Bez kategorii

7 Koty i kocięta rasy Tortoiseshell

Koty Tortoiseshell są nazwane tak ze względu na ich dwukolorowe płaszcze, które wyglądają jak skorupa żółwia. Czule nazywane „torties”, te kolorowe kociaki są ulubionymi zwierzętami domowymi w wielu domach. Mają tak interesujące i wyjątkowe umaszczenie, że często jest to pierwsza rzecz, którą ludzie komentują, gdy widzą Twojego kota. Być może zastanawiasz się, jak to się stało, że mają one tak wspaniałe umaszczenie.


Podobnie jak koty calico, koty żółtopłowe mają bardzo ciekawą genetykę i stały się głównymi bohaterami folkloru na całym świecie. Dzięki licznym mutacjom genetycznym, ich sierść ma niemal marmurkowe wzory. Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się nad adopcją kota szylkretowego, czy po prostu chcesz dowiedzieć się więcej o tych wesołych i rozbrykanych kotach, te fakty i zdjęcia z pewnością Cię zachwycą.

Tortoiseshell nie jest rasą

Cechą wyróżniającą żółwia jest wzorzysta sierść, a nie rasa. Rasa kotów żółtopłowych w rzeczywistości nie istnieje. Istnieje jednak kilka ras, które mogą mieć umaszczenie żółwiowate, między innymi amerykańskie krótkowłose, brytyjskie krótkowłose, Cornish Rex, perskie i Maine Coon.

Chociaż płaszcze żółwi są najczęściej rude i czarne, mogą mieć również odcienie kremu, pomarańczy lub złota. Kolory w ich płaszczach są albo „bridled” i wyglądają jak splecione razem, albo „patched”, co oznacza, że kolory tworzą się w dużych łatach na całym ciele.

Większość kotów Tortoiseshell to samice, a samce są niezwykle rzadkie

Podobnie jak w przypadku kotów calico, większość kotów w typie żółwia jest płci żeńskiej. Dzieje się tak, ponieważ te same chromosomy, które determinują ich płeć, określają również kolory ich sierści.

Chromosom płci żeńskiej (X) przenosi również kod genetyczny dla pomarańczowego lub czarnego koloru sierści; chromosom płci męskiej (Y) nie przenosi informacji o kolorze sierści.

Ponieważ samice mają dwa chromosomy X, posiadają dwa zestawy informacji genetycznych, które mogą determinować ich kolor sierści. Zarodek wyłącza jeden chromosom X w każdej komórce, co skutkuje pomarańczowymi i czarnymi różnicami w umaszczeniu.

Ponieważ kocur posiada jeden chromosom X i jeden chromosom Y, może mieć tylko kolor pomarańczowy lub czarny, a nie oba.

W bardzo rzadkich przypadkach – około 1 na 3000 – kocur żółwicy może urodzić się z dwoma chromosomami X i jednym chromosomem Y.1 Niestety, kocury z syndromem XXY są bezpłodne i często mają poważne problemy zdrowotne, co skutkuje znacznie krótszym życiem niż samice żółwi.2

Koty w typie żółwia mają specyficzny temperament

Koty w typie żółwia nie należą do konkretnej rasy, ale niektórzy uważają, że mają specyficzny temperament.

W badaniu przeprowadzonym przez UC Davis Veterinary Medical Teaching Hospital, naukowcy zastanawiali się nad związkiem pomiędzy kolorem sierści kota domowego a jego zachowaniem. Głównym obiektem badań były koty żółtopłowe (obok kotów calico i torbies).3

Po opublikowaniu wyników badań okazało się, że koty żółtopłetwe mają specyficzny, nieco złośliwy temperament, który szybko został nazwany „tortitude”. Wielu rodziców kotów szylkretowych zgodziło się, że ich koty są bardzo energiczne, płochliwe, a nawet nieco agresywne.

Jednak w wynikach badań naukowcy nie znaleźli wyraźnego związku pomiędzy kolorem sierści a zachowaniem, temperamentem czy osobowością.3

Być może „tortiude” zostało po prostu pomylone ze zwykłymi, starymi przypadkami kociej męskości.

Koty w kolorze żółwia są uważane za przynoszące szczęście na całym świecie

W wielu krajach krążą pomyślne legendy o kotach żółtopłetwych.

Zgodnie z folklorem południowo-wschodniej Azji, koty żółtopłetwe powstały z krwi młodej bogini.
W Japonii wierzy się, że koty żółwiowate mogą pomóc w ochronie domu przed duchami.
Angielski folklor ludowy mówi, że pocieranie ogonem kota żółwiowego kurzajki leczy tę przypadłość.
W Stanach Zjednoczonych uważa się, że koty żółwiowate są „kotami pieniędzy”, które przynoszą szczęście do domu.

Ich nazwa pochodzi od materiału, z którego zrobiona jest skorupa żółwia

Tortoiseshell – z prawdziwych, żywych żółwi – był super high-endowym materiałem, który był używany do produkcji biżuterii, okularów i elementów wystroju wnętrz przed latami 70-tymi. Koty o nazwie Tortoiseshell zostały nazwane po tym materiale, ponieważ ich płaszcze przypominają kolory i wzór.

Ponieważ populacje żółwi były dziesiątkowane na całym świecie z powodu dużego popytu, stosowanie tego materiału zostało zakazane przez traktat CITES i opracowano syntetyczną skorupę żółwia.

Koty w kolorze żółwia mogą być również nazywane „Torbies”.

Kiedy skrzyżujesz ubarwienie kota tortoiseshell z pręgami kota tabby, otrzymasz „torbie”. Możesz również usłyszeć, że są one określane jako „tortoiseshell tabbies” lub „striped torties”. Mają one wspaniałe, kolorowe umaszczenie z charakterystycznymi paskami o dużej różnorodności.