Bez kategorii

10 największych udomowionych ras kotów

Dla tych, którzy marzyli o posiadaniu zwierzęcia domowego tygrysa, z pewnością wydają się piękne, potężne i uderzające, a jednocześnie wyglądają słodko i przytulnie. Ale te wielkie koty nie są udomowione i wyraźnie nie nadają się do życia poza rodzimym środowiskiem, ogrodami zoologicznymi lub sanktuariami. Kolejnym najlepszym wyborem dla miłośników kotów egzotycznych jest większa rasa kota domowego. Koty domowe są wspaniałymi zwierzętami domowymi ze względu na swoje niewielkie rozmiary i stosunkowo niskie koszty utrzymania.

Te 10 domowych piękności daje miłośnikom kotów wiele radości w nieco większym kocim opakowaniu.

Wskazówka
Jeżeli wolisz, aby Twój kot nie przynosił Ci codziennych prezentów w postaci martwych myszy lub ptaków, trzymaj go w domu przez całą dobę. Większe rasy kotów są zazwyczaj lepszymi łowcami niż mniejsze. Jeśli Twój większy kot domowy wychodzi na zewnątrz, upewnij się, że do jego obroży dodano dzwonki, aby mieć pewność, że nie podkradnie się do ofiary z sąsiedztwa.

Cechy charakterystyczne rasy
Większe rasy kotów mają tendencję do większej pewności siebie. Większość kotów jest ciekawska, ale większe koty mają zazwyczaj większe możliwości skakania i mogą wpaść w nieco większe kłopoty. Większe koty są wysportowane i aktywne. Wiele z nich silnie wiąże się ze swoimi ludzkimi właścicielami i wokalizuje miauczeniem, piskiem i mruczeniem, kiedy cię potrzebują.

01

Maine Coon

Silny, kudłaty Maine Coon jest dobrze wyprofilowanym, dużym kotem domowym. Istnieje wiele opowieści o tym, jak rozwinęła się ta rasa. Niektórzy uważają, że powstały one w Ameryce jako krzyżówka kota domowego i szopa pracza, choć mit ten został naukowo obalony. Ten mit o szopach był jednym z wyjaśnień długiej, gładkiej sierści i obszernego ogona Maine Coona. Ta wyjątkowa i czuła rasa jest wspaniałym zwierzęciem rodzinnym, znanym z tego, że jest łagodnym olbrzymem w świecie kotów domowych.

Przegląd ras
WYSOKOŚĆ: 10 do 16 cali
WAGA: 10 do 18 funtów
POKRYCIE I KOLOR: Długa, podwójna sierść w ponad 75 kombinacjach kolorystycznych oraz zielone, złote lub miedziane oczy.

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 9 do 15 lat

02

Ragdoll

Ragdoll zyskał swoją nazwę dzięki swojej potulnej, przytulnej i czułej naturze. Ragdoll wpada w ramiona swojej ulubionej osoby, gdy się go podniesie, zupełnie jak szmaciana lalka. Ich historia jest owiana tajemnicą, a istnieje wiele twierdzeń, jak powstały, w tym eksperymenty CIA. Ta ogromna, przyjazna rodzinie rasa zyskała popularność w USA w latach 90-tych, a Cat Fancier’s Association uznało ją w 2000 roku.

Przegląd rasy
WYSOKOŚĆ: 9 do 11 cali
WAGA: 10 do 20 funtów
POKRYCIE I KOLOR: Średniej długości, jedwabista, pluszowa sierść; jasny kolor ciała z ciemniejszą twarzą, nogami, ogonem i uszami; wzory umaszczenia to bicolor, van, mitted i colorpoint; kolory sierści to seal, niebieski, czekoladowy, liliowy, czerwony i kremowy; niebieskie oczy

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 13 do 15 lat

03

Kot norweski leśny

Wyobraź sobie dzikiego, długowłosego kota stodołowego o szeroko rozstawionych żółtych oczach i muskularnym ciele, a zobaczysz wpis w encyklopedii dotyczący kota norweskiego leśnego. Te duże, wytrzymałe koty zostały po raz pierwszy wyhodowane w Norwegii przez hodowców, którzy skrzyżowali koty domowe z dzikimi kotami leśnymi. Od czasu udomowienia rasa ta stała się doskonale przyjazną, zabawną i inteligentną rasą. Kot norweski leśny jest idealny jako wierny zwierzak, który pozostanie przy Twoim boku.

Przegląd rasy
WYSOKOŚĆ: 9 do 12 cali
WAGA: 13 do 20 funtów
POKRYCIE I KOLOR: Unikalna podwójna sierść, na którą składa się gęsty podszerstek i długi, jedwabiście gładki włos; kolory są bardzo zróżnicowane, każdy kolor i wzór jest możliwy.

OCZEKIWANE ŻYCIE: 14 do 16 lat

04

Perski

Najbardziej rzucającym się w oczy atrybutem kota perskiego jest jego twarz. Ten długowłosy kot ma okrągłą, często płaską twarz i wyraźnie krótką kufę, co nadaje mu wygląd zgniecionej twarzy. Jego długa sierść sprawia, że wygląda na większego. W rzeczywistości jest to jedna z najmniejszych z większych ras. W przeciwieństwie do większości większych kotów, kot ten zadowala się leżakowaniem przez cały dzień i nie jest tak aktywny czy czujny jak większe kociaki.

Przegląd ras
WYSOKOŚĆ: 8 do 10 cali
WAGA: 7 do 12 funtów
POKRYCIE I KOLOR: Długa sierść w jednolitym kolorze (biały, czarny, kremowy), tabby, calico, bicolor, srebrny i złoty, cieniowany i dymny.

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 10 do 17 lat

05

Chausie

Rasa o egzotycznym wyglądzie, chausie jest dużym, niezwykle aktywnym i inteligentnym kotem. Jej historia sięga czasów starożytnych Egipcjan. Chausie otrzymał swoją nazwę od łacińskiej nazwy „felis chaus”, co oznacza „kot z dżungli”. Ludzie prawdopodobnie nadali mu tę nazwę ze względu na jego naturalne zdolności łowieckie i królewskie usposobienie w połączeniu z dużym i władczym wyglądem. Starożytna rasa została wyhodowana z kotami domowymi wieki temu i przywieziona do Ameryki, gdzie stała się popularna jako jeden z gigantycznych kotów domowych.

Przegląd rasy
WYSOKOŚĆ: 14 do 18 cali
WAGA: 15 do 20 funtów
POKRYCIE I KOLOR: Krótka sierść, zazwyczaj czarna lub brązowa z wzorem tabby

OCZEKIWANE ŻYCIE: 12 do 14 lat

06

Siberian

Ta wyjątkowa rasa kotów syberyjskich jest duża, wytrzymała i inteligentna. Musiała taka być, ponieważ dorastała w wyjątkowo bezlitosnym klimacie z boleśnie krótkim latem i długą, srogą zimą. Rasa ta została udomowiona i przeniesiona do domu, z dala od żywiołów, gdzie mogła ujawnić swoje prawdziwe oblicze. Koty syberyjskie są szczególnie czułe i chętne do zabawy, dzięki czemu są wspaniałymi zwierzętami domowymi.

Przegląd rasy
WYSOKOŚĆ: 9 do 11 cali
WAGA: 10 do 20 funtów
UMASZCZENIE I KOLOR: Półdługowłose, potrójne umaszczenie od szorstkiego do miękkiego; występuje w szerokiej gamie kolorów.

OCZEKIWANE ŻYCIE: od 10 do 18 lat

07

Savannah

Kot Savannah jest krzyżówką kota domowego i serwala, średniej wielkości afrykańskiego dzikiego kota z wyraźnie dużymi uszami. Jego egzotyczny, przypominający lamparta wygląd sprawia, że Savannah jest powszechnie pożądanym zwierzęciem wśród miłośników dużych kotów. Koty Savannah są klasyfikowane według ilości każdej z ras, które zawierają, aby poinformować właścicieli o tym, jak bardzo są one prawdziwie dzikie. Na przykład, generacje F1 i F2 są zazwyczaj największe i mają więcej genów afrykańskiego serwala.

Przegląd ras
WYSOKOŚĆ: 10 do 17 cali
WAGA: 12 do 25 funtów
POKRYCIE I KOLOR: Sierść krótka do średniej długości; czarna, brązowa nakrapiana tabby, czarna srebrna nakrapiana tabby i czarna dymna z wzorem jednolitym lub tabby.

OCZEKIWANE ŻYCIE: 12 do 20 lat

08

Amerykański Bobtail

Ten udomowiony kot domowy wyróżnia się spośród wszystkich innych ras wyraźnie krótkim, sterczącym ogonem. Ma on również długie tylne nogi i czujne spojrzenie myśliwskie – cechy charakterystyczne dla bobtaila. Uważa się, że pierwsze amerykańskie koty bobtail pochodzą od jednego kota, Yodie, znalezionego w motelu w Arizonie przez wakacyjną parę. Eksperci uważają, że Yodie została pozostawiona w motelu przez kogoś z pobliskiego rezerwatu rdzennych Amerykanów, kto prawdopodobnie skojarzył dzikiego bobcata z kotem domowym.

Przegląd rasy
WYSOKOŚĆ: 9 do 10 cali
WAGA: od 7 do 16 funtów
POKRYCIE I KOLOR: Może występować w dowolnym kolorze lub wzorze; kudłata sierść

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 13 do 15 lat

 

09

Ragamuffin

Ragamuffin jest blisko spokrewniony z inną większą rasą, rasy ragdoll. Koty rasy ragamuffin są duże, miłe i łagodne. Koty rasy ragamuffin znane są ze swojej potulnej natury i gęstej, soczystej sierści. Ich osobowość jest dość podobna do rasy ragdoll, ale ich twarze mają zazwyczaj bardziej przyjazny ogólny wyraz i większe, bardziej okrągłe oczy.

Przegląd rasy
WYSOKOŚĆ: 9 do 12 cali
WAGA: 8 do 20 funtów
POKRYCIE I KOLOR: Długi i jedwabisty płaszcz; kolory: biały, czarny, niebieski, czerwony, lawendowy, cynamonowy, kasztanowy, platynowy i czekoladowy.

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: Do 18 lat

10

Bengal

Na pierwszy rzut oka trudno uwierzyć, że bengal jest kotem udomowionym, a nie dzikim. Dzięki atletycznej budowie ciała i wyjątkowej, wzorzystej sierści, koty bengalskie wyglądają jak wyjęte prosto z dżungli. Właściciele kotów bengalskich twierdzą, że ta rasa jest tak samo kochająca i przyjazna jak inne koty domowe. Są to koty zorientowane na ludzi, które uwielbiają się bawić i wspinać przez cały dzień.

Przegląd rasy
WYSOKOŚĆ: 8 do 10 cali
WAGA: 15 do 18 funtów
POKRYCIE LUB KOLOR: Krótka, gęsta sierść; kolory to: brown tabby, seal sepia tabby, seal mink tabby, seal lynx point, black silver tabby i inne kombinacje z plamkami lub wzorami marmurkowymi.

OCZEKIWANIA ŻYCIOWE: 10 do 16 lat

Rasy, których należy unikać
Bez względu na to, czy masz dużego czy małego kota, wszystkie koty domowe potrafią zaaklimatyzować się do wielkości domu swojego właściciela. Jeśli jednak chcesz uniknąć posiadania większego kota, niektóre rasy są mniejsze od innych. Mniejsze rasy kotów to na przykład krótkonożny munchkin, Singapur i Devon rex.