Bez kategorii

Jak długo kotki są w ciąży?

Jako odpowiedzialny właściciel zwierzęcia, chcesz mieć pewność, że wiesz, jak utrzymać kota w zdrowiu i szczęściu. A jeśli masz niekastrowaną kotkę na rękach, może to oznaczać, że masz do czynienia z ciążą u kota.

Ciężarna kotka znana jest jako królowa. Według jednego z badań opublikowanych w Journal of the American Veterinary Medical Association (JAVMA), kotki żyjące na wolności zachodzą w ciążę średnio 1,4 raza w roku (czyli trochę więcej niż raz na rok) i mają trzy kocięta w jednym miocie. Chociaż Księga Rekordów Guinnessa odnotowuje, że była kiedyś kotka, która urodziła 19 kociąt naraz.

Wystarczy powiedzieć, że w ciągu całego życia, to jest dużo kociąt. W tym samym badaniu JAVMA zauważono, że kocięta urodzone przez wędrowne koty nie radziły sobie najlepiej – 75 procent kociąt zniknęło w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia. Z tego powodu weterynarze zalecają kastrację kotek. Nie ma też powodu, aby pozwolić kotce zajść w ciążę, nawet raz. Popularny mit mówi, że koty, które były w ciąży są bardziej przyjazne, ale to nieprawda, mówią weterynarze z VCA Hospitals.

Mimo to, kocie ciąże się zdarzają. Jeśli masz na rękach ciężarną kotkę, prawdopodobnie masz kilka pytań. Na przykład, jak długo kotki pozostają w ciąży? Jak wygląda cykl ciąży u kotki? I jak możesz wspierać swoją kotkę w ciąży, aby mama kotka i jej kocięta były zdrowe przez cały ten proces?

Jak długo kotki są w ciąży?

Zajmijmy się najpierw najbardziej podstawowym pytaniem – jak długo trwa ciąża u kotki?

Określenie dokładnej liczby może być trudne. „Trudno jest dokładnie określić, jak długo kotka jest w ciąży,” mówi Adam Christman, DVM, lekarz weterynarii i współszef personelu Brick Town Veterinary Hospital w Ocean County, New Jersey. „Okres ciąży u kotów może się wahać od tak krótkiego jak 61 dni do tak długiego jak 72 dni”. A ponieważ koty nie wykazują objawów ciąży do około trzech do czterech tygodni w ciąży, może być trudno zablokować dokładny okres ciąży.

Podczas gdy każda ciąża u kota będzie trwała gdzieś w tym przedziale 61- do-72 dni, większość normalnych kocich ciąż wypada gdzieś pośrodku.

„Ciąża u kotów trwa zazwyczaj od 63 [do] 67 dni” – potwierdza dr Christman.

Jak możesz sprawdzić, czy Twoja kotka jest w ciąży?

Niektóre z najczęstszych objawów ciąży kotów obejmują:

  • Ciemnienie brodawek sutkowych. Jedną z wcześniejszych oznak, że Twój kot jest w ciąży jest ciemnienie sutków. Po około 15-18 dniach ciąży możesz zauważyć, że brodawki sutkowe Twojego zwierzęcia stają się powiększone i czerwone – jest to znane jako „pinking-up”, mówi dr Christman.
  • Wymioty. „Podobnie jak w przypadku porannej choroby u ludzi, koty mogą przechodzić przez etap wymiotów” – mówi dr Christman. Upewnij się tylko, że wymioty pozostają pod kontrolą – w przeciwnym razie może to być oznaką większego problemu. „Jeśli [wymioty] utrzymują się częściej, wycieczka do lekarza weterynarii jest uzasadniona”.
  • Przyrost masy ciała. Kotka w ciąży będzie przybierać na wadze, choć być może mniej niż myślisz. „Generalnie od pół funta do jednego funta, w zależności od liczby kociąt, które nosi” – mówi nam dr Christman. Jeśli ten przyrost wagi jest zlokalizowany w żołądku, jest to jeszcze większy wskaźnik, że Twój kot jest z kociętami. Nie ulegaj jednak pokusie, aby pocierać lub szturchać brzuch swojego kota. Może się to skończyć zranieniem mamy lub kociąt, więc unikaj brzucha kota.
  • Zwiększony apetyt. Przyrost masy ciała w ciąży nie jest wyłącznie zasługą kociąt – może on również wynikać ze zwiększonego zainteresowania jedzeniem. „Królowe mają tendencję do zwiększonego apetytu w późniejszym okresie ciąży, co również przyczynia się do wzrostu wagi” – mówi dr Christman. Upewnij się tylko, że nagły głód Twojego kota jest rzeczywiście związany z ciążą, a nie wskazuje na inny problem zdrowotny.
  • Zwiększona czułość. Kiedy kotka jest w ciąży, wszystkie jej instynkty macierzyńskie wchodzą na wysokie obroty – a to może przekładać się na wyjątkowo czułego i przytulnego kota. „Ciężarne kotki mogą zachowywać się bardziej macierzyńsko, co oznacza, że więcej mruczą i szukają dodatkowego zamieszania i uwagi ze strony swoich właścicieli” – wyjaśnia Christman.

Jak przebiega czas ciąży u kotki?

Według Dr. Christman, linia czasowa ciąży u kota dzieli się na trzy etapy:

  • Dni 0 – 12: Pre-implantacja. „To jest, gdy jajo jest zapłodnione w jajowodzie macicy. Następnie podróżuje w dół jajowodu i wchodzi do macicy, w około szóstym dniu rozwoju „, mówi Christman. Zaczyna się formować łożysko, które łączy matkę z kociakiem.
  • Dni 12 – 24: Embriogeneza. Jest to krytyczny okres, w którym zaczynają się rozwijać wszystkie najważniejsze organy i układy przyszłego kociaka. Obejmuje to układ nerwowy, serce, kręgosłup i naczynia krwionośne. „Wszystko to dzieje się w ciągu zaledwie dwóch do trzech dni”, mówi Christman. Następnie wątroba, przewód pokarmowy, płuca, kończyny, pęcherz moczowy, a nawet czaszka tworzą. „Lekarz weterynarii może poczuć kocięta przez palpację brzucha w dwudziestym dniu po poczęciu”, dodaje.
  • Dni 24 – narodziny: Wzrost płodu. Ten szybki cykl wzrostu to czas, kiedy embrion przekształca się w to, co znamy jako kocię – i przygotowuje się do wejścia na świat. „Organy przybierają właściwy kształt, rozwijają się nerwy, a gruczoły hormonalne zaczynają funkcjonować i kontrolować procesy” – mówi dr Christman. Około 35 dnia, kocięta zaczęły unosić się w kapsułkach z płynem, a następnie nie są w stanie być ponownie odczuwalne aż do około 49 dnia, kiedy ich głowy stają się wystarczająco duże, aby mogły być badane palpacyjnie przez weterynarzy. Ciężarna kotka wykazuje również specyficzne objawy fizyczne, ponieważ przygotowuje się do porodu. Jej piersi staną się większe, a z brodawek sutkowych może zacząć wydobywać się mleczny płyn lub krwista wydzielina ze sromu.

Jak rozpoznaje się ciążę u kota?

Chociaż możesz być na baczności w poszukiwaniu oznak i objawów, że twój kot jest w ciąży, będziesz potrzebował wycieczki do weterynarza, aby potwierdzić to na pewno.

„Badania weterynaryjne powinny być przeprowadzane, gdy tylko podejrzewasz, że Twoja kotka jest w ciąży” – mówi dr Christman. Istnieje kilka różnych sposobów, w jakie lekarz weterynarii może potwierdzić ciążę kota według WebMD:

Powiększenie i różowy kolor sutków i gruczołów mlecznych (od 18 dnia)
Badanie ultrasonograficzne (od 18 dnia)
Badanie palpacyjne jamy brzusznej macicy, poszczególnych płodów i błon płodowych (od 20 do 30 dnia)
Ultradźwiękowe wykrywanie łożyska i bicia serca płodu (od 30 dnia)
Zdjęcie rentgenowskie jamy brzusznej (od 40 dnia).
Ważne jest również, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że Twoja kotka dobrze się rozwija i spełnia wszystkie kryteria zdrowej ciąży. Dr Christmas zaleca co najmniej jedną wizytę kontrolną podczas ciąży kota, aby upewnić się, że kotka ma odpowiednią wagę, spełnia wymagania żywieniowe i jest ogólnie zdrowa.

Jakie zmiany należy wprowadzić do diety kota w czasie ciąży?
Podczas ciąży kotka potrzebuje karmy, która wspiera jej wzrost – innymi słowy, karmy dla kociąt. „Queens powinna być karmiona karmą dla kociąt przez cały okres ciąży oraz w czasie karmienia młodych” – mówi dr Christman.

Jednak największa zmiana w diecie Twojego kota w czasie ciąży będzie miała mniej wspólnego z tym, co je, a więcej z tym, ile je. „W czasie ciąży spożycie pokarmu przez kotkę wzrasta i osiągnie około 1,5 raza więcej niż przed zajściem w ciążę” – mówi dr Christman. „Pod koniec okresu karmienia piersią, jej spożycie pokarmu może przekroczyć dwukrotność ilości sprzed ciąży”.

Co się dzieje, gdy kotka zaczyna rodzić?

Tak więc, omówiliśmy jak wykryć ciążę u kota – ale jak możesz stwierdzić, kiedy jest gotowy do porodu?

Pierwszą rzeczą, którą zauważysz, będą prawdopodobnie zmiany w zachowaniu. Odmowa przyjmowania pokarmu, niepokój i szukanie kryjówek mogą świadczyć o tym, że Twój kot wkrótce zacznie rodzić. Tuż przed porodem kot może stać się szczególnie głośny, niespokojny i zacząć kompulsywnie się myć – mówi dr Christman.

Istnieją również zmiany fizyczne, których doświadczy Twój kot. „Temperatura ciała kota spadnie do około 99 stopni Fahrenheita w ciągu 12-24 godzin przed rozpoczęciem porodu” – mówi dr Christman. Podobnie jak u ludzi, u kotów występują silne skurcze brzucha. Wydzielają one również wydzielinę, po której kocięta pojawiają się szybko.

Pojawia się więc pytanie: czy pozwolić kotce rodzić samodzielnie, czy też skorzystać z pomocy weterynarza? Dr Christman twierdzi, że większość porodów u kotów przebiega bezproblemowo i właściciele zwierząt nie muszą się w nie angażować. Jeśli jednak zauważysz, że Twój kot napina się, a nie rodzą się żadne kocięta, może to być oznaką komplikacji i powinieneś skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Ciąża u kota może być pewną zagadką. Ale teraz, kiedy już poznałeś koci cykl ciążowy, masz już wszystko, czego potrzebujesz, aby wspierać swoją kotkę w czasie ciąży i w momencie, kiedy przynosi na świat swoje kocięta.