Bez kategorii

Jak długo trwa ruja u kotów?

Jeśli masz kotkę, twój weterynarz zaleci ci wykonanie zabiegu kastracji. Jednak w pewnych okolicznościach (na przykład, jeśli przygarnąłeś bezpańską kotkę), możesz nie być w stanie wykonać zabiegu kastracji zanim kotka przejdzie ruję. A jeśli znajdziesz się z kotką w rui, ważne jest, abyś wiedziała, czego się spodziewać i jak długo będzie trwał ten proces.

Jak długo u kotek trwa ruja? Czego możesz oczekiwać od swojej kotki w tym czasie?

Co to znaczy, że kotka jest „w rui”?

Termin „ruja” odnosi się do okresu czasu podczas cyklu reprodukcyjnego kotki, kiedy jest ona w stanie zajść w ciążę. Kotki doświadczają rui tylko wtedy, gdy osiągną dojrzałość płciową, co zazwyczaj ma miejsce około szóstego miesiąca życia. W zależności od kota, może on osiągnąć dojrzałość płciową nieco wcześniej lub później.

Jak długo kotki mają ruję?

Kiedy kotka ma ruję, cykl może trwać od jednego do dwóch tygodni. Jednak o ile długość cyklu jest dość standardowa, o tyle częstotliwość może być nieco trudniejsza do określenia.

W przeciwieństwie do ludzkich kobiet (które mają regularny cykl rozrodczy), cykl rozrodczy kotów jest mniej przewidywalny. Koty są poliestralne, co oznacza, że przechodzą ruję – i mogą zajść w ciążę – wiele razy w ciągu roku. Okres pomiędzy cyklami może trwać od kilku dni do kilku tygodni.

U kotów, które żyją na zewnątrz i codziennie mają kontakt z naturą, cykl hormonalny jest wyzwalany przez światło słoneczne. Koty żyjące na zewnątrz znacznie częściej przechodzą ruję w okresie od wiosny do jesieni, kiedy to w ciągu dnia jest więcej godzin słonecznych. Światło słoneczne nie jest jednak jedyną przyczyną rui u kotów.

Kiedy koty nie są wystawione na działanie czynników atmosferycznych, cykl hormonalny może być trudniejszy do przewidzenia. Koty przebywające w pomieszczeniach, które są wystawione na działanie sztucznego oświetlenia, mogą mieć ruję o każdej porze roku, pozornie bez ostrzeżenia.

Tak więc, w skrócie, kiedy kotka ma ruję, trwa ona zazwyczaj od jednego do dwóch tygodni. Jeśli kotka nie jest kastrowana, prawdopodobnie będzie miała ruję wiele razy w ciągu roku.

Skąd mam wiedzieć, kiedy moja kotka ma ruję?

Chociaż przewidzenie, kiedy kotka będzie miała ruję może być trudne, zorientowanie się, że jest już w rui jest znacznie łatwiejsze.

Do typowych zachowań kotek w rui należą:

  • Zwiększoną wokalizację. Prawdopodobnie jesteś przyzwyczajony do kilku dobrze wyczuwalnych miauknięć swojego pupila, ale kiedy kotka jest w rui, jej wokalizacja przechodzi w nadbieg. Koty wyją, płaczą i miauczą – często i głośno – jako sposób na przyciągnięcie samców.
  • Zwiększona czułość. Koty w rui mogą być wyjątkowo czułe w stosunku do swoich ludzi. Kiedy są w rui, koty uwielbiają być głaskane i drapane – szczególnie po plecach i grzbiecie. Jeśli więc Twój kot jest nagle bardziej przytulny i czuły niż zwykle, może to być znak, że jest w rui.
  • Pryskanie moczem. Wydaje się, że jest to kolejny sygnał dla kotów płci męskiej, że kotki są w rui.
  • Pocieranie twarzy o Ciebie lub inne przedmioty znajdujące się w domu. Podobnie jak w przypadku spryskiwania, koty pocierają twarzą o przedmioty, aby rozprzestrzenić swój zapach. Jeśli zauważysz, że Twój kot pociera twarzą o Twoje dżinsy, kanapę lub podłogę, może to być znak, że próbuje roztoczyć swój zapach daleko i szeroko w nadziei na przyciągnięcie partnera.
  • Podnoszenie tylnej części ciała w powietrzu. Jeśli Twój kot unosi ogon w powietrzu i lekko nim macha, jest to kolejny sposób na zasygnalizowanie, że jest na rynku w poszukiwaniu partnera.

Jak możesz powstrzymać swojego kota przed rują?

Oczywiście, niektóre z tych zachowań mogą być problematyczne dla rodzica zwierzęcia. Nie wspominając już o tym, że jeśli kotka zajdzie w ciążę, będziesz miał zupełnie inny problem do rozwiązania. Pytanie brzmi więc, jak możesz uchronić swojego kota przed rują?

Jedynym sposobem, aby uchronić kota przed rują jest jego kastracja. Według ASPCA kocięta można kastrować już od ósmego tygodnia życia. Idealnie byłoby, gdybyś poddał je kastracji przed pierwszą rują, która ma miejsce około piątego miesiąca życia.

Kastracja nie tylko uchroni kotkę przed rują (i pomoże zapobiec niepożądanym zachowaniom lub ciążom), ale także przyczyni się do poprawy jej zdrowia w dłuższej perspektywie. Według organizacji ASPCA, kastracja kotki przed pierwszą rują może zmniejszyć ryzyko wystąpienia u niej zarówno raka macicy, jak i guza piersi.