Bez kategorii

Dlaczego koty się ślinią?

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że twój kot się ślini? U kotów, ślinienie się nie jest tak powszechne jak u psów. Jako właściciel kota możesz się zastanawiać, co oznacza, że Twój kot się ślini. Prawda jest taka, że istnieje kilka możliwych przyczyn ślinienia się u kotów. Ustalenie przyczyny sprowadza się do oceny sytuacji, poznania swojego kota i w razie potrzeby skontaktowania się z lekarzem weterynarii.

Normalne ślinienie się u kotów

Niektóre koty często ślinią się podczas ugniatania lub mruczenia. Ślinienie się jest często oznaką odprężenia i zadowolenia, które można zaobserwować już w dzieciństwie. Podczas karmienia, kocięta często ugniatają swoje łapy na matce, aby pobudzić wydzielanie mleka. Takie zachowanie skutkuje pocieszającym i satysfakcjonującym posiłkiem, a także pielęgnowaniem więzi pomiędzy matką a kociakiem. Kiedy koty osiągają dorosłość, uczucie zadowolenia często prowadzi do ugniatania, co z kolei stymuluje ślinienie się ze względu na związek z karmieniem. Ugniataniu i ślinieniu się często towarzyszy mruczenie.

Jeśli Twój zdrowy kot znajdzie się na Twoich kolanach i zacznie „robić ciasteczka” i mruczeć, nie zdziw się, jeśli pojawi się ślinotok. Jest to całkowicie normalne i prawdopodobnie jest to jeden ze sposobów, w jaki Twój kot okazuje Ci miłość.

W przeciwieństwie do psów, koty zazwyczaj nie ślinią się na widok jedzenia. Jednak nadal może się to zdarzyć. Jeśli Twój kot ślini się na widok lub zapach jedzenia, ale nie w innych momentach, to prawdopodobnie nie ma się czym martwić.

Stres lub strach mogą powodować u kota chwilowe ślinienie się, np. podczas jazdy samochodem, wizyty u weterynarza lub głośnych wydarzeń. Jeśli Twój kot regularnie wydaje się być bardzo zestresowany, warto porozmawiać z lekarzem weterynarii o możliwych rozwiązaniach. Jeśli ślinienie się i stres są krótkotrwałe i ustępują samoistnie, prawdopodobnie nie ma powodów do niepokoju.

Nieprawidłowe ślinienie się u kotów

Jeśli ślinienie się kota występuje stale, może to oznaczać, że mamy do czynienia z problemem zdrowotnym. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy ślinienie się nie może być związane z zadowoleniem lub jedzeniem. Wszystkie koty powinny być odwiedzane przez lekarza weterynarii przynajmniej raz w roku na rutynowe badania kontrolne, nawet jeśli wydają się zdrowe. Weterynarz często może wykryć problemy zanim kot zacznie wykazywać objawy.

Jeśli pomiędzy rutynowymi wizytami u weterynarza pojawi się nietypowe ślinienie, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Konieczne może być zbadanie kota. Istnieje kilka problemów zdrowotnych, które mogą powodować ślinienie się u kotów i wymagają pomocy medycznej.

Choroby jamy ustnej i zębów

Koty mogą cierpieć na różne schorzenia jamy ustnej i zębów, które mogą pozostać niewykryte do czasu, aż spowodują poważne dolegliwości lub ból.1 Ból ten często powoduje nadmierne ślinienie się kota. Owrzodzenia jamy ustnej, urazy zębów, choroby dziąseł, zmiany resorpcyjne i infekcje to niektóre z dobrze znanych przyczyn ślinienia się u kotów.

Lekarz weterynarii zbada jamę ustną kota w poszukiwaniu oznak problemów z zębami i jamą ustną. Jeśli choroba zębów jest widoczna, lekarz weterynarii prawdopodobnie zaleci profesjonalne czyszczenie zębów z ewentualnym ich usunięciem. Zabieg ten musi być przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym.

W celu rozwiązania problemów stomatologicznych i problemów z jamą ustną kota konieczne może być zastosowanie leków, takich jak antybiotyki.

Nudności

Kot, który ma mdłości lub wymiotował, często się ślini. Nudności i wymioty u kotów mogą mieć wiele przyczyn, takich jak pasożyty wewnętrzne, choroby nerek i schorzenia przewodu pokarmowego.2 Jeśli Twój kot ma mdłości, wymiotuje lub ma słaby apetyt, najlepiej udać się do weterynarza.

Po badaniu, lekarz może zalecić wykonanie badań laboratoryjnych, aby lepiej przyjrzeć się funkcjonowaniu narządów, komórkom krwi i zawartości moczu. Wyniki mogą pomóc w ustaleniu kolejnych kroków diagnostycznych i opcji leczenia.

Ciało obce

Jeśli Twojemu kotu coś utknęło w jamie ustnej, prawdopodobnie powoduje to ślinienie się.3 Sznurek jest często spotykanym ciałem obcym w jamie ustnej, ale inne możliwości obejmują części zabawek, a nawet trawę. Jeśli zauważysz, że z pyska Twojego kota zwisa sznurek, NIE wyciągaj go. Sznurek może być owinięty wokół czegoś w żołądku lub jelitach i ciągnięcie go może spowodować poważne uszkodzenia. Zamiast tego udaj się do najbliższego otwartego gabinetu weterynaryjnego.

Narażenie na toksyny

U kotów, które lizały, żuły lub spożyły trującą substancję, może wystąpić nadmierne wydzielanie śliny.4 Dotyczy to trujących roślin, żrących substancji chemicznych i toksycznych pokarmów. Niektóre toksyny stosowane miejscowo, takie jak pestycydy lub środki przeciw pchłom i kleszczom nieprzeznaczone dla kotów, również mogą powodować ślinienie się. Jeśli podejrzewasz, że Twój kot został narażony na kontakt z czymś toksycznym, natychmiast zabierz go do najbliższego otwartego gabinetu weterynaryjnego.

Jeśli zauważysz coś innego w jamie ustnej kota, zachowaj ostrożność przed próbą usunięcia tego czegoś. Nie tylko możesz spowodować dalsze obrażenia u kota, ale także możesz zostać ugryziony! Z ciałem obcym w jamie ustnej zawsze najlepiej udać się do weterynarza.

Uraz

Urazy jamy ustnej często prowadzą do nadmiernego ślinienia się.3 Koty, które żuły przewody elektryczne mogą doznać oparzeń jamy ustnej, które prowadzą do ślinienia się. Kot, który został potrącony przez samochód może mieć złamaną szczękę, co powoduje ślinienie się. Koty, które doznały urazów jamy ustnej w wyniku walk kotów, często się ślinią. Możesz nie być w stanie zobaczyć dowód urazu na zewnątrz, ale ślinienie się jest znakiem, że należy udać się do weterynarza.

Jeśli Twój kot ślini się, a Ty nie możesz znaleźć oczywistego, normalnego powodu, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Koty są ekspertami w ukrywaniu choroby. Często nie pokazują, że coś im dolega, dopóki nie poczują się bardzo źle. Jeśli masz wątpliwości, nie czekaj. Zadzwoń do weterynarza.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do lekarza weterynarii. W przypadku pytań dotyczących zdrowia, zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, ponieważ to on zbadał Twoje zwierzę, zna historię jego zdrowia i może udzielić najlepszych zaleceń dla Twojego zwierzęcia.