Bez kategorii

15 wspaniałych ras psów do mieszkania

Mieszkasz w mieszkaniu i nie jesteś pewien, czy możesz przyjąć psa?

W zasadzie wszystkie psy mogą mieszkać w mieszkaniu, pod warunkiem, że są wystarczająco aktywne na co dzień, aby utrzymać poziom aktywności. Oczywiście pies towarzyszący łatwiej przystosuje się do życia w mieszkaniu niż pies użytkowy, który potrzebuje więcej przestrzeni. Ale posiadanie psa w mieszkaniu nie oznacza, że musisz trzymać go pod kluczem przez cały dzień. Tak jak mieszkanie z psem na wsi nie oznacza, że wyjście do ogrodu będzie wystarczające dla dobrego samopoczucia zwierzęcia.

Jeśli przez płaskiego psa rozumiesz spokojnego psa, który lubi życie na kanapie, to poniżej znajdziesz (niewyczerpującą) listę małych i średnich psów, które mają umiarkowaną potrzebę ruchu. Ale trzeba też wiedzieć, że jeśli mieszkanie nie jest za małe (to wszystko kwestia zdrowego rozsądku, oczywiście), to dog jest świetnym płaskim psem, który nie szczeka (albo niewiele). A tak, bo Dany Wielkie są legendarne ze swojego lenistwa, a przy tym są bardzo spokojne, przyjazne i łatwe w szkoleniu.

Oczywiście należy jeszcze raz podkreślić, że pies domowy wymaga również wychodzenia z domu i stymulacji fizycznej i psychicznej. Nic nie zastąpi wyjścia na spacer!

Najlepsze rasy psów do życia w mieszkaniu

Yorkshire Terrier

Zbyt oczywiste? Yorki są kwintesencją płaskiej rasy psów: małe, przyjazne, spokojne i łatwo przystosowujące się. Ich długa sierść może wymagać trochę pielęgnacji, ale Yorkies są również świetne krótkowłose, jeśli chcesz ułatwić sobie życie. W dodatku są to psy, które się nie linieją! Ci mali towarzysze mają również tę zaletę, że są wystarczająco mali, aby łatwo podróżować w nosidełku. Louna (na zdjęciu powyżej) jeździ ze mną do pracy na rowerze… Idealnie mieści się w plecaku lub koszyku, nosem do wiatru.

Bichon (kędzierzawy, maltański, boloński)

Podobnie jak Yorkshire Terrier, Bichon jest spokojnym, małym, płaskim psem. Ta rasa ma długą, jedwabistą sierść, co oznacza, że zrzuca bardzo mało: wielka zaleta przy małej przestrzeni życiowej. Ważący mniej niż 5 kilogramów Bichon jest również bardzo łatwy w transporcie publicznym i idealny, jeśli możesz zabrać swojego psa do pracy.

Basset Hound

Bassety mogą nie być pierwszymi psami, które przychodzą do głowy, gdy myślimy o wspaniałych psach domowych, ale podobnie jak w przypadku psów rasy Great Danes, ich spokojna natura i niewielkie wymagania w zakresie ruchu sprawiają, że są to idealne psy do pomieszczeń.

Psy gończe (Whippet, Greyhound hiszpański)

Zaskoczony? Nie daj się zwieść ich wysokiej, smukłej budowie: Sighthoundy są spokojne i zrelaksowane, wolą drzemki niż bieganie. Nie potrzebują dużo ruchu ani pielęgnacji, nie szczekają też zbyt często. Plus za utrzymywanie dobrych relacji z sąsiadami w budynku. Greyhounds są inteligentne i ogólnie łatwe do szkolenia.

Cavalier King Charles Spaniel

Ten mały, płaski piesek ma stosunkowo spokojny charakter i nie potrzebuje dużo ruchu. Cavalier King Charles Spaniel, oprócz swojego wdzięcznego wyglądu, jest bardzo czułym psem, który przyniesie wiele radości rodzinie. Momentami kipi energią, ale jest też bardzo spokojny i dyskretny.

Buldog francuski (lub angielski)

Ten drugi mały kompan nie jest wielkim sportowcem. Jego morfologia nie czyni go bardzo wytrzymałym, a z powodu spłaszczonego nosa może nabawić się problemów z oddychaniem. Uważaj więc na intensywny wysiłek fizyczny! Buldog francuski może mieć jednak dużo energii i doceni codzienne spacery trwające co najmniej 30 minut. Ten wspaniały chrapacz jest uroczym towarzyszem, który bardzo dobrze przystosuje się do życia w mieszkaniu. Jest też psem nieszczekającym i umiejącym zachować się cicho, praktycznym w kontaktach z sąsiadami!

Chihuahua

Ten bardzo mały pies o wielkim charakterze nie będzie najlepszym sprzymierzeńcem podczas sportowych wypadów. Chociaż potrzebuje codziennych wyjść, aby spożytkować swoją energię, może również z łatwością spędzać czas w domu, bawiąc się na przykład z właścicielem, i doceni spokojne życie w mieszkaniu. Uważaj na hałas, jak Chihuahua jest czujny pies, ktżry ma tendencję do szczekać dużo, jeśli nie został odpowiednio przeszkolony.

Shih-tzu

Shih-Tzu jest bardzo spokojnym, małym pieskiem, który lubi swoją wygodę, dlatego jest idealnym małym towarzyszem dla osób starszych lub mieszkających w mieszkaniu. Oczywiście będzie wymagał wyprowadzania i zajęć dostosowanych do jego potrzeb, ale przez resztę czasu ulubionym zajęciem tego „kanapowca” będzie spanie.

Inne spokojne rasy psów, przystosowane do życia w mieszkaniu

  • Spaniele (japońskie, miniaturowe, tybetańskie)
  • Pug
  • Pudel
  • Coton de Tulear
  • Szpic (karłowaty, niemiecki, japoński)
  • Boston Terrier
  • The Great Dane

Psy wymienione poniżej łatwo przystosują się do życia w mieszkaniu ze względu na ich spokojną, czułą naturę i umiarkowaną potrzebę aktywności. Niemniej jednak, ważne jest, aby zapewnić im codzienne spacery, aby utrzymać je szczęśliwe i zdrowe.

Bardziej aktywny pies, taki jak Border Collie, również przystosuje się do życia w mieszkaniu, pod warunkiem, że będzie miał codziennie dużo ruchu. A jeśli nie masz czasu, aby zapewnić swojemu psiemu przyjacielowi wysokiej jakości wyjście, skorzystaj z pomocy Dog Walker on Rover.