Bez kategorii

Hodowla i opieka nad aksolotlami jako zwierzętami domowymi

Aksolotl może nie jest bardzo powszechnym zwierzęciem domowym, ale na pewno jest wyjątkowy. Aksolotle są rodzajem salamandry i można je znaleźć w różnych kolorach, w tym czarnym, szarym, złotym i białym. Ale w przeciwieństwie do większości salamander, nie przechodzą metamorfozy z postaci larwalnej do dorosłej, gdzie oddychanie zmienia się ze skrzeli na płuca. Zamiast tego, pozostają wodne przez całe życie. Tak więc, nie są one zwierzęta domowe można obsługiwać, ale mogą one być dość zabawne do oglądania. Są one stosunkowo łatwe w pielęgnacji i odporne, co czyni je odpowiednimi dla początkujących właścicieli zwierząt domowych. Plus, ich potrzeby żywieniowe są dość proste. Jednak, ponieważ żyją one całe życie w wodzie, musisz być w stanie zapewnić odpowiedni zbiornik, który jest utrzymywany w odpowiedniej temperaturze dla tego zwierzęcia, aby się rozwijać.

Przegląd
Potoczne nazwy: Axolotl, meksykańska ryba chodząca

Nazwa naukowa: Ambystoma mexicanum

Wielkość dorosłego osobnika: Między 6 a 18 cali długości, choć ponad 12 cali jest rzadkością

Długość życia: średnio od 10 do 15 lat

Zachowanie i temperament aksolotla

Podczas gdy aksolotle są stosunkowo odporne na niewielkie zmiany w środowisku, mają również delikatne, miękkie ciała z przepuszczalną skórą. W rzeczywistości większość ich ciała zbudowana jest raczej z chrząstki niż z kości. Oznacza to, że nie należy się z nimi obchodzić, chyba że jest to absolutnie konieczne. A jeśli musisz przenieść je z ich zbiornika, zrób to z siatką o drobnych oczkach, która nie zaplącze żadnej z ich części ciała.

Po prawidłowym ustawieniu ich obudowy, zazwyczaj wystarczy poświęcić kilka godzin tygodniowo na karmienie i czyszczenie. Reszta to po prostu cieszenie się nimi jako cichym, wodnym towarzyszem. Aksolotle mają tendencję do bycia dość odważnymi i są całkowicie zadowolone z poruszania się po swoim zbiorniku, gdy są obserwowane przez swoich ludzi. Niektóre z nich podchodzą do ściany zbiornika, gdy ktoś je obserwuje.

Nie są to jednak zwierzęta szczególnie towarzyskie i nie wymagają żadnych towarzyszy w akwarium. Nie powinny być trzymane z innymi gatunkami, ponieważ aksolotle mogą próbować zjadać ryby domowe, a ryby czasami skubią je, jak również. Należy nawet zachować ostrożność przy trzymaniu ich z innymi aksolotlami. Młode aksolotle mogą być kanibalistyczne w stosunku do siebie nawzajem, dlatego najlepiej hodować je w oddzielnych pomieszczeniach. Dorosłe osobniki mogą być trzymane razem, ale należy uważać na skłonności kanibalistyczne. Jeśli część ciała zostanie odgryziona przez towarzysza, aksolotl może ją z czasem zregenerować. Jednak nadal najlepiej jest całkowicie unikać takiej sytuacji.

Trzymanie aksolotla

Dla aksolotli zalecane jest akwarium o pojemności co najmniej 15-20 galonów. Upewnij się, że zbiornik ma bezpieczną pokrywę, ponieważ nierzadko zdarza się, że zwierzęta te próbują wyskoczyć ze swojego pomieszczenia. W przypadku tych w pełni wodnych zwierząt w zbiorniku nie ma potrzeby stosowania obszaru lądowego. Minimalna głębokość wody powinna wynosić nieco więcej niż długość aksolotla. Jednak zwiększenie głębokości pomoże w poprawie jakości wody i zapewni zwierzęciu więcej miejsca do poruszania się.

Zbiornik należy trzymać w chłodnym pomieszczeniu, z dala od jasnego światła słonecznego, z temperaturą wody pomiędzy 57 a 68 stopni Fahrenheita (14 a 20 stopni Celsjusza); nie dopuszczaj do przekroczenia 75 stopni Fahrenheita (24 stopni Celsjusza). Aksolotle nie wymagają specjalnego oświetlenia (w przeciwieństwie do wielu gadów). W rzeczywistości często doceniana jest ciemna kryjówka, taka jak doniczka z kwiatami położona na boku lub zamek w akwarium.

Niektórzy właściciele decydują się na pozostawienie gołego dna zbiornika, choć inni uważają, że może to być stresujące dla aksolotla, jeśli nie będzie on w stanie oprzeć się na gładkim dnie. Jeśli na dnie stosuje się żwir, musi to być żwir gruboziarnisty, większy niż głowa aksolotla. Drobny żwir może zostać połknięty i spowodować niedrożność.

Woda z kranu uzdatniona uzdatniaczem wody akwariowej usuwającym chlor i chloraminy jest odpowiednia dla aksolotli. Nigdy nie używaj wody destylowanej i upewnij się, że pH wody pozostaje pomiędzy 6,5 a 7,5. (W większości sklepów zoologicznych można znaleźć zestaw do testowania wody). Większość właścicieli uważa, że akwarium z filtrowaną wodą jest łatwiejsze w utrzymaniu, ponieważ niefiltrowana woda wymaga częstej wymiany w celu usunięcia odpadów. Jednakże, jeśli zdecydujesz się na filtr na zbiorniku, szybkość filtracji powinna być powolna. Potężne filtry, które tworzą silne prądy mogą stresować aksolotla.

W przypadku zbiornika z filtrem, czyszczenie polega zazwyczaj na cotygodniowej wymianie wody o 20%, a także na usuwaniu odpadów z dna zbiornika. Jeśli nie używasz filtra, prawdopodobnie będziesz musiał dokonywać 20% podmiany wody codziennie lub co drugi dzień. Nigdy nie rób pełnej wymiany wody, ponieważ może to zmienić skład chemiczny wody zbyt drastycznie i stresować zwierzę.

Pożywienie i woda

W naturze aksolotle żywią się ślimakami, robakami, skorupiakami, małymi rybami i małymi płazami. W niewoli można je karmić różnymi krewetkami solankowymi, małymi kawałkami wołowiny lub wątroby, dżdżownicami, dżdżownicami, robakami tubifex, innymi mrożonymi pokarmami dla ryb i komercyjnymi granulkami dla ryb. Nie należy karmić żadnych robaków ani ryb, które samemu się złapało, ponieważ mogą one przenosić pasożyty. Zasadniczo nie ma potrzeby podawania suplementów witaminowych lub mineralnych.

Należy skonsultować się z lekarzem weterynarii w sprawie ilości pokarmu, jaką należy podawać, a także częstotliwości karmienia aksolotla, ponieważ zależy to od wieku i wielkości zwierzęcia. Ogólnie rzecz biorąc, wiele dorosłych osobników przyjmuje od dwóch do trzech karmień tygodniowo. Jedną z najlepszych metod karmienia jest trzymanie pokarmu w kleszczach z okrągłym nosem w zbiorniku w pobliżu zwierzęcia. Można również po prostu wrzucić pokarm do wody tak blisko aksolotla, jak to tylko możliwe. Jeśli Twój aksolotl nie jest zainteresowany jedzeniem w ciągu dnia, spróbuj karmić go wieczorem, kiedy jest bardziej aktywny. Codziennie usuwaj niezjedzony pokarm z akwarium, aby utrzymać wodę w czystości.

Częste problemy zdrowotne

Godną uwagi cechą aksolotli są ich zdolności regeneracyjne. W przypadku urazów, które nie zagrażają życiu, są one w stanie odrastać ich kończyny, ogon, a nawet inne części ciała, takie jak serce i tkanka oka.

Jednak ta niezwykła zdolność nie chroni ich przed wszystkimi problemami zdrowotnymi. Niehigieniczne warunki panujące w zbiorniku mogą prowadzić do infekcji wirusowych lub bakteryjnych, których objawami są m.in. senność i brak apetytu.1 Dodatkowo, nagromadzenie amoniaku z odpadów w zbiorniku może być toksyczne. W takim przypadku może on zakłócać proces oddychania, powodując uszkodzenie skrzeli, jak również prowadzić do uszkodzeń neurologicznych.2

Co więcej, aksolotle posiadające w swoim zbiorniku żwir, który jest wystarczająco mały, aby go zjeść, są podatne na niedrożność przewodu pokarmowego. Jeśli u Twojego aksolotla wystąpi niedrożność, prawdopodobnie będzie on ospały i nie będzie chciał jeść. A jeśli nie jest to natychmiast leczone, śmierć może nastąpić szybko.

Co więcej, aksolotle rzadko przechodzą metamorfozę do formy lądowej. Przyczyny tego są słabo poznane, choć może to mieć związek z hormonami lub właściwościami wody. Metamorfoza może być niezwykle stresująca dla aksolotla i może znacznie skrócić jego życie.3 Jeśli zauważysz nietypowe zmiany w ciele zwierzęcia, np. zaczyna ono rosnąć, jak najszybciej zbadaj je przez lekarza weterynarii specjalizującego się w zwierzętach egzotycznych.

Czy posiadanie domowego aksolotla jest legalne?
Posiadanie aksolotli jest nielegalne w niektórych stanach, takich jak Kalifornia, Maine, New Jersey i Wirginia. W Nowym Meksyku są one legalne, ale nielegalne do importu z innych stanów. Sprawdź lokalne przepisy dotyczące egzotycznych zwierząt domowych, aby sprawdzić, czy możesz je trzymać.

Aksolotle pochodzą z Meksyku i są uważane za gatunek krytycznie zagrożony z powodu utraty siedlisk, pogarszającej się jakości wody i urbanizacji. Dlatego też nie powinny być one nigdy pozyskiwane z natury do celów handlu zwierzętami domowymi. Zdecydowana większość aksolotli domowych pochodzi od zwierząt hodowanych w niewoli, które były wykorzystywane do badań naukowych.

Zakup aksolotla

Zawsze nabywaj zwierzę od renomowanego hodowcy lub grupy ratowniczej. Najlepiej nie kupować aksolotla przez Internet lub ogłoszenia drobne, chyba że rozmawiałeś bezpośrednio ze sprzedawcą i jest on w stanie udzielić Ci odpowiednich informacji na temat zwierzęcia. Jeśli nie jest on w stanie przedstawić Ci dokładnej dokumentacji dotyczącej pochodzenia i historii zdrowia zwierzęcia, to jest to czerwona flaga. Idealnie jest również porozmawiać z ludźmi, którzy nabyli zwierzęta od tego sprzedawcy, aby odkryć wszelkie obawy. Ponadto, lokalny weterynarz specjalizujący się w egzotyce często może skierować Cię do dobrego hodowcy lub organizacji ratunkowej.

Oczekuj, że zapłacisz średnio od 100zł do 240zł. Zwierzęta o rzadszym ubarwieniu, np. miedzianym, kosztują więcej. Zdrowy aksolotl będzie aktywny i może przyjmować pokarm, jeśli mu go zaoferujesz. Jego skóra nie powinna się łuszczyć, a ciało powinno być nieco pulchne (w przeciwieństwie do niedowagi), choć nie powinno mieć żadnych nietypowych obrzęków.