Bez kategorii

10 Psów, które wyglądają jak niedźwiedzie

Mimo że wywodzą się od wilków, współczesne rasy psów występują we wszystkich kształtach i rozmiarach. Niektóre wyglądają nawet jak zupełnie inne zwierzęta – na przykład psy rasy shiba inus jak lisy lub syberyjskie husky jak wilki. Są też duże, puszyste rasy psów, które są uderzająco podobne do niedźwiedzi – od misiów po grizzli. Przygotuj się, aby zakochać się w najbardziej znanych psach, które wyglądają jak niedźwiedzie, wraz z kilkoma mniej znanymi rasami.

Eurasier

Nazwany tak ze względu na swoje europejsko-azjatyckie dziedzictwo, Eurasier powstał w wyniku skrzyżowania chow chow, „wolfspitz” i Samoyed. Niemiecki entuzjasta psów Julius Wipfel zainspirowany swoim inteligentnym, niezależnym psem szpicem stworzył tę nową rasę przypominającą niedźwiedzia.

Zgodnie ze swoim pochodzeniem, Eurazjery są mądrymi, pięknymi psami, które świetnie sprawdzają się jako zwierzęta rodzinne, choć w stosunku do obcych są często powściągliwe. Znane jako psy o wyrównanym temperamencie i ogólnie spokojne, osiągają wysokość do 24 cali i ważą od 40 do 70 funtów. Ich niedźwiedzio-podobne twarze są jeszcze bardziej zauważalne jako szczenięta, ale nawet dorosłe Eurasiery noszą przydomek „niedźwiedzie”.

Samoyed

Psy, które wyglądają jak niedźwiedzie? Spróbuj niedźwiedzia polarnego! Samojedy to starożytna rasa szpiców, która pochodzi z mroźnej północnej Rosji. Tradycyjnie, te całkowicie białe psy były używane do wypasu reniferów i ciągnięcia sań przez koczownicze ludy tubylcze tego regionu. Są to uderzające psy, które w wieku szczenięcym wyglądają jak niedźwiedzie polarne.

Samoyedy są znane ze swojego przyjaznego dla rodziny usposobienia i luksusowego futra, które pod względem miękkości i ciepła porównywane jest do angory. W przypadku tych niezwykle puszystych szczeniaków konieczna będzie zaangażowana pielęgnacja.

Chow Chow

Chow może być jedną z najstarszych ras świata. Występują one w artefaktach datowanych na 150 rok p.n.e., w rzeczywistości! Ten chleb zaczął się jako towarzysze chińskich szlachciców w dynastii Han i Tang. Pomimo swojego szlachetnego pochodzenia, chow chow stały się w końcu tak powszechne w gospodarstwach rolnych i na wyprawach myśliwskich, jak na dworach. Były to niezawodne psy robocze, które doskonale sprawdzały się w stróżowaniu, holowaniu i polowaniu. Pod koniec XIX wieku królowa Wiktoria przedstawiła tę rasę reszcie świata, przywracając jej popularność jako psa do towarzystwa.

Stojąc do 20 cali wysokości przy ramieniu i ważąc do 70 funtów, chow są dostojne i poważne z natury, wierne swojemu arystokratycznemu dziedzictwu. Chociaż są powściągliwe wobec obcych, chow są lojalne i kochające wobec swoich rodzin i z natury bardzo czyste. Mogą być uparte i wymagają dobrej wczesnej socjalizacji i szkolenia.

Owczarek kaukaski

Nazwane na cześć gór Kaukazu we wschodniej Europie, te ogromne psy, które wyglądają jak niedźwiedzie, w rzeczywistości SĄ zbliżone do wielkości małego niedźwiedzia! Były strażnikami stad i domów nawet w najtrudniejszych warunkach. Ich początki sięgają I w. p.n.e., w armii ormiańskiego cara Tigrana II, i do dziś są cenione jako nieustraszeni, wierni strażnicy.

Owczarki kaukaskie nie tylko wyglądają jak niedźwiedzie, ale są też niemal ich rozmiarów. Te masywne psy, mierzące do 30 cm przy ramieniu i ważące do 170 funtów, są naturalnymi stróżami. Są one bardzo lojalne wobec swoich rodzin – kochają je i są dla nich miłe – a jednocześnie pozostają pewne siebie i nieustraszone wobec każdego dostrzeżonego zagrożenia. Te duże, twarde psy nie są dobrym wyborem dla początkujących właścicieli lub mieszkańców miast.

Pomorskie

W przeciwieństwie do wielu innych psów z tej listy, pomeranian jest niewielki, ma zaledwie siedem centymetrów wzrostu i waży od trzech do siedmiu funtów. Ze swoimi zaokrąglonymi uszami i imponującym futerkiem przypominają bardziej pluszowe misie niż tradycyjne niedźwiadki.

Te filigranowe szczeniaki są jedną z najpopularniejszych ras zabawek i z natury są energiczne, pewne siebie i ciekawskie. Nazwane na cześć Pomorza, obecnie części zachodnich Niemiec i Polski, psy te zostały wyhodowane z dużo większych psów zaprzęgowych i odnalazły swoje powołanie jako kochający towarzysze. Do najbardziej znanych właścicieli Pom należy królowa Wiktoria, Wolfgang Amadeusz Mozart i Maria Antonina.

Keeshond

Nazywany „psem ludu”, keeshond pełnił rolę zarówno strażnika, jak i towarzysza na wczesnych holenderskich statkach. W XVIII wieku stał się symbolem holenderskiej Partii Patriotów, gdzie zyskał swoją nazwę – od przywódcy Patriotów Keesa de Gyselaer lub jego psa Keesa.

Podobnie jak pomeranian, keeshond przypomina bardziej pluszowego misia niż prawdziwego niedźwiedzia, osiągając wysokość do 18 cali i wagę do 45 funtów. Są przyjazne, energiczne, inteligentne i łatwe w szkoleniu. Jedną z ich najbardziej zauważalnych cech jest unikalne oznakowanie „okularów” wokół oczu.

Pireneje Wielkie

Choć na pierwszy rzut oka psy te mogą wyglądać jak potężne niedźwiedzie polarne, to jednak pirenejczyki są łagodnymi olbrzymami. Mogą ważyć ponad 100 funtów i mieć do 32 cali wysokości w ramionach, ale pomimo swoich rozmiarów, psy te są przyjazne rodzinie, mądre i spokojne. Są lojalnymi towarzyszami i cierpliwymi opiekunami.

Psy te, nazwane tak na cześć gór Pirenejów położonych między Francją a Hiszpanią, zostały wyhodowane jako psy pasterskie, zdolne do obrony stad przed wilkami, niedźwiedziami i złodziejami. Ich legendarna cierpliwość wykuwała się podczas całodniowego stania na straży w mroźnych górach, zawsze czujne. Rasa ta sięga swoimi korzeniami aż do epoki brązu, a Psy Pyr były kochane zarówno jako psy do pracy, jak i jako towarzysze, od wiejskich gór po francuski dwór.

Pies nowofundland

Spośród wszystkich psów, które wyglądają jak niedźwiedzie, nowofundlandy mogą być najsłodsze! Przy wadze do 150 funtów i 28 centymetrach wzrostu w ramionach, nowofundlandy są równie łagodne, co masywne. Są tak cierpliwe i miłe, że zyskały przydomek „psów niań” ze względu na sposób, w jaki pilnują dzieci.

Dzięki pajęczym łapom nowofundlandy są z natury żeglarskie i zostały wyhodowane jako psy pracujące dla kanadyjskich rybaków. Kiedy nie podejmowały heroicznych akcji ratunkowych na lodowatym Północnym Atlantyku, zarabiały na życie jako pokładowce, ciągnąc sieci i wozy pełne ryb na targ.

Seaman jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych nowofundlandów i doskonałym przykładem odważnej i lojalnej natury tej rasy. Seaman towarzyszył Lewisowi i Clarkowi w ich epickiej wędrówce przez amerykańskie pustkowia. Przedstawiony w dziesięciu różnych pomnikach, pomagał ekspedycji w polowaniach, pilnowaniu, a nawet ratował życie przeganiając szarżującego bizona.

Akita

Rozsławiony przez Hachiko, psa, który przez dziewięć lat czekał na dworcu kolejowym Shibuya na swojego zmarłego właściciela, Akity są niezwykle lojalne. Te dostojne psy symbolizują szczęście i długie życie w kulturze japońskiej i zostały wyhodowane przez szlachtę do polowania na dziki, jelenie, a nawet niedźwiedzie. Kiedyś tylko szlachta mogła posiadać Akity. Obecnie są one uwielbiane na całym świecie.

Akity ważą do imponujących 130 funtów i stoją do 28 cali wysokości w ramionach, i są tak odważne, jak są niezależne. Mimo, że z natury są ostrożne w stosunku do obcych, są bardzo lojalne wobec swojej rodziny i uwielbiają miłość i przywiązanie tych, których trzymają blisko. Podobnie jak inne „prymitywne” rasy psów, psy te wymagają dużej socjalizacji i szkolenia od samego początku.

Leonberger

Nazwane na cześć miasta Leonberg w Badenii-Wirtembergii, w Niemczech, leonbergery zostały wyhodowane głównie jako psy do towarzystwa. Rasa ta została zapowiedziana przez Heinricha Essiga w XIX wieku podczas jego poszukiwań majestatycznego psa nadającego się dla rodziny królewskiej. Zgodnie z jego marzeniami, Leonbergery znalazły dom u cara Aleksandra II, księcia Walii (późniejszego króla Edwarda VII) i Napoleona III. Podczas gdy niektóre Leonbergery cieszyły się szlachectwem, inne znalazły domy jako psy pracujące na farmach i w dokach. Ze względu na imponujące rozmiary i sprawność, Leonbergery były słynne z ciągnięcia wozów.

Leonbergery mogą ważyć nawet do 170 funtów i osiągać prawie 32 cale wysokości w ramionach, ale z natury są łagodne, przyjazne i pogodne. Mimo swojego łagodnego usposobienia, Leonbergery są doskonałymi psami stróżującymi dzięki swojej ostrożnej ocenie i przenikliwej inteligencji.

Psy, które wyglądają jak niedźwiedzie, wciąż są zwierzętami domowymi

Chociaż wiele z tych ras psów może wyglądać przerażająco imponująco – jak niedźwiedzie, które tak bardzo przypominają – wszystkie one mają złote serca. A jeśli chcesz wprowadzić do swojego życia majestatycznego psa o wyglądzie leśnej rodziny królewskiej, wiele z tych niesamowitych ras i mieszanek rasowych można znaleźć w lokalnych schroniskach lub u ratowników.

Niezależnie od tego, czy wolisz misiowaty wygląd i rozmiar Pomeranian, czy wyjątkowy i władczy wygląd chow, każdy z tych kochających psów oczaruje Cię swoją niedźwiedzią obecnością i wyjątkową osobowością.