Bez kategorii

Jak zaznajomić psa z kotem

Niektóre psy dobrze radzą sobie z życiem z kotami, inne po prostu nie mogą bezpiecznie żyć z kotami. Czasami pies może żyć z niektórymi kotami (w zależności od ich wieku, temperamentu i poziomu aktywności), ale nie z innymi. Nawet jeśli Twój pies w przeszłości z powodzeniem mieszkał z kotami, należy pamiętać, że każdy pies i każdy kot jest indywidualnością i dlatego każde wprowadzenie jest inne.

Mowa ciała psów i kotów
Przy zapoznawaniu psa z kotem zwróć uwagę na mowę ciała obu zwierząt. Jeśli uszy kota są postawione do tyłu lub jego ogon kiwa się w przód i w tył, jest to dobry znak, że jest on niezadowolony. Zwróć szczególną uwagę na język ciała psa, który może być potencjalnym znakiem ostrzegawczym. Jeśli Twój pies ma silny popęd do zdobywania (skłonność do poszukiwania, ścigania i potencjalnego chwytania zwierząt postrzeganych jako ofiary – zazwyczaj mniejszych zwierząt, takich jak koty lub króliki), może bardzo skupić się na kocie. Zesztywnieje, będzie się wpatrywać i może zacząć szczekać lub skomleć. Jeśli zauważysz te oznaki, nie pozwól jej zbliżyć się do kota. W idealnej sytuacji jej język ciała będzie luźny i zrelaksowany w pobliżu kota. W porządku jest, jeśli zwraca uwagę na kota, ale nie chcesz widzieć jej zafiksowanej na nim.

Ponadto, interakcja psa z kotem może się zmieniać w zależności od otoczenia. To, że Twój pies nie ma nic przeciwko kotu w domu, nie oznacza, że będzie zachowywał się tak samo na zewnątrz. Może zafiksować się na kocie i zacząć go prześladować, kiedy będą razem na zewnątrz. Zwracaj więc uwagę na język ciała psa w każdej nowej sytuacji, aż będziesz wiedział, jak zareaguje na kota.

Przykłady mowy ciała psa

Metody wprowadzania psa i kota
Istnieje wiele różnych sposobów na zapoznanie psa z kotem. Jeśli pierwsza wypróbowana metoda nie zadziała lub nie będziesz czuł się z nią komfortowo, spróbuj innej opcji. Nawet jeśli pies miał już doświadczenie z kotami, a kot mieszkał wcześniej z psem, postępuj ostrożnie podczas wprowadzania. Najlepiej, aby przy wprowadzaniu były obecne dwie osoby – jedna, która w razie potrzeby będzie interweniować przy każdym zwierzęciu. Jeśli masz więcej niż jednego psa, zapoznaj każdego z nich z kotem osobno.

Opcja 1: Powolne i stałe odczulanie
Jeśli Twój pies jest zbyt zafiksowany na punkcie kota, możesz spróbować odczulania, którego celem jest zmniejszenie reakcji psa na kota poprzez stopniowe zwiększanie ekspozycji na niego. Umieść kota w pokoju (np. w sypialni, łazience lub wolnym pokoju) z wysoką bramką dla dzieci przez drzwi. Wybierz takie pomieszczenie, do którego pies nie ma dostępu i nie musi mieć. Na przykład, jeśli pies śpi z Tobą w nocy w sypialni, nie wybieraj tego pokoju dla kota. Chodzi o to, aby oddzielić je od siebie i pozwolić im na wzajemne oglądanie się tylko w określonych godzinach.

Zmniejsz reakcję psa na kota poprzez stopniowe zwiększanie jego kontaktu z nim

W swoim pokoju daj kotu wszystkie potrzebne rzeczy: kuwetę, zabawki, jedzenie i wodę. Pamiętaj, że koty potrafią przeciskać się przez małe szczeliny, są też dobrymi wspinaczami i skoczkami. Upewnij się więc, że kot nie będzie mógł przejść przez bramkę, którą postawisz. Bramka musi być barierą, która pozwala kotu i psu widzieć się nawzajem, ale nie pozwala im na dostęp do siebie.

Aby rozpocząć odczulanie, pozwól psu na krótki widok kota przez bramkę, a następnie skup się na czymś innym, np. na zabawie zabawką lub ćwiczeniu wskazówek. Czasami pomocne jest trzymanie psa na smyczy, abyś mógł odsunąć go od kota, kiedy będziesz próbował ponownie skupić jego uwagę. Chwal i nagradzaj psa za to, że potrafi się skupić w innym miejscu. Przez cały dzień dawaj psu krótkie widoki na kota.

Czasami nawet widok kota na początku jest dla psa zbyt ekscytujący. Jeśli tak jest, zamknij drzwi i zacznij karmić każde zwierzę po jego stronie drzwi: Kot je swoje jedzenie w swoim pokoju, tuż przy drzwiach, a pies je swój posiłek po drugiej stronie drzwi. Dzięki temu każde zwierzę będzie kojarzyło zapachy drugiego z czymś dobrym: jedzeniem. Możesz również zamienić koce i pościel każdego zwierzęcia, dając je drugiemu. W ten sposób pies może przyzwyczaić się do zapachu kota, a kot może przyzwyczaić się do zapachu psa, bez nadmiernej stymulacji żadnego z nich.

Miejmy nadzieję, że dzięki temu procesowi powolnego pozwalania psu na oglądanie kota i przyzwyczajania się do jego obecności, pies w końcu stanie się znieczulony i straci zainteresowanie kotem. W niektórych przypadkach pies traci zainteresowanie kotem w ciągu kilku godzin, ale może to trwać kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy. Każdy pies (i każdy kot) jest indywidualnością i uczy się w swoim własnym tempie.

Nie jest jednak wykluczone, że Twój pies nigdy nie będzie w stanie bezpiecznie dzielić przestrzeni z kotem. Jeśli nie czujesz, że możesz zaufać swojemu psu w pobliżu kota, powinieneś trzymać je osobno. Wiele psów może bardzo szybko zranić lub zabić kota, a Twój pies może również zostać zraniony przez kota. Twoim priorytetem powinno być zapewnienie wszystkim bezpieczeństwa.

Opcja 2: Wprowadzenie bezpośrednie
Jest to wprowadzenie w szybszym tempie. Jedna osoba powinna trzymać psa na luźnej smyczy i obserwować jego mowę ciała. Ktoś inny powinien obserwować mowę ciała kota. Jeśli kot nie podnosi grzbietu lub nie syczy wokół psa, można pozwolić mu na swobodne poruszanie się. Kot rzadko stanowi zagrożenie dla psa, ale niektóre koty przy spotkaniu z psem stają się agresywne.

Jeśli pies jest spokojny w pobliżu kota, możesz poprosić psa, aby usiadł lub położył się i został, jeśli został nauczony tych wskazówek, podczas gdy kot porusza się swobodnie, obwąchując psa, jeśli chce. Pies powinien być chwalony i nagradzany, jeśli ignoruje kota. Jeżeli pies jest zbyt zafiksowany na kocie (np. wpatruje się w kota, ma sztywną mowę ciała, nie słucha, kiedy wołasz jego imię) lub jeżeli rzuca się na kota i próbuje go gonić, powinieneś wypróbować inną strategię dzielenia się przestrzenią, np. opcję 1 lub opcję 3.

Pies powinien być chwalony i nagradzany, jeśli ignoruje kota.

Opcja 3: Spójrz na to
Jeżeli szybkie wprowadzenie nie przyniosło rezultatów i pies nie jest znieczulony na kota, być może trzeba będzie spróbować bardziej ustrukturyzowanego treningu. Grając z psem w Look at That (LAT), możesz nauczyć go, aby nie skupiał się na kocie. Nauczysz go patrzeć na kota, a następnie odwzajemnić spojrzenie, aby otrzymać smakołyk. Zasadniczo, pies nauczy się, że bardziej satysfakcjonujące jest nie zwracanie uwagi na kota.

Spójrz na ten plan treningowy

Aby rozpocząć pracę nad LAT, musisz określić próg psa podczas chodzenia na smyczy: W którym momencie zauważa kota, ale nadal reaguje na Ciebie, gdy wypowiadasz jego imię? To jest jej próg. Każdy pies ma inny próg. Dla jednego psa, pięć stóp od kota może być jego progiem, dla innego może to być 25 stóp. Będziesz wiedział, że przekroczyłeś próg, kiedy pies zacznie szczekać lub rzucać się na kota. Innym sygnałem, że zbliżasz się za bardzo do kota, jest to, że kot zaczyna poruszać się wolniej, wpatruje się w Ciebie i sztywnieje. Jeśli wołasz jego imię, a on nie reaguje, odsuń się od kota na kilka metrów.

Kiedy już poznasz próg psa, weź kliker i kilka naprawdę pysznych smakołyków wielkości groszku. Jeśli nie masz klikera, wystarczy słowny marker (słowo takie jak „tak” lub „dobrze”). Włóż 10 smakołyków do ręki i trzymaj torbę w pobliżu na później.

Kiedy zobaczysz, że pies patrzy na kota, kliknij na kliker lub użyj markera słownego i daj mu smakołyk. Przez pierwsze kilka razy będziesz musiał położyć smakołyk tuż przed jej nosem, ale dość szybko powinna zacząć patrzeć na Ciebie z niecierpliwością, gdy tylko usłyszy marker. To dlatego, że marker (albo kliker, albo słowo takie jak „tak”) zawsze oznacza, że zbliża się smakołyk. Wykorzystaj 10 smakołyków, klikając, gdy tylko kot spojrzy na Ciebie.

Za jedenastym razem, przed użyciem markera, poczekaj i zobacz, czy spojrzy na kota, a następnie spojrzy z powrotem na Ciebie. Jeśli to zrobi, kliknij lub użyj markera słownego, gdy spojrzy na Ciebie, a następnie daj jej smakołyk. Jeśli tak się nie stanie, cofnij się o jeden krok. Zaznacz jeszcze 10 razy, że patrzy na kota, a następnie spróbuj ponownie. Kiedy pies będzie już niezawodnie patrzył na kota, a następnie na Ciebie, możesz powoli zacząć zbliżać się do kota. Jeśli pies zafiksuje się na kocie, kiedy się zbliżysz, to znaczy, że przekroczyłeś próg i musisz się cofnąć.

W miarę treningu próg ten będzie się obniżał, co oznacza, że będziecie mogli podchodzić coraz bliżej kota. Kontynuuj ćwiczenie LAT z psem, aż będzie mógł bez problemu znaleźć się tuż obok kota. To jak szybko obniży się próg Twojego psa zależy od Ciebie (jak dużo ćwiczysz i jakich smakołyków używasz), od Twojego psa (ponieważ każdy pies uczy się w innym tempie) oraz od poziomu komfortu Twojego kota.

Kontynuuj ćwiczenie LAT z psem, aż będzie mógł bez problemu przebywać tuż obok kota.

Wprowadzanie kociąt i szczeniąt
Jeśli wprowadzasz kociaka do psa, pamiętaj, że kocięta mogą nie mieć żadnego strachu przed psami, więc musisz uważnie obserwować psa. Ponieważ kocięta są małe i chcą biegać i bawić się, psy z silnym popędem do zdobywania mogą być bardzo podekscytowane ruchami kociaka. Nawet jeśli Twój pies dobrze czuje się w towarzystwie dorosłych kotów, ważne jest, aby uważnie obserwować go w obecności kociaka. Jeśli Twój pies jest młody i bardzo energiczny, może zranić lub zabić kociaka po prostu próbując się bawić. Dlatego dla bezpieczeństwa trzymaj kocięta i psy osobno zawsze, gdy ich nie obserwujesz.

Wprowadzanie dorosłych kotów do grupy szczeniąt może być czasem łatwe, ponieważ dobrze zsocjalizowany dorosły kot może nie mieć nic przeciwko temu, że szczeniak zachowuje się jak szczeniak. Jeśli jednak Twój rozbrykany szczeniak będzie gonił nieśmiałego kota, musisz interweniować. Dopóki szczeniak nie będzie wystarczająco dorosły, aby mieć więcej samokontroli i nie przejdzie szkolenia, będziesz chciał zarządzać ich interakcjami. Nie chcesz, aby szczeniak nauczył się, że gonienie kota jest zabawą. Bramki dla niemowląt mogą być używane, aby utrzymać zwierzęta bezpiecznie i wygodnie od siebie. Aby ułatwić Ci pilnowanie szczeniaka, możesz również zapiąć go na smycz. W ten sposób, jeśli zacznie gonić kota, będziesz w stanie łatwo odwrócić jej uwagę od tego zachowania.

Szukanie pomocy u specjalisty
Zwierzęta z dobrymi doświadczeniami z przeszłości często dobrze i szybko przystosowują się do nowego zwierzęcia w domu. Jeśli jednak wprowadzenie nie przebiega pomyślnie, zwróć się o pomoc do profesjonalnego trenera psów lub behawiorysty. Nigdy nie stosuj kar: To nie pomoże i może znacznie pogorszyć sprawę.