Bez kategorii

Czy żaby Pacman są dobrymi zwierzętami domowymi?

Pochodzące z Ameryki Południowej żaby Pacman są płazami, które są stosunkowo często spotykane w handlu domowym. Jako płazy ściśle lądowe, są one bardzo słabymi pływakami. Zamiast tego spędzają większość czasu w wilgotnym środowisku wśród wilgotnej ściółki liściastej. Pacman żaby dostać ich wspólną nazwę z popularnej gry zręcznościowej PacMan, ponieważ jak postać animowana, te żaby mają zaokrąglony wygląd z ogromnymi ustami. Pacman żaby nie są trudne do opieki i sprawiają, że ciekawe zwierzęta domowe. Jednak dla ludzi, którzy lubią ich zwierzęta są aktywne lub interaktywne może, Pacman żaba nie może być dobry mecz, jak to nie jest najlepszy pet do obsługi.

Przegląd
Nazwa zwyczajowa: Ozdobna żaba rogata, żaba Pacman, żaba Pac-man, żaba Pac man, południowoamerykańska żaba rogata, argentyńska żaba rogata, ozdobna żaba Pacman i argentyńska żaba szerokousta

Nazwa naukowa: Ceratophrys ornata

Dorosły rozmiar: 6 cali długości (około tak szeroki, jak są długie); samice są większe niż samce

Oczekiwana długość życia: Około 6 lat w niewoli

Pacman Frog Zachowanie i temperament

Te płazy są potulne zwierzęta domowe, ale ich odpowiedniki w środowisku naturalnym były znane do gryzienia, jeśli czują się zagrożone. Żaba Pacman apetyt pasuje do jego wielkości, a to będzie próbować jeść wszystko, co porusza się w odległości uderzenia od miejsca, gdzie siedzi na ziemi. Każdy rodzaj ofiary, która przechodzi przez jest fair game dla tego głodnego żaby.

Terrarium Pacman Frog

Pacman żaby nie potrzebują dużej klatki, ponieważ nie są one bardzo aktywne. 20-galonowy zbiornik jest w porządku dla jednej z tych żab. Jak będą często próbują jeść żadnych kolegów klatki, powinny one być trzymane w domu sam. Cage top jest zalecane, aby pomóc utrzymać temperaturę i wilgotność, ale żaby Pacman nie są znane z ryzyka ucieczki.

Zbiornik może być wyłożony papierem lub gładkimi skałami, pod warunkiem, że ściółka z liści lub mchu i niektórych roślin (żywych lub sztucznych) są zapewnione dla żaby Pacman do zakopania się lub ukrycia. Podłoże powinno być codziennie zamgławiane, aby utrzymać wilgotność w zbiorniku pomiędzy 50% a 80%.

Należy również zapewnić płytką miskę z wodą, taką, która pozwala żabie pić i siedzieć w niej bez utonięcia. W zależności od tego, jak wilgotny jest zbiornik, żaba Pacman może spędzać większość czasu w swoim naczyniu z wodą, więc zapewnienie roślin wokół naczynia pomoże żabie poczuć się bezpieczniej. Naczynie z wodą powinno znajdować się również w cieplejszej części klatki, aby woda nie była zbyt zimna.

Ogrzewanie
Temperatura w zbiorniku powinna być utrzymywana na poziomie około 82 F w ciągu dnia i obniżana do około 78 F w nocy. Ciepło najlepiej dostarczać za pomocą grzałki pod zbiornikiem, ponieważ napowietrzne żarówki mogą być zbyt wysuszające dla żaby (chociaż można użyć czerwonej żarówki, jeśli potrzebne jest dodatkowe ciepło w chłodniejszych okresach).

Światło
Do oświetlenia można użyć świetlówki, chociaż żaba może preferować bardziej stonowane oświetlenie; może nawet wystarczyć zwykłe światło pokojowe. Należy utrzymywać 12-godzinny cykl oświetlenia i 12-godzinny cykl ciemności. Niektórzy właściciele zalecają stosowanie lampy UVA/UVB w tym 12-godzinnym cyklu.

Pokarm i woda
Żaby Pacman są dość łatwe do karmienia, ponieważ nie są wybredne. Mniejsze Pacman żaby mogą być karmione owadów, takich jak świerszcze, lub innych wspólnych owadów ofiarą sklepu zoologicznego, takich jak mączniki i robaki woskowe, które są ładowane jelit przed karmieniem.

Gdy żaba rośnie, można ją karmić myszami pinkie (noworodkami), a w końcu większymi myszami. Dorosłe żaby mogą przyjmować średniej wielkości myszy lub szczury. Gupiki, różne owady, a nawet mniejsze żaby mogą być również karmione żabą Pacman.

Podczas gdy małe żaby Pacman, które jedzą owady, powinny być karmione codziennie, większe żaby, które są karmione myszami lub rybami karmowymi, mogą być karmione tylko co kilka dni. Najlepszą wskazówką jest karmienie w zależności od stanu ciała żaby: Jeśli żaba staje się zbyt okrągła i gruba, należy zmniejszyć częstotliwość jej karmienia.

Częste problemy zdrowotne i behawioralne

Bakteryjne i grzybicze infekcje skóry i oczu należą do najczęstszych dolegliwości płazów, a żaba Pacman nie jest wyjątkiem. Wszelkie zaczerwienienie, obrzęk lub ropa jest oznaką infekcji.1

Żaby Pacman są również podatne na infekcje pasożytnicze.2 Jeśli temperatury w zbiorniku są wystarczająco ciepłe, a żaba nadal nie je dobrze, zabierz żabę do doświadczonego weterynarza egzotycznego, aby wykluczyć pasożytnictwo. Należy również sprawdzać corocznie próbkę kału, aby upewnić się, że żaba nie ma przerostu pospolitych pasożytów.

Chociaż u żab występuje rzadziej niż u innych gadów i płazów, żaba Pacman trzymana w pomieszczeniu o niewystarczającej wilgotności może nabawić się infekcji dróg oddechowych. Objawia się ona świszczącym oddechem, ślinieniem się i sennością.3 Należy również uważać na zatrucie amoniakiem. Ten potencjalnie śmiertelny stan występuje w przypadku, gdy nieczystości w pomieszczeniu dla zwierząt nie są odpowiednio czyszczone.4

Wszystkie z powyższych dolegliwości mogą być leczone przez lekarza weterynarii, jeśli zostaną wykryte odpowiednio wcześnie.

Wybór żaby Pacman

Decydując się na żabę Pacman jako zwierzę domowe, należy szukać aktywnego, czujnego zwierzęcia, które ma czyste oczy i którego skóra wydaje się być wolna od skaz. Jeśli jesteś w stanie oglądać go jeść przed podjęciem decyzji, to jest idealny; rzadko żaba Pacman odmówi jedzenia, chyba że jest chory. Jeśli żaba Pacman, którą jesteś zainteresowany, wydaje się być ospała lub ma problemy z oddychaniem, lub jeśli jej brzuch wydaje się wzdęty, mogą to być oznaki choroby.3

Najlepiej nabyć żabę Pacman przez renomowanego hodowcę, który może udzielić pełnej historii zdrowia swojego potencjalnego zwierzaka. Żaby Pacman hodowane w niewoli są lepszą opcją, ponieważ są one mniej narażone na pasożyty i inne dolegliwości, które mogą mieć dzikie żaby złapane.