Bez kategorii

6 domowych sposobów na zwalczanie pcheł u kotów

Pchły mogą być naturalną (i nieprzyjemną) częścią życia z pupilem. Na szczęście, pomiędzy dostępnymi bez recepty sprayami, proszkami i obrożami przeciw pchłom, istnieje nieskończenie wiele rozwiązań, które pomogą Ci wyeliminować problem pcheł w Twoim domu. Jednak, choć komercyjne leki i preparaty przeciwpchelne mogą z pewnością pomóc w poskromieniu problemu pcheł u kota, istnieje również szereg metod, które właściciele kotów mogą zastosować samodzielnie, aby pozbyć się insektów bez użycia środków chemicznych lub potencjalnych skutków ubocznych dla kota lub innych członków rodziny. Jeśli już skonsultowałeś się z lekarzem weterynarii w sprawie problemu pcheł u Twojego kota, oto kilka domowych sposobów, które możesz wypróbować i które mogą pomóc pozbyć się problemu pcheł u kota na dobre.

Przed wypróbowaniem któregokolwiek z tych domowych sposobów na Twojego kota, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który będzie wiedział najlepiej, jaką drogę powinieneś obrać.

Wiórki cedrowe

Wiadomo, że pchły nie znoszą zapachu wiórków cedrowych – i istnieje szansa, że Twój kot również nie przepada za nimi. Możesz jednak spróbować rozsypać wiórki cedrowe wokół posłania kota lub na zewnątrz w swoim ogrodzie. Możesz również zastosować olejek cedrowy w sprayu na futro kota, ponieważ jest to bezpieczny, nietoksyczny olejek eteryczny, lub nałożyć kilka kropel na skórkę od banana, a nawet na kołnierz kota, aby utrzymać insekty na dystans.

Cytryny

Jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków pchłobójczych jest kwas cytrynowy, który sprawia, że sok z cytryny jest powszechnie uznanym domowym sposobem na leczenie pcheł. Możesz spryskać sierść kota roztworem sporządzonym przez gotowanie przekrojonej cytryny lub dwóch (pozwól cytrynom parzyć się przez kilka godzin), a następnie odsącz płyn przed przelaniem go do butelki z rozpylaczem. Delikatnie wmasuj roztwór w futro Twojego samochodu – pamiętaj, aby unikać jego oczu i obserwuj swoje zwierzę pod kątem zaczerwienienia lub innych oznak podrażnienia – i powtarzaj zabieg tak często, jak to konieczne, aż pchły znikną całkowicie.

Jeśli Twój kot nie znosi wody – jak większość kotów – możesz również spróbować użyć grzebienia zanurzonego w roztworze i wyszczotkować pchły. Jeśli martwisz się o resztki pcheł i jaj pcheł, dodaj filiżankę soku z cytryny do prania podczas mycia pościeli Twojego zwierzaka, aby pomóc wytępić wszelkie pozostałe insekty.

Przyprawy

Jedną z najprostszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla zapchlonego kota, jest urozmaicenie jego życia naturalnymi składnikami, które możesz znaleźć w swojej kuchni. Ze względu na naturalny związek znany jako karwakrol, olejek z oregano może być bardzo skuteczny w usuwaniu pcheł; zacznij od zmieszania jednej łyżeczki olejku z oregano z trzema łyżeczkami oliwy z oliwek i nałóż niewielką ilość roztworu na miejsca, w których pchły mają tendencję do gromadzenia się, takie jak uszy, brzuch, ogon i szyja kota. Pchły nie przepadają również za rozmarynem; spróbuj zmielić liście na proszek i posypać nim miejsca, w których Twój kot ma tendencję do przebywania w domu.

Jeśli Twój kot nie pozwala Ci na stosowanie środków miejscowych na jego futro, możesz spróbować zmieszać niewielką ilość (mniej niż łyżeczkę) kminku z karmą Twojego kota. Przyprawa ta sprawi, że skóra kota stanie się bardzo nieapetyczna dla pcheł.

Jeśli nie masz żadnej z tych przypraw pod ręką, odrobina soli kuchennej również może zdziałać cuda, ponieważ pomaga odwodnić i zabić pchły na Twoim kocie. Jeszcze lepiej, działa ona na zabijanie pcheł i jaj pcheł, które mogą czaić się w twoim dywanie (wystarczy ją posypać), lub po zmieszaniu z wodą, może być używana do leczenia twardych powierzchni.

Ostrzeżenie

Przyprawy te są bezpieczną alternatywą dla czosnku w proszku, który w dużych dawkach może być toksyczny dla kotów.

Ocet jabłkowy z cydru

Innym produktem sklepu spożywczego, że pchły nie szczególnie cieszyć jest ocet jabłkowy cydr. Chociaż nie jest skuteczny w zabijaniu robaków, ocet jabłkowy może spowodować, że pchły wyskoczą z ciała kota, dzięki czemu będziesz mógł lepiej zająć się problemem, co czyni go świetnym pierwszym atakiem w twojej osobistej wojnie przeciwko pchłom. Spróbuj zmieszać ocet jabłkowy z wodą w proporcji 2:1 i spryskać nim sierść kota. Pchły mogą być upartą bandą, więc być może będziesz musiał przejść kilka domowych zabiegów polegających na zastosowaniu octu na futrze kota, aby stać się całkowicie wolnym od pcheł.

Musisz również odkurzyć wszystkie podłogi i tapicerkę (i natychmiast pozbyć się worka z odkurzacza), umyć całą pościel w gorącej wodzie i rozważyć usunięcie misek z jedzeniem dla zwierząt, karmników dla ptaków, puszek na śmieci i wszelkich innych źródeł pożywienia z Twojego podwórka, aby nie przyciągać dzikich zwierząt, które mogą ponownie zainfekować Twojego zwierzaka.

Mydło do naczyń

Wierzcie lub nie, ale nawet najdelikatniejsze preparaty mydła do naczyń okazały się bardzo skuteczne w tępieniu pcheł. Mydło do naczyń rozbija egzoszkielet pcheł i zabija je w ciągu kilku minut, nawet po rozcieńczeniu w wodzie. Wystarczy zwilżyć sierść kota – butelka z rozpylaczem załatwi sprawę – i delikatnie wmasować mydło w jego futro (skupiając się na miejscach, w których pchły mają tendencję do ukrywania się) przed spłukaniem.

Aby użyć mydła do mycia naczyń do złapania i zabicia pcheł, które uczyniły Twój dom ich stałym miejscem zamieszkania, możesz spróbować wypełnić płytkie naczynie ciepłą wodą z mydłem i umieścić je w pobliżu źródła światła. Będą one przyciągane w kierunku światła i utoną w płynie.

Lawenda i rumianek

Delikatny sposób na ukojenie skóry Twojego zwierzęcia – a może nawet pomoc mu w ucięciu sobie małej kociej drzemki – lawenda jest w rzeczywistości silnym, szybko działającym środkiem przeciwko pchłom. W rzeczywistości, niektóre badania wykazały, że preparaty zawierające rozcieńczoną lawendę były tak samo skuteczne w zabijaniu pcheł jak komercyjne spraye chemiczne. Aby dobrze wykorzystać lawendę w swoim domu, pozwól świeżej lawendzie parzyć się w wodzie przez noc, a następnie odcedź płyn i spryskaj nim sierść kota (nie trzeba spłukiwać).

Innym związkiem, który jest znany z łagodzenia skóry, jest herbata rumiankowa, która może być również stosowana do zwalczania pcheł u Twojego kociego przyjaciela. Wystarczy zaparzyć herbatę, a następnie, po całkowitym ostygnięciu, nałożyć płyn na sierść kota. Możesz powtarzać oba zabiegi codziennie, tak długo, jak będzie to konieczne.