Bez kategorii

Dieta królika: Czym karmić królika

Co powinny jeść króliki domowe? Wbrew powszechnemu przekonaniu, króliki muszą jeść więcej niż tylko marchewkę i sałatę. Wymagają zbilansowanej diety składającej się z siana, świeżych warzyw i owoców oraz kilku granulek. Króliki mają bardzo wrażliwe przewody pokarmowe, więc przejście na siano lub granulki, lub wprowadzenie nowych owoców i warzyw, musi odbywać się stopniowo, aby umożliwić systemowi królika dostosowanie się.

Siano: Podstawowy składnik diety królika
Na samym dole piramidy żywieniowej królików znajdują się długopędy, w postaci siana, które stanowi 80 do 90 procent diety królika. Jako zwierzęta pasące się, króliki muszą mieć codziennie nieograniczony dostęp do świeżego siana.

Będziesz chciał karmić królika sianem z trawy. Dobre rodzaje siana z trawy dla królików to timofil, trawa sadownicza, brome i siano owsiane. Możesz karmić króliczki albo jednym rodzajem, albo mieszanką różnych rodzajów siana. Kupuj jak najświeższe siano i sprawdzaj, czy nie ma w nim pleśni lub kurzu, które mogą spowodować chorobę królika.

Siano z lucerny nie jest dobrym wyborem dla dorosłego królika, ponieważ jest to roślina strączkowa, a nie trawa i jako taka jest zbyt bogata, aby podawać ją codziennie. Alfalfa może być podawana królikom raz na jakiś czas jako przysmak. Króliki poniżej jednego roku życia mogą być karmione sianem z lucerny, ale z wiekiem powinny być przestawiane na siano z trawy, szczególnie jeśli są karmione również granulatem z lucerny.

Granulki: Karmić króliczka małymi ilościami
Granulki z siana tymotki mogą być podawane króliczkom w małych ilościach. Średniej wielkości (6-10 funtów) dorosły królik potrzebuje tylko jedną czwartą filiżanki granulek dziennie. Jeśli Twój królik waży mniej niż pięć funtów, podawaj mu tylko jedną ósmą filiżanki. Króliki większe niż 10 funtów nie potrzebują więcej niż ćwierć filiżanki, ponieważ nie jest to kluczowa część króliczej diety.

Króliki poniżej jednego roku życia mogą być karmione granulatem z lucerny. Pamiętaj, żeby podawać siano z trawy (zamiast lucerny) jeśli karmisz młodego królika granulkami z lucerny. Szukaj granulek z wysoką zawartością filtru – im wyższa tym lepiej. Nie kupuj granulek dla królików, które mają dodatek suszonej kukurydzy, orzechów i nasion, ponieważ te pokarmy mogą być potencjalnie bardzo szkodliwe dla królików.

Warzywa: Ulubiony pokarm królika
Króliki zaliczają warzywa i zioła do swoich ulubionych pokarmów. Większość zieleniny, którą można znaleźć w supermarkecie jest bezpieczna dla królików, z kilkoma ograniczeniami i wyjątkami. (Zobacz listę pokarmów, których należy unikać poniżej).

Dorosłym królikom nie powinno się podawać więcej niż dwie filiżanki świeżych warzyw dziennie. Króliki ras karłowatych i króliki poniżej 5 funtów powinny dostawać tylko jedną filiżankę świeżych warzyw dziennie. Idealna jest różnorodność dwóch lub trzech warzyw. Dodawaj jedno nowe warzywo na raz i obserwuj oznaki luźnego stolca lub biegunki, ponieważ, jak wspomniano powyżej, króliki mają delikatne układy trawienne. Niektóre warzywa mogą być podawane codziennie, podczas gdy inne powinny być podawane oszczędnie, jeden lub dwa razy w tygodniu.

Nie karm królika ziemniakami, kukurydzą, fasolą, nasionami czy orzechami. Pokarmy te są trudne do strawienia dla królików i mogą powodować poważne problemy trawienne.

Warzywa, które mogą być podawane królikowi codziennie:

Papryka
Bok choy
Brukselka
Wierzchołki marchewki
Ogórek
Endywia
Escarole
Koper włoski
Zioła: bazylia, kolendra, koper, mięta, oregano, pietruszka, rozmaryn, szałwia, tymianek
Sałaty: rzymska, zielona liściasta, czerwona liściasta, Boston bibb, rukola, masłowa
Liście kapusty
Radicchio
Główki rzodkiewki
Kiełki: lucerna, rzodkiewka, koniczyna
Rukiew wodna
Trawa pszeniczna
Cukinia
Warzywa i rośliny, które należy podawać króliczkowi oszczędnie (jeden lub dwa razy w tygodniu):

Brokuły (tylko łodygi i liście)
Marchew
Boćwina
Koniczyna
Boćwina
Mniszek lekarski (bez pestycydów)
Kwiaty: nagietek, rumianek, daylily, dianthus, stokrotka angielska, hibiskus, wiciokrzew, nagietek, nasturcja, bratek, róża
Jarmuż
Szpinak
Owoce: Podawać króliczkowi raz lub dwa razy w tygodniu
Owoce powinny być podawane króliczkowi jeden lub dwa razy w tygodniu. Odpowiednia porcja to jedna do dwóch łyżek stołowych owoców (jednego rodzaju lub mieszanki) na pięć funtów masy ciała. Tak jak w przypadku warzyw, owoce powinny być wprowadzane powoli i pojedynczo.

Owoce do karmienia królika (jeden lub dwa razy w tygodniu):

Jabłko (bez pestek)
Banan
Jagody: borówki, jeżyny, truskawki, maliny, żurawina
Wiśnie i czereśnie (bez pestek)
Winogrona
Melon
Nektarynka
Pomarańcza
Papaja
Brzoskwinia
Gruszka
Ananas
Śliwka
Arbuz
Przysmaki: Karm królika oszczędnie
Podobnie jak wielu ludzi, wiele królików ma apetyt na słodycze. Tak jak w przypadku ludzi, smakołyki są na szczycie piramidy żywieniowej królików i dlatego powinny być podawane oszczędnie. Zdrowe przysmaki dla Twojego króliczka to małe kawałki świeżych lub liofilizowanych owoców (zatwierdzone owoce wymienione powyżej); naturalne, nieprzetworzone mieszanki zawierające siano i suszone kwiaty (zatwierdzone kwiaty wymienione powyżej); oraz przysmaki dla królika marki Oxbow.

Zawsze czytaj listę składników na sklepowych przysmakach, ponieważ nie wszystkie z nich są bezpieczne dla królików. Unikaj przysmaków zawierających dodatek cukru, konserwantów i sztucznych barwników, i nigdy nie podawaj królikowi przysmaków przeznaczonych dla ludzi.

Pokarmy, których nie należy podawać królikowi
Niektóre pokarmy w żadnym wypadku nie są dobre dla królików, ponieważ mogą wywołać u nich skrajną chorobę. Oto pokarmy, których należy całkowicie unikać podając je swojemu królikowi:

Wszystkie ludzkie przysmaki
Fasola
Buraki
Kapusta
Kalafior
Zboże
Czekolada
Kukurydza lub przysmaki z kolby kukurydzy
Krakersy
Sałata lodowa
Rośliny strączkowe
Zieleń musztardowa
Orzechy
Makaron
Groch
Ziemniaki
Rabarbar
Nasiona
Cukier
Rzepa zielona
Jogurt
Świeża woda: Nieograniczone dostawy dla królika
W końcu, króliki muszą pozostać nawodnione, więc powinny mieć nieograniczony dostęp do świeżej wody, która powinna być zmieniana codziennie. Pojemnik na wodę powinien być czyszczony wodą z mydłem co kilka dni. Butelki z wodą nie są łatwe do czyszczenia i mogą być trudne do użycia przez króliki, więc miski są lepsze. Ciężka ceramiczna miska jest idealna, ponieważ nie przewraca się łatwo.