Bez kategorii

Zaćma u psów: Przyczyny, diagnostyka i leczenie

ślepy pies

Zaćma u psa rozwija się, gdy soczewka oka mętnieje, co jest spowodowane zmianami w równowadze wodnej w soczewce lub zmianami w białkach wewnątrz soczewki. Kiedy soczewka staje się zmętniała, światło nie może dotrzeć do siatkówki, powodując ślepotę. Dojrzała katarakta wygląda jak biały dysk za siatkówką Twojego psa. Risy. Część oka, która zwykle wygląda na czarną, teraz będzie wyglądała na białą.

Zaćma nie powinna być mylona ze stwardnieniem jądrowym, które jest zamgleniem spowodowanym stwardnieniem soczewki z wiekiem psa. Wszystkie zwierzęta doświadczają tej zmiany wraz z wiekiem. Dobra wiadomość jest taka, że światło nadal jest w stanie przenikać przez siatkówkę i kontaktować się z nią, więc Twój pies może nadal widzieć, jeśli ma stwardnienie jądrowe. (Może nie będzie już w stanie przeczytać gazety, ale nie będzie wpadał na różne rzeczy). Często ludzie myślą, że ich zwierzęta mają zaćmę, podczas gdy tak naprawdę mają stwardnienie jądrowe.

Diagnozowanie zaćmy u psów
Jeśli obawiasz się, że Twój pies może mieć zaćmę, umów się na wizytę u lekarza weterynarii. Lekarz weterynarii dokładnie zbada oczy Twojego psa. Używając jasnego światła i soczewki powiększającej, weterynarz może wykryć zaćmę, która dopiero się tworzy lub jest niedojrzała i nie zaczęła jeszcze wpływać na wzrok psa. Lekarz weterynarii będzie również w stanie zbadać, czy nie występują inne problemy z oczami, takie jak zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej (zapalenie) i jaskra (podwyższone ciśnienie), które mogą wystąpić wraz z zaćmą. Poprzez badanie krwi i sprawdzanie ciśnienia krwi, będzie ona szukać chorób ogólnoustrojowych, które mogą mieć wpływ na wzrok, takich jak cukrzyca i nadciśnienie. Wszystkie wyniki badania, objawy kliniczne i wyniki testów dadzą ogólny obraz stanu zdrowia i wzroku Twojego psa.

Zaćma może rozwijać się bardzo powoli lub niemalże z dnia na dzień. Prawdopodobnie nie zauważysz żadnych zmian u swojego psa we wczesnym stadium, ale kiedy zaćma dojrzeje (całkowicie blokuje dopływ światła do siatkówki), pies będzie niewidomy. Pies może wpadać na ściany lub meble, niepewnie poruszać się po schodach, mieć problemy ze znalezieniem miski z jedzeniem i wodą. Psy mają jednak duże zdolności przystosowawcze i szybko uczą się funkcjonować bez wzroku. W rzeczywistości, jeśli zaćma pojawia się powoli, możesz nawet nie zauważyć, że twój pies oślepł.

Przyczyny zaćmy u psów
Zaćma jest często chorobą dziedziczną. Naukowcy zidentyfikowali mutacje genów w kilku rasach psów, które zwiększają ryzyko wystąpienia zaćmy. W rzeczywistości, ponad 100 ras psów jest znanych z występowania dziedzicznej zaćmy. Jeśli Twój pies jest nosicielem mutacji tego genu, istnieje zwiększone ryzyko rozwoju zaćmy. Dostępne są testy genetyczne, ale należy pamiętać, że nie u każdego psa z mutacją rozwinie się zaćma, podobnie jak u niektórych psów bez mutacji.

Inną częstą przyczyną zaćmy jest cukrzyca. U prawie wszystkich psów chorych na cukrzycę zaćma rozwija się w ciągu roku od postawienia diagnozy. Wysoki poziom cukru we krwi zmienia równowagę wody w soczewce i dochodzi do powstania zaćmy. Często zaćma cukrzycowa pojawia się bardzo szybko, pies traci wzrok w ciągu dnia lub dwóch od wystąpienia jakichkolwiek problemów. Opóźnianie lub zapobieganie zaćmie cukrzycowej jest tematem wielu badań weterynaryjnych. Doustne antyoksydanty mogą opóźnić jej powstawanie, więc porozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii o tym, co zaleca. Ponadto istnieje obiecująca nowa kropla do oczu oczekująca na zatwierdzenie przez FDA, która może opóźnić lub zapobiec powstawaniu zaćmy cukrzycowej.

Leczenie zaćmy u psów za pomocą operacji lub leków
Niestety, żadne krople do oczu ani tabletki nie są w stanie odwrócić zmian w soczewce. Na szczęście istnieje wysoce skuteczne leczenie chirurgiczne. Podobnie jak w przypadku ludzi, zwierzęta – w tym psy, koty, konie, a nawet złote rybki – mogą mieć operację zaćmy w celu usunięcia zmętniałej soczewki i przywrócenia wzroku. Weterynaryjny okulista może określić, czy Twój pies jest dobrym kandydatem. Operacja nie jest jednak dobrym rozwiązaniem dla wszystkich psów. Czasami u psa występuje stan zapalny w oku, jaskra lub uszkodzona siatkówka, co sprawia, że jest mało prawdopodobne, aby operacja się powiodła.

Ponadto, czasami pies cierpi na inną chorobę (np. choroby nerek lub serca), która jest na tyle poważna, że znieczulenie jest zbyt ryzykowne. W takim przypadku można przepisać przeciwzapalne krople do oczu, które pomogą kontrolować stan zapalny. Chociaż krople te nie leczą bezpośrednio zaćmy ani nie przywracają wzroku, mogą opóźnić lub zapobiec jaskrze wywołanej soczewką. Jaskra indukowana soczewką występuje, gdy białka z zaćmy są uwalniane do oka, powodując reakcję zapalną, która blokuje odpływ płynu. Nadmiar płynu gromadzi się wówczas w oku, zwiększając ciśnienie, co jest bardzo bolesne. W leczeniu jaskry można stosować inne krople do oczu, jednak choroba ta jest trudna do opanowania w dłuższym okresie czasu.

Podsumowując: Umów się na wizytę u lekarza weterynarii, jeśli martwisz się o zaćmę u swojego psa. Jeśli pies je ma, możesz omówić z lekarzem weterynarii możliwe opcje. Jeśli operacja jest opcją, wykonanie jej wcześniej minimalizuje trudności i ryzyko. Nawet jeśli operacja nie wchodzi w grę, podawanie psu odpowiednich leków pomoże zminimalizować związane z nią komplikacje. Nie rozpaczaj, jeśli Twój pies nie może być leczony chirurgicznie. Może potrzebować trochę więcej wskazówek, ale nadal może żyć bogatym, wspaniałym życiem.