Bez kategorii

12 ras psów, które mają tylko białe umaszczenie

Duże czy małe, te białe psy wyróżniają się

Spośród setek ras psów na świecie, istnieje co najmniej 12 ras, które mają wyłącznie białe umaszczenie. Wiele ras może mieć białe szczeniaki – wśród wielu innych kombinacji kolorystycznych – ale tuzin kłów występuje tylko w kolorze białym.

Wskazówka
Jeżeli Twój pies nie zabrudzi się znacznie po spacerze lub zabawie, nie powinien potrzebować częstych kąpieli. W wielu przypadkach zbyt częste kąpiele mogą prowadzić do podrażnień skóry. Przeciętnie większość psów może kąpać się przez miesiąc lub dłużej. Biała sierść może szybciej ulegać zabrudzeniu niż u innych psów, dlatego należy ją dokładnie wyczesać lub wyszczotkować, aby usunąć większość cząsteczek brudu.

Cechy charakterystyczne rasy
Podczas gdy wiele z tych psów to małe psy do towarzystwa, kilka z nich to silne, potężne duże rasy. Niektóre z nich, takie jak samojed, pirenejczyk i szpic japoński, mają śnieżnobiałą sierść, która pasuje do ich arktycznego lub górskiego środowiska. Większość pozostałych to efektowne psy do kolan, które służyły królom i szlachcie jako towarzysze. Niestety, białe psy są w nieco większym stopniu niż inne narażone na urodzenie się głuchymi z powodu dziedzicznego genu pigmentacji. Mogą też mieć częstsze problemy ze skórą i oparzenia słoneczne.

Oto 12 wyłącznie białych ras psów.

01

Samoyed

Samoyed, biała szpica o królewskim wyglądzie, to średni lub duży pies, który jest biały od stóp do głów. Gęsta i puszysta sierść ma sens, jeśli weźmiemy pod uwagę, że ta rasa psów pochodzi z Syberii. Rdzenni mieszkańcy Samoyedów używali tych silnych i odpornych na zimną pogodę psów do pasienia reniferów, ciągnięcia sań i polowania. Samoyed ma ogon, który zawija się na grzbiecie i gęste futro na szyi. Chociaż psy te są generalnie rasą całkowicie białą, niektóre z nich dojrzewają do uzyskania kremowego lub biszkoptowego umaszczenia. Życie z tą białą rasą psów oznacza furę futra przez cały rok. Chociaż psy te zrzucają podszerstek sezonowo, białe włosy można znaleźć na ubraniach i meblach przez cały rok.

Przegląd ras
GRUPA: Robocza (AKC)

WYSOKOŚĆ: 19 do 24 cali

WAGA: 35 do 65 funtów

SZATA I KOLOR: Gęsta, podwójna sierść; kolory: biały, kremowy i biszkoptowy

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 12 do 14 lat

02

Maltańczyk

Najmniejszą białą rasą psów jest maltańczyk. Te kieszonkowe szczeniaki osiągają wagę zaledwie 4 do 7 funtów i nie przekraczają 10 cali wzrostu. Długa i jedwabista biała sierść maltańczyka dodaje uroku temu słynnemu psu do towarzystwa, choć niektórzy właściciele decydują się na jej krótkie przycięcie. Spodziewaj się, że będziesz musiał poświęcić trochę czasu na cotygodniowe szczotkowanie psa i regularne wizyty u groomera. Czarne oczy i nos maltańczyka wydają się wyglądać zza czysto białych włosów, a wiele psów rasy maltańczyk nosi górny węzeł lub kokardę, aby utrzymać włosy z dala od oczu.

Przegląd rasy
GRUPA: Toy (AKC)

WYSOKOŚĆ: 8 do 10 cali

WAGA: 4 do 7 funtów

POKRYCIE I KOLOR: Jednolicie biała sierść, długa i jedwabista; ciemne czujne oczy i czarny nos

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 12 do 15 lat

03

West Highland White Terrier

West Highland white terrier ma podwójną warstwę białego futra. Westie, jak powszechnie określa się tę białą rasę psów, jest kompaktowym, ale wytrzymałym terierem pochodzącym ze Szkocji. Pierwotnie hodowany do polowania na szkodniki, biały płaszcz tej rasy psów służył temu, aby pies wyróżniał się podczas polowania. Westie jest przede wszystkim psem do towarzystwa, inteligentnym i zabawnym. Aby biała sierść wyglądała jak najlepiej, wymaga konsekwentnego szczotkowania co tydzień i regularnych wizyt u groomera co cztery do sześciu tygodni.

Przegląd ras
GRUPA: Terier (AKC)

WYSOKOŚĆ: 10 do 11 cali

WAGA: od 13 do 20 funtów

POKRYCIE I KOLOR: Białe, podwójnie powleczone, średniej długości futro, biała sierść

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 12 do 16 lat

04

Eskimos amerykański

Amerykański Eskimos, niczym mały bałwanek, jest rasą psów czysto białych z czarnymi jak węgiel oczami i nosem. Psy te występują w rozmiarach standardowych, miniaturowych i zabawkowych. Niezależnie od wielkości, mają puszystą białą sierść i czujny wyraz twarzy. Rasa ta jest znana z wysokiej inteligencji i była znana z tego, że występowała jako pies cyrkowy we wczesnych latach 1900.

W przeciwieństwie do swojej nazwy, Eskie rozwinął się w środkowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku. Wcześniej znany był jako szpic niemiecki, był hodowany selektywnie, aby być śnieżnobiałym i wykorzystywany jako pies gospodarski przez niemieckich osadników. Po I wojnie światowej nazwa rasy została zmieniona na American Eskimo. Rasa została uznana przez AKC w 1995 roku.

Przegląd ras
GRUPA: Niesportowe (AKC)

WYSOKOŚĆ: Toy: 9 do 12 cali wysokości przy ramieniu; miniaturowy: 12 do 15 cali; standardowy: 15 do 19 cali

WAGA: zabawka: 6 do 10 funtów; miniaturowy: 10 do 20 funtów; standardowy: 25 do 35 funtów

POKRYCIE I KOLOR: Całkowicie biała, podwójna sierść, stojąca

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 13 do 15 lat

05

Bichon frise

Bichon frise jest łatwy do zauważenia w tłumie białych psów, dzięki swojemu puszystemu futru i zaokrąglonemu wyglądowi. Rasa, jaką znamy dzisiaj, pochodzi z Francji i uważa się, że wywodzi się od pudla i spaniela wodnego. Mając w swoim dziedzictwie te sportowe rasy, nie jest niespodzianką, że bichon jest aktywnym i żądnym przygód psem towarzyszącym. Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego, jakie przygody napotkasz ze swoim pudlem u boku, będziesz go regularnie szczotkować, aby uniknąć matowienia i regularnie oddawać do groomera, aby zachować jego klasyczny wygląd.

Przegląd ras
GRUPA: Niesportowa (AKC)

WYSOKOŚĆ: 9 do 12 cali

WAGA: 7 do 12 funtów

SZATA I KOLOR: Puszysty i kręcony biały włos (może mieć ślady moreli, buff, lub kremu), przypominający wacik lub puderniczkę

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 12 do 15 lat

06

Pireneje Wielkie

Największą białą rasą psów jest wielki pirenejczyk. Te łagodne olbrzymy mogą ważyć 100 funtów lub więcej i charakteryzują się grubą, podwójną warstwą białego futra. Ten typ psa prawdopodobnie pochodzi z Azji Środkowej lub Syberii wiele tysiącleci temu. Od tego czasu zyskał swoją nazwę po tym, jak został przywieziony w góry Pirenejów, które graniczą z Francją i Hiszpanią.

Psy te znane są z tego, że są niezmiernie duże, ale i cierpliwe. Doskonale sprawdzają się jako strażnicy stada, ale także jako wierni towarzysze rodziny. Życie z pirenejczykiem oznacza przygotowanie się na całoroczne zrzucanie sierści, choć kilka sesji szczotkowania w tygodniu pomoże wychwycić luźną sierść, która w przeciwnym razie przylgnęłaby do Ciebie, Twoich mebli lub podłóg. Podwójna sierść tego psa jest naturalnie odporna na brud, więc tylko sporadyczna kąpiel jest konieczna, aby utrzymać białą sierść w czystości.

Przegląd rasy
GRUPA: Robocza (AKC)

WYSOKOŚĆ: od 25 do 32 cali

WAGA: 85 funtów i więcej

POKRYCIE I KOLOR: Gęsta, podwójna sierść; kolory obejmują biel z szarymi, czerwonymi lub brązowymi oznaczeniami

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 10 do 12 lat

07

Coton de Tulear

Ten mały biały pies był dawniej zazdrośnie strzeżonym pupilem elit Madagaskaru. Uważa się, że pierwszymi przodkami tych psów były szczeniaki marynarzy, które dotrzymywały im towarzystwa. Te małe, ale wytrzymałe szczeniaki są doskonałymi psami do towarzystwa. Są znane z tego, że dobrze dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi. Aby sierść coton de Tulear wyglądała jak najlepiej, należy ją czesać kilka razy w tygodniu. W przeciwnym razie, puszyste, półdługie futro może szybko się splątać.

Przegląd ras
GRUPA: Niesportowa (AKC)

WYSOKOŚĆ: 9 do 11 cali

WAGA: od 8 do 15 funtów

POKRYCIE I KOLOR: Puszysta, biała sierść

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 14 do 16 lat

08

Bolognese

Ta przyjazna rasa białych psów jest niewielka, o długim, puszystym futrze. Rasa ta powstała w mieście Bolonia w północnych Włoszech z bichonów. W rezultacie, te dwie białe rasy psów mają wiele podobieństw. Jednak bolończyk ma bardziej swobodny wygląd w porównaniu z ciaśniejszymi lokami i zadbanym wyglądem bichona. Bolończyk jest znany jako spokojna, a nawet nieśmiała rasa psów w porównaniu z odważną, gotową do działania osobowością bichona. Półdługie futro bolończyka wymaga regularnej pielęgnacji, aby nie stało się splątane i dzikie. Szczotkowanie sierści kilka razy w tygodniu zapobiega tworzeniu się mat. Ponadto, niektórzy właściciele bolończyków decydują się na strzyżenie psa, aby jeszcze bardziej ograniczyć jego pielęgnację.

Przegląd rasy
RASA: Nieuznawana przez AKC; Rasa podkładowa (AKC)

WYSOKOŚĆ: 10 do 12 cali

WAGA: 5,5 do 9 funtów

POKRYCIE I KOLOR: Długie, kręcone włosy, które zawsze są jednolicie białe; czarny nos i ciemne oczy

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 12 do 14 lat

09

Dogo Argentino

Dogo Argentino jest jedną z najpotężniejszych ras białych psów. Krótka, gładka sierść jest zawsze biała, choć dopuszczalna jest pojedyncza ciemna plama nad okiem lub uchem. Rasa ta powstała na początku lat dwudziestych XX wieku do polowania na dużą zwierzynę w Argentynie. Psy te zyskały uwagę ze względu na swoją siłę, odwagę i lojalność. Choć wymagają doświadczonego właściciela, są czułymi psami rodzinnymi i generalnie kochają dzieci. Biały płaszcz z Dogo Argentino nie jest znany do zrzucania obficie lub dostać śmierdzący. Są one jednym z najłatwiejszych białych ras psów do opieki, jeśli chodzi o pielęgnację. Jednakże, należy uważać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ ich krótki, biały płaszcz czyni je podatne na oparzenia słoneczne.

Przegląd ras
GRUPA: Robocza (AKC)

WYSOKOŚĆ: 23 do 27 cali

WAGA: 80-100 funtów

POKRYCIE I KOLOR: Całkowicie biała, gładka i krótka sierść

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 9 do 15 lat

10

Szpic japoński

Śnieżnobiały szpic japoński jest rzadką rasą psów o białym umaszczeniu. Podobnie jak inne rasy w typie szpica, psy te mają zakręcony ogon, gęstą sierść średniej długości i czujny wyraz twarzy. Szpic japoński jest psem małej i średniej wielkości, który jest bardzo dobrze przystosowany do życia w dużych i małych pomieszczeniach. Pomimo puszystej sierści tego psa, nie należy on do psów intensywnie liniejących (poza sezonowym zrzucaniem sierści dwa razy do roku). Regularnie szczotkuj i od czasu do czasu kąp szpica japońskiego, aby ograniczyć luźne włosy do minimum.

Przegląd rasy
RASA: Nieuznawana przez AKC; Służba Zasobów Założycielskich (AKC)

WYSOKOŚĆ: 12 do 15 cali wysokości za ramieniem

WAGA: 10 do 25 funtów

POKRYCIE I KOLOR: Prosta i gładka sierść zewnętrzna połączona z krótkim, miękkim, gęstym podszerstkiem; ciemne oczy, nos i wargi

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 12 do 14 lat

11

Komondor

Na pierwszy rzut oka w szczerym polu można pomylić komondora z rozjuszoną owcą. Te duże białe psy mają długie sznury futra, dzięki czemu wyglądają jak owce, których powierzono im pilnowanie. Komondor pochodzi z Węgier i służy do pilnowania bydła, a dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych psów ze względu na wyjątkową fakturę całkowicie białej sierści.

Sierść komondora zaczyna się sznurować między ósmym a dwunastym miesiącem życia. Utrzymanie sznurów w czystości i bez zapachu wymaga sporego zaangażowania. Oczywiście, nie można szczotkować sierści, ale regularne kąpiele i dokładne suszenie (zwykle z użyciem wentylatora) są niezbędne. Komondor Club of America udziela następującej rady: „Najlepszym sposobem na utrzymanie Komondora w czystości jest niedopuszczenie do jego zabrudzenia”.

Przegląd rasy
GRUPA: Robocza (AKC)

WYSOKOŚĆ: 26 do 28 cali

WAGA: 80 funtów i więcej

POKRYCIE I KOLOR: Biała, sznurkowa sierść

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 10 do 12 lat

12

Kuvasz

Kolejna duża biała rasa psów, kuvasz, jest węgierskim stróżem zwierząt gospodarskich. Psy te mają grubą, podwójną sierść o jednolitej białej barwie, która pomaga im izolować się od zmiennych temperatur. Faktura sierści jest różna, od prostej do falistej. Psy te zrzucają znaczną ilość sierści, dlatego należy być przygotowanym na to, że regularne szczotkowanie będzie częścią Twojej cotygodniowej rutyny. Należy się również spodziewać, że kuvasz będzie zrzucał sierść dwa razy do roku.

Przegląd ras
GRUPA: Robocza (AKC)

WYSOKOŚĆ: 26 do 30 cali

WAGA: od 70 do 115 funtów

SZATA I KOLOR: Gęsta, podwójna sierść, prosta do lekko falistej, ale zawsze jednolicie biała.

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 10 do 12 lat