Bez kategorii

8 najlepszych przyjaznych gatunków ptaków domowych

Nie jest zaskoczeniem, że wiele osób chce mieć ptaka domowego, który jest przyjazny, łagodny i dobrze przystosowany do bycia towarzyszem. Te cechy są jeszcze ważniejsze dla osób z ograniczonym doświadczeniem w hodowli ptaków domowych. Łatwiej jest nawiązać więź i opiekować się zwierzęciem, które ma naturalnie przyjazne usposobienie, niż takim, które ma tendencję do bycia nieśmiałym lub agresywnym. Oto osiem najbardziej przyjaznych gatunków ptaków domowych, które zazwyczaj są doskonałymi towarzyszami.

Wskazówka
Chociaż wszystkie ptaki domowe powinny być traktowane indywidualnie, można zminimalizować ryzyko ugryzień i agresji wybierając gatunki znane z łagodnego i towarzyskiego usposobienia.

Buddygery

Ciesząc się popularnością na całym świecie, budgie (znane również jako papużki nierozłączki) są jednymi z najlepszych ptaków domowych nie bez powodu. Przy odpowiednim oswojeniu i opiece, ptaki te mogą być niezwykle przyjazne i czułe. Poza tym, że są małe i dość łatwe w utrzymaniu, budgie dobrze znoszą szkolenie i mogą nauczyć się wykonywać wiele zabawnych ptasich sztuczek, w tym nauczyć się mówić.

Przegląd gatunków
Długość: 6 do 8 cali

Waga: 1 uncja

Cechy fizyczne: Zielony brzuch; czarny i żółty grzbiet; żółta głowa; ciemnoniebieski ogon; mutacje obejmują niebieski, żółty, biały i szary

Cockatiel

Urzekający cockatiel to kolejny świetny wybór dla każdego, kto chce mieć przyjaznego i czułego ptaka domowego. Pochodzące z Australii ptaki te są doskonałymi zwierzętami domowymi, jeśli są karmione ręcznie jako niemowlęta i wychowywane w pozytywnym środowisku. Chociaż zazwyczaj nie uczą się mówić, cockatiels są wyjątkowo inteligentne. Wiele z nich uczy się gwizdać i naśladować typowe odgłosy domowe, takie jak dzwonek do drzwi, telefon czy mikrofalówka.

Przegląd gatunków
Długość: 12 do 13 cali

Waga: 3 uncje

Fizyczne cechy: Szare ciało; żółta twarz i grzebień; pomarańczowe policzki; długi ogon; mutacje to albinos, lutino, pied i cynamon

Cockatoo

Jeśli wolisz dużego ptaka domowego, który jest przyjazny i czuły, kakadu może być doskonałym wyborem. Te piękne ptaki wiążą się bardzo mocno ze swoimi opiekunami i wolą być z nimi tak często, jak to możliwe. Konieczne jest, abyś miał dużo czasu na spotkania towarzyskie ze swoim ptakiem. Kakadu mogą popaść w depresję, jeśli nie poświęca się im wystarczająco dużo uwagi i mogą uciekać się do wyrywania piór lub innych destrukcyjnych zachowań.

Przegląd gatunków
Długość: 18 cali

Waga: 16 do 26 uncji

Cechy fizyczne: Głównie białe upierzenie; bladożółte na skrzydłach i ogonie; duży biały grzebień; czarny dziób (kakadu parasolowata)

Hiacynt Macaw

Znane jako „łagodne olbrzymy”, hiacyntowe są największymi ze wszystkich papug. A jako towarzyskie i przyjazne ptaki, nie kochają niczego bardziej niż spędzać czas na zabawie i przytulaniu się ze swoimi właścicielami. Ze względu na ich wielkość, może być trudne dla większości ludzi, aby zapewnić odpowiednie warunki mieszkaniowe dla tych ptaków. Ale ci, którzy są w stanie spełnić ich potrzeby są nagradzani niesamowitym związkiem z ich pierzastym przyjacielem.

Przegląd gatunków
Długość: 40 cali

Waga: 42 do 51 uncji

Cechy fizyczne: Solidne niebieskie upierzenie; żółte plamy wokół oczu i dzioba; czarny dziób; ciemnoszare stopy

Gołąb

Być może nie od razu pomyślisz o gołębiu jako o przyjaznym ptaku domowym, ale udomowione, ręcznie karmione gołębie są znane z tego, że są niezwykle słodkie i łagodne. Ptaki te rzadko gryzą, a nawet osoby z niewielkim doświadczeniem z ptakami zazwyczaj łatwo jest wytrenować i związać z gołębiami. Cieszą się one towarzystwem swoich opiekunów, ale zazwyczaj nie są zbyt wymagające w stosunku do uwagi.

Przegląd gatunków
Długość: 11 do 13 cali

Waga: 5 do 8 uncji

Cechy fizyczne: Upierzenie matowych szarości i brązów; czarny kołnierz wokół karku; czarne oczy i dziób; mutacje obejmują biały, pomarańczowy, i pied (ring-necked gołąb)

Parrotlet

Spunky i stosunkowo łatwe w pielęgnacji, papugi są znane z posiadania osobowości znacznie większe niż ich małe ciała. Ci, którzy rozważają parrotlets musi mieć dużo czasu na grę i socjalizację z ich zwierząt, jak te ptaki mogą stać się trochę dzikie bez regularnego postępowania. Ale ludzie, którzy współdziałają z ich papugami codziennie są zazwyczaj w stanie stworzyć silne więzi z tymi komicznymi małymi ptakami.

Przegląd gatunków
Długość: 4 do 5 cali

Waga: 1 uncja

Cechy fizyczne: Zielona głowa i ciało; niebieski na plecach i za oczami; mutacje obejmują niebieski, żółty i biały

Konurówka zielonoczelna

Pochodzące z Ameryki Południowej, zielono-czerwone konury rozwijają się spędzając czas na spotkaniach towarzyskich z opiekunami. Z natury są to inteligentne, figlarne i nieco psotne ptaki. Jednak w porównaniu z innymi gatunkami konur, są one spokojniejsze i bardziej wyluzowane. Zazwyczaj nie uczą się mówić, ale ich urocze osobowości są więcej niż wystarczające, aby uczynić je zabawnymi i ujmującymi towarzyszami.

Przegląd gatunków
Długość: 10 do 11 cali

Waga: 2 do 3 uncji

Charakterystyka fizyczna: Głównie zielony, oliwkowe plamy policzkowe, szara pierś i głowa, ogon bordowy, niebieski pióra lotu, mutacje obejmują turkusowy, żółty i cynamon

Hahn’s Macaw

Również pochodzi z Ameryki Południowej, Hahn’s macaws są najmniejsze macaw. Ale pakują dużo osobowości do swoich kompaktowych ciał. Są to inteligentne i figlarne ptaki, które mają tendencję do bycia łagodnymi, gdy są odpowiednio uspołecznione i traktowane. Te makaki wolą spędzać jak najwięcej czasu interakcji z ich opiekunów, jak to możliwe i może stać się przygnębiony, jeśli czują się ignorowane. Mogą też być dość hałaśliwe, choć niektóre uczą się mówić całkiem dobrze.

Przegląd gatunków
Długość: 12 do 14 cali

Waga: 6 uncji

Fizyczne cechy charakterystyczne: Przede wszystkim zielone upierzenie; niebieskie czoło; czerwone krawędzie skrzydeł; pomarańczowe oczy; białe pierścienie wokół oczu