Bez kategorii

Kot nie korzysta z kuwety: Przyczyny i rozwiązania

Czy Twój kot nie korzysta z kuwety? Koty przestają korzystać z kuwety z różnych powodów, w tym z powodu problemów z kuwetą lub żwirkiem, niezadowolenia z umieszczenia lub liczby kuwet, zmian w środowisku wewnątrz lub na zewnątrz domu oraz niezdiagnozowanych schorzeń. Być może będziesz musiał zbadać kilka możliwości, zanim zrozumiesz, co Twój kot chce Ci powiedzieć, ale większość problemów jest łatwa do rozwiązania.

Staraj się pamiętać, że koty nie załatwiają się poza kuwetą, aby celowo Cię denerwować. Karanie nie powstrzyma ani nie skoryguje tego zachowania. Ponieważ większość przypadków unikania kuwety jest związana ze stresem, karanie tylko zwiększa stres (dla Ciebie i Twojego kota) i utrudnia zidentyfikowanie prawdziwej przyczyny.

Wykluczanie problemów zdrowotnych kota
Pierwszym krokiem jest zabranie kota do lekarza weterynarii na dokładne badanie fizykalne. Kilka schorzeń może powodować, że kot nie korzysta z kuwety, więc zanim przyjrzysz się innym potencjalnym przyczynom, będziesz chciał je wykluczyć. Dobra wiadomość jest taka, że większość schorzeń powodujących przerwy w korzystaniu z kuwety można łatwo i niedrogo wyleczyć. Niektóre objawy wskazujące na to, że Twój kot może potrzebować pilnej wizyty u weterynarza to popuszczanie moczu, nadmierne lizanie okolic genitaliów i krew w moczu.

Oto kolejna rzecz, którą należy rozważyć: Czy wszystkie twoje koty są wykastrowane lub wysterylizowane? Kociaki, które nie są wykastrowane mogą być bardziej skłonne do oddawania moczu w nieodpowiedni sposób. Możesz sprawdzić na stronie SPAY USA, czy w Twojej okolicy znajduje się klinika lub lekarz weterynarii, który oferuje tanie usługi spay/neutralizacji.

O kotach po dekapitacji i żwirek
Nierzadko u kotów, którym usunięto przednie pazury, pojawiają się problemy z załatwianiem się do kuwety i inne problemy behawioralne. Koty pozbawione przednich pazurów mogą nabawić się awersji do kuwety, ponieważ ich łapy pozostają wrażliwe lub bolesne po zabiegu, dlatego unikają drapania w żwirek i mogą zacząć załatwiać się w domu. Szukaj produktów takich jak wióry z drewna osikowego lub sosnowego (powszechnie stosowane dla świnek morskich lub myszy) lub miękki papierowy żwirek, taki jak Yesterday’s News. Rozdrobniony papier to kolejna opcja, którą możesz wypróbować.

Dlaczego koty nie korzystają z kuwety?
Po wykluczeniu możliwych chorób jako przyczyny, zwróć uwagę na samą kuwetę, ponieważ to ona jest najczęściej winowajcą. Oto kilka najczęstszych powodów, dla których kot może unikać kuwety:

Nie ma wystarczającej ilości kuwet
Nie podoba mu się rodzaj żwirku
Nie podoba mu się rodzaj kuwety
Nie podoba mu się miejsce, w którym znajduje się kuweta
Kuweta nie jest czysta
Ilość kuwet: Na każdego kota w domu powinna przypadać jedna kuweta, plus jedna dodatkowa (więcej, jeśli masz wiele kotów). Niektóre koty wolą oddawać mocz do jednej, a kał do drugiej kuwety, dlatego czasami pomaga dodanie więcej niż jednej kuwety na kota.

Preferencje dotyczące żwirku: Jeśli ostatnio zmieniłeś markę lub rodzaj żwirku, to może być problem. Wiele kotów ma specyficzne preferencje dotyczące żwirku. Koty mają wrażliwe nosy i nie przepadają za chemicznymi lub perfumowanymi zapachami. Badania wykazały, że najbardziej atrakcyjnym dla większości kotów rodzajem żwirku jest bezzapachowy żwirek zbrylający się o konsystencji drobnego piasku. Najlepiej jest jednak kupować różne rodzaje żwirków i oferować je obok siebie, aby kot mógł wybrać; spróbuj żwirków glinianych, papierowych, trocin, granulatu drzewnego, a nawet piasku lub ziemi. Jeśli musisz zmienić rodzaj żwirku na inny, rób to stopniowo, dodając nieco więcej nowego produktu przy każdej zmianie żwirku, aż Twój kot przyzwyczai się do nowego żwirku.

Preferencje dotyczące kuwety: Większość dostępnych na rynku kuwet jest zbyt mała, aby wygodnie pomieścić dorosłe koty, więc wypróbuj dużą plastikową kuwetę do przechowywania (taką, która mieści się pod łóżkiem) i sprawdź, czy trochę więcej miejsca może sprawić różnicę. Ponadto, niektóre koty, zwłaszcza starsze lub z nadwagą, mają trudności z dostaniem się do kuwety z wysokimi ściankami. Zakryte kuwety mogą być zbyt ograniczające dla zestresowanego kota, więc jeśli Twój kot nie jest naprawdę nieśmiały, spróbuj zdjąć pokrywę. Również plastikowe wkładki są dla nas wygodne, ale niektóre koty ich nie lubią.

Umiejscowienie kuwety: Koty są stworzeniami z przyzwyczajenia, więc nie przestawiaj kuwety nagle. Jeśli musisz przenieść kuwetę z ustalonego miejsca, rób to stopniowo (w skrajnych przypadkach tylko o kilka centymetrów dziennie), aby dać kotu czas na dostosowanie się.

Ustaw kuwety w spokojnych miejscach, zapewniających odrobinę prywatności, z dala od miejsc, w których kot ma dostęp do jedzenia i wody. Unikaj stref o dużym natężeniu ruchu lub hałaśliwych miejsc, takich jak pralnie. Być może będziesz musiał odgrodzić obszar kuwety bramkami dla dzieci lub drzwiczkami dla zwierząt, aby zapobiec niepożądanym wtargnięciom ludzi (zwłaszcza małych) lub innych zwierząt.

Unikaj umieszczania kuwet w rogu szafy lub w ciasnych miejscach, takich jak toaleta i wanna. Twój kot może mieć wrażenie, że z tak wrażliwej pozycji nie ma drogi ucieczki. Spróbuj umieścić pudełka w kilku różnych miejscach. Kot będzie korzystał z pudełka w miejscu, w którym czuje się najbezpieczniej.

Czystość: Ponieważ koty są bardzo skrupulatne, należy utrzymywać kuwety w jak największej czystości, aby zachęcić je do korzystania z nich. Niektóre koty korzystają z kuwety tylko raz, zanim trzeba ją wyczyścić, dlatego ważne jest regularne sprzątanie, szczególnie w domu, w którym jest wiele kotów.

Przynajmniej raz w tygodniu, a w przypadku bardzo popularnych pudełek, częściej, szoruj je łagodnym mydłem o niskim zapachu. Nie używaj wybielaczy ani produktów na bazie amoniaku; zamiast tego, w razie potrzeby, namocz pudełka w rozcieńczonej wodzie z octem, aby usunąć nieprzyjemny zapach.

Co robić, jeśli Twój kot woli załatwiać się w nieodpowiednich miejscach?
Jeśli Twój kot po prostu woli załatwiać się w innych miejscach w domu, możesz zrobić pewne rzeczy, aby przywrócić mu preferencje kuwetowe. Na początek ustaw jedną lub więcej kuwet, które są bardzo atrakcyjne i łatwo dostępne. Dokładnie wyczyść zagrożone miejsce, używając enzymatycznego środka czyszczącego, który pomoże wyeliminować nieprzyjemny zapach, aby kota nie kusiło ponowne korzystanie z tego samego miejsca. Następnie zablokuj ten obszar lub umieść tam coś, co będzie działało odstraszająco. Koty zazwyczaj nie załatwiają się tam, gdzie jest jedzenie, więc spróbuj umieścić miskę z kilkoma ulubionymi smakołykami na wyczyszczonym dywanie lub podłodze.

Możesz również sprawić, że nieodpowiednie miejsca staną się tak niepożądane, jak to tylko możliwe, przykrywając je folią aluminiową lub plastikową. Plastikowe wykładziny dywanowe ułożone „zębami” do góry są dobre do przykrycia dużych powierzchni. Upewnij się, że zakrywasz obszar obficie. Jeśli plama jest stopa lub dwie szerokości, przykryć go z czymś co najmniej cztery do sześciu stóp szerokości. Po kilku tygodniach sukcesów, zacznij usuwać pokrycie w miejscach, których kot nie niepokoi, pracując powoli w kierunku miejsc problemowych.

Inna opcja do rozważenia: Zainstaluj zewnętrzną hodowlę kotów, miejsce, w którym kot może preferować eliminację. Hodowle są dostępne we wszystkich rozmiarach i kształtach; ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Mogą to być duże otwarte pomieszczenia z półkami i schowkami, w których koty mogą się relaksować i bawić (a Ty możesz relaksować się i bawić z nimi), małe zadaszone pomieszczenia wystarczająco duże na kuwetę lub coś pomiędzy. Upewnij się, że nadal bierzesz pod uwagę preferencje dotyczące kuwety, jej umiejscowienia i czyszczenia.

Wreszcie, w niektórych przypadkach warto porozmawiać z lekarzem weterynarii o zastosowaniu leków neutraceutycznych i/lub modyfikujących zachowanie. Leki te mogą być pomocne podczas próby przyuczenia kota do oddawania moczu w odpowiednim miejscu i mogą pomóc w zmniejszeniu stresu odczuwanego przez kota.

Materiały na temat zachowania kotów
Zachowanie kota może być dość złożone. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej, bardzo pomocne mogą być następujące książki:

„Zaczynając od zera: Jak skorygować problemy behawioralne u dorosłego kota” (Pam Johnson-Bennett)
„Twój niekontrolowany kot” autorstwa Christine Church