Bez kategorii

Czy psy płaczą?

Wiemy, że nasze psy mają uczucia, i wszyscy przyłapaliśmy naszego zwierzaka na tym, że wygląda szczególnie smutno, ma smutne spojrzenie i szkliste oczy. Co by tu jeszcze pomyśleć, przecież nasz pies płacze! Ale czy naprawdę? Czy psy płaczą tak jak my?

Chociaż psy mogą odczuwać smutek i żal, nie płaczą w taki sam sposób jak ludzie. Innymi słowy, ich smutne uczucia nie wywołują łez. W rzeczywistości ludzie są jedynymi zwierzętami na naszej planecie, które ronią łzy w wyniku swojego stanu emocjonalnego.

Ale to większe pytanie możemy podzielić na kilka innych. Czy psy w ogóle potrafią ronić łzy? Czy psy płaczą w jakiś inny sposób? A jeśli nie potrafią płakać, to czy wyobrażamy sobie inne psie emocje?

Czy psy płaczą? Nie, jeśli ich oczy są zdrowe

Psy mają oczywiście kanaliki łzowe. Mają one za zadanie utrzymywać oczy w komforcie i oczyszczać je z zanieczyszczeń, a także odprowadzać łzy z powrotem do jamy nosowej, a nie kapać z oka. Oznacza to, że coś może być nie tak, jeśli z oczu Twojego psa wyciekają łzy. U psów, łzy mogą być spowodowane przez:

  • rozwijającą się infekcję oka
  • zatkany kanalik łzowy (znany również jako łzawienie)
  • alergie
  • uszkodzenie powierzchni oka.

Jeśli zauważysz, że oczy Twojego psa łzawią, przyjrzyj się uważnie, aby upewnić się, że na powierzchni oka nic się nie znajduje. Jeśli „płacz” lub wyciek utrzymuje się przez kilka dni, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Psy wyrażają ból emocjonalny w inny sposób

Mimo że psy nie płaczą (zgodnie z naszą definicją), wyrażają bardziej bolesne reakcje w zauważalny sposób. Już jako szczenięta uczą się, podobnie jak ludzkie dzieci, płakać, aby otrzymać pożywienie, komfort i bezpieczeństwo. Szczenięta wokalizują, kiedy zabawa staje się zbyt brutalna lub wołają do matki, kiedy czują się głodne, jest im zimno lub są samotne.

Poza okresem szczenięcym, psy skomlą lub skomlą, kiedy czują się oddzielone od swoich właścicieli lub innych psich towarzyszy. (Albo kiedy desperacko pragną smakołyka!).

Trudno jest jednak porównywać emocje psów i ludzi. Ludzie są oczywiście bardziej zniuansowani pod względem emocjonalnym i psychologicznym. Podczas gdy psy mogą odczuwać szereg emocji, zazwyczaj reagują na otoczenie i impulsy, a nie doświadczają silnych wybuchów uczuć. Musimy pamiętać, że psy uczą się dostosowywać swoje zachowanie do swoich potrzeb, więc niektóre wyrażenia, które wydają się emocjonalne, mogą być w rzeczywistości „manipulacyjne”, w dość niewinny sposób.

Więcej o psich emocjach

Nie oznacza to, że nasze psy ciągle płatają nam figle; to tylko kolejne przypomnienie, że nigdy nie możemy być w stu procentach pewni tego, co czują nasze psy. Mimo to, zazwyczaj potrafimy rozszyfrować ich komunikaty i zareagować. To jest główne źródło naszej więzi z psami, która bez wątpienia jest emocjonalna. Rozwijamy się w odpowiedzi na ich radość, uwagę i przywiązanie. A one rozwijają się w odpowiedzi na nasze.

Wiemy również, że psy wydają niezwykłe i wyraźne odgłosy, jeśli widzą, że ich właściciele zostali w jakiś sposób fizycznie zranieni. To mówi nam, że psy nie tylko wyrażają napięcie lub ból emocjonalny, ale mają również zdolność do pewnego rodzaju empatii.

I znowu zaczynamy – rzutowanie naszego świata psychologicznego na ich świat!

Czy psy rzeczywiście odczuwają współczucie, tak jak rozumieją je ludzie, to już zupełnie inna kwestia. Niezależnie od odpowiedzi, ich zdolność do odczytywania naszego niepokoju i zapewniania nam pocieszenia jest jednym z kluczowych powodów, dla których całkowicie nas zdobyły.