Bez kategorii

10 Psów, które wyglądają jak lisy, które chcesz poznać

Psy i lisy są członkami rodziny zwierząt canidae, ale są one niewiarygodnie różne inaczej. Na początek nie mogą rodzić dzieci! Mają jednak pewne wspólne cechy: psy są ciekawskie, figlarne i lubią badać otoczenie, podobnie jak ich dalecy, leśni kuzyni. Niektóre psy mają również wspólne cechy fizyczne z lisami, od charakterystycznych spiczastych uszu po rudo-złotą sierść. Przygotuj się na spotkanie z niektórymi z tych pięknych psów, które wyglądają jak lisy.

10 psów, które wyglądają jak lisy

Wiele z tych ras nie jest znanych poza ich rodzimymi regionami, podczas gdy inne zyskały światową popularność. Bez względu na ich status, są to naprawdę wspaniałe psy.

Szpic fiński

Pochodzący z „krainy 60 000 jezior” szpic fiński jest najpopularniejszą rasą psów w Finlandii (choć niezbyt popularną w Stanach Zjednoczonych). Pracują tam jako psy do polowania na ptaki, które specjalizują się w hipnotyzowaniu zdobyczy wolno merdającym ogonem i specjalistycznym „jodłowaniem” do 160 szczeknięć na minutę.

W przeciwieństwie do nieśmiałego lisa, którego przypomina szpic fiński, psy te są z natury otwarte i przyjazne. Są jednak podobnej wielkości, ważą do 33 funtów i osiągają do 20 centymetrów wysokości przy ramieniu. Są spokrewnione z innymi rasami szpiców północnych, takimi jak pies grenlandzki, Chow Chow, a nawet pomniejszony Pomeranian.

Owczarek islandzki

Początki tych pięknych psów pasterskich sięgają czasów, gdy Islandia została zasiedlona, czyli ponad tysiąc lat temu. Psy w typie szpica przypłynęły na Islandię wraz z Wikingami na ich statkach i pomagały przy wypasie owiec i kucyków. Z czasem stały się tym, co dziś znamy pod nazwą owczarek islandzki.

Owczarki islandzkie występują w umaszczeniu długowłosym lub krótkowłosym, i choć oba mają wąską, lisią twarz i wysoko osadzone uszy, umaszczenie długowłose ma wyraźnie wulpiczny charakter. Ważą nieco więcej niż lisy, bo do 30 funtów, i osiągają do 18 centymetrów wysokości w ramionach.

Owczarki islandzkie są przyjazne, energiczne i z natury oddane. Uwielbiają się bawić i uwielbiają się uczyć.

Pembroke Welsh Corgi

Jedna z najpopularniejszych ras psów do pasterstwa, Pembroke Welsh Corgi mierzy około stopy wysokości przy ramieniu i waży do 30 funtów. Te kochające i mądre psy są równie pracowite, co przyjazne, co rekompensuje ich niski wzrost.

Pembroke walijskie corgis, po raz pierwszy wprowadzone do Walii przez flamandzkich mistrzów tkackich, były cenionymi pupilami królowej Elżbiety II. Historia tych psów pasterskich sięga 1107 r. n.e. i mimo podobieństw w wyglądzie stanowią one osobną, odrębną rasę od Cardigan Welsh corgi.

Shiba Inu

Spośród wszystkich psów, które wyglądają jak lisy, Shiba może być jednym z najbardziej znanych. Rozsławiony przez meme „doge”, Shiba Inu jest najpopularniejszą rasą psów do towarzystwa w Japonii. Pomimo niewielkich rozmiarów (do 23 funtów wagi i 16 cali wzrostu), Shiba Inu są starożytną rasą psów myśliwskich, które pierwotnie przyniosły dużą zwierzynę. Istnieją od około 300 r. p.n.e., ale po II wojnie światowej były bliskie wyginięcia.

Shiba Inus nadal rosną w popularność w czasach współczesnych, jednak. Ich poczucie humoru, pewność siebie i dobry charakter sprawiają, że są doskonałymi towarzyszami w każdym domu – zarówno w mieszkaniu w tętniącym życiem mieście, jak i w domu z ziemią na wsi. Są one jednak bardzo uparte i często powściągliwe, dlatego nie są najlepszymi psami dla początkujących właścicieli.

Pies Canaan

Chociaż nikt nie wie, jak stara jest rasa psów kananejskich, rysunki przypominające tę rasę zdobią grobowce sprzed prawie 4000 lat. Pierwotnie pomagały one Izraelitom w prowadzeniu stad i pilnowaniu zwierząt gospodarskich. Kiedy Rzymianie zburzyli Jerozolimę i rozproszyli Izraelitów w 70 roku n.e., bezdomne psy kananejskie uciekły na pustynię Negev, gdzie przetrwały, dzikie, aż do XX wieku.

Wieki później, kiedy powstało państwo Izrael, potrzebni byli strażnicy do osiedli, a K-9 były potrzebne dla wojska. Austriacka kynolog z okolicy, dr Rudolphina Menzel, zaproponowała szkolenie półdzikich psów kananejskich. Twierdziła, że ich zdolność do przetrwania na bezlitosnej pustyni dowodzi, że są one odpowiednie do tego zadania.

Ku zaskoczeniu wszystkich, psy kananejskie były mądre i łatwe do wytresowania, pomimo swoich dzikich korzeni. Stały się psami służbowymi, posłańcami i wykrywaczami min lądowych, a po II wojnie światowej także przewodnikami osób niewidomych. Psy kanaańskie do dziś są mądre, pewne siebie i czujne, i nadal są doskonałymi stróżami i psami służbowymi.

Psy rasy Canaan osiągają wysokość do 24 centymetrów i wagę do 55 funtów. Ich szczupła budowa, krzaczaste ogony, oczy w kształcie migdałów i czujne, spiczaste uszy nadają im wyraźnie lisi wygląd.

Basenji

Znane jako „pies bez kory”, Basenji są starożytną rasą przedstawianą na wielu egipskich artefaktach, sztuce babilońskiej i mezopotamskiej. Po upadku tych potężnych cywilizacji Basenji przetrwały, dzikie, wzdłuż rzek Nil i Kongo, aż ich umiejętności jako myśliwych zostały odkryte przez afrykańskich plemion. Te podobne do kotów psy gończe pojawiły się w Ameryce dopiero w połowie XIX wieku – pod względem genetycznym są one wciąż takie same jak wtedy, gdy po raz pierwszy zostały podarowane faraonom.

Basenji są niezależne i zdystansowane, ale potrafią być kochające w stosunku do rodziny i dzieci. Z natury są niezwykle czyste, ale ich wysoka energia i inteligencja często wpędzają je w kłopoty. Z tego powodu potrzebują dużo aktywności i stymulacji. Te wdzięczne psy stoją na 16 do 17 centymetrów wysokości i ważą do 24 funtów. Nie są one bardzo powszechne w Stanach Zjednoczonych i są jednym z najmniej powszechnych psów, które wyglądają jak lisy.

Jindo

Nazwane na cześć wyspy w pobliżu Korei, skąd pochodzi ta rasa, psy Jindo są uważane za skarb narodowy w swojej ojczyźnie. Od tysięcy lat żyją u boku mieszkańców wyspy jako myśliwi i towarzysze, a nawet miały swoje miejsce w ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Seulu w 1988 roku.

Ważące do 50 funtów i mierzące do 22 cali Jindo są niezwykle sprytne. Z tego powodu szybko uczą się nowych sztuczek, ale potrafią też pakować się w kłopoty. Są niesławnymi uciekinierami, ale są też niezwykle lojalne. Posiadają wyraźną godność i pewność siebie oraz silny instynkt łowiecki. Podobnie jak inne psy, które wyglądają jak lisy, mają grubą, podwójną sierść, która pomaga im zachować ciepło w mroźne zimy.

Schipperke

Drobny piesek schipperke mierzy zaledwie 13 cali lub mniej przy ramieniu i waży do 16 funtów, ale nie daj się zwieść jego rozmiarom. Te małe psy powstały w Belgii jako ciężko pracujące psy okrętowe, wyhodowane do łapania szczurów i pilnowania cennego ładunku. Polowały z wyraźnym kocim temperamentem i były uwielbiane przez załogi statków, dzięki czemu zyskały flamandzką nazwę „schipperke”, czyli „mały kapitan”.

W dzisiejszych czasach te piękne psy są tak samo szczęśliwe w mieszkaniu lub domu, jak i w pracy. Potrafią być jednak niezależne i psotne, więc aby zaspokoić ich potrzeby, należy zapewnić im dużo zajęć i treningu.

Nova Scotia Duck Tolling Retriever

Podczas gdy wiele psów na tej liście przypomina lisy, psy rasy Nova Scotia duck tolling retriever zostały wyhodowane specjalnie po to, aby wyglądać jak lisy. Ich lejący się ogon, rude futro i białe znaki są wabikami – mają imitować lisy. Wprawia to ptaki w stan spokoju, a nawet fascynuje je podczas polowań. Dzięki temu tolery są utalentowane w wabieniu zdobyczy. Mimo zaledwie 19 centymetrów wysokości przy łopatce i wagi do 50 kilogramów, psy te są skutecznymi retrieverami.

Tollery są niezmordowane i mądre, kochające i pewne siebie, a wszystko robią z entuzjazmem. Potrzebują dużo ruchu każdego dnia, aby być zadowolone. Z tego powodu są wspaniałymi psami pracującymi i doskonale sprawdzają się w psich sportach.

Szpic japoński

Wszelkie zapiski na temat historii szpica japońskiego zostały zniszczone podczas II wojny światowej, ale rasa ta prawdopodobnie wywodzi się z mieszanki białego szpica niemieckiego i białych keeshondów z Kanady, które zostały sprowadzone mniej więcej w czasie, gdy po raz pierwszy wystawiono szpica japońskiego. Te urodziwe psy wykazują uderzające podobieństwo do lisów arktycznych i równie dobrze czują się w małym mieszkaniu, jak i na rozległych terenach wiejskich.

Przy wzroście do 15 cm i wadze do 25 funtów szpice japońskie są zabawnymi, przyjaznymi towarzyszami, które uwielbiają przygody. To lojalne, inteligentne i wesołe psy, które szybko się uczą i często się uśmiechają.

Czy lisy mogą być zwierzętami domowymi?

Jeśli podziwiasz psy, które wyglądają jak lisy, być może zastanawiasz się, czy możesz adoptować prawdziwego lisa.

Lisy wszelkiego rodzaju są piękne, ale nie są dobrymi zwierzętami domowymi. To prawda, że w ostatnich latach niektórzy miłośnicy zwierząt zaczęli opiekować się lisami w swoich domach. Jednak dla większości z nas, lis byłby w najlepszym razie trudnym zwierzęciem domowym. Brakuje im pokoleń udomowienia, więc mogą ugryźć, jeśli są zestresowane, na przykład, i są bardzo trudne do wyszkolenia. Ich dzikie potrzeby są mało prawdopodobne do spełnienia w tradycyjnym domu lub mieszkaniu. Do tego mają silny zapach – przez cały czas.

Tak więc, jeśli podziwiasz tajemniczą elegancję lisów lub ich zamiłowanie do przyjaznych psot, rozważ przyjęcie jednej z tych dziesięciu ras psów zamiast.