Bez kategorii

Zapoznanie się psów z sobą

Bawiące się ze sobą psy

Jeśli masz psa i nowy pies będzie wchodził lub odwiedzał Twój dom, są rzeczy, które możesz zrobić, aby zapewnić, że spotkanie przebiegnie bez zakłóceń. Nowy pies może oznaczać, że przyprowadzasz do domu przybranego lub nowego członka rodziny, że ktoś, kto ma psa, wprowadza się do Twojego domu lub że ktoś odwiedza Cię z psem.

Czynniki, które mogą mieć wpływ na wzajemne relacje między psami
Jeśli wiesz, że oba psy są bardzo towarzyskie w stosunku do różnych innych psów, spotkanie powinno być łatwe. Jednak niektóre psy nie wychodzą z domu i nie mają zbyt wiele kontaktu z innymi psami, lub też w swoim życiu miały tylko jednego lub dwóch psich przyjaciół. Psy te mogą sprawiać wrażenie, że mają lepsze umiejętności społeczne niż w rzeczywistości, więc zapoznanie ich z nowymi psami może wymagać więcej uwagi i wysiłku. Innym czynnikiem, który należy rozważyć jest to, czy psy zostały wykastrowane lub wykastrowane, czy też nie; jeśli nie, spotkanie może być trudniejsze.

Neutralne miejsce spotkania
Jeśli nie masz pewności, jak zareaguje jeden (lub oba) z psów, zachowaj ostrożność. Po pierwsze, zaplanuj spotkanie psów na neutralnym gruncie. Wybierz miejsce, w którym żaden z psów nie będzie miał poczucia terytorialności. Nawet ulubiony park Twojego psa nie jest dobrym miejscem, chyba że jest to park dla psów (ponieważ psy są często przyzwyczajone do spotykania tam innych psów). Jeśli adoptujesz psa ze schroniska, zapytaj pracowników, czy mogą pomóc w zapoznaniu psów. Jeśli Twój pies jest przyzwyczajony do spotykania się z psami w sklepach zoologicznych, takich jak PetSmart czy Petco, możesz poprosić tresera ze sklepu o pomoc w zapoznaniu psa. Psy mogą się spotkać, kiedy jesteś na zakupach. Jeśli któryś z psów ma problemy z dogadywaniem się z innymi psami, najlepszą strategią będzie zatrudnienie profesjonalnego behawiorysty, który pomoże Ci stopniowo zapoznać oba psy ze sobą.

Wprowadzanie psów
Kiedy dojdzie do spotkania, każdy pies powinien być prowadzony na smyczy przez spokojnego, zrelaksowanego dorosłego opiekuna. Trzymaj smycze luźno, ponieważ napięcie na smyczy może sygnalizować psom, że boisz się lub niepokoisz o ich spotkanie, co z kolei sprawi, że będą bardziej bojaźliwe i niespokojne. Idź obok siebie, zachowując bezpieczną odległość między psami. Następnie skrzyżuj ścieżki (nadal zachowując tę odległość) i pozwól psom powąchać miejsce, w którym spacerował drugi pies. Jeśli któryś z psów szczeka, pstryka i wyrywa się w kierunku drugiego, rozważ wynajęcie certyfikowanego profesjonalnego trenera psów lub konsultanta behawioralnego, który nauczy Cię, jak wykonać grę Look at That, aby pomóc psom poczuć spokój i radość wokół siebie, zanim przejdziesz do kolejnego etapu wprowadzania.

Pozwalanie psom na spotkanie
Następnie pozwól psom się spotkać. Kiedy psy zbliżają się do siebie, uważnie obserwuj ich mowę ciała, zwracając uwagę na całe ciało. Być może psy będą musiały trochę pozować lub narobić hałasu, ale jeśli nie wiesz, jak odróżnić psy poznające się od tych, które się nie lubią, poproś o pomoc kogoś, kto wie, jak to zrobić.

Jeśli do tej pory psy nie wykazywały żadnych oznak wrogości wobec siebie, zabierz je na zamknięty teren, spuść ze smyczy, cofnij się i daj im przestrzeń, żeby się poznały. Mamy tendencję do mikrozarządzania tymi interakcjami, ale ogólnie rzecz biorąc najlepiej jest pozwolić psom pracować nad nimi przy minimalnej ingerencji. Ludzie, którzy się wtrącają i zbytnio angażują, mogą być frustrujący dla psów, co może sprawić, że będą spięte i zepsują interakcję.

Udzielanie psom werbalnych informacji zwrotnych
W większości przypadków psy w tej sytuacji dobrze reagują na werbalne informacje zwrotne od człowieka. Na przykład, jeśli psy stają się zbyt spięte wokół siebie, powiedzenie czegoś kojącym tonem głosu (np. „W porządku, chłopaki, ochłońcie”) może pomóc im zmniejszyć napięcie, otrząsnąć się i zacząć od nowa. Jeśli jeden pies staje się zbyt natarczywy, a drugi go nie koryguje, często możemy mu pomóc, mówiąc coś w stylu „Hej, przestańcie!”. Jeśli psy otrząsną się z napięcia i zaangażują się w grzeczny, odpowiedni sposób, możemy nagrodzić je za te zachowania i zachęcić do kolejnych, mówiąc radosnym tonem („Dobre psy! Dobra robota!”). W większości przypadków ten rodzaj słownych wskazówek to cała ingerencja, jakiej potrzebują od nas. Musimy wkroczyć i fizycznie rozdzielić je tylko wtedy, gdy stają się zbyt podekscytowane i nie mogą sobie dać spokoju, lub gdy staje się jasne, że ich związek zmierza do konfliktu.

Język ciała psa
Oto kilka ogólnych znaków języka ciała, na które należy zwrócić uwagę, aby zorientować się, dokąd zmierza interakcja:

Jeśli usztywniają swoje ciała i patrzą sobie w oczy z podniesionymi włosami i wyszczerzonymi zębami, prawdopodobnie nie zostaną szybkimi przyjaciółmi. Jeśli rzucają się na siebie i próbują walczyć, należy je rozdzielić i nie próbować kolejnych wprowadzeń bez pomocy certyfikowanego, profesjonalnego behawiorysty. Niektóre psy nie mogą bezpiecznie współżyć z innymi zwierzętami i dlatego powinny być jedynymi zwierzętami w domu. Większość z tych psów można nauczyć ignorowania innych zwierząt w miejscach publicznych, ale mogą one nigdy nie być w stanie bezpiecznie wchodzić z nimi w interakcje.
Bądź ostrożny przy powitaniach typu nos w nos. Ten rodzaj powitania jest bardzo stresujący dla wielu psów, szczególnie tych, które są bojaźliwe lub czują się zagrożone kontaktem wzrokowym. W przypadku tych psów powitanie nosem może spowodować podjęcie złej decyzji i ugryzienie ze strachu i defensywy. Kiedy psy po raz pierwszy patrzą sobie w oczy, właściwym zachowaniem jest rzucenie spojrzenia, a następnie odwrócenie wzroku. Mocne spojrzenie w oczy innego psa to wyzwanie – nie jest to przyjazny sposób na przywitanie. Jeśli psy ćwiczą niewłaściwe zachowania, takie jak sztywnienie lub wpatrywanie się, spróbuj je uspokoić, dając im słowną informację zwrotną. Jeśli to nie zadziała, możesz podnieść ich smycze i chodzić z nimi dookoła, aż się otrząsną i rozluźnią, wtedy spróbuj ponownie.
Jeśli psy podchodzą do siebie – z sierścią podniesioną na ramionach i u nasady ogona lub bez niej – i angażują się w głośną, hałaśliwą zabawę, zachowaj czujność. Ten rodzaj zabawy może często przerodzić się w walkę, jeśli psy nie wiedzą, jak się uspokoić.
Jeśli jeden pies nieustannie goni drugiego i ignoruje jego uwagi (np. wykrzywianie warg, warczenie lub puszczanie powietrza) lub prośby o przerwę, zabawa może przerodzić się w znęcanie się. Tego typu korekty są często mylone z agresją, ale w rzeczywistości są one częścią zdrowej, normalnej komunikacji psów. Psy powinny umieć się nawzajem korygować, kiedy jeden z nich zachowuje się nieodpowiednio; podobnie powinny umieć zwracać uwagę na korekty innego psa. Ważne jest również, aby psy na zmianę były goniącym i gonionym oraz aby robiły przerwy, kiedy są zbyt pobudzone. Jeśli nie są w stanie same tego zrobić, podnieś ich smycze i przejdź się z nimi, aż się otrząsną i rozluźnią, wtedy spróbuj ponownie.
Jeśli psy próbują bawić się w łapki lub kłaniać się z wyciągniętymi przed siebie nogami, mogą chcieć zostać najlepszymi kumplami. Pozwól im się poznać i chwal za każdą miłą interakcję.

Nadzór nad psami w domu
Jeśli psy wydają się dobrze ze sobą dogadywać, odwieź je do domu, najlepiej w osobnych klatkach lub samochodach, aby bliskie otoczenie pojazdu nie powodowało niepotrzebnych napięć między nimi. W domu pozwól im się zadomowić, ale upewnij się, że najpierw odłożyłeś zabawki, kości i miski z jedzeniem, ponieważ przedmioty te mogą być źródłem konfliktów. Zawsze, kiedy karmisz psy, a już na pewno jeśli masz zamiar zaoferować im wartościowe przedmioty, takie jak Kongs lub gryzaki, najlepiej będzie oddzielić je od siebie na czas jedzenia. Kiedy psy będą już dobrymi przyjaciółmi, mogą chętniej chrupać obok siebie jedzenie i wysokowartościowe przedmioty.

Przedstawianie szczeniaka dorosłemu psu
Aby zapoznać szczeniaka z psem, należy postępować jak wyżej. Jeśli szczeniak ma mniej niż sześć miesięcy, zarówno pies jak i szczeniak mogą potrzebować częstych przerw między sobą. Niektóre dorosłe psy szybko tracą cierpliwość do szczenięcej energii. Jeśli pies nie lubi szczeniaka, nie zostawiaj ich samych razem.

Wreszcie, jeśli w którymś momencie nie czujesz się pewnie lub komfortowo, poszukaj pomocy u trenera zajmującego się relacjami z psami, który ma duże doświadczenie w interakcjach między psami.