Bez kategorii

Wszystko o kotach calico

Koty Calico są kotami domowymi, które składają się z ogrodu kocich kolorów, albo żywego pomarańczowego (technicznie znanego jako „czerwony”), białego i czarnego, albo bardziej stonowanego lnianego, niebiesko-szarego i białego. W genetyce kotów, ten ostatni jest znany jako „rozcieńczone calico”. Różne wzory łatek calico są niemal tak wszechobecne jak płatki śniegu. Nigdy nie spotkasz dwóch dokładnie takich samych.

Calico są prawie same samice, a rzadki samiec jest zawsze bezpłodny. (To tyle, jeśli chodzi o nadzieje tych, którzy myślą o hodowli rzadkiej linii kotów).

Koty Calico to najbardziej kolorowe koty
Kalosze konkurują jedynie z kotami w kolorze żółwim, które są genetycznie bardzo podobne. W rzeczywistości, często trudno jest stwierdzić, czy dany kot jest kotem calico, czy też „tortie with white”. Najczęstszą różnicą jest to, że kolory żółwi (czerwony i czarny) są przeplatane przez cały płaszcz, podczas gdy koty calico mają charakterystyczne łaty w jednolitym kolorze. Czasami rozróżnienie jest jeszcze bardziej zatarte, gdy calico może mieć kilka tkanych łatek przemieszanych z jednolitymi obszarami, jak pokazano na pierwszym zdjęciu. Takie koty często nazywane są „calitorts”…a może „torticals?”.

Calico posiadają tę cechę osobowości kotów szylkretowych, którą potocznie określa się jako „deliktowość”. Są zawadiackie, spunky i bardzo niezależne. Z drugiej strony, kalosze są słodkimi, kochającymi i lojalnymi kotami. Jeśli jesteś spragniony bezwarunkowej miłości, kot calico chętnie i z entuzjazmem zaspokoi tę potrzebę.

Rasy kotów, które lubią koty calico

Łatwiej byłoby podać listę tych ras, które nie akceptują kotów kaloszowatych niż tych, które akceptują. Koty kaloszowate nie są dopuszczalne w rasach spiczastych, takich jak syjamskie czy himalajskie, ani w tych, które dopuszczają tylko jednolite kolory, takich jak Bombaj, rosyjski niebieski i brytyjski krótkowłosy. Znajdziesz kolorowe koty calico w perskie, Manx, Maine Coon, i szkockich ras Fold, aby wymienić tylko kilka. Niektóre standardy rasowe dopuszczają nawet plamki w kolorze tabby u kotów calico. Calico jest najbardziej popularnym wzorem kolorystycznym u japońskich Bobtail.

Genetyka

Naukowcy zaczęli poważnie badać koty calico w latach 40-tych. Murray Barr i jego student E.G. Bertram zauważyli ciemne, perkusyjne masy wewnątrz jąder komórek nerwowych kotek, ale nie u kotów. Te ciemne masy zostały ostatecznie nazwane ciałkami Barra. W 1959 roku japoński biolog komórkowy Susumu Ohno ustalił, że ciałka Barra to chromosomy X. W 1961 roku Mary Lyon zaproponowała koncepcję inaktywacji chromosomu X: jeden z dwóch chromosomów X u samicy ssaka wyłącza się. Zaobserwowała to we wzorach kolorów sierści u myszy.

Sława kota Calico

Popularny wiersz dla dzieci, napisany przez Eugene Fields w późnych latach 1800, zwany „Pojedynek”, przedstawiony „szczeniak gingham i kot calico”. W dzisiejszych czasach, stan Maryland oficjalnie nazwał kota calico jako „State Cat”, w październiku 2001 roku. Calico akcji kolory Marylands State Bird, wilga Baltimore i jego owad państwa, Baltimore Checkerspot motyl.

W folklorze wielu kultur uważa się, że koty calico przynoszą szczęście. W Stanach Zjednoczonych są one czasami nazywane kotami pieniężnymi. W Japonii, figurki Maneki-Neko przedstawiają koty Calico, przynoszące szczęście.