Bez kategorii

Opieka nad kotem nietrzymającym moczu

Co to jest nietrzymanie moczu u kota?
Nietrzymanie moczu u kota jest definiowane jako mimowolny wyciek moczu. Nietrzymanie stolca jest definiowane jako mimowolne wypróżnienie lub brak kontroli nad jelitami. Warunki te różnią się od behawioralnie niewłaściwego oddawania moczu w miejscach innych niż kuweta lub na zewnątrz, oddawania moczu o niewłaściwej porze (w nocy) lub medycznie niewłaściwego oddawania moczu z powodu choroby (UTI). Przewlekła biegunka występująca w wyniku zespołu jelita drażliwego lub nowotworu przewodu pokarmowego (np. chłoniaka) nie jest uznawana za nietrzymanie stolca.

Przyczyny nietrzymania stolca u kotów
Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu u kotów:

Warunki związane z wiekiem, takie jak starość, lub przewlekły ból wpływający na mobilność (Warunki te nie wynikają z fizjologicznego nietrzymania moczu, ale raczej z czynników poznawczych lub innych, takich jak ból, które powodują, że koty eliminują na sobie lub w swoim najbliższym otoczeniu).
Choroba nerek lub inne schorzenia dróg moczowych.
Uszkodzenie kręgosłupa w wyniku urazu
Zespół Manxa, zniekształcenie kręgosłupa powodujące brak lub uszkodzenie nerwów oraz deformacje kończyn tylnych, które mogą, ale nie muszą, wpływać na zdolność kota do chodzenia lub skakania.
Inne wady wrodzone, takie jak wady rozwojowe in utero lub urazy przy porodzie.
Opieka nad kotem nietrzymającym moczu
Należy pamiętać, że koty z inkontynencją są indywidualnościami: Niektóre mogą nie wyciekać w ogóle i wymagać minimalnej opieki, podczas gdy inne mogą wyciekać często i wymagać więcej opieki. Przed adopcją kota z inkontynencją należy rozważyć swój poziom komfortu i ilość czasu, jaką można poświęcić na opiekę. To zapewni odpowiednie dopasowanie do Twojego domu i stylu życia.

Tworzenie systemu wsparcia dla Ciebie i Twojego kota
Oto kilka wskazówek, jak stworzyć system wsparcia:

Nie wszyscy lekarze weterynarii mają doświadczenie w leczeniu i pielęgnacji kotów z inkontynencją, choć większość z nich chętnie się uczy. Upewnij się, że Twój lekarz weterynarii jest w stanie i chce leczyć Twojego nietrzymającego moczu kota, ponieważ będzie on niezastąpionym partnerem w utrzymaniu zdrowia i szczęścia Twojego kota.
Porozmawiaj z opiekunem zwierzęcia i pensjonatem, aby upewnić się, że są w stanie sprostać potrzebom Twojego nietrzymającego moczu kota.
Przyjaciele i rodzina mogą być wspaniałym wsparciem, które pomoże Ci w razie potrzeby.
Nawiązywanie kontaktów z innymi opiekunami kotów z inkontynencją może być bardzo pomocne. Istnieje kilka grup na Facebooku poświęconych kotom z inkontynencją i problemami z poruszaniem się.
Pomoc kotu przy wypróżnianiu się lub oddawaniu moczu
Uszkodzenie nerwów lub wady rozwojowe kręgosłupa mogą uniemożliwić kotom samodzielne oddawanie moczu lub kału. Konieczna staje się wtedy pomoc z twojej strony, dwa lub trzy razy dziennie, polegająca na zbadaniu palpacyjnym i wypróżnieniu pęcherza moczowego lub zbadaniu palpacyjnym i wypróżnieniu jelita grubego. (W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji, patrz „Jak wypierać pęcherz moczowy u kota”).

Oznaki, że potrzebna jest interwencja lekarska
W takich sytuacjach skontaktuj się z lekarzem weterynarii:

Różowy odcień, kawałki krwi lub nieprzyjemny, czasami rybi zapach moczu mogą wskazywać na zakażenie dróg moczowych (UTI). Wyciek moczu z kota, który zazwyczaj nie wycieka, może również wskazywać na zakażenie układu moczowego. Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Blokada może być obecna w drogach moczowych, jeśli kot, który zwykle oddaje mocz, nie oddaje moczu, lub jeśli pęcherz jest pełny lub napięty i nie jesteś w stanie go wypróżnić. Ponieważ może to być nagły przypadek medyczny, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii.
Bardzo wodniste lub śluzowate stolce lub bardzo duże, twarde stolce mogą wskazywać na potrzebę podania suplementu lub leku, który pomoże uformować i zmiękczyć stolec oraz zapobiec dalszym komplikacjom. Musisz sam ustalić, jaka jest normalna konsystencja stolca dla Twojego kota. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące konsystencji stolca lub procesu wypróżniania.
U kotów z przewlekłą biegunką często dochodzi do podrażnień w okolicy odbytu, które mogą wymagać badania i zastosowania leków miejscowych (w celu zagojenia, zapobieżenia infekcji i dalszego niszczenia tkanek). Twój lekarz weterynarii może doradzić Ci odpowiednie leczenie.
Uszkodzone jelito grube może stanowić nagły przypadek medyczny. Koty ze skłonnością do zaparć, zwłaszcza te, które wymagają codziennej ewakuacji, ponieważ nie są w stanie fizjologicznie wypróżnić się, są szczególnie zagrożone. Jeżeli stwierdzisz, że nie możesz wypróżnić się, a okrężnica jest duża i pełna, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Zalecenia dotyczące higieny i zdrowia
Koty nietrzymające moczu wymagają pomocy w utrzymaniu czystości, szczególnie w okolicach tylnej części ciała, ponieważ czasami kał i mocz mogą zaschnąć w sierści na nogach i w innych miejscach. Codzienne lub dwa razy dziennie kąpiele zadka mogą być konieczne, zarówno w dłuższej perspektywie czasowej, jak i w okresie przejściowej choroby.

Najpierw należy ustalić metodę postępowania, która będzie najlepsza dla Ciebie i Twojego kota. Zalecamy, aby podczas kąpieli kota nietrzymającego moczu zawsze zakładać rękawiczki. Nie bój się poprosić przyjaciela, aby przytrzymał kota podczas kąpieli, zwłaszcza jeśli Ty (lub kot) jesteście nowicjuszami w tym procesie. W końcu proces ten stanie się bardziej przewidywalny i wygodny zarówno dla Ciebie, jak i dla kota. Przygotuj się na pewną wokalizację. Wiele kotów nie lubi się moczyć, zwłaszcza na łapach, dlatego miej w pobliżu ręczniki, które będą wchłaniać rozpryskującą się wodę.

Zawsze upewnij się, że temperatura wody jest odpowiednia. Zbyt gorąca woda może poparzyć, a zbyt zimna może przestraszyć lub zirytować kota i spowodować, że stracisz panowanie nad sobą. Sprawdź temperaturę wody na własnej skórze bez rękawic. Jeśli nie jesteś pewien, utrzymuj ją na nieco niższym poziomie.

Będziesz chciał użyć łagodnego środka czyszczącego, takiego jak rozcieńczone mydło Ivory, mydło kastylijskie lub niemedyczny szampon dla zwierząt. Paul Mitchell produkuje bezwodny pieniący się szampon dla zwierząt domowych, którego czasami używamy w Best Friends. Zawsze spłukuj wodą.

Do delikatnego spłukiwania (kiedy futro nie jest lepkie od odchodów), możesz użyć dwóch osobnych pojemników obok siebie – jeden z wodą z mydłem do mycia, a drugi ze świeżą wodą do spłukiwania. Dobrze sprawdzają się małe lub średnie kuwety ustawione na podłodze. (Przeznacz je wyłącznie do kąpieli pupila i nie używaj jako kuwety). Ta metoda jest doskonała dla kotów, które boją się lub są niespokojne, kiedy podnosi się je z podłogi. W przypadku kotów wymagających więcej sprzątania (i kotów, które dobrze czują się na wysokościach), praca przy zlewie może zapewnić Ci lepszy dostęp i widoczność.

Zanim dokładnie zmoczysz zabrudzone miejsce, usuń z niego tyle odchodów, ile zdołasz. Zwilż (ale nie namaczaj) to miejsce. Następnie, używając grzebienia, palców w rękawiczkach, ściereczki do mycia lub jakiejś kombinacji tych, delikatnie wybierz stałe kawałki, pracując z dala od odbytu i okolic genitaliów. Użyj spryskiwacza lub kubków z bieżącą wodą z kranu, aby spłukać nadmiar przed nałożeniem mydła. Jeśli kot się zgodzi, możesz nawet przesunąć lub podnieść jego tylną część ciała bezpośrednio pod bieżącą wodę. Kał lub mocz pozostawiony na sierści i skórze (zwłaszcza w okolicy sromu lub moszny) może powodować owrzodzenia i infekcje. Utrzymanie kota w czystości i zdrowej skórze jest bardzo ważne.

Idealnym rozwiązaniem dla kotek i kocurów, u których wykonano zabieg uretrostomii krocza (PU), jest kąpanie ich na boku, aby zapobiec przedostawaniu się kału do sromu lub miejsca PU. Czasami jednak kot nie chce się temu podporządkować, a kąpiel w jakiejkolwiek pozycji jest lepsza niż brak kąpieli w ogóle. Czasami wystarczy spłukanie wodą lub wytarcie mokrą ściereczką lub chusteczką dla niemowląt.

Po zakończeniu płukania dobrze osusz kota. Sierść kota jest wielowarstwowa i może zatrzymywać wilgoć. Podczas suszenia przesuwaj ręcznik po sierści, aby ją spulchnić, i zmieniaj ręczniki, aby wchłaniały jak najwięcej nadmiaru wody. Koty mające problemy z poruszaniem się są szczególnie narażone na pogorszenie stanu skóry, kiedy wilgoć zostaje uwięziona pomiędzy złączonymi lub wlokącymi się łapami.

Nietrzymanie moczu jest często związane z problemami z poruszaniem się. Mogą występować deformacje nóg, które powodują, że ciężar ciała kota uciska na miejsca, które nie są naturalne dla normalnego chodu, przez co kot jest podatny na powstawanie odleżyn. Miejsca te wymagają codziennej kontroli i mogą wymagać czyszczenia specjalnym środkiem antyseptycznym, takim jak rozcieńczony roztwór chlorheksydyny, stosowania maści lub kremów oraz bandażowania.

Zalecamy golenie tylnych kończyn u kotów z inkontynencją, aby łatwiej było utrzymać je w czystości i aby mniej włosów zatrzymywało mocz i kał. Najlepiej jest planować golenie zadka co trzy tygodnie. Unikaj golenia kotów, które ciągną, ponieważ ważne jest, aby miały włosy na tych częściach ciała, które dotykają podłogi, co zapobiega powstawaniu odleżyn. Aby dowiedzieć się, jak bezpiecznie golić kota, porozmawiaj z weterynarzem lub profesjonalnym groomerem.

Oto niezbędne przybory do kąpieli pośladków:

Czysta woda
Zlew lub dwa pojemniki, po jednym do mycia i spłukiwania (w zależności od metody)
Łagodny szampon
Różne grzebienie (plastikowe lub metalowe z mocnymi zębami), w tym grzebień na pchły
Kubki lub spryskiwacze do płukania
Duży zapas ściereczek i ręczników
Chusteczki dla niemowląt
Rękawiczki jednorazowe
Leki miejscowe, kremy, maści lub materiały opatrunkowe określone przez lekarza weterynarii
W razie potrzeby asystent do przytrzymania kota i zapewnienia mu wsparcia moralnego

Dieta, suplementy i leki
Każdy przypadek nietrzymania moczu jest indywidualny. Niektóre koty nie wymagają żadnych leków ani suplementów i (w spokojnym otoczeniu) mogą żyć szczęśliwie na dobrej, komercyjnej diecie. Inne korzystają z leków, suplementów i specjalnych diet, które mogą wzmocnić lub zmiękczyć stolec lub pomóc organizmowi w eliminacji stolca lub moczu. Twój lekarz weterynarii może określić właściwą dietę i przepisać leki.

Czasami koty, które są nietrzymające moczu z powodu urazu, odzyskują kontrolę nad pęcherzem lub jelitami. W takich przypadkach wymagane jest codzienne badanie palpacyjne i monitorowanie, a wypróżnianie lub ewakuacja odbywa się tylko w razie potrzeby. Czasami rozwijają się inne związane z tym sytuacje medyczne, takie jak owrzodzenia, zapalenie stawów lub dyskomfort kręgosłupa. Z wiekiem koty nietrzymające moczu stają się bardziej podatne na infekcje dróg moczowych, z powodu długotrwałego obciążenia pęcherza moczowego w wyniku odciągania moczu lub z powodu nawracających biegunek. Starzenie się może również powodować zmianę konsystencji stolca w miarę upływu czasu. Konieczne może być dostosowanie diety lub podanie płynów podskórnych (w celu zapewnienia nawodnienia). Jeśli w którymkolwiek momencie objawy kliniczne pogorszą się lub zmienią, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Przygotowanie domu do łatwego sprzątania i urozmaicenia
W zależności od rodzaju nietrzymania moczu przez kota, Twoja przestrzeń życiowa może wymagać dodatkowego sprzątania, a pranie będzie wymagało większego nakładu pracy. Kluczem jest przygotowanie domu do łatwego sprzątania. Oto kilka wskazówek, jak włączyć dodatkową pracę do codziennej rutyny:

Przechowuj zapas łatwych do prania kocich legowisk i kocyków, które można zmieniać po zabrudzeniu.
Na powierzchniach takich jak parapety, kanapy, krzesła i łóżka umieść łatwe do usunięcia małe kocyki lub zmywalne poduszki do sikania. Dodaj dodatkowe ściereczki lub nieprzeciekające ściereczki dla dodatkowej ochrony. Pamiętaj o możliwości trwałego zabrudzenia mebli i innych przedmiotów tapicerowanych.
Do szybkiego sprzątania trzymaj w wybranym miejscu w domu mopa i wiadro z bezpiecznym dla kota środkiem czyszczącym. Codziennie wymieniaj wodę w mopie.
Przygotuj dwie lub więcej butelek z bezpiecznym dla kota środkiem czyszczącym w sprayu do małych porządków. Miej pod ręką zapas szmatek i ręczników papierowych.
Używaj bezzapachowych chusteczek dla niemowląt do sprzątania drobnych zabrudzeń (i do sprzątania po kocie).
Użyj enzymatycznego środka czyszczącego do sprzątania moczu lub kału, który wyciekł na dywany.
Jeśli chodzi o zalecane środki czyszczące, ocet i woda (1:1) jest świetny do codziennego, szybkiego sprzątania. Jednak najlepszą formułą do usuwania kociego moczu z twardych i miękkich powierzchni jest mieszanka nadtlenku wodoru, sody oczyszczonej i płynu do mycia naczyń. Delikatnie wymieszaj dwie filiżanki 3-procentowego nadtlenku wodoru z dwiema łyżeczkami sody oczyszczonej i dwiema kroplami mydła do naczyń. Rozpylaj mieszaninę bezpośrednio na plamy moczu; w przypadku większych powierzchni pracuj z małym wiaderkiem. Do tego zadania należy założyć rękawiczki. Pozwól obszarowi wyschnąć na powietrzu i pamiętaj, że uporczywe lub głęboko penetrowane obszary mogą wymagać kilku zabiegów. W przypadku stosowania mieszaniny na tkaninie lub dywanie, najpierw przetestuj ją na małej powierzchni, ponieważ może ona usunąć kolor. Ta formuła działa najlepiej, gdy zostanie zastosowana w ciągu godziny od wymieszania.

Następnie, porozmawiajmy o kuwetach. Koty, które wymagają ręcznego opróżniania pęcherza i okrężnicy, mogą nie odczuwać potrzeby korzystania z kuwety. Możesz jednak chcieć ustawić kuwetę jako miejsce do odciągania pokarmu i opróżniania. Wypróbuj różne ustawienia i oceń wygodę kota (i twoją), żeby zdecydować, co działa najlepiej. Zmywalna lub jednorazowa poduszka do sikania na podłodze, blacie lub innej powierzchni może działać lepiej niż kuweta. Inną opcją jest ewakuacja lub spuszczanie moczu do zlewu lub toalety, ale pamiętaj o odkażeniu zlewu i rury spustowej po każdym użyciu.

Niektóre koty z inkontynencją korzystają z kuwety, ale czasami z powodu problemów z poruszaniem się załatwiają się poza nią. W takiej sytuacji warto zapewnić kotu wyznaczone miejsce, ręcznik i łatwo zmywalny dywanik pod kuwetą. Jeśli Twój kot jest zainteresowany korzystaniem z kuwety, ale ma problemy z poruszaniem się, dostępne są kuwety z niskimi bokami lub możesz zastosować kuwetę doniczkową jako tańszą opcję.

Co z pieluchami? Best Friends nie używa pieluch, ponieważ zatrzymują one mocz i kał, uniemożliwiają przepływ powietrza i sprzyjają powstawaniu bolesnych ran i infekcji. Nie zalecamy ciągłego używania pieluch dla kotów, ale można je stosować w ograniczonym czasie w ciągu dnia (np. na godzinę lub dwie, aby kot mógł usiąść z Tobą na kanapie lub spędzić trochę czasu wtulony w łóżko). Pamiętaj tylko, aby wykąpać kota po zdjęciu pieluchy i upewnić się, że nie nabawi się on odleżyn ani nie zachoruje.

Nietrzymanie moczu nie spowalnia ani nie powstrzymuje kota przed skakaniem, zabawą, bieganiem i innymi kocimi przyjemnościami. Czasami jednak nietrzymaniu moczu towarzyszą problemy z poruszaniem się, takie jak brak lub deformacja kończyn czy paraliż. Upewnij się, że pomieszczenia w Twoim domu są odpowiednio przygotowane, aby zaspokoić potrzebę aktywności i zabawy. Oceń możliwości i zainteresowania kota, a następnie stwórz mu miejsca, w których będzie mógł się wspinać, odpoczywać i odkrywać. Oto kilka wskazówek:

Schody i rampy dla zwierząt zapewniają kotom niezbędną pomoc przy wchodzeniu na powierzchnie, a także dostarczają im dużo ruchu.
Drzewka dla kotów i legowiska Kuranda o odpowiedniej wysokości mogą wzbogacić kocie życie i zapewnić ciekawe, zabawne i wygodne miejsca obserwacji i kryjówki. Chociaż legowiska Kuranda nie pozwalają na drapanie lub chwytanie pazurami, są o wiele łatwiejsze do utrzymania w czystości niż inne legowiska.
Zwykłe kartonowe pudła są świetną kryjówką i legowiskiem, a w razie zabrudzenia można je wyrzucić.
Nawet przy ograniczeniach ruchowych kot może bawić się, harcować i szukać stymulacji w tradycyjnych zabawkach dla kotów. Należy zapewnić zarówno zabawki do samodzielnej zabawy (myszki i piłki), jak i zabawki interaktywne, takie jak gryzaki z piórkami.
W zależności od temperamentu i poziomu ruchliwości, koty ze skłonnością do zaparć mogą odnieść wiele korzyści z ćwiczeń, takich jak sesje zabaw w domu lub spacery na świeżym powietrzu.
Upewnij się, że Twój kot nie ma dostępu do miejsc, w których nie może się poruszać, lub w których mógłby się zranić lub utknąć.

Podsumowując: Zapewniając odpowiednie wsparcie i know-how, możesz pomóc swojemu nietrzymającemu moczu kotu mieć dobrą jakość życia. I pamiętaj, poczucie humoru pomaga zachować zdrowy rozsądek, kiedy kupa (dosłownie) się dzieje!