Bez kategorii

7 naturalnych domowych sposobów na swędzącą skórę u psów

Podobnie jak ludzie, psy mogą rozwijać swędzenie, niewygodne skóry z wielu powodów: niektóre z nich mogą wymagać wycieczki do weterynarza, podczas gdy inne mogą być traktowane z prostych środków domu.

Do najczęstszych przyczyn swędzenia u psów należą alergie środowiskowe lub pokarmowe, które zazwyczaj powodują dyskomfort w okolicy łap, uszu, pachwin i zadu psa; ukąszenia robaków, pcheł lub kleszczy, które można znaleźć w dowolnym miejscu; oraz zaburzenia autoimmunologiczne, które w niektórych przypadkach mogą powodować swędzenie całego ciała.


Kiedy należy zadzwonić do weterynarza?

Łagodne swędzenie od czasu do czasu zwykle nie jest oznaką poważnych schorzeń, ale jeśli Twój pies zaczyna rozwijać inne objawy, częste lub uporczywe swędzenie lub lizanie, trudności z uzyskaniem komfortu lub niepokój spowodowany swędzeniem, utrata apetytu lub depresja, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Ważne jest, aby leczyć podstawową przyczynę jego ciężki, przewlekły świąd, aby uniknąć rozwoju bardziej otwarte rany i infekcje skóry. W zależności od przyczyny, lekarz weterynarii będzie traktować jako właściwe.

Jeśli jednak świąd Twojego psa jest sporadyczny lub łagodny, istnieje wiele całkowicie bezpiecznych, naturalnych sposobów leczenia sporadycznego lub łagodnego świądu w domu. Prawdopodobnie większość z tych środków masz już w swojej spiżarni! Przeczytaj dalej, aby poznać siedem prostych środków, które mogą przynieść Twojemu swędzącemu pupilowi prawdziwą ulgę.

Skonsultuj się z lekarzem weterynarii przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pielęgnacji skóry u swojego psa i przerwij leczenie, jeśli objawy nie ulegną zmianie lub pogorszą się.

Koloidalne kąpiele w mączce owsianej

To znane od wieków remedium nie jest tylko opowieścią starych żon – kąpiel w koloidalnych płatkach owsianych może poważnie złagodzić swędzenie skóry Twojego psa, zmniejszając stan zapalny i zmywając alergeny, które uwięzły w sierści.1 Niezależnie od tego, czy kupisz gotową koloidalną owsiankę (produkuje się ją poprzez zmielenie owsa na drobny proszek, a następnie zagotowanie go w celu wyciągnięcia koloidalnych składników), czy też zmielisz zwykłą owsiankę bez cukru na proszek samodzielnie, właściwości przeciwzapalne koloidalnej owsianki mogą złagodzić zaczerwienienie, obrzęk i swędzenie oraz ochłodzić gorącą, nieprzyjemną skórę Twojego psa. Co więcej, płatki owsiane są całkowicie nietoksyczne, więc nie musisz się martwić, jeśli Twój pies je polizał.

Ocet jabłkowy

Jasne, ocet jabłkowy jest smacznym składnikiem domowych sosów sałatkowych, ale czy wiesz, że może być stosowany jako potężny antybakteryjny i przeciwgrzybiczy leczenia, zbyt? Po prostu połącz mieszankę 50% octu jabłkowego i 50% wody w czystej butelce ze spryskiwaczem, a następnie spryskaj roztworem swędzące miejsca u psa.2 Jeśli łapy psa są podrażnione, możesz użyć tej mieszanki do miłego, relaksującego moczenia łap przez maksymalnie pięć minut.

OSTRZEŻENIE
Ocet jabłkowy nigdy nie powinien być stosowany na surową skórę lub otwarte rany – może to być bardzo bolesne dla psa i pogorszyć objawy.

Olej kokosowy

Chociaż istnieją pewne kontrowersje wokół oleju kokosowego i zdrowia serca, schłodzony, zestalony olej kokosowy może złagodzić dyskomfort związany z egzemą u psów, alergiami, infekcjami skóry, a nawet ukąszeniami robaków, gdy jest wmasowywany w sierść i skórę. Kiedy kupujesz olej kokosowy, staraj się znaleźć olej kokosowy najwyższej jakości, sprzedawany pod marką ludzką – szukaj na etykiecie określeń takich jak „organiczny”, „nierafinowany” lub „z pierwszego tłoczenia”. A jeśli chcesz, aby olej kokosowy spełniał podwójną rolę, możesz również spróbować dodać małą miarkę do karmy Twojego psa, ale zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii przed zmianą jego diety.

Moczenie w rumianku i zielonej herbacie
Rumianek i zielona herbata są dobrze znane ze swojego kojącego, przeciwzapalnego działania u ludzi – ale równie dobrze sprawdzają się u psów. Jeśli Twój pies ma do czynienia z gorącymi, swędzącymi płatami skóry, spróbuj zafundować mu kojącą kąpiel w rumianku lub zielonej herbacie.

Oto, jak to zrobić: Napełnij wannę lub zlew letnią wodą i pozwól, aby kilka torebek herbaty parzyło się przez trzy do pięciu minut. Następnie wyjmij torebki z herbatą i pozwól psu moczyć się w tej mieszance przez co najmniej pięć minut. Jeśli chcesz zastosować preparat punktowo na skórę psa, zaparz torebkę herbaty i pozostaw ją do całkowitego ostygnięcia przed nałożeniem bezpośrednio na dotknięte obszary.

Aloes

Jeśli kiedykolwiek miałeś oparzenia słoneczne, wiesz, że całkowicie naturalny aloes może być ratunkiem. Aloes jest nie tylko silnym środkiem leczniczym, ale może również zmniejszyć zaczerwienienie i odprowadzić nieprzyjemne ciepło z dala od skóry. Możesz stosować aloes bezpośrednio na miejsca dotknięte chorobą u Twojego psa. Większość sklepów spożywczych i drogerii sprzedaje w 100% naturalny aloes, lub możesz go zebrać z rośliny aloesowej, jeśli masz ją w domu.

OSTRZEŻENIE
Upewnij się, że używasz żelu aloesowego, który nie zawiera alkoholu – w przeciwnym razie ryzykujesz poparzenie skóry psa i pogorszenie objawów.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona, będąca podstawą w spiżarni, może zrobić o wiele, wiele więcej niż tylko sprawić, że Twoje wypieki urosną. W połączeniu z wodą i zmieszana w gęstą pastę, soda oczyszczona może wysuszyć wysypki na skórze, złagodzić swędzenie i zmniejszyć zaczerwienienie i stan zapalny. Wszystko, co musisz zrobić, to połączyć 50 procent sody oczyszczonej z 50 procent wody i zastosować pastę na skórę psa. Po około 20 minutach spłucz całkowicie. Aby uzyskać bardziej nawilżającą mieszankę, dodaj do niej odrobinę wysokiej jakości oleju kokosowego. A jeśli Twój pies odczuwa swędzenie całego ciała, możesz również dodać trochę sody oczyszczonej do jego kąpieli.

Zrównoważona dieta

Karmienie psa zbilansowaną dietą z dużą ilością kwasów tłuszczowych omega-3 i zdrowych węglowodanów może pomóc ukoić i uzdrowić jego skórę od wewnątrz. W jaki sposób? Wiele psów jest uczulonych na składniki znajdujące się w standardowych karmach dla psów opartych na kurczaku, wołowinie lub indyku, a także na składniki zawierające pszenicę lub gluten.3 Zamiana karmy na karmę opartą na rybach lub karmę zawierającą słodkie ziemniaki może złagodzić objawy związane z alergiami pokarmowymi u psów. Ponadto, tłuste ryby są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które, jak udowodniono, zmniejszają stan zapalny, poprawiają trawienie i wspomagają zdrowie skóry. Pamiętaj: zawsze należy skonsultować się z lekarzem weterynarii przed zmianą diety psa lub dodaniem jakichkolwiek nowych suplementów.