Bez kategorii

Karmienie kociąt z butelki

Ten materiał zawiera instrukcje dotyczące opieki nad kociętami karmionymi z butelki („bottle babies”) – bardzo młodymi kociętami, które zostały porzucone lub osierocone. Zawiera informacje na temat karmienia, odstawiania od piersi, opieki medycznej, kamieni milowych rozwoju i inne.

Spis treści
1.) Ciepło i posłanie
2.) Karmienie
3.) Odstawienie od piersi
4.) Waga i nawodnienie
5.) Eliminacja i trening w kuwecie
6.) Czysty kociak to szczęśliwy kociak
7.) Opieka medyczna
8.) Kamienie milowe rozwoju kociąt
9.) Kochająca opieka

Ciepło i posłanie
Dla ich bezpieczeństwa, kocięta butelkowe powinny być trzymane w transporterze dla kotów, kiedy nie karmisz ich ani nie opiekujesz się nimi. Kocięta muszą być utrzymywane w cieple. Użyj poduszki grzewczej przeznaczonej i zatwierdzonej dla zwierząt domowych (takiej jak podgrzewacz do łóżek dla zwierząt K&H lub Snugglesafe), owiniętej w dwie lub trzy warstwy ręczników. Górną warstwę posłania może stanowić również miękki koc z polaru zamiast ręcznika. Upewnij się, że transporter jest wystarczająco duży, aby kocięta miały miejsce do odsunięcia się od poduszki grzewczej, jeśli jest im zbyt ciepło. Kocięta będą potrzebowały podkładki grzewczej do 3 do 4 tygodnia życia.

Przykryj transporter ręcznikiem lub kocem i trzymaj go w ciepłym, wolnym od przeciągów pomieszczeniu, z dala od innych zwierząt domowych. Kilka razy dziennie sprawdzaj, czy na ściółce nie ma bałaganu. Pościel powinna być zmieniana przynajmniej raz dziennie, częściej, jeśli kocięta ją zabrudzą.

Idealna temperatura ciała kociaka wynosi od 100 do 102 stopni. Kociak, który czuje zimno i nie reaguje, powinien być natychmiast ogrzany. Nigdy nie próbuj karmić zimnego kociaka. Połóż kociaka na zatwierdzonej poduszce grzewczej, bezpiecznie owiniętego w dwie lub trzy warstwy ręczników. Co 5 minut obracać kociaka na boki. Aby pobudzić przepływ krwi, możesz delikatnie masować kociaka, pocierając go dłonią. Jeśli kociak nie zareaguje w ciągu 20-30 minut, natychmiast skontaktuj się z personelem medycznym.

Karmienie
Nie należy podawać kociętom mleka krowiego, ponieważ nie zawiera ono odpowiednich dla nich składników odżywczych. Mleko krowie powoduje również biegunkę, która może zagrażać życiu młodych kociąt. Karm swoje kocięta wyłącznie zatwierdzoną formułą dla kociąt. Hoskins, karma domowej roboty, jest idealna. Możesz również użyć KMR, sproszkowanej formuły komercyjnej. Przepis na Hoskins oraz instrukcja mieszania KMR znajdują się poniżej.

Receptura Hoskins

3 uncje mleka koziego
3 uncje wody
4 uncje zwykłego, pełnotłustego jogurtu
3 żółtka jaj
Formuła będzie dobra przez około 48 godzin, jeśli jest przechowywana w lodówce. Jeśli formuła nie była przechowywana w lodówce przez ponad 2 godziny, należy ją wyrzucić.

Formuła w proszku KMR

Użyj 1 części formuły na 2 części wody. Za część uważa się to, czego używasz do odmierzania. Na przykład, jeśli używasz łyżki stołowej do odmierzania, oznacza to 1 łyżkę stołową sproszkowanego preparatu KMR i 2 łyżki stołowe wody.

Preparat, który był przechowywany w lodówce, należy ogrzać do temperatury nieco wyższej niż pokojowa. Umieść butelkę w misce z płytką wodą, a następnie podgrzewaj w mikrofalówce przez 10 sekund. Można też umieścić butelkę w misce z gorącą wodą na kilka minut. Jeśli mieszasz świeżą formułę KMR w proszku, użyj ciepłej wody. Przed karmieniem kociąt zawsze sprawdzaj temperaturę preparatu poprzez umieszczenie kilku kropel na nadgarstku, aby upewnić się, że nie jest zbyt gorący. Zawsze myj ręce wodą z mydłem przed i po karmieniu kociąt. Butelki powinny być dokładnie czyszczone przed każdym użyciem.

Kiedy sutki butelek są zupełnie nowe, musisz wyciąć otwór w ich górnej części. Wytnij X w końcówce smoczka używając małych, ostrych nożyczek. Można też wypalić otwór w smoczku za pomocą dużej igły. Podgrzej igłę zapałką, a następnie przebij ją przez końcówkę sutka. Może to zająć kilka prób, aby otwór był odpowiedniej wielkości. Gdy otwór jest już zrobiony, przetestuj go, umieszczając smoczek na butelce z formułą i odwracając butelkę do góry nogami. Formuła powinna powoli kapać z otworu. Jeżeli otwór jest zbyt duży, kocięta będą połykać zbyt dużo pokarmu zbyt szybko; jeżeli jest zbyt mały, będą musiały się bardziej wysilić, aby się najeść i nie zjedzą tyle, ile powinny.

Aby zapobiec możliwości rozprzestrzeniania się wirusów pomiędzy kociętami a innymi zwierzętami domowymi, trzymaj w pokoju kociąt „kocią koszulę” (szlafrok, bluzę, itp.) do noszenia podczas karmienia i zajmowania się kociętami. Możesz również nosić rękawiczki, jeśli chcesz, i pamiętaj, aby zawsze dobrze umyć ręce przed i po karmieniu kociąt z butelki.

Nigdy nie karm kociaka na plecach. Kociak powinien leżeć na brzuchu w pozycji podobnej do tej, w jakiej kładzie się obok matki do karmienia. Możesz spróbować trzymać kociaka w pozycji pionowej owiniętego w ciepły ręcznik lub położyć go na ręczniku na swoich kolanach. Eksperymentuj z pozycją, która będzie najlepsza dla Ciebie i dla kociaka.

Odwróć butelkę do góry dnem i pozwól, aby wypłynęła z niej kropelka karmy. Umieść smoczek butelki w pyszczku kociaka i delikatnie poruszaj nim w przód i w tył, trzymając butelkę pod kątem 45 stopni, aby powietrze nie dostało się do żołądka kociaka. Taki ruch powinien zachęcić kociaka do jedzenia. Jeśli na początku się nie uda, odczekaj kilka minut i spróbuj ponownie. Zazwyczaj kociak zatrzaskuje się i zaczyna ssać. Jeśli butelka wydaje się zapadać, delikatnie wyjmij smoczek z pyska kociaka i pozwól, aby do butelki wróciło więcej powietrza.

Pozwól kociakowi ssać w jego własnym tempie. Jeśli kociak odmawia ssania, spróbuj pogłaskać go po grzbiecie lub delikatnie potargać po czole. Takie głaskanie jest podobne do czyszczenia przez mamę kota i może pobudzić kociaka do karmienia. Jeśli to nie zadziała, spróbuj posmarować usta kociaka syropem Karo. Jeśli kociak nadal nie chce karmić, natychmiast skontaktuj się z personelem medycznym.

Nie należy podejmować prób karmienia wychłodzonego kociaka, ponieważ może to mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Spróbuj ogrzać kociaka w sposób opisany powyżej. Jeśli nie jesteś w stanie ogrzać kociaka, natychmiast skontaktuj się z personelem medycznym.

Kociak powinien zjadać około 8 mililitrów (mls) karmy na uncję masy ciała dziennie. Na przykład, kociak ważący 4 uncje powinien zjeść około 32 mililitrów na dzień. Aby określić, ile należy podać przy każdym karmieniu, należy podzielić całkowitą ilość preparatu na dzień przez liczbę karmień. Na przykład, jeśli zamierzasz karmić 32 ml dziennie i robisz 7 karmień dziennie (mniej więcej co trzy godziny), oznacza to, że podajesz 4,5 ml na karmienie.

Butelki do karmienia są oznaczone miarami, więc łatwo jest wiedzieć, ile karmi się kocięta. Należy pamiętać, że niektóre butelki używają ml, a inne centymetrów sześciennych (cc). Są one takie same: 1 cc = 1 ml.

Używając wagi kuchennej lub małej wagi pocztowej, waż kocięta codziennie, aby obliczyć ilość potrzebnej im mieszanki. Prowadź dziennik zawierający dzienną wagę i ilość karmy zużytej przy każdym karmieniu.

Nowonarodzone kocięta do 1 tygodnia życia powinny być karmione co 2-3 godziny, a do 2 tygodnia życia co 4-6 godzin. Po ukończeniu 3 tygodnia życia, można je karmić co 4 do 6 godzin. Aby określić ilość pokarmu, jaką powinien zjadać kociak, postępuj zgodnie z zasadą 8 ml karmy na uncję masy ciała dziennie, opisaną powyżej.

Jeżeli karmisz kilka kociąt, karm pierwszego kociaka do momentu, aż przestanie ssać, następnie zacznij karmić następnego itd. Po nakarmieniu wszystkich kociąt, ponownie nakarm pierwszego kociaka i powtórz czynność ze wszystkimi kociętami. Zazwyczaj wystarcza jedna do trzech tur karmienia. Kiedy kociak przestaje się karmić, oznacza to, że ma już dość. Nie należy przekarmiać kociąt, ponieważ może to spowodować luźne stolce i biegunkę. Brzuch dobrze odżywionego kociaka powinien być okrągły, ale nie twardy i rozdęty. Mniejsze lub słabsze kocięta mogą jeść mniej podczas jednego karmienia i będą wymagały częstszego karmienia.

Kocięta potrzebują beknięcia, tak samo jak ludzkie dzieci. Połóż kociaka na brzuchu, na swoim ramieniu lub na kolanach i bardzo delikatnie poklepuj jego grzbiet, aż usłyszysz beknięcie. Może być konieczne beknięcie kilka razy podczas karmienia.

Młode kocięta mogą ssać siebie nawzajem. Jest to normalna rzecz, ale upewnij się, że nie uszkadzają futra lub skóry współmałżonka z miotu, którego ssą. Jeśli ssanie powoduje problemy, powinieneś rozdzielić kocięta.

Odstawianie od piersi
Odstawianie od piersi można rozpocząć w wieku od 3,5 do 4 tygodni. Zacznij od podawania kociętom pokarmu na łyżeczce. Kiedy kocięta zaczynają już pobierać pokarm z łyżeczki, spróbuj nałożyć trochę karmy na spodek. W miarę jak kocięta będą opanowywały pobieranie pokarmu ze spodka, możesz stopniowo dodawać niewielką ilość karmy z puszki do pokarmu w spodku, tworząc papkę. Powoli zwiększaj ilość karmy z puszki, dodając coraz więcej karmy, a coraz mniej preparatu. Niektóre kocięta przyswajają się od razu, innym może to zająć kilka dni. Aby upewnić się, że kocięta otrzymują wystarczającą ilość pokarmu, być może będziesz musiał kontynuować karmienie butelką kilka razy dziennie, dopóki nie będą jadły samodzielnie. Upewnij się, że karmisz je tym, czego potrzebują, aby były najedzone, ale nie przekarmiaj ich.

Monitoruj stolce kociąt, aby upewnić się, że dobrze tolerują i trawią mieszankę. Jeżeli kocięta mają luźne stolce, zmniejsz ilość karmy w puszce i zwiększ ilość mieszanki do czasu, aż ich układ nie dostosuje się do nowych warunków. W miarę jak kocięta przyzwyczajają się do mieszanki, a Ty dodajesz do ich diety więcej karmy z puszki, możesz również dodać więcej wody do mieszanki. Jeśli używasz formuły KMR, dodaj dodatkową miarkę wody podczas przygotowywania formuły. Zamiast 1 części formuły na 2 części wody, zmieszaj 1 część formuły na 3 lub 4 części wody. W przypadku formuły Hoskins, możesz dodać do receptury dodatkową uncję wody.

Ponieważ kocięta jedzą coraz więcej karmy, a coraz mniej preparatu, musisz mieć miskę ze świeżą wodą dostępną przez cały czas, aby utrzymać je dobrze nawodnione. W tym czasie możesz również dodać do ich diety suchą karmę. Dodaj trochę rozwodnionej mieszanki do suchej karmy, aby zachęcić kocięta do jedzenia. Stopniowo zmniejszaj ilość formuły i pozwól im jeść suchą karmę. Ponownie, obserwuj stolce kociąt, aby upewnić się, że dobrze tolerują karmę. Jeżeli po zmianie diety biegunka lub zaparcia utrzymują się, skontaktuj się z lekarzem.

Waga i nawodnienie
Waż kocięta codziennie, najlepiej o tej samej porze każdego dnia, używając wagi kuchennej lub pocztowej. Kocięta powinny przybierać na wadze około ½ uncji każdego dnia lub 3 do 4 uncji tygodniowo. W wieku 8 tygodni większość kociąt waży około 2 funtów. Wpisz ich dzienną wagę do dzienniczka. Jeśli kocięta nie przybierają na wadze lub tracą na wadze, natychmiast skontaktuj się z personelem medycznym.

Dobrze odżywione kocię powinno być odpowiednio nawodnione. Aby sprawdzić stopień nawodnienia kociaka, pociągnij za skórę na karku. Skóra powinna łatwo odbijać się od podłoża. Jeśli nie odbija się, lub odbija się powoli, kociak może być odwodniony. Jeśli kociak wygląda na odwodnionego, skontaktuj się z lekarzem.

Eliminacja i nauka korzystania z kuwety
Młode kocięta nie potrafią samodzielnie załatwiać się do kuwety. Mama kotka będzie czyścić swoje kocięta, stymulując je do oddawania moczu i stolca. Jako ich ludzki opiekun, masz teraz zaszczyt wykonywać ten obowiązek. Po każdym karmieniu używaj ciepłego, wilgotnego wacika, chusteczki higienicznej lub miękkiej ściereczki, aby delikatnie pocierać i czyścić dolną część brzucha, genitalia i okolice odbytu kociaka. Kociak powinien zacząć załatwiać się w ciągu minuty. Kocięta powinny oddawać mocz po każdym karmieniu i wypróżniać się od jednego do czterech razy dziennie. Nie pocieraj kociaka dłużej niż przez minutę, ponieważ może to podrażnić jego delikatną skórę. Po zakończeniu wypróżniania delikatnie umyj kociaka czystą, wilgotną, miękką ściereczką. Zapisuj w dzienniku rodzaj i częstotliwość załatwiania się kociąt.

W wieku od 3 do 4 tygodni kocięta mogą być wprowadzane do kuwety. Używaj małej tekturowej lub plastikowej kuwety z wystarczającą ilością gliniastego żwirku do przykrycia dna. Nie używaj żwirku zbrylonego. Dodanie do kuwety zużytego wacika (kiedy pomagałeś im w oddawaniu moczu) pomoże im zorientować się, co robić dalej. Umieść kocięta w kuwecie, pozwalając im zapoznać się z jej zawartością. Naturalny instynkt zazwyczaj zwycięża i kocięta zaczynają badać, drapać i w ciągu kilku dni korzystać z kuwety.

Czysty kociak to szczęśliwy kociak
Po karmieniu usuń z kociaka formułę, mocz, kał lub inne zabrudzenia, używając czystej, miękkiej, ciepłej i wilgotnej szmatki. Czynność ta symuluje sposób czyszczenia kociąt przez matkę kotkę. Jeśli konieczne jest dokładniejsze czyszczenie, można użyć bardziej wilgotnej ściereczki zanurzonej w ciepłej wodzie, aby poluzować zbrylone zabrudzenia na futrze kociaka. Nie używaj mydła ani szamponu dla zwierząt bezpośrednio na kocię. Jeśli musisz użyć szamponu do wyczyszczenia kociaka, dodaj jedną lub dwie krople szamponu do filiżanki ciepłej wody, a następnie użyj ściereczki zanurzonej w tej mieszance do wyczyszczenia kociaka. Spłucz wyczyszczone miejsce inną ściereczką zanurzoną w czystej, ciepłej wodzie. Delikatnie osuszyć kociaka miękkim ręcznikiem. Nie dopuścić do wychłodzenia kociaka. Kiedy kociak jest już czysty i suchy, umieść go z powrotem w transporterze na przykrytej poduszce grzewczej, która powinna być przykryta czystą warstwą ściółki.

Uszy kociąt powinny być czyste i wolne od zanieczyszczeń. Jeśli uszy są brudne, delikatnie wyczyść je za pomocą patyczka Q; może być konieczne zwilżenie go w ciepłej wodzie. Nie używaj płynu do czyszczenia uszu, ponieważ może on być szkodliwy dla kociaka. Czyść tylko zewnętrzną część ucha wewnętrznego, tylko tę, którą widać; nie wpychaj końcówki Q-tip do ucha. Jeżeli uszy są bardzo brudne lub widać na nich ślady roztoczy (plamki przypominające fusy z kawy), skontaktuj się z lekarzem prowadzącym leczenie.

Kocięta mogą mieć wydzielinę w oczach lub wokół nich. Aby oczyścić to miejsce, delikatnie przetrzyj okolice oka ciepłą, wilgotną, miękką ściereczką. Jeżeli wydzielina nie ustępuje, jest mętna lub oczy są zaklejone, oczyść oczy zgodnie z powyższymi wskazówkami, a następnie skontaktuj się z personelem medycznym w celu uzyskania informacji o możliwościach leczenia.

Wszystkie kocie posłania powinny być prane oddzielnie od pozostałej bielizny domowej z użyciem detergentu i ¾ kubka wybielacza na jeden załadunek. Do czyszczenia transporterów i kuwet używanych dla kociąt należy stosować mieszaninę ¼ szklanki wybielacza na galon wody. Do wody do mycia można dodać łyżkę stołową mydła do prania. Nie stosować żadnych środków czyszczących zawierających amoniak lub niezatwierdzonych do mieszania z wybielaczem, ponieważ mogą one powodować niebezpieczne opary. Upewnij się, że transporter i/lub kuweta są całkowicie suche i wolne od oparów wybielacza, zanim umieścisz je z powrotem z kociętami.

Opieka medyczna
W przypadku kociąt wykazujących którykolwiek z poniższych objawów należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Nie należy podawać kociąt bez uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii.

Biegunka
Zaparcie
Wysiłek przy oddawaniu moczu lub brak oddawania moczu
Wymioty
Objawy ze strony górnych dróg oddechowych: łzawiące oczy, katar, ciągłe kichanie, kaszel, świszczący oddech lub utrudnione oddychanie
Niejedzenie
Letarg
Zmiana postawy lub zachowania
Wypadanie włosów
Wszystko, co Cię martwi lub niepokoi

Kamienie milowe rozwoju kociąt
Po urodzeniu kocięta ważą około 2 do 4 uncji. Są ślepe, głuche i całkowicie zależne od matki kotki. Niektóre kamienie milowe rozwoju:

W wieku od 7 do 10 dni ich oczy zaczynają się otwierać. Oczy kociąt są w pełni otwarte do 20 dnia życia. Ich oczy pozostają niebieskie aż do 6-7 tygodnia życia.
Zaczynają raczkować w wieku od 16 do 20 dni.
Zaczynają bawić się ze sobą w wieku od 3 do 4 tygodni.
W wieku 3 do 4 tygodni można wprowadzać pokarm stały, wyrzynają się pierwsze młode zęby i rozpoczyna się trening w kuwecie.
W wieku 6 tygodni kocięta są dobrze skoordynowane, biegają, wspinają się i są pełne psot.
W wieku 8 tygodni kocięta są gotowe do pierwszych szczepień i zabiegu kastracji.

Kochająca opieka
Fizyczny i emocjonalny kontakt z Tobą jest niezwykle ważny dla rosnącego, rozwijającego się kociaka. Wczesne przytulanie i delikatne głaskanie kociąt pomaga im nawiązać więź z człowiekiem, dzięki czemu dorastają w poczuciu bezpieczeństwa i pewności siebie w swojej ludzkiej rodzinie. Zabawa z kociętami przy użyciu różnych zabawek stymuluje ich umysł i pomaga im rozwinąć dobre umiejętności motoryczne.