Bez kategorii

Czy psy mogą jeść ogórki?

Od kanapek po sałatki, ogórki są zdrowym i orzeźwiającym dodatkiem do wielu ludzkich posiłków. Ale co z Twoim psem? Czy psy też mogą jeść ogórki?

Czy ogórek jest bezpieczny do jedzenia dla psów?

Szczęśliwie, tak! Ogórek pokrojony w plasterki lub kostki to wspaniały przysmak dla Twojego psa, który może być również przysmakiem dla Ciebie. Jednak zgodnie z ogólną zasadą, psu należy podawać ogórek tylko z umiarem. W gorące letnie dni, dzięki wysokiej zawartości wody, mogą one nawet pomóc w nawodnieniu Twojego pupila. Twój pies może uznać satysfakcjonujące chrupanie i soczystą teksturę doskonale dojrzałego ogórka za równie ekscytujące jak ciastko lub kupiony w sklepie smakołyk, dlatego ogórki stanowią świetną, zdrową alternatywę dla smakołyków szkoleniowych.

Czy ogórek jest zdrowy dla mojego psa?

Tak. Świeże ogórki składają się w około 96% z wody i są rozkosznie chrupiącym sposobem na utrzymanie nawodnienia w gorący dzień. Zawierają również witaminę C, witaminę K, potas i magnez, wszystkie ważne składniki zdrowej diety psów.

Jednak ogórki kiszone (i inne kiszone warzywa) są pełne soli i często zawierają inne składniki, które są „no-nos” dla psów, takie jak czosnek czy cebula.

Pomiń więc kiszone ogórki i trzymaj się świeżych warzyw.

Pomysły na podawanie:

  • Połączyć obrany, pokrojony ogórek z kawałkami kantalupa, selera naciowego i gruszki, aby uzyskać orzeźwiającą sałatkę dla psów.
  • Pokrój ogórki w plastry i usuń miękki, nasączony środek. Nadziewaj plasterki ogórka masłem orzechowym lub serkiem śmietankowym (to zabawne, przerażające „gałki oczne” na Halloween).
  • Zamroź kawałki lub wypustki obranego ogórka jako przysmak na ząbkowanie dla Twojego szczeniaka.
  • Użyj małych kawałków ogórka jako niskokalorycznych przysmaków treningowych.
  • Dodaj do zwykłej karmy dla psów małe kawałki ogórka, aby uzyskać orzeźwiający posiłek.
  • Odwodnij plasterki ogórka, aby stworzyć letni przysmak do żucia.

Czy jedzenie ogórków może być niebezpieczne dla psów?

Jedynym problemem związanym z ogórkami jest to, że Twój pies może je za bardzo polubić i zjeść zbyt wiele. Może to doprowadzić do przejedzenia lub zadławienia się, a oba te przypadki to świetny sposób na zrujnowanie smacznego jedzenia.

Jak w przypadku każdego smakołyku, przejadanie się ogórkiem może prowadzić do rozstroju żołądka. Skórka i nasiona ogórka mogą być drażniące dla psiego żołądka, więc usunięcie tych elementów może pomóc bardziej wrażliwemu psu cieszyć się tym warzywem.

Gryzienie całych ogórków może grozić zadławieniem. Jeśli Twój pies lubi pochłaniać jedzenie, pokrój warzywa na kawałki o rozsądnej wielkości.

Jak w przypadku każdego nowego pokarmu, wprowadzając ogórki dla psa, zacznij od niewielkiej ilości, aby upewnić się, że pies dobrze je trawi.

Jak dużo ogórka może zjeść mój pies?

Powszechnym zaleceniem weterynarzy jest przestrzeganie zasady 10%. Przysmaki, w tym surowe warzywa, mogą stanowić 10% kalorii w diecie Twojego psa.

Może to oznaczać, że w gorące popołudnie możesz poczęstować swojego Papillona smukłą ogórkową włóczką, podczas gdy Twój owczarek niemiecki może dostać dużą porcję mrożonych kawałków ogórka.

Świeże ogórki zawierają tylko około 1% cukru w masie, a jedna filiżanka posiekanych ogórków ma około 1 gram cukru, 1 gram błonnika pokarmowego i 16 kalorii. Dzięki temu ogórki mogą być dobrym przysmakiem dla psów na diecie niskokalorycznej lub chorych na cukrzycę.

Jako pokarm niskokaloryczny, ogórki są doskonałym przysmakiem szkoleniowym i mogą być stosowane jako dodatek do zwykłej kolacji Twojego psa. Śmiało, podziel się plasterkiem sałatki ze swoim pupilem.

Więcej informacji:

Od marchewki po arbuza – na stronie katalogu Can My Dog Eat? znajduje się szeroki wybór informacji na temat warzyw.

Dowiedz się więcej o żywieniu psa zróżnicowaną dietą, poznając jednocześnie ograniczenia wrażliwego układu pokarmowego psa. Oferujemy zbiór artykułów na temat żywności, która jest bezpieczna, niebezpieczna, a nawet toksyczna dla psów, w tym warzyw, nabiału, chleba i śmieciowego jedzenia.

Dowiedz się więcej o warzywach, które są bezpieczne dla psów w artykułach takich jak Czy mój pies może jeść kapustę? oraz Czy mój pies może jeść karczochy?