGO: 2 cale

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 5 lat

04

Neon Tetra

Jednym z najczęstszych małych gatunków słodkowodnych akwariów jest Neon Tetra. Ryby te znane są z kolorowego wyglądu z jaskrawymi czerwonymi i niebieskimi paskami. Są one wielkie ryby społeczności i szkoły razem w wibrującej fali.

The Cardinal lub Red Neon Tetra to kolejny, bardzo podobny gatunek. Są one odróżnić od bardziej powszechne Neon Tetra przez ich dłuższy czerwony pasek brzucha. Black Neon Tetra jest podobnym gatunkiem z czarnymi paskami zamiast koloru.

Przegląd gatunków
WSPÓLNE NAZWY: tetra neonowa, ryba neonowa

NAZWA NAUKOWA: Paracheirodon innesi

ROZMIAR DOROSŁEGO: 1 1/2 cala (4 centymetry)

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 5 lat

05

Strzebla górska White Cloud

White Cloud Mountain Minnow to kolejny gatunek małych ryb społecznych, które nie wymagają tropikalnych temperatur. Ryby te dobrze radzą sobie w umiarkowanych zbiornikach z Zebrafish i złotymi rybkami, pod warunkiem, że nie są one wielkości przekąski. Ryby te są powszechne w niektórych aranżacjach akwariowych, gdzie nacisk kładziony jest na rośliny, niekoniecznie na ryby.

Przegląd gatunków
NAZWY zwyczajowe: danio kantońskie, danio chińskie, biała chmura, ryba górska z białą chmurą, strzebla górska z białą chmurą

NAZWA NAUKOWA: Tanichthys micagemmae

ROZMIAR DOROSŁEGO: 1 1/2 cala

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 3 do 5 lat

06

Harlequin Rasbora

Harlequin Rasbora jest małą, uczącą się rybą o żywym rubinowym ubarwieniu. Te spokojne ryby dodadzą jaskrawy kolor do zbiorników roślinnych lub akwariowych. Istnieje wiele różnych gatunków Rasbory, które pozostają małe i dobrze radzą sobie w zbiornikach zbiorczych.

Przegląd gatunków
COMMON NAME: Red rasbora

NAZWA NAUKOWA: Trigonostigma heteromorpha

ROZMIAR DOROSŁEGO: 1 3/4 cala (4 1/2 centymetra)

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 6 lat

07

Serpae Tetra

Serpae Tetra to mniejsza ryba o wielkiej osobowości. Te jaskrawoczerwone ryby szkolne z czarnymi płetwami ubarwiają naturalne krajobrazy zbiorników. Ryby te są bardzo aktywne i mają zwyczaj obgryzania płetw swoim przyjaciołom i kolegom z akwarium.

Przegląd gatunków
WSPÓŁCZESNE NAZWY: Blood characin, callistus, callistus tetra, jewel tetra, red minor tetra, red serpae, serpa tetra, serpae tetra

NAZWA NAUKOWA: Hyphessobrycon eques

ROZMIAR DOROSŁEGO: 1 3/4 cala (4 1/2 centymetra)

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 5 lat

08

Korydora panda

Panda Corydora jest najczęściej spotykanym gatunkiem corydory w handlu domowym. Ryby te mają białe lub półprzezroczyste ciała z kontrastującymi czarnymi plamami, co daje im ich panda-eskowe ubarwienie.

Istnieje wiele gatunków corydoras o podobnych, pokojowych temperamentach. Główne różnice między tymi gatunkami to ich kolory i oznaczenia. Wszystkie corydory są małymi, spokojnymi, żyjącymi na dnie, nocnymi gatunkami ryb.

Przegląd gatunków
NAZWY POTOCZNE: sum panda, kory panda, korydoras panda

NAZWA NAUKOWA: Corydoras panda

ROZMIAR DOROSŁEGO: 2 cale (5 centymetrów)

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 10 lat

09

Glowlight Tetra

Glowlight Tetra nie może być mylona z gatunkami GloFish. Ich ubarwienie pochodzi z naturalnych wzorców kolorystycznych i nie było modyfikowane genetycznie.

Przegląd gatunków
NAZWY zwyczajowe: tetra Glowlight, glolight, fire neon

NAZWA NAUKOWA: Hemigrammus erythrozonus

ROZMIAR DOROSŁEGO: 1 1/2 cala (4 centymetry)

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 5 lat

10

Pea Puffer

Nowość w akwarystyce, Pea Puffer jest małym, ale potężnym członkiem rodziny pufferfish. Nie daj się zwieść ich małym rozmiarom! Te małe ryby mogą być agresywne, nawet w stosunku do własnego gatunku.

Pea Puffer nie jest zalecany dla początkujących hobbystów. Właściwa dieta i środowisko jest kluczem do długotrwałego przetrwania tych ryb.

Przegląd gatunków
WSPÓŁCZESNE NAZWY: Pea Puffer, Puffer karłowaty, Puffer trzmielowy, Puffer malabarski, Puffer pigmejski

NAZWA NAUKOWA: Carinotetraodon travancoricus

ROZMIAR OSOBY DOROSŁEJ: 1 do 1 1/2 cala

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 4 lata

11

Tiger Barb

Tiger Barb jest łatwą rybą do opieki, ale nie gra dobrze w zbiornikach społecznych. Upewnij się, że są one w bardziej agresywnych zbiornikach i mają dużo miejsca do pływania.

Przegląd gatunków
NAZWY zwyczajowe: Tiger barb, sumatra barb, i partbelt barb

NAZWA NAUKOWA: Barbus tetrazona

ROZMIAR OSOBY DOROSŁEJ: 3 cale

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 6 lat

12

Mieczyk

Nazwany ze względu na wydłużoną płetwę ogonową, mieczyk jest kolejną rybą żyworodną, która może szybko przytłoczyć mały system. Na rynku ryb domowych dostępnych jest wiele odmian kolorystycznych mieczyka.

Przegląd gatunków
NAZWA ZWYCZAJOWA: Swordtail

NAZWA NAUKOWA: Xiphophorus helleri

ROZMIAR DOROSŁEGO: 3 do 4 cali

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 3 do 5 lat

13

German Blue Ram

Istnieje wiele gatunków w obrębie drzewa genealogicznego pielęgnicowatych, ale stosunkowo niewiele jest takich, które pozostają małych rozmiarów. German Blue Ram jest jednym z takich gatunków, ale nie są zalecane dla początkujących, biorąc pod uwagę ich surową jakość wody i wymagania siedliskowe.

Przegląd gatunków
NAZWY zwyczajowe: German Blue Ram, Ram Chiclid, German Blue

NAZWA NAUKOWA: Mikrogeophagus ramirezi

ROZMIAR DOROSŁEGO: 2 do 3 cali

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 2 do 3 lat

14

Buenos Aires Tetra

Buenos Aires Tetra powraca do akwarystyki. Niegdyś znane jako żarłoczne roślinożercy, te kolorowe ryby są częściej spotykane w zbiornikach z silnie obsadzonymi roślinami, gdzie pokarm roślinny jest obfity. Te ryby społeczne są łatwe w pielęgnacji i tolerują wiele błędów początkujących akwarystów.

Przegląd gatunków
WSPÓŁCZESNE NAZWY: Buenos Aires tetra, szarak diamentowy, czerwony krzyżak

NAZWA NAUKOWA: Hyphessobrycon anisitsi

ROZMIAR DOROSŁEGO: 2 3/4 cala (7 centymetrów)

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 5 lat

15

Gourami karłowate

Spośród wielu gatunków gourami, niewiele jest takich, które pozostają małe. Większość gourami to ryby średniej wielkości, ale Dwarf Gourami, jak sama nazwa wskazuje, osiąga tylko 2 cale. Podobnie jak inne gourami, te średniej wielkości ryby mają specyficzne wymagania środowiskowe dla udanego życia.

Przegląd gatunków
WSPÓLNE NAZWY: gourami karłowate, gourami płomieniste, gourami błękitne, gourami czerwone, gourami zachodzące słońce

NAZWA NAUKOWA: Trichogaster Ialius

ROZMIAR OSOBY DOROSŁEJ: 2 cale

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 4 lata

16

Barbeta złota (chińska)

Mimo, że w naturze ryba ta jest zielona, w niewoli została wyhodowana tak, aby pokazać wspaniałe złote ubarwienie. Te aktywne ryby dobrze się bawią w zbiornikach społecznych, ale wolą nieco mniej niż tropikalne temperatury.

Przegląd gatunków
WSPÓŁCZESNE NAZWY: China barb, Chinese barb, Chinese half-striped barb, gold barb, green barb, half banded barb, half-stripes barb, Schubert’s barb, six-banded banded barb

NAZWA NAUKOWA: Puntius semifasciolatus

ROZMIAR DOROSŁEGO: 3 cale (7 1/2 centymetra)

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 5 lat

17

Ryby Betta

Rybki Betta są jednym z najbardziej popularnych gatunków ryb domowych. Ze względu na ich agresywną naturę, samce betta powinny być trzymane z dala od innych samców betta. Niektóre samice betta potrafią się dogadać w grupie, ale nie wszystkie. Rybki betta występują w całej gamie kolorów i kształtów ogona.

Przegląd gatunków
NAZWY zwyczajowe: Betta, bojownik syjamski

NAZWA NAUKOWA: Betta splendens

ROZMIAR OSOBY DOROSŁEJ: 3 cale (7 centymetrów)

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 2 do 3 lat

18

Hachetfish

Szukasz bardziej wymagającego i rzadkiego gatunku małych ryb? Hachetfish mają bardzo unikalny, ściśnięty kształt ciała, znany z latania nad powierzchnią wody za pomocą płetw przypominających skrzydła. Nie są to ryby dla początkujących, ponieważ mają one bardzo specyficzne wymagania co do zbiornika.

Przegląd gatunków
NAZWA ZWYCZAJOWA: Siekiernica marmurkowa

NAZWA NAUKOWA: Carnegiella strigata

ROZMIAR DOROSŁEGO: 1 do 1 2/5 cala

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 5 lat

19

Kongo Tetra

Congo Tetra przesuwa maksymalną długość w kategorii małych ryb, ale te szkolne ryby są tęczowym dodatkiem do wielu zbiorników. Są to spokojne ryby akwariowe, przy czym samce mają dłuższe płetwy niż samice.

Przegląd gatunków
COMMON NAME: Congo Tetra

NAUKOWA NAZWA: Phenacogrammus interruptus

ROZMIAR DOROSŁEGO: 3 do 3 1/2 cala

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 3 do 5 lat

20

Ryba Beacon

Beacon fish jest kolejnym członkiem rodziny tetra. Znana również jako Head and Tail light tetra, ryba ta posiada charakterystyczne miedziane plamki, które przypominają światła na samochodzie. Ryby te najlepiej czują się w słabszym oświetleniu z dużą ilością roślin.

Przegląd gatunków
WSPÓLNE NAZWY: Beacon fish, beacon tetra, head and tail light tetra

NAZWA NAUKOWA: Hemigrammus ocellifer

Wielkość dorosłego osobnika: 2 cale

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 5 lat

21

Black Phantom Tetra

Zamiast jaskrawych kolorów, Black Phantom Tetra znana jest raczej z ciemniejszego wyglądu i wydłużonej płetwy grzbietowej. Ryby te świetnie kontrastują z innymi gatunkami tetr, które zazwyczaj uczęszczają do szkoły razem.

Przegląd gatunków
NAZWY zwyczajowe: Black Phantom Petra, Phantom Tetra

NAUKOWA NAZWA: Megalamphodus megalopterus

Dorosły rozmiar: 1 3/4 cala (4 1/2 centymetra)

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 5 lat

22

Czarny rubinowy Barb

Znany również jako Purple-Headed Barb, Black Ruby Barb ma wyraźne głębokie czerwone ubarwienie, które nie jest często spotykane u innych ryb akwariowych. Z podobnym kształtem ciała jak Tiger Barb (powyżej), ryby te zaczynają się od bladożółtego ciała, które pogłębia się wraz z dojrzewaniem.

Przegląd gatunków
COMMON NAMES: Purple-headed barb, purplehead barb, ruby barb, czarny barb

NAZWA NAUKOWA: Pethia nigrofasciata

ROZMIAR OSOBY DOROSŁEJ: 2 cale

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 5 lat

Małe ryby mogą mieć małe ciała, ale to nie znaczy, że potrzebują małego zbiornika! Niektóre małe gatunki mają większe wymagania w stosunku do zbiornika z powodu terytorialności lub potrzeby trzymania się w grupach. Przed dodaniem nowych ryb do istniejącego zbiornika, upewnij się, że wszystkie będą się dogadywać i będą miały odpowiednie wymagania co do jakości wody, w tym temperatury.