Bez kategorii

Opieka nad osieroconymi nowonarodzonymi szczeniętami: Podstawowa opieka, karmienie i zapobieganie chorobom

Wychowywanie osieroconych szczeniąt może być bardzo satysfakcjonujące. Jest to jednak poważna odpowiedzialność, która wymaga trochę czasu, pieniędzy i pracy z Twojej strony, jeśli chcesz pomóc maluchom wyrosnąć na zdrowe i szczęśliwe. Szczególnie ważna jest uważna obserwacja i szybka uwaga w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów. Jeśli nie wychowywałeś wcześniej sierot, powinieneś zlecić lekarzowi weterynarii zbadanie szczeniąt zanim zaczniesz. Nie bądź rozczarowany, jeśli nie uda Ci się uratować wszystkich osieroconych szczeniąt; możesz jedynie dołożyć wszelkich starań.

Podstawowa opieka medyczna dla nowo narodzonych szczeniąt
Jakie są obawy medyczne przy wychowywaniu osieroconych szczeniąt? Oto kilka podstawowych informacji o tym, co jest normalne, a co nie.

Temperatura. Normalna temperatura w odbycie u nowonarodzonego szczeniaka wynosi od 95 do 99 stopni Fahrenheita w pierwszym tygodniu, i od 97 do 100 w drugim tygodniu. W czwartym tygodniu, temperatura szczeniaka powinna osiągnąć normalną temperaturę dorosłego psa: 100 do 102 stopni. Szczenięta poniżej 38 dnia życia mają obniżoną zdolność do regulowania temperatury ciała i będą potrzebowały środowiska z kontrolowaną temperaturą. (Patrz rozdział o cieple poniżej).

Waga. Codzienne ważenie szczeniąt w celu sprawdzenia przyrostu masy ciała może upewnić Cię, że szczenięta mają się dobrze. Jeśli szczenię nie przybiera na wadze lub traci na wadze, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Wzrok. Oczy szczeniąt otwierają się w wieku od 10 do 14 dni. Ponieważ ich oczy są bardzo wrażliwe na światło, powinny być trzymane z dala od bezpośredniego światła słonecznego do około 4 tygodnia życia.

Słuch. Przewody słuchowe szczeniąt otwierają się między piątym a ósmym dniem życia.

Ciepło. Szczenię spala znacznie więcej ciepła na funt masy ciała niż dorosły pies. Aby utrzymać ciepło, szczenięta są uzależnione od ciepła promieniującego od matki. Pod jej nieobecność potrzebują stałej kontroli temperatury. Dlatego musisz zapewnić szczeniętom miejsce do zagnieżdżenia się bez przeciągów. Do utrzymania kontrolowanej temperatury można użyć lamp grzewczych lub butelek z gorącą wodą.

W ciągu pierwszych czterech lub pięciu dni życia szczenięta powinny być trzymane w środowisku o temperaturze pomiędzy 85 a 90 stopni. Temperatura może być stopniowo obniżana do 80 stopni w siódmym lub dziesiątym dniu życia, a pod koniec czwartego tygodnia życia może być obniżona do 70-75 stopni.

Stopniowo dostarczaj szczeniętom niezbędnego ciepła lub chłodu. Jeśli masz duży miot, będą się one tulić do siebie, co oznacza, że nie będą wymagały tak dużej pomocy z zewnątrz. Uważaj, aby nie przegrzać szczeniąt; noworodki nie są w stanie same oddalić się od ciepła.

Stymulacja eliminacji. Przez pierwsze dwa tygodnie życia szczenięta są stymulowane przez matkę do oddawania moczu i kału. W przypadku nieobecności matki, to Ty będziesz musiał zapewnić im stymulację. Masuj okolice genitaliów szczeniąt wilgotną szmatką, aby pobudzić pracę pęcherza i jelit. Po dwóch tygodniach szczenięta powinny samodzielnie oddawać mocz i kał. Obserwuj je uważnie, aby upewnić się, że tak się stanie.

Biegunka. Biegunka jest częstym zjawiskiem u szczeniąt i może być spowodowana przez pasożyty, wirusy, bakterie, zmiany w żywieniu (np. zbyt skoncentrowana mieszanka, nowa marka mieszanki), stres, przekarmienie i inne przyczyny. Jeśli biegunka jest łagodna, a szczenię jest poza tym czujne i energiczne, możesz spróbować podawać mu mniejszą ilość pokarmu częściej i uważnie obserwować szczenię.

Upewnij się również, że szczeniak dostaje dużo płynów, ponieważ są one podatne na odwodnienie, jeśli nie dostają wystarczającej ilości. Można to zrobić poprzez rozcieńczenie formuły z dodatkową wodą, lub podając szczeniakowi czystą ciepłą wodę w butelce lub strzykawce. Jeśli biegunka jest ciężka, trwa dłużej niż trzy lub cztery karmienia, zawiera krew lub oczywiste pasożyty, należy wezwać lekarza weterynarii (a także przynieść próbkę kału).

Odwodnienie. Brak normalnej opieki rodzicielskiej może spowodować, że otrzymasz szczenięta, które są odwodnione. Mogą one również ulec odwodnieniu z innych przyczyn, takich jak biegunka, wymioty lub wychłodzenie. Noworodki nie są w stanie karmić piersią, jeśli jest im zbyt zimno, ponieważ ich energia jest wydatkowana na utrzymanie ciepła.

Jedną z oznak odwodnienia jest utrata elastyczności skóry. Jeśli podniesiesz kark szczeniaka dwoma palcami, pozostanie on w górze, wyglądając na ściśniętego. Innym sposobem na sprawdzenie odwodnienia jest przyjrzenie się dziąsłom (błonie śluzowej) szczeniaka. Dziąsła powinny być wilgotne i błyszczące; jeśli je dotkniesz, nie powinny być lepkie.

Hipoglikemia. Hipoglikemia, czyli nieprawidłowy spadek poziomu cukru we krwi, może zdarzyć się także osieroconym szczeniętom. Objawy, na które należy zwrócić uwagę to brak siły, senność (brak ruchu) i drgawki mięśni (czasami z drgawkami). Jeśli u szczeniaka wystąpią objawy hipoglikemii, umieść kilka kropel syropu kukurydzianego pod językiem i na dziąsłach, a następnie natychmiast wezwij lekarza weterynarii w celu uzyskania dalszej pomocy.

Pasożyty wewnętrzne. Jeśli szczenię rozwija się bardzo wolno, ma wyjątkowo duży wzdęty brzuch lub w jego stolcu pojawia się krew, może mieć pasożyty wewnętrzne. Należy pobrać próbkę kału do zbadania przez lekarza weterynarii.

Przestrzeń życiowa szczeniąt, żywienie, zapobieganie chorobom
Przestrzeń życiowa. Jeśli szczeniętami opiekuje się matka, wybierze ona miejsce miękkie, ciepłe i z dala od pełnego słońca. Pod nieobecność matki musisz zapewnić im tego rodzaju środowisko. Pudełko może być wystarczająco duże jak na pierwszy dom dla rodziny. Umieść pudełko w ciepłej, osłoniętej przestrzeni. (Jeśli miot jest duży, być może trzeba będzie kupić plastikowy basenik dla dzieci. W miarę jak szczenięta będą rosły, obserwuj, czy są w stanie wydostać się z pudełka lub basenu. Kiedy szczenięta zaczynają się ruszać, potrafią się dobrze wspinać w zaskakująco krótkim czasie.

Pościel. Przez pierwszy tydzień używaj czystego papieru do pakowania (gazety bez nadruku) lub gazety ułożonej na płaskim ręczniku. Nowonarodzone szczenięta mogą zaplątać się w miękkie tkaniny i mogą umrzeć, jeśli nie będą mogły oddychać. Kiedy szczenięta są już w stanie podnieść głowę i trochę się poruszać, możesz użyć ręcznika, prześcieradła lub koca. Kiedy szczenięta zaczną raczkować, a potem chodzić, będą używać materiału do trakcji.

Karmienie. Noworodki będą potrzebowały jedzenia co dwie do trzech godzin, przez całą dobę. Sześć lub osiem posiłków, równomiernie rozłożonych w ciągu 24 godzin, jest wystarczające dla większości szczeniąt; małe lub słabe szczenięta mogą potrzebować więcej karmień.

Możesz zapewnić swoim sierotom kompletne wyżywienie kupując komercyjny preparat mlekozastępczy dla szczeniąt (taki jak Esbilac), który można nabyć u lekarza weterynarii lub w sklepie zoologicznym. Komercyjne preparaty mlekozastępcze mają na etykiecie wskazówki dotyczące karmienia i powinny być podawane w temperaturze ciała szczeniaka (około 100 stopni). Po otwarciu puszki lub odtworzeniu proszku, niewykorzystana formuła powinna być przechowywana w lodówce i wyrzucona po 24 godzinach. Gdy szczenięta mają 3-4 tygodnie, można zacząć podawać im preparat mlekozastępczy w temperaturze pokojowej.

Do karmienia osieroconych szczeniąt najlepiej używać butelek dla zwierząt; w nagłych przypadkach można użyć kroplomierza, ale nie umożliwia on normalnego ssania tak dobrze jak smoczek. Wielkość otworu w smoczku jest kluczowa. Jeśli po odwróceniu butelki do góry nogami mleko swobodnie kapie, oznacza to, że otwór jest zbyt duży. Butelka powinna wymagać lekkiego ściśnięcia (symulującego ssanie szczeniaka), aby mleko mogło z niej kapać. Jeśli musisz powiększyć otwór, możesz podgrzać igłę zapalniczką i użyć jej do powiększenia otworu.

Oto jak wygląda karmienie:

Ułóż szczeniaka na brzuchu z głową na poziomie głowy, tak jakby ssał karmę od mamy. Szczeniaki nie mają dobrze rozwiniętego odruchu wymiotnego, dlatego należy bardzo uważać, aby płyn nie dostał się przez tchawicę do płuc szczeniaka. Z tego powodu nie należy karmić szczeniaka na plecach.
Otwórz delikatnie pyszczek szczeniaka jednym palcem i połóż czubek brodawki na jego języku. Jeśli szczeniak nie chce jeść, spróbuj go pogłaskać.
Przechyl lekko butelkę do góry, aby szczeniak nie wdychał zbyt dużo powietrza. Nie zmuszaj szczeniaka do karmienia, ani nie pozwalaj mu na zbyt szybkie karmienie.
Po każdym karmieniu szczeniak powinien być wypróżniony. Przytul go do swojego ramienia i delikatnie poklepuj po plecach.
Jeśli szczeniak nie chce karmić butelką, może być konieczne zastosowanie karmienia przez rurkę. Konieczna będzie współpraca z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że rozumiesz technikę i potrafisz bezpiecznie wykonać karmienie przez rurkę. (Nieprawidłowe wykonanie tej czynności może doprowadzić do zagrażającego życiu aspiracyjnego zapalenia płuc spowodowanego przypadkowym dostaniem się pokarmu do płuc).

Zapobieganie chorobom. Szczenięta są bardzo podatne na choroby, więc zapobieganie chorobom jest bardzo ważne. Zawsze myj ręce przed dotknięciem szczeniąt. Jeśli pracujesz z innymi zwierzętami, odwiedzasz schroniska lub parki dla psów (każde miejsce, gdzie masz kontakt z innymi psami), zawsze zmieniaj ubranie i buty przed wejściem na teren, gdzie trzymane są szczenięta i przed kontaktem ze szczeniętami.

Obcinanie paznokci. Szczenięta będą często potrzebowały obcinania paznokci, więc jeśli nie obcinałeś paznokci u psów, poproś kogoś, aby pokazał Ci jak to robić bezpiecznie. Na małych szczeniakach dobrze sprawdzają się ludzkie obcinaczki do paznokci.

Odwiedzający. Powinieneś ograniczyć liczbę odwiedzających i liczbę osób, które zajmują się szczeniętami, dopóki nie skończą one kilku tygodni. Zawsze zaleca się mycie rąk przed kontaktem ze szczeniętami. Ogranicz interakcje, jeśli odwiedzający mieli kontakt z chorymi zwierzętami lub tuż przed wizytą byli w schronisku. Zachowaj ostrożność: Delikatne obchodzenie się ze szczeniętami i kontrola chorób będą nadal przedmiotem troski przez wiele tygodni.

Kontrola weterynaryjna i odstawienie od matki
Wizyty u weterynarza. W trzecim tygodniu życia szczeniąt dobrze jest odwiedzić lekarza weterynarii w celu wykonania badań kontrolnych. Na tym etapie oczy szczeniąt są jeszcze wrażliwe, więc nie wystawiaj ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych podczas pierwszego wyjścia na zewnątrz. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o dietę, odrobaczanie i szczepienia. Szczenięta przebywające w rodzinie zastępczej lub schronisku powinny zacząć otrzymywać szczepienia w wieku 4-6 tygodni, a następnie co dwa tygodnie do 18 tygodnia życia.

Powinieneś również porozmawiać z weterynarzem na temat kastracji, ponieważ zabieg ten powinien być wykonany zanim szczenięta opuszczą Twoją opiekę. (Kastracja może być wykonana już w ósmym tygodniu życia; szczenięta muszą ważyć co najmniej dwa funty). Weterynarz może chcieć ocenić każde szczenię i założyć indywidualną dokumentację dla ich przyszłych ludzkich rodzin.

Odstawianie szczeniąt od piersi. W trzecim tygodniu zacznij podawać szczeniętom naczynie z wodą. Naczynie nie powinno być zbyt duże i nie może być przewrócone, ponieważ szczenięta mogą próbować się na nie wdrapać zamiast z niego pić.

Następnie podaj szczeniakom kleik. Przygotuj kleik mieszając dobrej jakości suchą karmę dla szczeniąt z komercyjnym preparatem mlekozastępczym. Umieść kleik (podgrzany i niezbyt gęsty) na niskiej patelni. W miarę jak szczenięta odkrywają, że potrafią pobierać pokarm, możesz stopniowo zagęszczać mieszankę. Podawaj kaszkę cztery razy dziennie. W szóstym tygodniu życia większość szczeniąt może już jeść suchą karmę dla szczeniąt. Nie zapominaj o zapewnieniu im stałego dostępu do świeżej wody.

Socjalizacja szczeniąt
W roli psiego rodzica czeka Cię wyzwanie bezpiecznej socjalizacji szczeniąt z innymi psami i resztą świata. Muszą się wiele nauczyć – rzeczy, których normalnie nauczyłaby je mama. Zapraszaj w pełni zaszczepionych, przyjaznych psich gości w odwiedziny, a także zapoznaj szczenięta z przyjaznymi psom kotami. Uważaj, aby uchronić szczenięta przed jakąkolwiek krzywdą, pamiętając, że nie wszystkie inne zwierzęta lubią szczenięta.

Kiedy odwiedzają nas dzieci, nadzór jest absolutnie konieczny. Szczenięta mogą drapać i gryźć, a dzieci czasami zbyt szorstko się z nimi obchodzą. Zarówno dzieci, jak i szczenięta mogą skorzystać na nauce właściwych manier, które są niezbędne, aby relacje między człowiekiem a zwierzęciem były bezpieczne i harmonijne. Szczenięta powinny również stykać się z różnymi ludźmi, przedmiotami, dźwiękami i zapachami – wszystkim, co można sobie wyobrazić, a co jest powszechne w świecie. Aby nie bały się hałasów, można na przykład puszczać odgłosy burzy, uruchamiać odkurzacz i włączać telewizor.

Kiedy nadejdzie czas szukania domów dla szczeniąt, postaraj się umieścić je w domach, w których będą uważane za wartościowych członków rodziny. Podkreślaj społeczne potrzeby psów i zalecaj nowej rodzinie każdego szczeniaka, aby zainwestowała w szkolenie oparte na relacjach z innymi, gdy szczeniak podrośnie.