Bez kategorii

Dlaczego koty śpią na tobie? I czy możesz coś z tym zrobić?

Dla właścicieli kotów jest to znajoma scena: jesteś w szlafroku, w końcu ułożyłeś się w optymalnej pozycji do snu i oto nadchodzi rodzinny kot, aby do ciebie dołączyć. Wystarczy krótki skan okolicy, aby stwierdzić, że twoja twarz jest idealnym miejscem do zaparkowania jego futrzanego tyłka.

Co się dzieje?!

Dałeś swojemu kotu przytulne łóżko, grzędy i całą resztę domu do drzemki. Z tymi wszystkimi możliwościami, dlaczego Twój kot wciąż śpi na Tobie?

Koty to istoty tajemnicze, ale istnieje kilka teorii, dlaczego koty lubią na nas spać.

Koci sen różni się od ludzkich zachowań sennych

Jeśli chcemy zrozumieć, dlaczego nasze koty śpią na nas, warto przyjrzeć się temu, jak kocie wzorce snu różnią się od naszych.

Koty uzupełniają swoją energię poprzez kilka drzemek w ciągu dnia, w przeciwieństwie do jednego długiego bloku snu, jak w przypadku ludzi. Jednak te „kocie drzemki” zazwyczaj pozostają w trybie lekkiego snu, rzadko kiedy zanurzając się w głęboki sen.

Dlaczego tak się dzieje? Sprowadza się to do roli kota jako naturalnego łowcy.

W przeciwieństwie do ludzi, koty są zawsze gotowe do ataku na ofiarę lub obrony przed większym drapieżnikiem. Nawet jeśli wydaje im się, że nie są w stanie zasnąć, ich zmysły słuchu i węchu są na tyle wyostrzone, że w razie potrzeby są gotowe do działania.

Ponieważ koty są zawsze gotowe do działania, sensowne jest, aby szukały dodatkowej ochrony, skulając się obok swojego właściciela. Zapewniasz swojemu kotu dodatkowy poziom bezpieczeństwa podczas snu, czyli w czasie, kiedy jest on najbardziej bezbronny.

Dlaczego twój kot śpi na tobie

1. Szukają ciepła

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, jak twój kot szuka źródła ciepła, kiedy jest gotowy na swoją południową sjestę? Być może znalazłeś go przytulonego do kaloryfera lub zagrzebanego w stercie prania.

Mówiąc najprościej – koty lubią ciepło.

Normalna temperatura kota wynosi około 102 stopni Fahrenheita, jak podaje PetMD. Przytulając się do Ciebie, koty są w stanie utrzymać tę temperaturę bez większego wysiłku. To wyjaśnia, dlaczego koty lubią drzemać w nasłonecznionych oknach lub wtłoczone w pudła. Jeśli chodzi o sen, ciepło jest dla kotów ważniejsze niż komfort.

2. Zaznaczają swoje terytorium

PetMD zwraca również uwagę, że koty są stworzeniami terytorialnymi. Domagają się swojego terenu, oznaczając go swoim zapachem. Więc kiedy śpią na tobie, tak naprawdę oznaczają ciebie i twoje łóżko jako swoje. Powinniśmy być pochlebione przez to zachowanie, najwyraźniej.

3. Koty szukają bezpieczeństwa

W naturze kot szuka najbezpieczniejszego miejsca do odpoczynku pomiędzy polowaniami. W domu to miejsce jest z Tobą.

„Koty są zazwyczaj na szczycie łańcucha pokarmowego, ale nawet mimo to muszą uważać na niebezpieczeństwo”, wyjaśnia dr Zay Satchu, główny lekarz weterynarii w Bond Vet w NYC. „Będąc w pobliżu swoich ludzi, mogą odpocząć łatwiej, wiedząc, że jest tam pewne bezpieczeństwo”.

Sen to wrażliwy czas, więc Twój kot wskazuje, że Ci ufa i czuje się z Tobą zadowolony i bezpieczny. To zachowanie zaczyna się w kociństwie.

„Koty są wychowywane w miotach, a kiedy są bardzo młode, aż do około 12 tygodnia życia, spanie zwykle oznacza piling na siebie nawzajem w pobliżu mamy”, mówi dr Satchu. „To jest sposób, w jaki są wychowywane podczas ich szczytowych tygodni socjalizacji i podobnie jak inne rzeczy, których uczą się w tym czasie, przekłada się to na nawyki na całe życie”.

Twój kot śpi z tobą dla wygody i bezpieczeństwa. Po ich matce, jesteś następną najlepszą rzeczą.

4. To ćwiczenie spajające

Koty zyskały niesprawiedliwą reputację jako zdystansowane i nieprzyjazne. Ale jako właściciele kotów wiemy, że to nie może być dalsze od prawdy. Nasze koty są tak samo czułe, jak i towarzyskie. Chcą nawiązać z nami więź.

Konsultant ds. kocich zachowań, dr Mikel Delgado, powiedział Catster, że nie jest niczym niezwykłym, że koty angażują się w „poduszkowanie” na czas snu. Jeśli są jedynymi kotami w domu, uwielbiają używać Ciebie jako poduszki.

Ten dotykowy element więzi między człowiekiem a kotem jest sposobem Twojego kota na powiedzenie: „Kocham Cię. Chcę być blisko Ciebie i spędzać z Tobą czas”.

Trudno się z tym nie zgodzić.

5. To może być hormonalne

Badania wykazały, że psy uwalniają hormon dobrego samopoczucia – oksytocynę, gdy są w kontakcie ze swoimi właścicielami. Według VetStreet, nie jest jasne, czy dotyczy to również kotów. Ale to nie jest zbyt daleko idąca teoria.

Dlaczego Twój kot śpi na określonych częściach Twojego ciała?

Czy Twój kot woli drzemać na jednej, konkretnej części Twojego ciała? Oto kilka możliwych wyjaśnień.

Twój kot woli spać na Twojej głowie

Tak naprawdę może być kilka powodów, dla których koty lubią spać na Twojej głowie.

Twoja głowa jest ciepła. Twoja głowa wydziela stałe ciepło przez całą noc, co sprawia, że Twoja poduszka jest atrakcyjnym miejscem do spania dla kota.
Twoja głowa jest (przeważnie) nieruchoma. Niespokojny sen? Aby uniknąć szarpania przez całą noc przez twoje niespokojne ręce i nogi, kot będzie się kierował w stronę twojej głowy.
Ładnie pachnie. Twojemu kotu może spodobać się zapach Twoich włosów i szamponu. Koty mają silniejszy zmysł węchu niż my i przyciąga je komfort Twojego zapachu.

Twój kot woli spać na Twojej klatce piersiowej

Drugim popularnym miejscem do spania dla Twojego kota jest Twoja klatka piersiowa. Jednym z wyjaśnień jest to, że kota mogą przyciągać dźwięki wydawane przez Twoje ciało. Może kłaść się na Twojej klatce piersiowej, ponieważ pocieszają go odgłosy rytmicznego bicia Twojego serca i miarowego oddechu.

Dr Satchu potwierdza tę teorię. „Koty prawdopodobnie znajdują pewne korzyści z naszych bardzo powolnych i spokojnych wzorców oddechowych podczas snu” – mówi. To właśnie wtedy jesteśmy najbardziej spokojni, a większość kotów ma tendencję do powtarzania tych samych odczuć, nawet jeśli śpią przez dobre 18 godzin każdego dnia!”.

Twój kot woli spać na twoich kolanach

Nawet jeśli nie jesteś w łóżku, większość kotów lubi zwinąć się na drzemkę na kolanach swojego właściciela. Nie tylko jest ciepło, ale jest to również idealne miejsce, aby otrzymać kilka dodatkowych pieszczot.

Dlaczego koty śpią odwrócone do nas plecami?

Niektórych właścicieli kotów takie zachowanie denerwuje. Ale Twój kot nie jest nieuprzejmy. On okazuje zaufanie.

Jak ujmuje to ekspertka od kocich zachowań i autorka bestsellerów Pam Johnson-Bennett: „Ponieważ kot jest zwierzęciem, które jest zarówno drapieżnikiem, jak i ofiarą, chce ustawić się w najbezpieczniejszym miejscu. Jeśli odwraca się do ciebie plecami, gdy się osiedla, pokazuje, że ci ufa, a może nawet, że będzie pilnował środowiska dla was obojga.”

Czy powinieneś pozwolić swojemu kotu spać z tobą?

Nasza krótka odpowiedź brzmi: to naprawdę indywidualny wybór.

Jest kilka za i przeciw, aby pozwolić kotu spać w Twoim łóżku.

Plusy pozwalania kotu na spanie z Tobą

Zmniejszenie stresu. Badania pokazują, że głaskanie naszych kotów lub psów uwalnia hormon dobrego samopoczucia, oksytocynę. Obniża to również poziom kortyzolu (stresu). Brzmi jak przepis na idealny sen!
Budowanie więzi. Jeśli nie ma Cię w domu przez większą część dnia, pora snu może być najlepszym momentem, aby się do siebie przytulić.
Przytulnie i ciepło. Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o pozwalanie kotu na spanie z Tobą w łóżku, jest to bardzo przytulne.

Wady pozwalania kotu na spanie z Tobą

Może zakłócić Twój sen. Zazwyczaj koty są bardziej aktywne wieczorem (chociaż mogą się dostosować do Twojego harmonogramu snu).
Problemy z higieną. Koty przebywające w domu mogą przenieść żwirek do Twojego łóżka, a koty przebywające na zewnątrz mogą być potencjalnymi nosicielami chorób.
Jeśli Twój kot woli spać na Twojej klatce piersiowej lub głowie, może to być uciążliwe, szczególnie jeśli ma nadwagę. Dodatkowo, ryzykujesz, że z każdym oddechem będziesz wdychać mnóstwo kociego futra.
Jedna uwaga: koty nie powinny spać z dziećmi poniżej piątego roku życia i NIGDY z niemowlętami ze względu na ryzyko uduszenia. Kot, który jest nerwowy lub łatwo się boi, może nawet rzucić się i podrapać dziecko, jeśli zostanie zaskoczony podczas snu.

Co zrobić, jeśli twój kot rujnuje twój sen?

Istnieją oczywiście negatywne nawyki łóżkowe, które uniemożliwiają Ci spokojny sen: gryzienie palców, wycie o uwagę, ugniatanie klatki piersiowej itp.

Niestety, wewnętrzny zegar kota nie do końca pokrywa się z naszymi wzorcami snu. Mogą być niespokojne we wczesnych godzinach wieczornych i porannych. Ale nie ma się co martwić – koty na ogół potrafią się dostosować do naszych harmonogramów.

Jak podaje WebMD, jednym ze sposobów na zapewnienie spokojnego snu jest aktywna zabawa tuż przed snem. Naśladuj sesję „polowania” z zabawką dla kota, aby spalić dodatkową energię. Następnie daj mu trochę jedzenia. Oboje będziecie ziewali w mgnieniu oka.

Dr Satchu zaleca nocne karmienie dla kotów, które są zmotywowane do jedzenia. „Skonfiguruj automatyczny podajnik, aby wyłączał się co 1-2 godziny, gdy śpisz. Spowoduje to, że Twój kot będzie kręcił się wokół tego magicznego urządzenia i pozostawi Cię w stanie błogiego odpoczynku.”

Wczesne poranne rozproszenie uwagi może również pomóc. „Jeśli masz możliwość postawienia karmnika dla ptaków za oknem, obok którego kot może siedzieć, pomoże to między 4 a 6 rano. To zazwyczaj godziny największego żerowania ptaków, a Twój kot prawdopodobnie będzie oglądał swoją nową „kocią telewizję” przez cały wczesny poranek” – mówi dr Satchu.

Inną wskazówką jest spanie przy lekko uchylonych drzwiach do sypialni, aby kot mógł się wymknąć bez budzenia Cię. Zostaw kilka (bezgłośnych) zabawek na wypadek, gdyby kot zrobił się niespokojny w nocy.

Ogrzewane legowisko dla zwierząt może okazać się ratunkiem, jeśli kot nie pozwala Ci zasnąć.

Może się zdarzyć, że będziesz musiał całkowicie zabronić kotu dostępu do sypialni. „Niektóre koty muszą być nauczone, że w nocy będą oddzielone od swoich ludzi” – mówi dr Satchu. „Niektóre koty będą krzyczeć do wczesnych godzin porannych z frustracji. Jeśli tak się stanie, dobrym pomysłem może być rozmowa z weterynarzem, aby sprawdzić, czy istnieją nutraceutyki, które mogą pomóc im się zrelaksować.”

Jeśli Twój kot Cię obudzi, nie nagradzaj jego zachowania, bo będzie skłonny je powtórzyć.

I bez względu na to, jakie podejście przyjmiesz, pamiętaj, że modyfikacja zachowania kota to lekcja cierpliwości.