Bez kategorii

Pies rasy bokser fakty i informacje

Pies rasy bokser fakty i informacje

Silny, przystojny i bardzo, bardzo jowialny? To właśnie jest bokser. Choć na początku psy tej rasy mogą wydawać się onieśmielające, gdy się je pozna, ich zabawna, czuła i entuzjastyczna osobowość błyszczy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej popularnej rasie, od faktów o psach rasy Boxer, przez ich imponującą historię polowań i pracy, po niezaspokojoną potrzebę przytulania. Pomożemy Ci zdecydować, czy ten pies jest dla Ciebie odpowiedni.

Charakterystyka rasy

Wygląd boksera

Boksery mają krótką sierść, silne, muskularne ciało i kwadratowe szczęki.

Psy rasy Boxer są również brachycefaliczne, co oznacza, że mają szerokie, krótkie czaszki z kwadratowymi kufami. Mają również podkasany zgryz, który w połączeniu z długimi podgardlami może prowadzić do bardzo zabawnych sytuacji związanych z wypadnięciem głowy z samochodu przez okno.

Boksery mogą mieć kilka różnych ubarwień, w tym płowy Boxer i pręgowany (oba czasami z białymi oznaczeniami). Niektóre są całkowicie białe. Białe Boksery nie są albinosami i są dość powszechne. Oprócz białych bokserów, wiele z nich ma tak zwaną czarną maskę, która jest plamą umaszczenia, o różnej intensywności, wokół oczu i pyska.

Ciekawostka: ponieważ Bokserom brakuje specyficznego genu dla czystej czarnej sierści, nie ma czarnych bokserów.

Ze względu na krótką sierść, potrzeby pielęgnacyjne Boksera będą bardzo minimalne. Rzadko trzeba je szczotkować i wystarczy kąpiel co kilka miesięcy lub szybkie wytarcie ręcznikiem po zabrudzeniu.

Osobowość boksera

Psy rasy bokser są lojalne, czułe, energiczne i potrzebują dużo uwagi. Są również inteligentne, więc mogą być uparte. Ale przy odpowiednim szkoleniu mogą być bardzo dobrze wychowane. I pomimo ich czasami zastraszającego wyglądu, boksery nie są szczególnie agresywne lub złośliwe.

Mają jednak tendencję do skupiania się na swoich bliskich, co czyni je dobrymi psami stróżującymi. Można liczyć na to, że bokser da znać, że coś jest nie tak, ale ponieważ lubi ludzi, nie jest najlepszym psem stróżującym, chyba że jest do tego przeszkolony.

Idealne środowisko dla boksera

Boksery są w większości psami uniwersalnymi. Są szczęśliwe, gdziekolwiek jesteś (gdziekolwiek dostaną dużo miłości), i nie mają nic przeciwko spędzaniu czasu w domu. Oczywiście, musisz wychodzić na codzienne spacery i organizować zabawy, które spodobają się Twojemu psu.

Jeśli masz rodzinę, przekonasz się, że dobrze wyszkolony bokser jest bardzo cierpliwy w stosunku do dzieci. Należy jednak uważać, aby nie pozostawiać psa rasy Boxer bez opieki, gdy ma on dostęp do lokalnych zwierząt domowych w sąsiedztwie. Ponieważ boksery były pierwotnie szkolone jako psy do łapania, czasami odczuwają resztki instynktu łowieckiego, który może być skierowany na kota sąsiada lub inne niczego nie podejrzewające zwierzęta. Dobrym pomysłem jest mocne ogrodzenie bez dróg ucieczki.

Ze względu na ich krótką sierść, ważne jest, aby podjąć kroki w celu zapewnienia psu ciepła w zimne dni i ograniczyć czas spędzany na zewnątrz bez nadzoru. I chociaż boksery dobrze znoszą upały, białe mogą potrzebować ochrony przeciwsłonecznej. Tak, krem przeciwsłoneczny dla psów to coś takiego.

Idealny człowiek dla boksera

Idealny rodzic dla boksera ma czas na interakcję, ćwiczenia i zabawę z psem. Znudzony bokser będzie żuł, lizał i kopał w nadmiarze, więc buda lub klatka może być konieczna, gdy trzeba będzie wyjechać na dłużej, niż mu się podoba.

W idealnym świecie, właściciel boksera będzie pracować w niepełnym wymiarze godzin, lub z domu, tak, że mogą spędzić maksimum czasu opieki i więzi z ich zwierząt. W związku z tym, skorzystanie z pomocy zaufanej opiekunki lub opiekuna może okazać się zbawienne w sytuacjach, kiedy nie możesz być przy nim na codziennym spacerze.

Właściciele bokserów mogą również być zmuszeni do odpowiadania na pytania osób, które mogą być onieśmielone groźną obecnością psa, a także do zapewnienia dodatkowej struktury i nadzoru, kiedy sytuacja tego wymaga.

Wczesna socjalizacja i szkolenie to długa droga

Szkolenie boksera nie jest zbyt trudne. Są one jednak na tyle inteligentne, że nie poddają się karom, dlatego najlepiej sprawdzają się pozytywne wzmocnienia. W przypadku bokserów dobrze sprawdzają się smakołyki, pochwały i szkolenie na kliker.

Na co należy uważać: mogą być trudne w towarzystwie innych psów, zwłaszcza większych przedstawicieli tej samej płci. Mocne szkolenie na smyczy i ścisły nadzór to dobre pomysły za każdym razem, gdy jesteś poza domem, w zależności od ich usposobienia. Podobnie jak w przypadku wszystkich problemów między psami, wczesna socjalizacja może w znacznym stopniu zapobiec niepożądanemu warczeniu, szczekaniu i bójkom.

Pielęgnacja boksera

Podobnie jak Pitbulle, Boksery mają krótką, gęstą sierść, co oznacza, że nie trzeba ich często strzyc. Boksera można pielęgnować w domu, kąpiąc go, przycinając mu paznokcie, czyszcząc uszy i regularnie szczotkując. Jeśli nie chcesz robić tego sam, groomer zrobi to wszystko za Ciebie. Ponadto, zazwyczaj usuwa on gruczoły odbytowe psa, co jest potrzebne wielu psom kilka razy w roku.

Zdrowie boksera

Podobnie jak inne rasy psów, psy te są podatne na szczególne problemy zdrowotne. Należą do nich niedoczynność tarczycy, dysplazja stawów biodrowych, choroby serca, takie jak zwężenie aorty i kardiomiopatia bokserska, padaczka, problemy jelitowe i alergie.

Mielopatia zwyrodnieniowa, nieuleczalna choroba kręgosłupa, dotyka wielu szczeniąt rasy Boxer (większość z nich umiera przed siódmym tygodniem życia), dlatego ważne jest, aby kupować psy od renomowanych hodowców znających się na wrodzonych schorzeniach.

Rak skóry jest również częstym problemem wśród białych psów, które potrzebują dodatkowej ochrony przeciwsłonecznej (pamiętaj więc o kremie z filtrem).

W sferze drobnych problemów zdrowotnych, wielu właścicieli bokserów martwi się chrapaniem swojego psa. Niektóre chrapanie jest do przewidzenia, zwłaszcza u ras brachycefalicznych. Jeśli jednak chrapanie zaczyna się nagle, gdy wcześniej go nie było, lub jeśli chrapaniu towarzyszy nadmierna ilość śluzu i inne objawy alergii, próchnica zębów, senność i gorączka, czas udać się do weterynarza. Niektórzy rodzice zwierząt decydują się na ubezpieczenie zdrowotne dla zwierząt, tak na wszelki wypadek.

Historia boksera

Psy rasy bokser zostały pierwotnie wyhodowane pod koniec XIX wieku w Niemczech, z psa znanego jako Bullenbeisser. Bullenbeisser (wywodzący się od mastifa) został skrzyżowany z buldogiem staroangielskim, aby ostatecznie stworzyć nowoczesną rasę.

Bullenbeissery były zazwyczaj wykorzystywane jako psy tropiące do polowań na niedźwiedzie, dziki i jelenie. Dzięki silnym szczękom łapały i przytrzymywały zdobycz do czasu przybycia ich panów myśliwych. Pierwsze boksery zostały stworzone jako mniejsze, szybsze psy do podobnych celów.

Niestety, podobnie jak ich przodkowie buldogi, boksery były czasem wykorzystywane do zabijania byków, a po delegalizacji tej praktyki – do walk psów.

W 1904 roku zostały uznane w Stanach Zjednoczonych, a w czasie I i II wojny światowej pełniły rolę psów pracujących na różnych stanowiskach wojskowych. Wiele z nich nadal jest psami pracującymi, dla wojska i jako psy policyjne. Ale większość z nich zajęła równie ważne miejsce jako popularne psy do towarzystwa, które dziś znamy i kochamy.

Witamy boksera w rodzinie

Kupno boksera jest proste, ale ważne jest, aby być przygotowanym. Jeśli kupujesz szczeniaka, spędzisz mnóstwo czasu na nauce podstawowego posłuszeństwa, socjalizacji szczeniaka z innymi ludźmi i psami oraz nauczeniu go ważnych umiejętności, takich jak przesypianie nocy i załatwianie się do toalety na zewnątrz.

Znalezienie szczeniaka lub dorosłego psa rasy Boxer może być tak proste, jak wyszukiwanie w Internecie, ale należy uważać na młyny szczeniąt i oszustwa internetowe. Istnieje wiele sposobów na znalezienie renomowanego hodowcy, warto rozejrzeć się dookoła, odwiedzić go przed dokonaniem płatności i zaufać swojemu przeczuciu.

Ratownicy bokserów

Innym sposobem na znalezienie psa jest przyjęcie ratowania. W przeciwieństwie do szczeniąt, ratownicy często przychodzą spayed i wykastrowany, i z wszystkich swoich strzałów. Wiele Boxer ratuje są oddawane przez właścicieli indywidualnych, a te psy są prawdopodobnie znają podstawowe komendy i być uspołecznione. Jeśli nie, nie oznacza to, że nie możesz z nimi pracować. Skontaktuj się z zaufanym trenerem psów, aby uzyskać więcej informacji na temat tego, jak nauczyć psa, który nie zaznał zbyt wiele struktury, lub jak pomóc psu, który doznał urazu, aby czuł się bezpiecznie i był mile widziany.

Hodowcy bokserów

Aby znaleźć hodowców, którzy muszą spełniać rygorystyczne wymagania, skorzystaj z wyszukiwarki American Kennel Club (AKC), aby znaleźć renomowanego hodowcę bokserów w pobliżu. Podczas wizyty należy zapytać o ewentualne problemy zdrowotne w linii krwi psa i omówić ewentualne badania genetyczne, które należałoby wykonać.