Bez kategorii

Pitbulle: Wszystko, co musisz wiedzieć

Bez względu na to, czy je kochasz, boisz się ich, czy też masz co do nich wątpliwości, pitbull teriery są niezwykle popularne i stanowią część niemal każdej społeczności w USA. I choć psy te cieszą się rosnącą popularnością, wiele osób, które wciąż nie są ich pewne, kupuje wiele mitów i histerii, które je otaczają. Tutaj dowiesz się wszystkiego o pitbulach, w tym dlaczego miliony ludzi decydują się dzielić dom z tymi psami, o których wszyscy mówią.

Ratowanie i wspieranie pitbullów
Dlaczego Best Friends tak bardzo troszczy się o pitbulle? Ponieważ gdybyśmy tego nie robili, tysiące kochanych rodzinnych zwierzaków nigdy nie miałoby szansy na szczęśliwe życie. Każdy pies, bez względu na rasę, jest indywidualnością o unikalnych i cennych cechach. W tej chwili tysiące rodzin ma jednego lub więcej psów w typie pitbulla jako zwierzęta domowe. Niektóre z nich są łagodnymi kanapowcami, inne szybkimi psami do agility, niektóre są psami służbowymi lub terapeutycznymi, a wiele innych jest po prostu czyimś najlepszym przyjacielem. Wierzymy, że warto o to dbać.

Każdy pit bull terrier, którego umieścimy w domu, ma szansę być tak wyjątkowy jak Roxy, która bez specjalnego szkolenia zmieniła życie autystycznego chłopca.

Best Friends wierzy, że musimy walczyć z dyskryminacją rasową, aby uratować je wszystkie. Zależy nam na tym, ponieważ wspaniałe szczeniaki i psy podobne do pit bull terrierów marnieją w schroniskach w całym kraju, gdzie często kończą zabite zamiast zostać adoptowane. Ponieważ pit bull teriery stały się tak popularne, niektórzy ludzie przesadzają z ich hodowlą. Inni zaniedbują kastrację lub sterylizację swoich psów, co prowadzi do niechcianych miotów. Te dwa czynniki doprowadziły do napływu psów podobnych do pit bull terierów do schronisk. Kiedy istnieje wiele takich samych rodzajów zwierząt dostępnych do adopcji, ludzie mogą łatwo się przytłoczyć, próbując wybrać jeden do domu, i często kończy się opuszczeniem schroniska bez zwierzęcia.

Psy te nigdy nie będą mogły w pełni wykorzystać swojego potencjału jako psy do towarzystwa, psy terapeutyczne, służbowe, a nawet psy do wykrywania narkotyków czy bomb. Misja „no-kill” Best Friends oznacza naprawianie błędnych przekonań, z jakimi spotykają się te psy, ponieważ oznacza to różnicę między dobrymi psami, które trafiają do dobrych domów, a cichą samotną śmiercią w schronisku.

Przez lata Best Friends zaopiekowało się i znalazło domy dla tysięcy pitbulli, w tym 22 psów odebranych gwiazdorowi NFL Michaelowi Vick’owi, kiedy został skazany za walki z psami.

Mamy pitbulle dostępne do adopcji z Best Friends Animal Sanctuary w południowym Utah i centrów adopcyjnych Best Friends w Los Angeles, Kalifornii i Salt Lake City, Utah, a także poprzez program Best Friends w Nowym Jorku.

Dzięki inicjatywom Best Friends dotyczącym pit bull terrierów, pracownicy niestrudzenie pracują, aby zapewnić, że każda odpowiedzialna osoba, która chce mieć pit bull terriera jako zwierzę rodzinne, może to zrobić.

„Rasy Pitbull: Czy coś takiego istnieje?”

Jednym z najtrudniejszych aspektów w rozmowie o pitbulach jest to, że nie tylko są one jednym z najczęściej błędnie identyfikowanych typów psów, ale również brak jest zgody co do tego, która rasa lub rasy psów są pitbulami, a które nie.

Termin „pit bull” lub „pitbull” odnosi się do typu psa, a nie do jednej rasy, co do której wszyscy są zgodni. „Pit bulle” nie są uznawane przez American Kennel Club (AKC), chociaż niektóre uznane rasy AKC, takie jak American Staffordshire terrier, są często nazywane pit bullami przez ogół społeczeństwa. United Kennel Club (UKC) uznaje amerykańskiego pitbulla teriera za rasę. Tymczasem termin ten jest używany zamiennie w odniesieniu do wielu ras, a nawet ras mieszanych o nieznanym pochodzeniu.

Zarówno entuzjaści rasy, jak i jej przeciwnicy mogą mieć silne opinie na temat tego, czym pit bull jest – a czym nie jest. Ale kiedy mówi się o „pitbulach”, może to oznaczać każdą z poniższych ras lub ich kombinację:

buldog amerykański
American Staffordshire terrier
Amerykański pit bull terrier
Staffordshire bull terrier
angielski bull terrier
Podczas gdy hodowcy psów i inni entuzjaści mogą dyskutować o etykiecie pitbulla ad nauseam w swoich kręgach, kwestia ta staje się ważna dla społeczeństwa, gdy przestarzałe prawa, rozporządzenia, polisy ubezpieczeniowe, mieszkania wojskowe i umowy najmu wykluczają „pitbulle”.

Historia psa Pitbull

Choć nie ma dziś zgodności co do tego, czym właściwie jest „pitbull” (lub pit bull terrier), większość psów objętych tą etykietą wywodzi się od buldogów. Buldogi były hodowane w Anglii od 1600 roku, do wykorzystania w brutalnym sporcie, jakim było wabienie byków.

Zanim pojawiły się bardziej nowoczesne idee dotyczące okrucieństwa wobec zwierząt, ludzie uczestniczyli w cotygodniowych gonitwach byków dla rozrywki. Byk był trzymany w jamie, a zadaniem psów było unieruchomienie byka, gryząc go po głowie.

Na szczęście sport ten jest zakazany od ponad stu lat, a w tym czasie psy zmieniły się z cenionych wojowników w rodzinne zwierzęta domowe.

Identyfikacja pitbulli dzisiaj
Równie dobrze można by użyć tablicy Ouija. Choć nie ma zgody co do tego, czym jest pitbull, prawdą jest również, że wiele kombinacji psów ras mieszanych ma cechy podobne do kilku ras powszechnie nazywanych „pitbullami”. W ten sposób wiele psów ras mieszanych, lub psów o nieznanym pochodzeniu, kończy jako pitbulle.

Dziś każdy pies o krótkiej sierści, szerokiej głowie i muskularnej budowie może być nazwany pitbullem. Rzecz w tym, że tak mogą wyglądać nieskończone kombinacje mieszanek ras. Może to być mieszanka boksera i dalmatyńczyka, albo mieszanka beagle’a, mastifa i retrievera, albo pies, który jest mieszanką kilku pokoleń ras. W przypadku niektórych psów określanych jako pitbulle, kiedy bada się ich DNA, prawie niemożliwe jest przypisanie im nawet jednej głównej rasy.

W rzeczywistości, wiele psów, które mają w swoim DNA rasy podobne do pitbulli, w ogóle nie pasuje do opisu fizycznego. Spróbuj wykonać ten test, aby sprawdzić, czy potrafisz określić, które psy są pitbulami lub mieszańcami pitbulli. Faktem jest, że rasa nie ma tak dużego znaczenia, jak niektórzy uważają. Psy, podobnie jak ludzie, są indywidualistami i powinny być oceniane na podstawie swojego zachowania, a nie wyglądu.

Jedynym sposobem na prawdziwe określenie rasy psa lub mieszanki ras jest badanie DNA, które staje się coraz powszechniej stosowane. Badania DNA wykazały, że psy, które niektórzy ludzie szybko zidentyfikowaliby jako pitbulle, często nie zawierają DNA żadnego psa czystej rasy, który mógłby nosić etykietę „pitbull”.

Pit bulle i postrzeganie

Pit bulle przez wiele lat były ulubieńcami Ameryki. Mieli je sławni i wpływowi ludzie, a ze względu na ich kochający i lojalny charakter, pitbulle pojawiały się w kampaniach reklamowych. Ale w latach 80-tych, po tym jak psy w typie pit bull teriera stały się popularne wśród nieodpowiedzialnych właścicieli, psy padły ofiarą sensacyjnych historii w mediach, co doprowadziło do panicznego tworzenia polityki. To uprzedzenie mediów do dziś wpływa na to, jak niektórzy niedoinformowani Amerykanie postrzegają te psy.

W całej historii, trendy ras psów zmieniały się, z różnymi rasami na szczycie list przebojów dla popularności, jak również postrzeganego zagrożenia. Rasy mają tendencję do wpadania i wypadania z łask, a każdy koniec spektrum może być złą wiadomością dla samych psów.

W czasach po wojnie secesyjnej, bloodhoundy były psami, które wzbudzały strach w sercach Amerykanów. Co ciekawe, zbiegło się to w czasie z powstaniem gazet. Następnie psy ras nordyckich stały się psami, których wszyscy się bali, po tym jak gazety opublikowały historie o ludziach zaatakowanych przez grasujące w Kanadzie sfory husky i malamutów. W okolicach II wojny światowej najbardziej obawiano się psów owczarków niemieckich, rottweilerów i dobermanów, ponieważ rasy te były preferowane przez armię niemiecką i często wykorzystywane jako psy stróżujące.

Kilka czynników przyczynia się do tego, że dana rasa psa staje się niebezpieczna. Media odgrywają kluczową rolę poprzez oznaczanie (a często nawet błędne oznaczanie) psów biorących udział w pogryzieniach lub atakach jako określonej rasy. Każda rasa, która staje się popularna wśród ludzi trzymających „psy stróżujące” jest narażona na to, że społeczeństwo będzie się jej bało. Takie przypadki szkodzą wizerunkowi wszystkich psów tej rasy, nawet jeśli zdecydowana większość z nich to słodkie, kochające zwierzęta rodzinne.

Dziś rasą najbardziej oczernianą przez media jest pit bull terrier. Niestety, dołączył on do grona bloodhoundów, nowofundlandów, husky, owczarków niemieckich, rottweilerów i dobermanów, dzieląc z nimi negatywne światło przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Dobra wiadomość jest jednak taka, że dzięki niestrudzonym wysiłkom na rzecz poprawy reputacji psów, obrońcy, którzy kochają te psy, zaczynają zmieniać błędne wyobrażenia społeczeństwa o pitbulach.

Sławni fani pit bulli

Na przestrzeni lat psy podobne do pitbulli przywiązały się do wielu znanych osób, od prezydentów po gwiazdy telewizji. Prezydenci Teddy Roosevelt i Woodrow Wilson mieszkali z towarzyszami pit bull terierów. Inni znani ludzie w historii, którzy kochali i mieli pit bulle to Helen Keller, John Steinbeck, Billie Holiday, Thomas Edison, Dr. Seuss, Humphrey Bogart i Fred Astaire.

W ostatnich latach sławni fani pitbulli to między innymi Jon Stewart, Ira Glass, Brad Pitt, Orlando Bloom, Rachael Ray, Serena Williams i wielu innych.

Słynne pit bulle w historii i reklamie
Jednym z najwcześniejszych i najbardziej znanych psów przypominających pit bull terriera był Stubby. Ten mały, roztrzepany przybłęda został psem wojennym podczas I wojny światowej, zdobywając w końcu stopień sierżanta za swoje akty odwagi. Uratował swój pułk przed atakami gazu musztardowego, służąc u boku ludzkich żołnierzy w okopach bojowych we Francji przez 18 miesięcy i przeżywając kilkanaście bitew.

Do domu w Ameryce wrócił w specjalnym płaszczu, do którego przypięte były jego liczne medale. Przywitano go jak bohatera, maszerował w paradach w całym kraju, a kiedy zmarł w 1926 roku, jego nekrolog w New York Timesie miał pół strony.

Petey, wierny psi przyjaciel dzieci z Naszego Gangu (znanego również jako Little Rascals), był pitbullem, a przez lata psy takie jak on były wykorzystywane w reklamach wszystkiego, od butów po wojsko amerykańskie. Pit bulle trzykrotnie gościły na okładce magazynu Life – więcej niż jakikolwiek inny pies.

Pit bull terrier – mity i prawda
Mity mogą oznaczać różnicę między życiem a śmiercią. Lee Greenwood, prawnik Best Friends, mówi: „Kiedy ludzie wierzą w mity na temat jakiejkolwiek rasy psów, prowadzi to do różnego rodzaju problemów. Nie są one adoptowane ze schronisk, a ustawodawcy uchwalają złe prawa, które dyskryminują psy, które nawet wyglądają jak one.” Ale są też dobre wiadomości.

Prawdę mówiąc, żadna rasa psów nie jest zła czy niebezpieczna, a pit bull teriery są takie same jak każdy inny pies. Wszystkie psy są indywidualistami. Lee rozprawia się tutaj z kilkoma najczęstszymi mitami na temat amerykańskiego psa, pitbulla terriera. Potraktuj to jako kurs wprowadzający, który może mieć realny wpływ na te często niezrozumiałe zwierzęta.

Czy pitbulle są niebezpieczne?

Mit: Pit bull teriery są bardziej agresywne niż inne psy.

Prawda: Amerykańskie Towarzystwo Testów Temperamentu, które prowadzi jednolity krajowy program testowania temperamentu psów, stwierdziło, że psy podobne do pitbulli terierów zdały test w większym stopniu niż wiele innych ras psów, takich jak golden retrievery i border collie. Niektórzy ludzie uważają, że psy te różnią się w jakiś sposób fizjologicznie i genetycznie od innych psów, ale tak nie jest.

Mit: Łatwo jest rozpoznać rasę psa patrząc na niego.

Prawda: Wykazano, że prawie 90 procent psów ze schronisk, które są wizualnie identyfikowane jako konkretna rasa, nie jest identyfikowanych dokładnie. Kiedy patrzymy na psy o nieznanym pochodzeniu, najlepsze, co możemy zrobić, to zgadywać ich rasę, a okazuje się, że nawet eksperci od psów zwykle się mylą. Przypisujemy im rasy, których w rzeczywistości nie mają w swoim składzie genetycznym, a często nie jesteśmy w stanie zidentyfikować ras, które są w ich składzie genetycznym.

Ta błędna identyfikacja staje się ogromnym problemem, gdy gminy uchwalają prawa i rozporządzenia zawierające przepisy dyskryminujące psy niektórych ras, takich jak pit bull terriery. Przepisy te mają negatywny wpływ nie tylko na psy ras docelowych, ale także na wiele innych psów, które po prostu wyglądają jak one.

Mit: Niektóre rasy psów są bardziej niebezpieczne niż inne.

Prawda: W recenzowanym badaniu stwierdzono, że prawie 85 procent przypadków śmiertelnych pogryzień przez psy pochodzi od niekastrowanych psów, a współwystępujące czynniki, które doprowadziły do pogryzień, to brak socjalizacji i pozytywnych interakcji z ludźmi i zwierzętami, znęcanie się lub zaniedbanie oraz trzymanie na uwięzi przez długi czas. Rasa nie ma z tym nic wspólnego.

Mit: Pit bull terriery mają szczęki z blokadą, co sprawia, że ich ugryzienia są bardziej niebezpieczne.

Prawda: Pit bull teriery fizjologicznie nie różnią się od innych psów. Nie ma szczęk blokujących, to po prostu nie istnieje.

Mit: Pit bull teriery nie są psami rodzinnymi. Posiadają je tylko źli ludzie.

Prawda: Według Vetstreet.com, amerykański pit bull terrier jest jedną z trzech ulubionych ras w 28 stanach. Tak więc pomysł, że są one zarezerwowane dla określonych typów ludzi, jest fałszywy. W naszym kraju są miliony tych psów i są one zwierzętami rodzinnymi, psami terapeutycznymi i służbowymi, tak jak inne psy. Każdy rodzaj psa może być wspaniałym zwierzakiem.

Przepisy prawne dotyczące konkretnej rasy (BSL) / Przepisy prawne dotyczące dyskryminacji rasowej

Best Friends Animal Society wierzy, że wszystkie psy są indywidualistami i zasługują na szansę na szczęśliwe życie.

W rzeczywistości, jedną z głównych inicjatyw Best Friends jest praca nad wyeliminowaniem dyskryminacji rasowej. Obecnie, psy i szczeniaki, które są najczęściej i niesprawiedliwie atakowane to pit bull terriery. Prawda jest taka, że wszystkie pit bull teriery są indywidualistami i są tak samo bezpieczne i łagodne jak każdy inny pies. Badania naukowe to potwierdzają.

Best Friends jest zaangażowany w położenie kresu dyskryminacji rasowej i zmianę postrzegania przez społeczeństwo poprzez fakty, statystyki i historie, które ilustrują prawdziwą naturę tych kochających psów. Filmy dokumentalne, takie jak The Champions, który kronikuje życie po ringu walki dla psów uratowanych z posiadłości gwiazdy futbolu Michaela Vicka, są kluczem do opowiedzenia tej historii.

Na koniec 2019 roku 22 stany uchwaliły przepisy przeciwko dyskryminacji rasowej, a my pracujemy każdego dnia, aby zwiększyć tę liczbę.

Nadszedł czas, aby społeczeństwo również znało prawdę. Uprzedzenia wobec psów typu pit-bull-terrier doprowadziły do zakazów rasowych i innych form ustawodawstwa dyskryminującego rasę lub ustawodawstwa dotyczącego konkretnej rasy, zmuszając wielu ludzi do porzucenia ukochanych zwierząt domowych. W Ameryce odpowiedzialni ludzie powinni mieć prawo do kochania i opiekowania się każdą rasą psa, jaką wybiorą. To takie proste. Pracując razem, możemy zapewnić, że każdy kochający zwierzak – bez względu na rasę – otrzyma kochający dom.