Bez kategorii

Jak znaleźć zagubionego kota

Liczba kotów domowych, które zaginęły jest trudna do oszacowania, podobnie jak liczba kotów, które tragicznie nigdy nie zostają odnalezione. Czasami koty pozostają zagubione, nawet jeśli ich rodziny robią wszystko, co w ich mocy, aby je odnaleźć. Ale często ludzie nie mają pojęcia, jak i gdzie zacząć szukać.

Kat Albrecht, detektyw zajmująca się zwierzętami domowymi, jest zdeterminowana, by to zmienić. W końcu znalezienie zaginionego kota to coś więcej niż tylko stanie przed drzwiami wejściowymi i krzyczenie: „Tutaj, kotku, kotku”.

Najlepsze strategie poszukiwania zaginionego kota
Kat (były policyjny przewodnik bloodhoundów, śledczy na miejscu zbrodni i kierownik ds. poszukiwań i ratownictwa) prowadzi Missing Animal Response Network, która oferuje kursy dotyczące podstawowych strategii odzyskiwania zwierząt. Kursy opierają się na właściwych technikach wyszukiwania, jak również wiedząc, gdzie szukać zagubionych zwierząt domowych. To ostatnie różni się w zależności od gatunku. „Zachowanie psów i kotów wpływa na odległości, na jakie się przemieszczają” – mówi Kat. „Psy biegają, czasami na duże odległości, podczas gdy koty będą się ukrywać. Nie tylko się ukrywają, ale robią to w ciszy i zazwyczaj pozostają blisko domu”.

Kot ukrywający się wewnątrz domu
Czasami są one nadal wewnątrz domu. Niemal tragicznym przykładem jest przypadek Bess, dwuletniej kotki, która pewnej nocy zniknęła z domu swojej rodziny. Bess pozostała zaginiona aż do kilku tygodni później – kiedy rodzina nagle usłyszała słabe „miau” dochodzące z, ze wszystkich rzeczy, uchylonego fotela okiennego w salonie.

„Bess jest doskonałym przykładem tego, dlaczego powinieneś dokładnie przeczesać każdy centymetr swojego domu” – mówi Kat. „Sprawdź miejsca, w których myślisz, że kot nie mógłby być, takie jak wnętrza szafek, pod materacami i za komodami. Sprawdzaj, a potem jeszcze raz sprawdzaj, ponieważ koty mogą z czasem zmieniać swoje kryjówki.”

Kot ukrywający się na zewnątrz, blisko domu
Nawet koty zagubione na zewnątrz są konsekwentnie znajdowane pod gankiem na własnej posesji lub ukryte gdzieś w pobliżu, w promieniu zaledwie trzech do pięciu domów od miejsca ucieczki, mówi Kat. Jej twierdzenie o tym, że koty nie błądzą daleko nie jest tylko anegdotą. Kat wraz z Jacquie Rand, emerytowaną profesor Uniwersytetu Queensland, przeprowadziła badanie na temat zaginięć kotów. Za pomocą kwestionariusza online zebrali oni informacje o 1210 zaginionych kotach, aby ustalić, jakie metody poszukiwań okazały się skuteczne i gdzie koty były najczęściej znajdowane.

Zgodnie z doświadczeniami Kat, koty zazwyczaj ukrywały się pod gankami, samochodami lub innymi obiektami w pobliżu swoich domów. W rzeczywistości, 75% kotów zostało znalezionych w promieniu 500 metrów (około jednej trzeciej mili) od miejsca, z którego uciekły. Osiemnaście procent z nich ukrywało się bezpośrednio przed wejściem do domu. Zaobserwowano pewną różnicę w zachowaniu kotów żyjących w domu i kotów mających regularny dostęp do środowiska zewnętrznego. Być może dlatego, że na zewnątrz czują się swobodniej, 75 procent z nich oddaliło się od domu na odległość prawie mili.

Przeprowadzaj aktywne fizyczne poszukiwania zagubionego kota
Głównym wnioskiem z badania było znaczenie aktywnego fizycznego poszukiwania: 59 procent kotów zostało znalezionych żywych, ponieważ ich ludzie walili w chodnik i czołgali się pod krzakami, szukając ich. Jest to krytyczne, ponieważ Kat często spotyka ludzi, którzy polegają wyłącznie na pasywnych metodach, takich jak umieszczanie znaków lub proszenie sąsiadów, aby mieli oko, mając nadzieję, że ktoś zobaczy ich kota i zadzwoni.

„Jedną z najczęstszych sugestii” – mówi Kat – „jest wystawienie na zewnątrz rzeczy osobistych lub brudnej kuwety, z założeniem, że zapach przyciągnie kota z powrotem do domu”. mówi Kat. Ona nie daje tej teorii zbyt wiele wiary, mówiąc, że jeśli kot wróci sam, jest bardziej prawdopodobne, że przezwyciężył strach przed wysiedleniem i wrócił do domu. Co więcej, Kat mówi, że feromony z kuwety mogą wywołać efekt odwrotny do zamierzonego, przyciągając terytorialne koty, które następnie powstrzymają zaginionego kota przed powrotem do domu.

Nie przerywaj poszukiwań zaginionego kota zbyt wcześnie
Kat widziała również wpływ, jaki założenia mogą mieć na kogoś, kto stracił zwierzaka. Zbyt często ludzie odwołują poszukiwania przedwcześnie, lub nie szukają w ogóle, ponieważ wierzą, że ich kot już spotkał kojota lub inne dzikie zwierzę. „Natychmiast po zagubieniu kota należy zastosować wszelkie możliwe metody poszukiwań” – mówi Kat – „w tym przeprowadzić dokładne poszukiwania fizyczne, rozdać ulotki i rozstawić pułapki żywołowne. Przeszukaj ten sam teren wielokrotnie i o różnych porach dnia.” I nie dyskontuj czynnika ludzkiego, ponieważ koty rzeczywiście są zbierane i zabierane do schroniska. Mogą one również zasymilować się z pobliską kolonią kotów, więc poznaj ludzi z sąsiedztwa, którzy karmią koty na zewnątrz, na wypadek gdyby zauważyli nowego przybysza.

W badaniach nad zaginionymi kotami (raport na ten temat został opublikowany w czasopiśmie Animals) około 56 procent zagubionych kotów zostało odnalezionych w ciągu dwóch miesięcy, ale istnieje wiele niepotwierdzonych i udokumentowanych przypadków ludzi, którzy połączyli się ze swoimi pupilami miesiące lub lata po tym, jak zabłądzili. „Przede wszystkim, nie poddawaj się”, podsumowuje Kat. „Twój kot jest gdzieś tam, czekając na połączenie z rodziną, którą kocha”.

Najważniejsze wskazówki dotyczące znalezienia zaginionego kota
Poniższe aktywne podejścia sprawią, że Ty i Fluffy będziecie mieli większe szanse na to ponowne spotkanie, o którym marzysz. Pozycje działań na tej liście mają być często powtarzane.

Przeszukaj dokładnie teren wokół swojej posesji, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Zmieniaj pory poszukiwań, pamiętając o tym, że koty są najbardziej aktywne późno w nocy i wcześnie rano, kiedy jest cicho.
Zapytaj sąsiadów o zgodę na przeszukanie ich posesji i postaraj się rozszerzyć poszukiwania o trzy do pięciu domów w każdą stronę. Upewnij się, że zajrzałeś do ich garaży lub innych konstrukcji, w których kot mógłby się uwięzić.
Powtórz poszukiwania i ponownie sprawdź te same miejsca. Koty mogą zostać wypłoszone z pierwotnej kryjówki i znaleźć inną w miejscu, do którego już zajrzałeś. Jeśli Twój kot jest przyzwyczajony do przebywania na zewnątrz, rozszerz zakres poszukiwań.
Rozwieś w najbliższej okolicy duże, przyciągające wzrok plakaty (np. z papieru w jaskrawych kolorach) z informacją o zaginionym zwierzaku.
Umieść informacje o zagubionym zwierzaku na portalach społecznościowych takich jak Facebook, Nextdoor.com i PetAmberAlert.com.
Ustaw humanitarne pułapki w miejscach, w których będziesz mógł je często sprawdzać; schroniska często wynajmują takie pułapki dla społeczeństwa. Możesz również użyć swojego domu lub garażu jako pułapki zostawiając otwarte drzwi.
Sprawdź wszystkie schroniska, które działają w Twojej okolicy, nie tylko to, które znajduje się najbliżej Twojego domu. (Upewnij się, że Twój kot ma mikroczip lub nosi obrożę i identyfikator, aby łatwo było Was połączyć, jeśli kot trafi do schroniska).