Bez kategorii

Pomocy! Dlaczego mój kot nie robi kupy w kuwecie?

Wiele okoliczności może wyjaśnić, dlaczego Twój kot nie załatwia się do kuwety. Czasami jest to problem behawioralny, ale czasami stan zdrowia może spowodować, że Twój kot wychodzi poza kuwetę. Nieleczony problem zdrowotny, taki jak infekcja dróg moczowych, może prowadzić do stanu potencjalnie zagrażającego życiu Twojego kota.

Wczesny znak ostrzegawczy, że Twój kot może zacząć robić kupę poza pudełkiem: Kiedy kot, który do tej pory zawsze „przykrywał” swoje odchody w kuwecie, przestaje to robić, mogą pojawić się kolejne kuwetowe niespodzianki.

Dlaczego koty robią kupy poza kuwetą?

Najczęściej problemy z kuwetą wynikają ze zmiany przyzwyczajeń kota lub problemów z kuwetą. Jeśli jednak Twój wytresowany kot nagle przestaje korzystać z kuwety, pierwszym krokiem jest zabranie go do weterynarza, aby wykluczyć wszelkie problemy zdrowotne.1

Problemy zdrowotne

Czasami, jeśli Twój kot ma biegunkę lub zaparcia, chęć załatwienia się może być nagła i przytłaczająca, a kot może nie zdążyć na czas do kuwety.1 Taka sytuacja powinna być jednak tymczasowa, pod warunkiem, że Twój kot nie ma żadnych problemów zdrowotnych.

Jeśli lekarz weterynarii stwierdzi, że problem nie ma podłoża fizjologicznego, prawdopodobnie przejdzie do zbadania, czy kot ma problem behawioralny.

Stres i problemy behawioralne

Nagłą zmianę w zachowaniu Twojego kota w łazience można przypisać kilku różnym możliwym przyczynom, z których wiele sprowadza się do kociego stresu.

  • Śmierdzący kuweta: Bardzo często koty kręcą nosem na kuwetę, jeśli nie spełnia ona ich rygorystycznych norm czystości i zapachu. Jeśli nie jest ona nieskazitelnie czysta, nawet koty, które od lat są szkolone w zakresie korzystania z kuwety, mogą ją odrzucić na rzecz innego miejsca (zazwyczaj takiego, które zwróci Twoją uwagę).
  • Złe umiejscowienie kuwety: Czy lokalizacja kuwety jest problematyczna dla Twojego kota? Jeśli znajduje się ona w pobliżu drzwi lub w części domu, w której panuje duży ruch lub do której kot nie może się łatwo dostać, rozważ jej przeniesienie.1 Nie jest to zalecane, jeśli Twój kot ma demencję, ponieważ może to spowodować jeszcze większe zamieszanie.
  • Zmiana domowników: Jeśli w domu pojawił się inny kot lub zwierzę, a nawet nowe dziecko, lub jeśli ktoś się wprowadził, wyprowadził lub zmienił miejsce zamieszkania, kot może po prostu zaznaczać swoje terytorium. Powinno to być tymczasowe, dopóki kot nie przyzwyczai się do nowej sytuacji. Należy jednak pamiętać, że każda zmiana rutyny lub środowiska kota może wywołać stres, który może skutkować nietypowym zachowaniem.2
  • Niedawno adoptowany kotek: Kot, który został niedawno adoptowany, może potrzebować kilku tygodni lub miesięcy, aby w pełni się przystosować i poczuć na tyle swobodnie, aby ujawnić swoją osobowość. Może być tak, że twój adoptowany kot czuł się trochę niepewnie na początku i był skłonny dzielić się kuwetą, ale później zmienił zdanie.

Jak powstrzymać kota od wypróżniania się poza kuwetą?

W przypadku braku problemów zdrowotnych należy podjąć kroki, aby zapobiec załatwianiu się kota w innym miejscu niż kuweta.

Czyszczenie kuwety

Przede wszystkim codziennie zgarniaj grudki z kuwety i często ją czyść. Oznacza to wyrzucenie starego żwirku, wyszorowanie pustej kuwety łagodnym mydłem do naczyń i ciepłą wodą, spłukanie jej czystą wodą, pozostawienie do wyschnięcia na powietrzu i wsypanie świeżego zapasu czystego, bezzapachowego żwirku (czasami żwirek zapachowy jest nieatrakcyjny dla wybrednych kotów). Zawsze używaj gumowych rękawiczek i maski na twarz, aby chronić się przed mikroskopijnymi robakami i pyłem z kuwety.

Ostrzeżenie

Jeśli jesteś w ciąży, pozostaw wszystkie czynności związane z obsługą kuwety innemu domownikowi, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się toksoplazmozą.

Skup się na lokalizacji

Jeśli zauważysz, że kota ciągnie do używania konkretnego miejsca, takiego jak dywanik kąpielowy, jako swojej latryny, postaraj się zablokować mu dostęp do tego pomieszczenia poprzez ustawienie bramki dla dzieci lub zamknięcie/zablokowanie drzwi, kiedy tylko jest to możliwe. Jednocześnie zachęcaj swojego pupila do korzystania z kuwety zgodnie z przeznaczeniem, umieszczając ją z dala od misek z jedzeniem i wodą, w cichym, prywatnym miejscu, do którego łatwo się dostać.

Dodaj kolejną kuwetę

Jeśli przybył Ci drugi kot, rozważ zainstalowanie dodatkowych kuwet, zamiast próbować zmusić oba koty do dzielenia się kuwetą. Optymalna liczba kuwet to jedna dla każdego kota plus jedna dodatkowa. Oznacza to, że jeśli masz dwa koty, powinieneś zapewnić im trzy kuwety. Należy pamiętać, że kuwety muszą znajdować się w zupełnie różnych miejscach. W przeciwnym razie jeden kot może próbować „pilnować” i posiadać wszystkie toalety, a drugiego trzymać z daleka.

Stawiaj przeszkody

Jeśli jest jakiś obszar, do którego kot często chodzi, a Ty nie możesz zablokować mu dostępu, spróbuj położyć folię aluminiową lub spryskać ten obszar bezpiecznym dla kotów środkiem odstraszającym. Celem jest sprawienie, aby nieodpowiednie miejsce było dla kota jak najmniej pożądane.

Usunąć wypadki

Jeśli mimo Twoich starań kot z jakiegokolwiek powodu wypróżni się poza kuwetą, dokładnie wyczyść to miejsce enzymatycznym środkiem czyszczącym, aby Twój pupil nie złapał zapachu i nie pomyślał, że może tam wrócić.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje zwierzę jest chore, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii. W przypadku pytań dotyczących zdrowia zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, ponieważ to on zbadał Twoje zwierzę, zna historię jego zdrowia i może udzielić najlepszych zaleceń dla Twojego pupila.