Bez kategorii

Jak mogę sprawić, żeby mój pies przestał mnie lizać?

Psy uwielbiają lizać. I chociaż nie mamy nic przeciwko okazjonalnym pocałunkom, czasami ich nadmierne lizanie może stać się, no cóż, obrzydliwe.

Jeśli uważasz, że nadmierne lizanie przez Twojego psa jest uciążliwe, nie martw się. Istnieją sposoby, aby ograniczyć to niepożądane zachowanie.

Dlaczego twój pies cię liże

Specjaliści od psów oferują kilka wyjaśnień dotyczących nadmiernie entuzjastycznego lizania przez psa. Jeden fakt pozostaje bezsporny: w naturze psa leży lizanie Ciebie. To oczywiście nie czyni tego zachowania mniej uciążliwym dla tych z nas, którzy wolą nie być witani pełną kąpielą.

Jeśli rozumiesz, dlaczego Twój pies Cię liże, łatwiej jest zająć się tym zachowaniem. Dlaczego więc Twój pies chce Cię lizać?

1. Aby okazać czułość

Dla Twojego psa jesteś całym światem. Obsypywanie Cię „pocałunkami” to jego naturalny sposób na powitanie Cię w domu po długim dniu spędzonym osobno. Chce w ten sposób wyrazić, jak bardzo cieszy się z ponownego spotkania.

2. Aby zwrócić na siebie uwagę

Lizanie jest również sposobem twojego psa na powiedzenie: „Hej, witaj, spójrz na mnie!”. To zachowanie wymagające uwagi jest zwykle wzmacniane przez Twoje pozytywne reakcje – smakołyki, miłe słowa lub poklepywanie po głowie.

I jak zauważa American Kennel Club, ta pozytywna reakcja nieumyślnie zachęca do przyszłych pocałunków.

3. Dobrze smakujesz

Mówiąc wprost, Twój pies lubi smak Twojej słonej skóry (wiem, wielkie fuj). Jest to szczególnie prawdziwe, gdy się pocisz (podwójne fuj). Poza tym, Twój pies znajduje komfort w Twoim zapachu.

Lizanie ma również dodatkową zaletę, jaką jest uwalnianie przyjemnych endorfin, które łagodzą stres. Nic dziwnego, że twój pies jest cały w twojej twarzy!

4. Aby zdobyć zasoby

Twój pies może lizać Cię jako sposób na prośbę o jedzenie. Ten instynkt można zaobserwować u młodych szczeniąt, które liżą matkę po twarzy przed posiłkiem.

5. Aby pokazać poddanie się

Były felietonista AKC Family Dog i lekarz weterynarii Nicholas Dodman wyjaśnia, że dzikie szczenięta liżą matkę po pysku na znak podporządkowania. To instynktowne zachowanie przenosi się na inne psy, a nawet na ludzi. Twój pies może również używać lizania jako „sygnału uspokajającego”, aby złagodzić stresującą sytuację.

Jak sprawić, żeby pies przestał Cię lizać?

Pamiętaj, że lizanie Twojej twarzy jest naturalnym zachowaniem psa i staje się problemem tylko wtedy, gdy tego nie aprobujesz lub uważasz to za irytujące. Twój pies prawdopodobnie nigdy całkowicie nie przestanie lizać Twojej twarzy.

To powiedziawszy, nadal możesz spróbować jednej z poniższych technik.

1. Ignoruj to

Kiedy Twój pies zaczyna Cię lizać, odejdź. Usuń całą uwagę, w tym kontakt wzrokowy. Jeśli to niechciane zachowanie nie będzie nagradzane Twoją uwagą, będzie się powtarzać rzadziej.

2. Włóż coś do ust

Przekieruj chęć psa do lizania Twojej twarzy, oferując mu alternatywę – zabawka do żucia, kość lub wypchany kong to dobre opcje. Te alternatywy sprawią, że pies będzie zajęty, dając mu coś odpowiedniego do lizania.

3. Zafunduj sobie trochę ruchu

Długi spacer zmniejszy stres psa, co może zmniejszyć jego chęć lizania Twojej twarzy. To podejście jest szczególnie przydatne w przypadku psów, które liżą z nerwowego przymusu.

4. Weź prysznic

Czy Twój pies uważa Cię za szczególnie pociągającego po długim, spoconym treningu? Umycie się po nim zniechęci psa do postrzegania Cię jako chodzącej laski soli.

5. Zmień zapach swojego ciała

Niektóre zapachy są bardziej atrakcyjne dla psów. Spróbuj zamienić swój płyn do mycia ciała lub perfumy na zapach (i smak), który Twój pies uzna za mniej apetyczny.

6. Nagradzaj dobre zachowanie

Poświęcaj psu uwagę, kiedy zachowuje się odpowiednio (np. nie wylizuje Ci twarzy). Nagradzanie powinno mieć miejsce natychmiast po pożądanym zachowaniu, aby uzyskać pozytywne skojarzenia.

Kiedy należy się martwić nadmiernym lizaniem przez psa?

W większości przypadków, lizanie skóry przez psa nie jest powodem do niepokoju. Istnieje jednak kilka negatywnych scenariuszy, na które należy uważać.

1. Nadmierne lizanie może być objawem lęku lub OCD

Jeśli zauważysz, że Twój pies obsesyjnie Cię liże (lub inny przedmiot), może on cierpieć na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. To ekstremalne zachowanie wymaga wizyty u weterynarza w celu zbadania możliwości leczenia.

2. Lizanie może rozprzestrzeniać zarazki

Psy nie są dokładnie najbardziej higieniczne istoty, jeśli chodzi o to, co wkładają do ust. Mogą przenosić wszelkiego rodzaju paskudne bakterie i pasożyty w swojej ślinie. Nie takie rzeczy chcesz na swojej twarzy.

3. Lizanie może stać się poważnym utrapieniem

W końcu, jeśli przeszkadza Ci nadmierne lizanie przez psa, to zachowanie jest problemem, bez względu na to, jak naturalne jest. Może Twój pies przeszkadza gościom, a może po prostu wolałbyś pominąć pełną kąpiel w ślinie każdego dnia po pracy.

Niezależnie od tego, co się dzieje, możesz zniechęcić psa do tego zachowania za pomocą kilku prostych zmian. Kluczem (jak w każdym szkoleniu) jest konsekwencja. Spróbuj wdrożyć jedną lub więcej z tych technik następnym razem, gdy Twój pies podejdzie zbyt blisko, aby było mu wygodnie.