Bez kategorii

Co powinieneś wiedzieć o gekonie grzebieniastym?

Gekony grzebieniaste były kiedyś uważane za wymarłe, ale zostały „odkryte na nowo” około 1994 roku. Od tego czasu ich popularność jako zwierząt domowych stale rośnie. Są to zwierzęta domowe o niewielkich wymaganiach, odpowiednie dla dzieci lub początkujących właścicieli jaszczurek, którzy mają mało czasu, aby poświęcić się ich codziennej pielęgnacji. Jedną z ich charakterystycznych cech są rzęsy, dlatego też czasami nazywane są gekonami rzęskowymi. Jaszczurki te pochodzą z Nowej Kaledonii, wyspiarskiego kraju u wybrzeży Australii.

Przegląd
Nazwy zwyczajowe: Gekon grzebieniasty, nowokaledoński gekon grzebieniasty, gekon rzęsisty

Nazwa naukowa: Rhacodactylus ciliatus

Dorosły rozmiar: 7 do 9 cali, w tym ich ogony prehensile

Długość życia: 10 do 20 lat

Zachowanie i temperament gekona grzebieniastego

Gekony grzebieniaste występują w szerokiej gamie kolorów i oznaczeń (morfów). Dostają swoją nazwę od frędzli grzebienia, który zaczyna się nad ich oczy i biegnie w dół ich szyi i pleców, choć wielkość grzebienia różni.

Gekony grzebieniaste mają wyspecjalizowane toe pads, które pozwalają im poruszać się wzdłuż pionowych powierzchni bez wysiłku, a ich ogony prehensile dodać do ich agility.1 są one również doskonałe skoki.

Gekony grzebieniaste mają zazwyczaj stosunkowo łagodne usposobienie, choć są nieco płochliwe, a przy obchodzeniu się z nimi należy zachować ostrożność. Zazwyczaj nie lubią obsługi, więc unikać go, jeśli to możliwe. Mogą próbować odskoczyć od ciebie, co może je zranić. Gekony grzebieniaste mogą upuszczać ogony, jeśli są traktowane szorstko lub próbują uciec; w przeciwieństwie do innych gekonów, nie będą regenerować ogonów.

Będą gryźć tylko wtedy, gdy czują się zagrożone. Ugryzienia są zaskakujące, choć nie bolą i nie są na tyle silne, aby spowodować krwawienie.

Trzymanie gekona grzebieniastego

Minimum 20-galonowe terrarium jest wystarczające dla dorosłego osobnika, ale większy zbiornik jest lepszy. Crested geckos są arboreal, aktywny, i potrzebują dużo pionowej przestrzeni do wspinaczki, więc wysoki zbiornik jest preferowany. Dwa do trzech gekonów grzebieniastych można umieścić w wysokim terrarium o pojemności 29 galonów. Samce są terytorialne, więc zachować tylko jeden samiec na zbiornik. Możesz użyć szklanego terrarium z ekranowaną stroną do wentylacji, ale niektórzy hodowcy wolą ekranowane pomieszczenia.

Gekony grzebieniaste potrzebują miejsca do wspinaczki, więc zapewnij im mieszankę gałęzi, drewna dryfującego, kory korkowej, bambusa i pnączy na różnych wysokościach i w różnych orientacjach. Dodaj różnorodne jedwabne lub mocne żywe rośliny (pothos, filodendron, dracena, fikus), ponieważ gekony będą się w nich chować w poszukiwaniu schronienia.1 Każdego dnia usuwaj resztki pokarmu i czyść je punktowo, aby usunąć odchody. Przynajmniej raz w miesiącu czyść całe terrarium i jego dekoracje przy użyciu bezpiecznych dla gadów środków dezynfekujących. W zależności od podłoża, będziesz musiał wymieniać je co tydzień lub co miesiąc, aby zapobiec rozwojowi bakterii.

Ciepło
Jako stworzenia zimnokrwiste, wszystkie gady muszą regulować temperaturę ciała. Gekonowi grzebieniastemu należy zapewnić gradient temperatury w ciągu dnia od 72 ° F do 80 ° F (22 C do 26,5 C), ze spadkiem w nocy do 65 ° F do 75 ° F (18 C do 24 C). Monitoruj temperaturę za pomocą mierników, aby upewnić się, że klatka nie przegrzewa się. Gekony grzebieniaste są zestresowane w wyższych temperaturach. Czerwona żarówka nocna o niskiej mocy jest dobrym źródłem ciepła i pozwala na obserwację jaszczurki w nocy, kiedy jest najbardziej aktywna. Nie należy umieszczać źródła ciepła na szczycie zbiornika, ponieważ te wspinające się gekony mogą znaleźć się zbyt blisko i zostać poparzone.

Światło
Gekony grzebieniaste są zwierzętami nocnymi; technicznie rzecz biorąc, nie potrzebują specjalnego oświetlenia UVB. Niektórzy eksperci sugerują jednak, że niski poziom oświetlenia UVB (około 5 procent) jest korzystny dla ogólnego zdrowia gadów. Każde dodatkowe oświetlenie spowoduje wzrost temperatury w pomieszczeniu, dlatego należy je monitorować. Należy również zapewnić gekonom kryjówkę, aby mogły uciec od światła, jeśli mają na to ochotę.

Wilgotność
Gekony grzebieniaste wymagają umiarkowanego lub wysokiego poziomu wilgotności. Należy dążyć do 60 procent w ciągu dnia i 80 procent w nocy.1 Należy zaopatrzyć się w higrometr (miernik wilgotności), aby codziennie monitorować poziom wilgotności. Zapewnij wilgotność poprzez regularne podlewanie ciepłą, przefiltrowaną wodą. W zależności od ustawienia klatki, może być konieczne podlewanie jej kilka razy dziennie, aby utrzymać odpowiednią wilgotność. Zawsze upewnij się, że klatka jest dobrze nawilżona w nocy, kiedy gekony są najbardziej aktywne. Jeśli nie jesteś w pobliżu w ciągu dnia lub nie może fizycznie zamgławiania obudowy, dostać automatyczny mister lub zamgławiacz do dodawania wilgoci do klatki w określonych odstępach czasu.

Podłoże

Większość właścicieli zwierząt domowych stosuje podłoże do wyłożenia dna klatki. Wybierając podłoże dla gekona, należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo zwierzęcia, łatwość czyszczenia oraz to, czy podłoże pomaga w utrzymaniu wilgotności. Idealne podłoże dla gekona grzebieniastego to ściółka z włókna kokosowego, mech lub torf. Można również użyć gazet lub ręczników papierowych, choć nie są one tak atrakcyjne.

Gekony grzebieniaste są nieco podatne na połykanie podłoża podczas polowania; jeśli tak jest w przypadku twojego, użyj mchu sphagnum (samego lub na innym podłożu, takim jak włókno kokosowe) lub ręczników papierowych. Ręczniki papierowe są zalecane
Żywność i woda
Ponieważ są one nocne, karmić gekony grzebieniaste w godzinach wieczornych. Młode osobniki należy karmić codziennie, a dorosłe trzy razy w tygodniu.

Komercyjna dieta dla gekona grzebieniastego jest zazwyczaj dobrze akceptowana i jest najprostszym sposobem na zapewnienie dobrze zbilansowanej, pożywnej diety. Uzupełniaj pokarm świerszczami i innymi owadami żerującymi (płocie, woskownice, jedwabniki). Unikaj karmienia mączniakami, ponieważ mają one twardy, niestrawny egzoszkielet. Dla urozmaicenia i umożliwienia gekonowi ćwiczenia instynktu łowieckiego, podawaj jednorazowo tyle owadów ofiarnych, ile gekon chętnie zje.

Podawane owady powinny być nieco mniejsze niż przestrzeń między oczami gekona, a przed podaniem ich jaszczurce należy je wypatroszyć lub nakarmić pożywnym pokarmem. Aby zwiększyć spożycie witamin i minerałów przez Twojego gada, trzy razy w tygodniu posypuj owady sproszkowanym suplementem wapnia/witaminy D3. Raz w tygodniu posypuj zdobycz suplementem multiwitaminowym w proszku.

Gekony grzebieniaste będą jadły owoce kilka razy w tygodniu. Spróbuj przetartych owoców lub żywności dla niemowląt w słoiczkach. Ulubione owoce to banany, brzoskwinie, nektarynki, morele, papaja, mango, gruszki i owoce męczennicy.

Jeśli masz trudności ze znalezieniem komercyjnej diety dla gekonów, podawaj kombinację owadów i owoców. Ta opcja nie jest najbardziej zrównoważoną dietą, ale wystarczy na krótki okres czasu lub w razie potrzeby. W tym przypadku najlepszym wyborem owadów są świerszcze z okazjonalnymi dodatkami innych owadów dla urozmaicenia.

Zapewnij małe płytkie naczynie ze świeżą wodą codziennie, choć prawdopodobnie będą one wolały pić krople wody z liści w wilgotnym siedlisku.

Częste problemy zdrowotne

Gekony są podatne na kilka problemów zdrowotnych, które mogą być leczone przez weterynarza zajmującego się egzotyką.

Zapalenie jamy ustnej lub zapalenie jamy ustnej: Objawy obejmują nadmiar śluzu i zaczerwienienie wokół ust.
Infekcja układu oddechowego: Objawy to świszczący oddech lub ślinienie się.
Problemy skórne: Wysypka, objaw infekcji pasożytniczej; nierównomierne lub utrudnione linienie, które może być spowodowane nieodpowiednią wilgotnością w pomieszczeniu.

Dobór gekona grzebieniastego

Gekony grzebieniaste są powszechnie sprzedawane, głównie dlatego, że są tak łatwe w pielęgnacji i mają tak słoneczne usposobienie w porównaniu z innymi jaszczurkami. Nawet jeśli są one powszechnie dostępne w sklepach zoologicznych, spróbuj uzyskać crested gecko od renomowanego hodowcy. Możesz spodziewać się zapłacić 40 dolarów do 150 dolarów za gekona grzebieniastego – cena wzrasta wraz z rzadkością koloru lub morf.

Podczas wybierania gekona, upewnij się, że twój gekon może wspinać się dobrze, ma prosty kręgosłup i nie ma widocznych żeber lub kości miednicy.

Powinien wydawać się żywy i czujny. Ponadto, powinien mieć jasne oczy, jak również czysty nos i otwór wentylacyjny (otwór na odchody).Zakończone dla młodych, ponieważ są one bardziej prawdopodobne, aby połknąć inne substraty przypadkowo.

Żwir lub kamyki, mimo że są atrakcyjne, nie są odpowiednim podłożem, ponieważ trudno je dokładnie i regularnie czyścić. Unikaj piasku dla gadów i nieorganicznych substratów glebowych, ponieważ są one niebezpieczne do połknięcia.