Bez kategorii

Czy małpę należy trzymać jako zwierzę domowe?

Małpy wyglądają uroczo i wydają się być bardzo podobne do ludzi, ponieważ ludzie dzielą z nimi materiał genetyczny, ale opieka nad nimi może być trudna. Istnieje ponad 350 gatunków naczelnych pochodzących z Azji, Afryki i Nowego Świata. Spośród tych naczelnych, tylko siedem jest zazwyczaj trzymanych jako zwierzęta domowe. Wszystkie naczelne (szympans technicznie nie jest małpą) mają wyjątkowe potrzeby. Zapoznaj się z kilkoma krótkimi informacjami na temat posiadania kapucynów, szympansów i nie tylko. Przyjrzyj się też kilku istotnym kwestiom, zanim przyprowadzisz jednego do domu.

Jeśli myślisz o adopcji lub zakupie naczelnych, jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim sfinalizujesz swoją decyzję. Ogólnie rzecz biorąc, naczelne nie zrobić dobre zwierzęta domowe, a większe, takie jak szympansy są jednym z najgorszych zwierząt domowych.

Koszt naczelnych, czy jest to mniejsza małpa, jak kapucynka (27 000zł) lub wielka małpa, jak szympans (320 000zł), jest drogie. Ale koszty dodatkowe, takie jak dożywotnie zapasy żywności, pieluchy i rachunki u weterynarza mogą być astronomiczne.

Wszystkie zwierzęta naczelne stanowią potencjalne zagrożenie dla Ciebie i Twojej rodziny. Nawet jeśli wychowujesz zwierzę od urodzenia, jest ono nadal dzikim stworzeniem, które w każdej chwili może stracić nad sobą kontrolę i zrobić Ci krzywdę. Mniejsze małpy mogą stać się agresywne, ugryźć Cię lub stać się destrukcyjne w Twoim domu lub w ich zagrodzie. Większe małpy i szympansy mogą spowodować większe szkody, obrażenia ciała, a nawet śmierć. Choć zdarzają się przypadki, gdy małpa jest dobrze wytresowana i przeżywa całe swoje życie nie wyrządzając szkód, to w większości przypadków ryzyko jest zbyt duże.

Większość naczelnych to stworzenia długowieczne i mimo że wyglądają na przytulanki, nie są milusińskimi stworzeniami. Wymagają poświęcenia im znacznej ilości czasu każdego dnia i potrzebują dużych pomieszczeń. Jeśli chodzi o wymagania dotyczące przestrzeni, nawet niektóre ogrody zoologiczne z dużymi naturalistycznymi wybiegami są pod ostrzałem za brak wystarczającej ilości miejsca. Mimo że niektóre zwierzęta mogą żyć w pomieszczeniach o powierzchni 30 stóp kwadratowych lub większej, niektóre z nich nigdy nie zaaklimatyzują się dobrze do życia w zamknięciu.

Małpy i małpiatki potrzebują zróżnicowanej, świeżej diety oraz kilku godzin dziennie urozmaicenia warunków bytowania i interakcji z człowiekiem. Jeśli potrzeby te nie zostaną odpowiednio zaspokojone, zwierzę stanie się samotne lub przygnębione i może stać się agresywne.

Kapucynki

Kapucynka jest małpą z Nowego Świata, która często pojawia się w telewizji lub filmach jako nosząca kapelusze i kamizelki małpa zbierająca pieniądze za występy uliczne. Te długowieczne małpy (średnia długość życia wynosi 40 lat) są bardzo inteligentne, psotne i terytorialne. Mimo że są inteligentne, nigdy nie uczą się korzystać z toalety i potrzebują pieluch przez całe życie.

Szympansy

Chociaż ludzie trzymają szympansy jako zwierzęta domowe, nie jest to zalecane; mogą one być agresywne. Szympansy nie są małpami. Technicznie rzecz biorąc, są to małpy człekokształtne zamieszkujące lasy i sawanny Afryki. Ludzie mają najwięcej wspólnego DNA z tym gatunkiem, jednak szympansy są duże, silne i mogą przewyższać ludzi, jeśli chodzi o brutalną siłę. Szympansy okaleczały, a nawet zabijały ludzi. Ten gatunek żyje długo – około 60 lat w niewoli – i wymaga pieluch, jeśli jest poza swoim wybiegiem.

Makaki

Makaki są mniejszymi małpami pochodzącymi z Azji. Mogą osiągać wagę do 40 funtów i mogą żyć do 30 lat. Również one muszą nosić pieluchy przez całe życie. Potrzebują dużej, bezpiecznej klatki, aby nie zgubiły się w domu lub nie uciekły na zewnątrz i nie wspięły się na słupy elektryczne. Mimo, że są to mniejsze ssaki naczelne, wymagają masywnych pomieszczeń, które mają co najmniej 30 stóp kwadratowych.

Tamaryny

Tamaryny to malutkie małpki z Nowego Świata, które ważą mniej niż funt, ale w niewoli żyją około 15 lat. Pomimo małych ust, mogą one nadal dawać nieprzyjemne ukąszenia. Potrzebują bardzo bezpiecznej klatki z małymi odstępami między prętami; jeśli nie, uciekną lub utkną w prętach. Dla klatki wewnętrznej, można dom jeden w 7-feet kwadratowej obudowy. Ale, będą one potrzebują dostępu do większych na zewnątrz zamkniętej przestrzeni dla bardzo potrzebne witaminy D dla ich wzrostu i rozwoju.

Małpka wiewiórka

Małpy wiewiórki są akrobatami. Żyją do 25 lat, używają ich ogony do powieszenia na gałęziach, i potrzebują dużo miejsca i wiszące gałęzie do przylegania i poruszania się. Przez całe życie będą też nosić pieluchy. Mają duże wymagania żywieniowe i wymagają różnorodnych pokarmów.

Marmozeta

Podobne do tamaryn pod względem wielkości i wymagań mieszkaniowych, marmozety są małpami podobnymi do wiewiórek z Ameryki Południowej. Ich naturalną dietą są owady, owoce, soki drzew i inne małe zwierzęta. Są to szybkie, skamlące stworzenia, które nie są przystosowane do trzymania. Nie nadają się jako zwierzęta domowe ze względu na ich szczególną dietę i zapotrzebowanie na światło UV.

Guenon

Te 10-funtowe małpy pochodzą z lasów Afryki Subsaharyjskiej i mogą żyć do 25 lat w niewoli. Guenony są również bardzo wymagające w utrzymaniu. Istnieje prawie dwa tuziny gatunków małp grenlandzkich; małpa zielona, koczkodan i koczkodan są najpopularniejszymi gatunkami trzymanymi jako zwierzęta domowe. Dobrze rozwijają się w dużych grupach. Aby utrzymać to zwierzę jako zwierzę domowe, trzeba by było trzymać ich całą gromadę.