Bez kategorii

Psie oko – co to jest, jak je czyścić i kiedy należy się martwić

Psie oko. To się zdarza. Ale dlaczego?

Jeśli czytasz podczas jedzenia, oto ostrzeżenie: zaraz przejdziemy do czasami nieprzyjemnych szczegółów na temat przyczyn wydzieliny z oczu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej – plus pięć wskazówek dotyczących pielęgnacji, których potrzebujesz.

Czym w ogóle jest ta wydzielina z psich oczu?

Z medycznego punktu widzenia prawidłowym terminem na określenie złogów w oku psa jest wydzielina. Wydzielina może mieć różną konsystencję, od przejrzystej, wodnistej (przyczyną mogą być alergie lub ciało obce w oku) do ropopodobnej wydzieliny z tendencją do tworzenia się skorupy, co może być oznaką większego problemu.

Jeśli nie masz pewności co do przyczyny nietypowo cieknących oczu swojego psa, udaj się do lekarza weterynarii w celu uzyskania fachowej opinii.

Alergie, infekcje – jakie są przyczyny?

Zapalenie spojówek

Lub, jak my, ludzie, nazywamy to różowym okiem. Zapalenie spojówek jest stanem zapalnym zewnętrznej warstwy oka i wewnętrznej warstwy powieki, często połączonym z psim katarem, który objawia się jako żółto-zielona wydzielina przypominająca ropę, która zaskorupia się w ciągu nocy, jak również przekrwione białka i nadmierne mruganie lub swędzenie.

Zapalenie spojówek ma wiele przyczyn. Niektóre przypadki są wirusowe, inne bakteryjne, a niektóre mogą być przypisane do alergii lub nawet nowotworów. Klucz? Wizyta u weterynarza przy pierwszych oznakach objawów, aby ustalić ich źródło i poddać je leczeniu – prawdopodobnie będą to antybiotyki i łagodzące płukanki, aby nie dopuścić do poważnych uszkodzeń.

Wodniste oko, czyli łzawienie

Niektóre psy – a także ludzie – mają stale łzawiące oczy. Jednak w przypadku łzawienia, czyli nadmiernego łzawienia, oczy są po prostu nadmiernie wilgotne.

Problem polega na tym, że przewód wyprowadzający nie jest w stanie prawidłowo odprowadzić nadmiaru łez, co jest szczególnie częste u psów ras o płaskiej twarzy. Zdarza się, że strumień łez może powodować przyciemnienie sierści wokół oczu, zwłaszcza u psów o jasnym umaszczeniu.

Nadmiar łzawienia może również prowadzić do zainfekowanej, śmierdzącej skóry. Przyczyny nadmiernego łzawienia są naprawdę różne: może to być wynik zapalenia spojówek, alergii, problem z kanalikami, rzęsa rosnąca tam, gdzie nie powinna, lub jaskra.

Odwiedź weterynarza, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną wydzieliny, a następnie podejmij odpowiednie leczenie – w niektórych przypadkach, aby złagodzić objawy łzawienia, konieczna jest operacja kanalików łzowych.

KCS czyli suche oko

Przeciwieństwo ciągle łzawiących oczu? Suche oko. Oficjalny termin? Keratoconjunctivitis sicca, czyli w skrócie KCS.

Niewygodnym, swędzącym, wysuszonym oczom brakuje nawilżenia, a tym samym zdolności do wypłukiwania substancji drażniących lub infekcji. A to może spowodować poważne szkody. Bez łez, które starają się chronić oko, białka oczu stają się brązowe i pojawia się żółto-zielona wydzielina.

Do najczęstszych przyczyn suchego oka należą infekcje oczu, problemy z kanalikami łzowymi oraz skutki uboczne znieczulenia lub antybiotyków. Ślepota może wystąpić, jeśli nie jest leczona, więc upewnij się, że wizyta u lekarza weterynarii, jeśli te objawy gunk pies pojawiają.

Uszkodzenie oka

Psy bawią się i odkrywają, a czasami są po prostu niezdarne, co może prowadzić do urazów oczu. Oko może zostać podrapane (na przykład podczas biegania wśród roślinności lub siłowania się z innym psem) lub ciało obce, takie jak brud lub odłamki, może utknąć w oku. Nawet wystawienie oka na działanie substancji chemicznej może spowodować zmiany w wydzielinie z oka Twojego psa.

Oprócz zmian w wydzielinie, inne objawy mogą obejmować widoczne ciało obce, drapanie lub uderzanie łapą w twarz, przekrwione lub przekrwione oko. Urazy oczu mogą mieć poważne powikłania, więc jeśli podejrzewasz, że Twój pies zranił oko, natychmiast zgłoś się do weterynarza. Jeśli widzisz coś w oku swojego psa, nie próbuj usuwać tego samemu. Poproś o to swojego lekarza weterynarii.

Co to jest normalny złóg w oku psa i kiedy powinienem się martwić?

Podobnie jak oczy ludzkie, oczy psa potrzebują smarowania, aby normalnie funkcjonować. Skąd więc możesz wiedzieć, czy Twój pies ma problemy z oczami?

Cóż, kiedy ostatni raz zastanawiałeś się nad konsystencją własnego smaru w oku? Prawdopodobnie ostatnim razem, kiedy były one nadmiernie mokre, nadmiernie suche lub nadmiernie gunky. I prawdopodobnie mrugałeś, mrużyłeś oczy, dotykałeś ich i w inny sposób wykazywałeś fizyczne oznaki infekcji lub podrażnienia.

To samo odnosi się do Twojego psa. Wydzielina z oczu jest normalna, dopóki nie jest. Aby zapewnić zdrowie oczu i jakość życia Twojego psa, zwracaj uwagę (haha) na charakterystyczne oznaki problemów z oczami:

  • Nadmiernie łzawiące oczy
  • Nadmiernie suche oczy
  • Zauważalne zwiększenie ilości wydzieliny z oczu
  • Zmiana konsystencji lub koloru wydzieliny z oczu
  • Pocieranie lub łapanie oczu
  • Nadmierne mruganie
  • Przekrwione lub nadmiernie przekrwione oczy
  • Widoczne ciało obce w oku

W tym momencie, prawdopodobnie już wiesz, co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz te objawy – zadzwoń do lekarza weterynarii tak szybko, jak to możliwe.

Wskazówki dotyczące czyszczenia i pielęgnacji gałki ocznej psa

Po opanowaniu wszelkich urazów, alergii i/lub infekcji, poniżej przedstawiamy kilka naszych wskazówek dotyczących utrzymania zdrowia oczu psa i usuwania złogów.

1. Wypróbuj środek do usuwania plam z psich łez

Te delikatne płyny mogą być bardzo przydatne do rutynowej pielęgnacji, jak również uporczywe plamy i śmieci wokół oczu psa.

2. Użyj „grzebienia do oczu” dla psa do usuwania zanieczyszczeń z oczu

Chociaż wydaje się to dziwny pomysł, „grzebienie oczu” są rzeczywiście dość wspaniałe. Są wytrzymałe, łatwe, wydajne i pomagają uniknąć stosowania chemikaliów do czyszczenia oczu psa z gunk.

3. Zrób szybkie przycięcie wokół oczu

Jeśli Twój pies ma długie włosy, które mogą przyczyniać się do problemu, oczyść je i przycinaj regularnie – jest to problem szczególnie u psów o płaskiej twarzy lub mniejszych psów-zabawek. Wypróbuj prosty zestaw do pielęgnacji w domu lub odwiedź groomera, jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności w zakresie trymowania!

4. Nawilżaj oczy psa za pomocą płynu do przemywania oczu dla zwierząt

Krople do oczu przeznaczone do użytku dla psów są cudownym wynalazkiem, jeśli o nas chodzi. Są niedrażniące i nietoksyczne, więc nie szkodzi, jeśli Twój pies przetestuje smak nadmiaru produktu.

Krople te świetnie nadają się do smarowania oczu, wypłukiwania substancji drażniących i łagodzenia reakcji alergicznych. Sugerujemy, aby przy podawaniu kropli mieć pod ręką smakołyki!

5. Nie używaj palców do usuwania zanieczyszczeń z oczu psa.

Bądź ostrożny! To wrażliwy obszar. Jeśli są to zwykłe zanieczyszczenia, zacznij od czystego, wilgotnego ręcznika, a nie palców. Unikaj wacików lub innych produktów, które mogą wrzucić materiał do oka.

Potrzebujesz pielęgnacji psa?

Czy Twój pies potrzebuje świeżego przycięcia? Teraz groomer może przyjść do Twojego domu! Rover oferuje pielęgnację psów w Seattle, Austin i Denver. Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj na naszą stronę tutaj.