Bez kategorii

Czy psy mogą jeść pomidory?

Okrągłe, czerwone, soczyste, pyszne; pomidory są pełne witaminy C, co sprawia, że wielu z nas, właścicieli psów, zastanawia się – czy psy mogą jeść pomidory? Nic dziwnego, że ludzie jedzą ich mnóstwo, dosłownie: według Departamentu Rolnictwa, każda osoba zjada około 88 funtów pomidorów rocznie w Stanach Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę, jak wielu Amerykanów ma psy i jak często dzielimy się niektórymi z naszych ludzkich pokarmów z naszymi psami, musisz sobie wyobrazić, że ludzie są kuszeni, aby dzielić się pomidorami ze swoimi zwierzętami. Ale czy powinniśmy dzielić się tym pysznym czerwonym owocem z naszymi psami?

Czy psy mogą jeść pomidory?

Odpowiedź brzmi „tak” i „nie”. Podjadanie w małych ilościach mięsistych części świeżych czerwonych pomidorów nie zaszkodzi Twojemu psu. Psy nie powinny jednak jeść liści ani łodyg pomidorów, nie mogą też jeść zielonych, niedojrzałych pomidorów. Pomidory należą do rodziny psiankowatych, co oznacza, że zawierają substancję zwaną solaniną w łodydze i liściach rośliny pomidora, która jest również obecna w owocach, zanim dojrzeją i staną się czerwone. Solanina w dużych ilościach jest niebezpieczna dla psów, ale gdy owoce dojrzeją, poziom solaniny w miąższu pomidorów nie jest już toksyczny.

Ponieważ solanina jest najbardziej rozpowszechniona w łodygach i liściach pomidorów (zielonych częściach), a także w zielonych owocach przed ich dojrzeniem, właściciele psów posiadający ogrody warzywne powinni upewnić się, że ich psy trzymane są z dala od roślin pomidorowych. Narażenie lub połknięcie niedojrzałych pomidorów oraz ich łodyg i liści może być niebezpieczne.

Nie oznacza to jednak, że musisz ukrywać pomidory przed swoim psem. Po prostu przechowuj je bezpiecznie poza zasięgiem. A jeśli kusi Cię, aby podzielić się z psem kęsem pomidora, upewnij się, że pomidor jest w pełni dojrzały, a łodyga i liście zostały usunięte.

Do roślin z rodziny psiankowatych zaliczamy również pomidory, ziemniaki, bakłażany, paprykę i ostrą paprykę, jagody i jagody goji. Aby uzyskać więcej informacji na temat tej rodziny roślin oraz tego, jak zapewnić psu bezpieczeństwo w pobliżu tych pokarmów, przeczytaj nasze przewodniki tutaj:

 • Can my Dog Eat Potatoes? Szybki i łatwy przewodnik naukowca
 • Czy mój pies może jeść bakłażana?
 • Czy mój pies może jeść czerwoną paprykę?
 • Czy mój pies może jeść borówki?

Niektóre części pomidora są niebezpieczne dla psów

Podczas gdy czerwony miąższ pomidora, gdy jest dojrzały, jest bezpieczny dla Twojego psa i może być spożywany w małych ilościach, nigdy nie powinieneś podawać psu następujących produktów:

 • Niedojrzałych, zielonych pomidorów
 • Liści roślin pomidorowych
 • Łodyg pomidorów

Objawy, na które należy uważać

Dobra wiadomość jest taka, że zatrucie solaniną jest rzadkie u psów. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies zjadł surowe pomidory, w tym łodygi i liście, zwróć uwagę na następujące objawy:

 • Efekty kardiologiczne (takie jak arytmia lub nieregularne bicie serca)
 • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (rozstrój żołądka)
 • Utrata koordynacji
 • Osłabienie mięśni
 • Drżenia

Na szczęście ten rodzaj reakcji jest rzadki, a zatrucie jest uleczalne. Twój pies musiałby prawdopodobnie zjeść duże ilości łodyg i liści pomidora, aby poważnie zachorować. Jednak niewielkie objawy, w tym zaburzenia żołądkowo-jelitowe, mogą wystąpić nawet po zjedzeniu niewielkich ilości. Jeśli Twój pies zjadł zielone pomidory, liście lub łodygi pomidora, zwłaszcza w dużych ilościach, miej na niego oko i dla bezpieczeństwa skontaktuj się z lekarzem weterynarii. A jeśli Twój pies wykazuje którykolwiek z powyższych objawów, natychmiast udaj się do weterynarza w nagłym wypadku.

Niektóre psy mogą wykazywać reakcję alergiczną na pomidory, ale znowu, jest to dość rzadkie. Reakcja alergiczna może objawiać się pokrzywką, kaszlem, świszczącym oddechem, obrzękiem lub trudnościami w oddychaniu. Każda z tych reakcji uzasadnia wizytę u weterynarza, tak dla bezpieczeństwa.

Jak bezpiecznie dzielić się pomidorami z psem

Chociaż łodygi i liście pomidorów są szkodliwe dla psów, miąższ dojrzałych pomidorów jest uważany za nietoksyczny. Nie martw się więc, jeśli Twój pies ukradkiem wyjmie pomidora z Twojej sałatki – przekąszenie dojrzałego pomidora jest dla niego całkowicie bezpieczne! Pomidory są pełne błonnika, beta-karotenu, witaminy A, witaminy C, a nawet mogą być pomocne w trawieniu – o ile są dojrzałe.

Wiele psów nie lubi nawet pomidorów ze względu na ich konsystencję (i dlatego, że, hej, to nie jest soczysty stek). Jeśli jednak Twój pies jest ciekawski, możesz mu zaoferować kawałek dojrzałego pomidora wielkości kęsa. Możesz też spróbować wrzucić im do pyska pomidora winogronowego lub koktajlowego. Niektóre psy uwielbiają słodkie, soczyste warzywa/owoc, a inne – jak mój – po prostu wyplują je i odejdą.

Słowo ostrzeżenia – niektóre psy wykazują większe zainteresowanie pokarmem z pomidorów, takim jak sos pomidorowy, prawdopodobnie dlatego, że często występuje on z pysznym makaronem (który w niektórych krajach europejskich jest powszechnie podawany psom). Jednakże, sos pomidorowy zawiera dodatkowe składniki, takie jak czosnek i cebula, które również mogą powodować rozstrój żołądka. Jeśli zamierzasz karmić swojego psa pomidorami, najlepiej jest trzymać się małych kawałków całych, dojrzałych pomidorów i pomijać sos.

Niebezpieczeństwa w ogrodzie

Jeśli Twój pies wykazuje zainteresowanie ogrodem lub roślinami pomidorowymi, najlepiej jest upewnić się, że pies nie ma dostępu do roślin ani nie może połknąć niedojrzałych pomidorów lub zielonych części roślin pomidorowych. Jeśli masz ogród na zewnątrz, rozważ ogrodzenie go. Jeśli uprawiasz pomidory w domu, upewnij się, że znajdują się one w miejscu, do którego pies nie ma dostępu. Jeśli Twój pies przypadkowo dostanie się do ogrodu, obserwuj go pod kątem objawów wymienionych powyżej i w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z weterynarzem.

Więcej informacji

Oferujemy zbiór artykułów na temat żywności, która jest zdrowa lub niebezpieczna dla psów. Obejmują one wszystko, począwszy od zbóż, owoców i warzyw. Może zainteresuje Cię również lektura „Czy mój pies może jeść ziemniaki?”.